Fotogalerie                                                                  ŠUMAVA                                            (Boubín, Zadov, Javorník)

17. - 19. září 2021


Zatímco den po sv. Ludmile Ústí ještě spalo, na seřadišti u VÚB bylo pěkně živo. Na pět desítek růžově vyspalých, sportovně oděných, vesele naladěných orlickoústeckých turistek a turistů se nasáčkovalo do busu a tradááááá na výlet do oblíbeného Národního parku Šumava - podle mnohých nejhezčího českého pohoří. Ve Vimperku, městečku pod Boubínem a v jednom z pověstných bran Šumavy s malebným historických centrem, nad kterým se na strmém ostrohu vznáší vimperský zámek, nacházíme v Penzionu Volyňka zázemí pro naše třídenní putování. Ze všeho nejdříve jsme napříč generacemi "hejbali kostrama" při výstupu z horské obce Kubova Huť (s nejvýše položenou žel. stanicí v ČR) na pověstný Boubín, na jehož vrcholu se tyčí nejvýše položená dřevěná rozhledna v Česku. Po krapet zamlženém výhledu na panorama Šumavy pokračujeme dál podél unikátní přírodní rezervace Boubínský prales do vesničky Zátoň, kde v místní hospůdce v samém srdci Šumavy končíme první turistický den. V sobotu jsme prošli Šumavou z lyžařského střediska Zadov, kde jsme se z netradiční vyhlídkové plošiny bývalého skokanského můstku na Churáňově rozhlédli po malebné horské krajině, pokračovali šumavskými hvozdy přes skalní útvar Královský kámen až na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník s pěknými pohledy na celé pásmo šumavských kopců a poté sešli kolem novodobé rotundy k hotelu Krásná vyhlídka, kde jsme okoštovali místní piva ze šumavských minipivovarů :-)  Byť tmavé nebe nad hlavou dávalo poslední den tušit, že rozhledy nebudou ideální - ba naopak, nedbali jsme a "jali se zuby cenit" při výstupu z osady Libínské Sedlo na horu Libín, kde z otevřeného ochozu pozoruhodné rozhledny díky husté mlze bylo k vidění úplné h .... :-)  Tzn. nebylo třeba se zde dlouho zdržovat a chůzí Jožky Pribilince jsme pádili dolů do Prachatic, města s bohatou historií, kde se završil náš vydařený šumavský prodloužený víkend.

Začalo se smrákat a plni dojmů se vracíme domů. Uleháme a v uších nám zní píseň Milana Drobného: "Jo, na horách, na horách vzduch je príma a to klíma, na horách ... "  :-) :-) :-)

SAME, DĚKUJEME !!!!!  BYLO TO BEZVADNÉ !!!!! 

NA GULÁŠ

11. září 2021


Pod Samovou taktovkou se vydal sedmičlenný chumel cyklistek a cyklistů na "kulinární výpravu" do útulného údolí Brumbárova, které provoněla vůně lahodných gulášů.  Když byla všechna bříška plná, nasedáme na kola a pomalounku polehounku opouštíme tuto oázu klidu a ubíráme se sítí lesních i lučních cest a cestiček, venkovských silniček, malebných vesniček krajinou Kostelecka, Choceňska, ... směr Ústí. A stejně je cyklistika nádherná kratochvíle, co říkáte? Same, děkujeme za pohodou sobotu !!!

PRAHA - MODŘANSKÁ ROKLE

1. září 2021


První zářijový den se vypravila sedmička rekreačních turistů na obhlídku méně známé Modřanské rokle do Prahy. Tuto přírodní památku tvoří soutěska podél Libušského potoka, která bývala už v 19. století oblíbeným výletním cílem Pražanů a dodnes jim umožňuje uniknout do přírody na vycházku, či vyjížďku na kole.  Pro doplnění programu jsme odpoledne nahlédli do Kongresového centra (dříve Palác kultury) na výstavu ke 40. výročí jeho otevření, kde nás zdejší průvodce seznámil s aktuálním využitím rozsáhlých prostor celé stavby. Před odjezdem jsme ještě stihli návštěvu hřbitova na Malvazinkách (Gott, Pilarová, Dan Nekonečný).

HRAD  HELFŠTÝN

24. srpna 2021

Pouze šestice rekreačních turistů nedbala na deštivou předpověď na předposlední srpnové úterý a vyrazila za poznáním  hradu Helfštýn na dohled Lipníku nad Bečvou, kde se právě konal 33. ročník Kovářského fóra, jehož artefakty z uplynulých let kouzelně dokreslují atmosféru velmi rozsáhlého a udržovaného středověkého hradu, kde nás s  jeho  bohatou historií seznámila příjemná paní průvodkyně. Poté jsme si ještě prošli několik pater hradního paláce a do kraje se rozhlédli z rekonstruované věže. Cestou zpět v nedalekém Týnu nad Bečvou jsme postáli u pomníku Smetanovy dcerky Gabriely a stihli obdivovat rozsáhlé náměstí v Lipníku. Věřte nebo ne,  za celý den jsme deštníky z batohů ani nevytáhli.

VZHŮRU  K  ANDĚLŮM

22. srpna 2021


Dvaadvacáté odpoledne měsíce srpna navštívila sedmička cyklistek a cyklistů z našeho odboru historickou perlu východních Čech - Litomyšl, kde si "prošmejdila" malebné Zámecké návrší. Andělé v roli průvodců nás zavedli až do horních pater skvostného barokního piaristického chrámu, kde jsme obdivovali expozici sakrálního umění, prošli se vzdušnou lávkou vedoucí volným prostorem pod klenbou kostela,  přímo "andělský pohled"  se nám naskytl na litomyšlský zámecký areál, Klášterní zahrady i historické centrum z Andělské vyhlídky mezi věžemi, který nám dal zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Dalším střípkem do krásné nedělní mozaiky byla procházka moderně zrekonstruovanými Klášterními zahradami s tiše hrající hudbou z repertoáru Bedřicha Smetany.

Zažili jsme pohodové nedělní odpoledne, že se nám ani domů nechtělo :-)   Kdo si nenechal ujít tento výlet, určitě nelitoval !!!

KRKONOŠE 
21. srpna 2021

Krásné počasí, daleké výhledy a všeobecnou pohodu si užila padesátka orlickoústeckých turistek, turistů a jejich příznivců při jednodenní pěšárně po hřebenech nejvyšších českých hor, kterým vládne bájný Krakonoš. Horský hotel Špindlerova bouda se stala východiskem našich tří turistických tras rozmanitých délek i obtížností, odkud jsme měli jako na dlani tyčící se Malý Špičák, Kozí hřbety, Medvědín, ... Zkrátka - nádherný pohled na českou stranu Krkonoš. Prošli jsme se po stezce Česko-polského přátelství s množstvím neopakovatelných panoramatických rozhledů, někteří jedinci obdivovali jedinečné Sněžné jámy, na rozsáhlé náhorní plošině několik metrů od pramene Labe minuli Labskou boudu či  zavítali do divokého skalnatého údolí Labský důl, jiní zase vystoupali na Mužské a kousek od nich Dívčí kameny s úžasnými výhledy na Česko i Polsko, občerstvili se (mimo jiné) v nejstarší krkonošské boudě Martinovka, tlapali podél vodopádů Bílého Labe k Dívčím lávkám - soutoku Labe s jedním z nekrásnějších přítoků - Bílým Labem, ... V odpoledních hodinách jsme postupně sestoupili do horského střediska Špindlerův Mlýn, kde naše putování krásnými horskými scenériemi skončilo.

Spokojení "účastníci zájezdu" děkují  Majce za skvělou organizaci a Samovi za výborně připravené trasy !!!!!

Zahrady a zámek NOVÉ HRADY

10. srpna 2021

Druhé srpnové úterý strávila sedmička rekreačních turistek v Nových Hradech - v rokokovém zámku a jeho přilehlých zahradách. Prohlídku jsme zahájily v anglickém parku s křížovou cestou, na vrchu Boží dům jsme viděly zbytky původního hradu, prošly se kolem budovaného arboreta a výběhu koní, z vyhlídky zahlédly i několik jelenů na protějším svahu. Zklamalo nás pouze muzeum motocyklů a kol s motorovým pohonem - čekaly jsme původní výstavu kol :-(   Zájemkyně o módu si vyzkoušely některé výrobky v Galerii klobouků, absolvovaly jsme i hodinovou prohlídku zámku,  spočinuly v místní restauraci i cukrárně :-)  Opakovaně jsme potkávaly majitele pana Petra Kučeru, pracujícího na zvelebování zahrad. V kouzelném prostředí "Českých Versailles" jsme mimo jiné obdivovaly kaskádu a nepočítaně záhonů osázených růžemi, levandulemi, ale i mnohými letničkami, .....   Šest hodin nám uteklo jako voda, byly jsme nadmíru spokojeny, děkujeme Věrce za vzorně připravený výlet.

KRUŠNÉ NA KOLECH - II.

31. července - 7. srpna 2021

Ve dnech tokijské olympiády jedenáctka ústeckoorlických cyklistek a cyklistů rafla za řídítka a zamířila na "týdenní etapák" pod vrcholky Krušných hor - do města Kadaň, odkud jsme se vydávali k blízkým i vzdálenějším cílům. Přestože toto někdejší královské město málokde najdeme v seznamech atraktivních turistických destinací, je plné zajímavých památek s nebývalým množstvím nádherných měšťanských domů, církevních staveb, středověkého opevnění, dochovaným hradem, malebným náměstím s dominantní bílou radniční věží a proslulou Katovou uličkou, ... Krušnohorské kopce byly pro naše nohy slušně výživné, elektrocyklisté to měli jednodušší, ale všichni společně jsme poznali a navštívili spoustu zajímavých míst. Na jedné straně krajinu poznamenanou historickým vývojem,  zapomenuté kouty, kde lištičky dávají dobrou noc, povrchové uhelné doly s obřími rypadly, na každém kroku viditelné elektrárenské komplexy, zaniklé obce, osady, samoty - na druhé straně jsme se z krušnohorského hřebenu kochali překrásnými výhledy do podhůří i za hranice Česka, mimořádná podívaná se nám naskytla z hradní věže mohutné středověké zříceniny hradu Hasištejn, odkud jsme z ptačí perspektivy pozorovali cvrkot v elektrárně Prunéřov, stejně tak z vyhlídkového ochozu rozhledny na Svatém vrchu nad Kadaní, na krásu vůkol jsme civěli z nádherné skalní vyhlídky Černýš, z bizarního skalního útvaru měděnecké Sfingy či od rotundové kapličky na vrchu Mědník. Díky své velikosti naši pozornost přilákala jedinečná "krušnohorská katedrála" v obci Výsluní, obdivovali jsme zachovalé zbytky vápenky i pozůstatky bývalého hamru v Kovářské či gotický kostelík ve Spořicích stojícího na ostrově zdejšího rybníka, obkroužili přehradní nádrž Přísečnice a Nechranice s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě, okoštovali z pramene skvělé Korunní kyselky u Stráže nad Ohří. Líbil se nám barokní zámek Krásný Dvůr, pozoruhodný saský lom se sloupkovým čedičem uspořádaným do vějíře Hirtstein v těsné blízkosti českých hranic, navštívili jsme horskou obec s bohatou i pohnutou historií Horu Svatého Šebestiána, městečko Vejprty v blízkosti nejvyššího vrcholu Krušných hor Klínovce, který jsme si vyšlápli vloni "při římské jedničce",  středověký hrad Hauenštejn, osadu Měděnec proslulou důlní minulostí, město porcelánu Klášterec nad Ohří se zámeckým parkem a lázněmi Evženie. Šlapali podél části Ohře sem a tam, úzkým skalnatým údolím Prunéřovského potoka nahoru i dolů, velmi fotogenickým údolím potoka Černá voda, nejdelším krušnohorským údolím podél říčky Chomutovka, kde nás zaujal nevšední průjezd cyklostezky přímo středem penzionu První Mlýn :-)   Nastaly i chvíle, kdy jsme měli blátíčko všude, kdy nám  čvachtalo v botách, kdy jsme byli zmrzlí jako eskymácký sáňky, kdy došlo ke ztrátě dvou cyklistů, kdy se  vláčela kola spolu s námi  různými krpály, cestou necestou,  kdy jsme v kadaňské hospůdce Na Rafandě  trávili příjemné společné hudební večery s místními "štamgasty", ... Zkrátka máme mnoho zážitků a některé z nich budou hluboce zaryty :-)                                              I když počasí mělo do svého ideálu hóóóóódně daleko, naše týmové týdenní "kololéto" jedinečnou hornickou krajinou světového významu bylo znamenité, parádní, vydařené, ...  Same, máš náš kompliment !!!    Dííííky !!!

HOŘICE V PODKRKONOŠÍ

31. července 2021

Hořický chlum, pohoří oddělující úrodné Polabí od Podkrkonoší, se o poslední červencové sobotě stal cílem výletu sedmi členů rekreační turistiky. Nejprve jsme vystoupali na stejnojmennou rozhlednu a poté i na kamennou Masarykovu věž samostatnosti, odkud jsme se kochali výhledy po blízkém i širokém kraji vůkol. Odpoledne jsme věnovali prohlídce "města kamenné krásy" Hořic, kde na proslulé kamenické škole studovali mnozí známí sochaři - včetně Ladislava Šalouna a Quido Kociana. Na vrchu Gothard jsme žasli nad monumentálním obloukem při vstupu na hřbitov, zavítali do Galerie plastik s překrásnou Kocianovou Šárkou a prošli se poklidnými Smetanovými sady se sochami Krakonoše i mnoha významných osobností. Náš výlet skončil procházkou kolem Husova pomníku na vlakovém nádraží.

Z  JEŠTĚDU  NA  JAVORNÍK

24. července 2021

Den jako korálek ..... Čtyřiapadesát orlickoústeckých turistek, turistů a jejich příznivců se probudili do sluncem zalitého čtvrtého červencového sobotního rána a společně se vypravili na jednodenní autobusový zájezd na sever Čech - na nenáročný dvanáctikilometrový špacír po Ještědsko-kozákovském hřbetu. Kabinová lanovka nás nejprve vyvezla na neodmyslitelnou dominantu severočeské metropole Liberce - na Ještěd, odkud jsme se kochali jedinečnými rozhledy. Po prohlídce ikonického vysílače se vydáváme  hřebenovkou přes Pláně, horskou hospůdku U Šámalů, rozhlednu Rašovka až na Javorník. Cestou nás doprovázela úžasná panoramata, nádherné výhledy jak na vzdalující se Ještěd, tak na Trosky, Bezděz, Ralsko, .....      Před odjezdem autobusu ze sportovního střediska v Dlouhém Mostě si dva "účastníci zájezdu" ještě stihli schladit své rozpálené tělesné schránky v místní nádrži a náš dorost vyzkoušel jízdu na bobové dráze :-) :-) :-)

Podle ohlasů byli všichni naprosto spokojeni a již se těší na další zájezd - a to 21. srpna 2021 do Krkonoš. Maruško, děkujeme za pěkný a bezchybně připravený výlet !!!

PŮVABY  KAČENČINÝCH  HOR

23. července 2021

Jediným střihem se přenesla sedmička cyklistek a cyklistů za pomoci "Národního dopravce" do Nového Města nad Metují, odkud se vydala za krásami a romantickými zákoutími hor Orlických, malebného místa české krajiny. Údolím Metuje přes fenomén zdejší oblasti Peklo a dále podél říčky Olešenky jsme vystoupali na zříceninu hradu Frymburk s mohutnou obvodovou hradbou a torzem enormně velké okrouhlé věže. Naše oči si opravdu pošmákly při kruhovém výhledu z ochozu nové netradiční rozhledny Šibeník u Nového Hrádku (vybudované z vysloužilého tubusu větrné elektrárny) a stejně tak ze sedmi vyhlídkových plošin nové rozhledny na Feistově kopci nad známým letoviskem Olešnice v Orl. horách. Navštívili jsme jedinečné soukromé arboretum Grulichových v Sedloňově, kterému vzdávají hold skalničkáři a botanici z celého světa, naši pozornost si zasloužil nejmohutnější strom Orlických hor - půltisíciletá Sedloňovská lípa, která by určitě mohla co vyprávět ...   Zastavili jsme se u pozoruhodného kostelíka v Šedivinách, krátkou siestu si udělali ve známém turistickém místě Prázova bouda, odkud jsme již sjížděli k domovu.  My a Kačenčiny hory máme za sebou krásný páteční den, byla to moc hezká podívaná, trasa kopcovitá a nesmírně fotogenická :-)

ZA  SKUHROVSKÝM  KATEM

18. července 2021

Třetí červencovou neděli ve 13,52 hod. dobyla devítihlavá skupina cyklistek a cyklistů skuhrovský skalnatý ostroh nad malebným údolím řeky Bělé v podhůří Orlických hor.  V centru hradního areálu  nás upoutala zajímavá řezbářská díla - různé dřevěné plastiky, nejvíce však popravčí stanoviště s katem se zatnutými zuby a sekerou zaseknutou do špalku a socha někdejšího pána zdejšího hradu Mutina Skuhrovského. Ze tří vyhlídkových plošin rozhledny, stojící v místech původního strážního hradu ze 13. století, jsme se kochali výhledy na Skuhrov nad Bělou a částečně i panorama Orlických hor. Bez povšimnutí nezůstala skvostná památná Skuhrovská lípa na Hraštickém kopci, stejně tak zámek Kvasiny s přilehlým parkem, mnoha vzácnými stromy, zákoutími a rybníčky. Chutě na jazyku se nám doslova roztančily při koštu nefalšované zmrzky u solnického stánku "Včetně špachtle". Nedělní bezva výlet jsme zakončili na Vochtánce.

LOMNICE NAD POPELKOU

17. července 2021

"To je ale škaredé město" - tento pocit vyjádřila hned před nádražím při pohledu na rozkopanou silnici i neúhledné a neopravené domky jedna ze šestice účastníků sobotního výletu oddílu rekreační turistiky do Lomnice nad Popelkou. Po většinu dne jsme jí dávali zapravdu, ale i přesto jsme viděli řadu zajímavého - nahlédli  do výrobny oblíbených Lomnických sucharů, podél křížové cesty vystoupali na vrch Tábor, rozhlédli se po kraji z Tichánkovy rozhledny, kde jsme obdrželi pamětní list vhodný k uložení na naší kroniky, poseděli ve zdejší vyhlášené restauraci Babylon. Bohužel jsme již nestihli navštívit místní muzeum, které mimo jiné nabízí sbírku minerálů z okolních kopců, včetně Kozákova.

PROHLÍDKA PIVOVARU CHOCEŇ

16. července 2021

Téměř po čtyřiceti letech byla v areálu někdejšího panského pivovaru v Chocni znovuobnovena tradice místního pivovarnictví. U příležitosti uvaření jedné z prvních várek nachystali choceňští pivovarníci pro širokou veřejnost krátké exkurze do výrobní části minipivovaru, včetně malého koštu nového piva značky Splávek, zajímavý doprovodný program a bohaté občerstvení.  Osmička našich cyklistů  si v Chocni užila poetické šestnácté červencové odpoledne :-) :-) :-)

KRNOVSKEM  NA  KOLE

8. - 11. července 2021


V létě je hřích zůstávat doma pod střechou, a proto jsme zabalili čemodány, parťáky, kola a vyrazili za poznáním do severovýchodního výběžku Moravskoslezského kraje - do významného centra Slezska na soutoku Opavy a Opavice - do Krnova, města proslulého výrobou varhan a místa, kde se již šedesát let vyrábí oblíbená Kofola. :-)     Sam nás prohnal kudy to jen šlo - Krnovskem, Osoblažskem, Albrechtickem a pár centimetry i Bruntálskem, cesty se vlnily a vlnily, nahoru dolů, doleva doprava, zkrátka moc se s námi nepáral. :-)     Poznávali jsme příhraniční zákoutí České republiky, neotřelou destinaci bez přelidněných turistických cílů, opuštěnou krajinu sevřenou česko-polskou hranicí, nakoukli  k sousedům do Opolského vojvodství, kopírovali tok říčky Opavice a současně i státní hranici. Přímo v historickém centru Krnova jsme obdivovali vyšperkované Hlavní náměstí, zbytky městských hradeb a celou řadu sakrálních památek, včetně cenné synagogy. Samozřejmě nechyběl výšlap na místní významnou dominantu - vrch Cvilín s kamennou rozhlednou (v rekonstrukci) a poutním barokním chrámem. Zavítali do městečka Osoblaha s největším lákadlem -  úzkokolejnou tratí, kde jsme si na zdejším nádraží trochu "zalumpačili". :-)   Okoštovali minerální prameny Lichnovské a Zátorské kyselky, spočinuli u Aniny studánky v Sosnové, u obce Mezina nás zaujal neobvyklý sopečný kamenný útvar s názvem Lávový proud, stejně tak téměř pětitunový "drobek" - bludný balvan u Liptáně, zastavili se u rudoltického barokního zámku (kdysi přezdívaného "Slezský Versailles"), naší pozornosti neunikl ani barokní zámek v Linhartovech. Nádherné výhledy po širokém okolí se naskytly z masivní kamenné rozhledny Hanse Kudlicha nad Úvalnem, z ochozu dřevěné rozhledny nad obcí Sosnová, z vyhaslé čtvrtohorní sopky Uhlířský vrch, na jehož vrcholu se k nebi vypíná poutní chrám. Avšak absolutní jedničkou byla unikátní dvouvěžová rozhledna Hraniční vrch, propojená visutou lávkou, nad Městem Albrechtice. Špica !!!!!   Pěknou tečkou za naším čtyřdenním "etapákem" byla pro patnáctku orlickoústeckých cyklistek a cyklistů (a tři pěšáky s vlastním programem) prohlídka jedinečné soukromé zahradní galerie Eldorádo, kde jsme potkali plejádu zvířat z doby pravěké, různé pohádkové bytosti a jiné zajímavé (po)tvory. 

... a na závěr se sluší poděkovat Samovi za vydařený výlet plný zážitků. Same, to se ti opět povedlo, dííííky !!!   Těšíme se na příště. :-) :-) :-)

LANŠPERSKÝM PANSTVÍM

10. července 2021


Svou aktivní účastí  jsme podpořili oblíbený turistický pochod Lanšperským panstvím, který tradičně pořádal Sbor pro záchranu hradu Lanšperka.

PANENSKÝ TÝNEC - SLANÝ

6. července 2021


Dlouholetý sen navštívit alespoň jednou v životě nedostavěný gotický kostel Panny Marie v Panenském Týnci se splnil o svátečním červencovém úterý skupince třinácti členek a členů oddílu rekreační turistiky.  Po klopotné cestě přes Prahu jsme dorazili na toto památné místo, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli, zda a na koho zapůsobí vyhlášená pozitivní energie zdejšího chrámu - společné foto zachycuje, že nad některými účastníky se aura objevila :-)   Doplňkovou akcí byla zastávka v královském městě Slaný, kde jsme prošli Velvarskou bránou, která byla součástí městského opevnění, nahlédli do místního kláštera, chvíli postáli u gotického chrámu  a v Infocentru žasli nad jednou z největších  sbírek slánek na světě.  Poděkování všech patří Věře, která zajistila jak výlet, tak fundovaný výklad o navštívených památkách.

ÚPATÍM ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINY

3. července 2021


Počasí bylo objednané a tak se osmička cyklistů vypravila třetí červencové ráno na celodenní výlet, který nás zavedl k úpatí Českomoravské vrchoviny, kde jsme poznávali kouzla zdejší přírody, navštívili památník Českých bratří na Růžovém paloučku, nahlédli do zámeckých zahrad v Nových Hradech, žasli nad nově zpřístupněným hradem Rychmburk, stojícího na ostrohu nad říčkou Krounkou při okraji malebné obce Předhradí - vskutku unikátní památka.  Po zdolání převýšení jsme si rádi "voklepli" na vyhlídkovém místě Poklona, odkud jsme se pokochali překrásnými výhledy do kraje. Původně plánované pokračování cesty na Lužsko se operativně přesunulo na jindy, na jiný výlet :-) A to je tečka za příjemně strávenou první prázdninovou sobotou.

ZA ROZHLEDY NA AMÁLKU

29. června 2021

Pokud něco spolehlivě funguje, potom jsou to zákony schválnosti. Jeden z nich přesně charakterizoval počasí na startu cyklistického výletu do centra celoročních sportovních aktivit - do pohraniční horské obce České Petrovice. A protože za každým mrakem je modré nebe, pětka cyklistů nevyměkla a zkrápěna deštíkem (i průtrží) přesto vyrazila na trasu. A udělala velmi dobře, neboť při restartu u "hejnické sámošky" vykouklo sluníčko a jeho paprsky nás doprovázely po celý den :-) :-) :-)   Šlapali jsme pohádkově "čučavou" krajinou s překrásnými scenériemi, chladili se v peřejích Divoké Orlice v přírodní rezervaci Zemská brána, ... Zlatým hřebem se stal výstup na čtvrtou nejatraktivnější rozhlednu roku 2020 u nás - na roztomilou Amálku, nacházející se v horní části sjezdovky na severním úpatí kopce Adam, ze které jsme žasli nad nádhernými výhledy na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, ...  Kousek od rozhledny jsme zblízka okukovali netradiční luxusní variantu stanování s dávkou pohodlí a komfortu "Nebespaní Glamping" a  u nedaleké kapličky obdivovali dřevěnou sochu Adama s jednoduchou vyhlídkovou plošinou na České Petrovice a okolí.  "Jo, hoho, hó!!!"   To byly rozhledy, to byla paráda!!! Při zpáteční cestě  naší pozornosti neunikly tajemné malby dvou záhadných postav na kláštereckém svatostánku, které mohou připomínat čerty, rytíře, mnichy, mimozemšťany, ... ?                                                                          Užili jsme si pestrou vyjížďku pozoruhodným krajem Orlických hor, kde je stále co nového k objevování.

Vycházka LUPĚNÉ - ZÁBŘEH

27. června 2021


Poslední červnovou neděli se vydala osmička rekreačních turistek a turistů na nenáročnou vycházku kouzelným údolím Moravské Sázavy. Ze zastávky v Lupěném jsme nejprve zamířili k nedalekému železničnímu skanzenu, odkud jsme stočili kroky na  blátivou až mazlavou lesní cestu směřující  k Zábřehu na Moravě. Díky rose v trávě i mělkému toku řeky jsme z bot odstranili nánosy všeho možného,  abychom do města vstoupili svátečně očištěni :-)  Poté jsme pokračovali po hrázi rybníka Oborník a naši procházku ukončili na vlakovém nádraží u pomníku Jana Eskymo Welzla, nejslavnějšího místního rodáka.

MLÝNY  NA  LOUČNÉ

26. června 2021

Na neobvyklou výpravu po industriálních památkách do povodí Loučné - řeky s největší hustotou vodních mlýnů u nás - se vydala desítka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru.  Na nenáročné trase z Litomyšle do Janoviček jsme poznávali exteriéry dvou desítek vodních mlýnů, které doposud fungují a disponují strojním vybavením, ale i ty přestavěné za jiným účelem nebo zřícené s pozůstatky různých fragmentů či již neexistující ...   Všechny však mají za sebou velmi zajímavou historii. Vedle těchto unikátních technických památek nás upoutalo vkusně obnovené nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, stejně tak voňavá lipová alej v Hrušové, pyšnící se titulem Nejkrásnější alej Pardubického kraje roku 2020. Při zpáteční cestě domů jsme nepřehlédli podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově ani zdejší sochu Mistra Jana Husa v nadživotní velikosti z roku 1912. Pohodovou a povedenou sobotu nám v závěru dne ještě zpestřil nízký průlet dvou stíhaček Gripen  nad našimi hlavami :-)

SVATÝ  JAN  POD  SKALOU

21. června 2021

První letní den se vypravila skupinka šesti rekreačních turistek a turistů na opakovaný výlet do jedné z nejnavštěvovanějších lokalit Národní přírodní rezervace Český kras, do údolí sevřeného lesy i vysokými štíty skal - do Svatého Jana pod Skalou. Místo s dlouhou a bohatou historií ukrývá mnoho zajímavého k vidění a navštívení ... např. benediktinský klášter, prošli jsme si kostel Narození svatého Jana Křtitele se zajímavým výkladem o zdejších historických souvislostech, navštívili jeskyni svatého Ivana i pramen téhož světce, zavítali do muzea, pyšnícího se starožitnostmi dokládajícími četnost místních řemesel. I přes panující vedro jsme absolvovali náročný výstup na vrchol monumentální vápencové stěny - na vyhlídku U Křížku, odkud se nám naskytl překrásný rozhled na malebnou obec, klášter a okolí. Tento namáhavý výšlap vystřídala neméně úmorná cesta k nejbližšímu nádraží ve Vráži u Berouna. Komplikace s přehřátým železničním vagonem oddálila náš návrat domů až do večerních hodin. Děkujeme Márii za pěkný výlet !

CESTOU DR. J. S. GUTHA JARKOVSKÉHO

18. června 2021

Desítka cyklistek a cyklistů si nenechala ujít jedinečnou příležitost společně se projet dálkovou turistickou trasou významného Kostelečáka a českého propagátora sportu v podhůří Orlických hor se značnými výškovými rozdíly, které však byly vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem třiapadesáti kilometrové trasy bylo Ústí, odkud jsme z velké části kopírovali červené značení až do Kostelce nad Orlicí.  Vystoupali jsme na vrch Strážný, Horákovu kapli, rozhlednu ve Vrbici, svezli se po polních i lesních cestách, místy i historií v Liticích n. O. a Potštejně, údolím Divoké Orlice, Lipovou strání a ještě mnohem více  ... A  než-li sluníčko hodilo záda, byli jsme zpět v  Ústí :-)

OSTROV - ROZHLEDNA KYPUŠE - LANŠKROUN

16. června 2021


Při plánování vycházky oblíbenou výletní a rekreační lokalitou - kolem Lanškrounských rybníků - jsme ani netušili, jak nám přijde vhod pobyt ve stínu lesa a v blízkosti chladné vody. V nečekaně horkém středečním dopoledni skupinka rekreačních turistek (a turista) vystoupala po prudké sjezdovce k miniaturní rozhledničce Hláska  na vrchu Kypuš, která se "vypíná" nad břehy Olšového rybníka. Naštěstí i potom pokračovala příjemná cesta lesem po břehu dalších rybníků až k místnímu koupališti, odkud jsme prošli na lanškrounské náměstí, kde jsme špacír zakončili u kávy a zákusku :-)

DOBROŠOV

10. června 2021

Dlouho plánovaný výlet na Dobrošov u Náchoda uskutečnila skupinka devíti rekreačních turistek a turistů o druhém červnovém čtvrtku. Náročný výstup jsme díky autobusové dopravě vyměnili za pohodovou procházku po rozsáhlém návrší mezi četnými objekty pohraničního opevnění. Posezení u Jiráskovy chaty s rozhlednou nám umožnilo i mnohé výhledy do údolí - od vodní plochy Rozkoše po Náchodský zámek a vzdálený Hronov.  Při sestupu nás pronásledovaly bouřkové mraky, ale dešťovou nadílku spustily až v době našeho posezení v Běloveské cukrárně :-)  Po dešti jsme ještě stihli obhlédnout nově otevřené malé lázně a četné historické domy a památky na náchodském náměstí.

ZA BLANICKÝMI RYTÍŘI

5. června 2021


Po dlouhé kovidové době se za ideálního počasí vypravilo padesát čtyři natěšených turistek a turistů (včetně pěti "tínejdžerů") na jednodenní autobusový výlet do Středočeského kraje - DO KRAJE BLANICKÝCH RYTÍŘŮ.  Vystoupali jsme na pověstmi opředenou horu Velký Blaník, kde jsme sice žádné vojsko v čele se svatým Václavem nepotkali, ale zato nám vysoká dřevěná rozhledna nabídla pohledy na krásnou podblanickou krajinu v mlžném oparu.  Mimo plánovanou trasu dva vytrvalci zvládli během dne dobýt i skalnatý vrchol Malého Blaníku. Míjeli jsme útvar Slepičí skála, odkud pochází jeden ze základních kamenů stavby Národního divadla, pošmákli si ve vyhlášené restauraci "U Matoušků" v Kondraci. Dále  nás trasa vedla do jedinečného zámeckého parku ve Vlašimi, jehož součástí je množství zajímavých bran, mostů, altánů, pavilonů ...   Současně jsme stihli navštívit expozici Muzea Podblanicka, naší pozornosti samozřejmě  neunikla zdejší rodinná cukrárna - OMG, to byla paráda, to bylo mňamózní ... :-)   Skvělé zakončení bezvadného zájezdu - Majko a Same, dííííky !!!  Už se těšíme na další !!!

P.S.  Rozhledna na vrcholu Velkého Blaníku v těchto dnech slaví osmdesátiny. Oficiálně byla zpřístupněna 4. 6. 1941  :-)

PŘES  PĚT  BRODŮ

3. června 2021

Mimořádně krásné počasí, teploučko a hřejivé sluníčko přilákalo šestici cyklistů na start zajímavého výletu, který nás zavedl do nádherných  údolí Moravské Sázavy a Hraničního potoka, kde panovala pohoda a všudypřítomný "božský klid". Obdivovali jsme krásy přírody podél obou toků zaříznutých pod okolními vrcholy, obohatili své plicní sklípky, tankovali vitamín "dé",   míjeli lokalitu s nejbohatším výskytem bledule jarní ve střední Evropě, celou řadu studánek, malebných osad i osamělých chaloupek, kochali se nádhernými rozhledy ...... a užili si velké vzrůšo při překonávání pěti brodů přes meandrující Hraniční potok. Úkol zněl jasně - nikde nelehnout !!!   Natotata se jeden účastník i s kolem svalil do vod osvěžující bystřiny jako "podťatý platan". :-)   Chvíli jsme stáli jako patník, naštěstí vše dobře dopadlo, všechny kosti i kůstky zůstaly na svých místech a tak nasedáme a vrháme se přes další "vodní přejezdy". :-) :-) :-)   Plni dojmů se v předvečerní době vracíme domů. Stylově jsme tak oslavili Světový den jízdních kol, který připadl právě na čtvrtek třetího června 2021. 

HRAD PERNŠTEJN

1. června 2021

Nikoliv do Bystřice nad Pernštejnem, ale do městečka Nedvědice musíte zajet, abyste mohli navštívit náš nejzachovalejší hrad ze 13. století - Pernštejn. Na tento výlet se vydala o prvním červnovém úterý osmička rekreačních turistů. Nejprve jsme vystoupali na Mařenčinu vyhlídku, abychom se pokochali touto národní kulturní památkou z "vyšší perspektivy". Teprve poté následovala netrpělivě očekávaná komentovaná prohlídka hradu, jedna z prvních po dlouhé koronavirové pauze. Zaujalo nás bohaté členění vnitřních prostor, zachovalé části interiéru stejně jako výklad mladé průvodkyně. Obdivovali jsme nově otevřenou jedinou hradní zahradu v republice, která je dokladem nápaditého členění s využitím svažitého terénu a kterou stavbaři, historici a zahradníci vrátili do původní podoby z roku 1806. Škoda jen, že se v plné kráse ukáže až za pár let, kdy povyrostou nově osázené dřeviny. Po opuštění zahrady jsme přešli podél říčky Nedvědičky do městečka se stejně starou historií jako má navštívený hrad.                                                                                                    Zatímco počasí mimořádně přálo, cestu domů nám znepříjemnily opožděné spoje Českých drah. Výlet se vydařil a všem se moc líbil - Emo, děkujeme !!!

                                  NASEDAT  A  JEDÉÉÉÉM                                  30. května 2021

Po mimořádně dlouhém období, v němž bylo počasí zaseklé v podprůměrných teplotách a četných srážkách (o době koronavirové pandemie ani nemluvě),  jsme konečně zvedli stavidla a vyrazili na letošní "cyklovotvírák". Již na startu bylo patrné, že šestice cyklistů náročná pandemická omezení zvládla překonat v dobré duševní i fyzické pohodě :-) :-) :-) AVANTI - VPŘED, KUPŘEDU !!!    Užili jsme si parádní slunečné odpoledne, nakoukli unikátní prosklenou výlohou do expozice hasičského minimuzea v Kunčicích, projeli se letohradským zámeckým parkem, kde jsme nahlédli do strašidelné jeskyně, obdivovali voliéru s exotickým ptactvem, ze zámecké vyhlídky se rozhlédli po místní čtvrti Podměstí. Pomaloučku polehoučku jsme pokračovali  přes Písečnou novou cyklostezkou Šušek - Valdštejn směr Ústí.

Vycházka ČESKÁ TŘEBOVÁ  -  KOZLOV

29. května 2021


Na sobotní výšlap do okolí České Třebové se vydala šestice rekreačních turistů. Stoupali jsme známou cestou na Hory, kolem studánky a poutní kapličky, míjeli mnohým z nás neznámou pravěkou osadu Křivolík s četnými  volně se pasoucími zvířaty. Na okraji obce Kozlov jsme váhali, zda navštívit i Chaloupku Maxe Švabinského, ale nejistota, jestli už bude po covidu otevřená, nás odradila. U okýnka chaty na Kozlovském kopci jsme se občerstvili a poté využili otevřené rozhledny, odkud jsme se kochali dalekými výhledy do všech světových stran. Dešťové kapky nás dohonily až ve městě, když jsme spěchali na nejbližší rychlíkový spoj.

CHOTĚBOŘ - LIBICE NAD DOUBRAVOU

25. května 2021

Poslední květnové úterý se vypravila sedmička rekreačních turistek a turistů spolu s organizátorem na Českomoravskou vrchovinu, konkrétně na vycházku do okolí města Chotěboř. Nejprve jsme v teple nádražní čekárny vyslechli poutavý výklad o místním rodákovi, ilustrátorovi a malíři Zdenkovi Rykrovi (1900-1940), jehož návrh loga i postavička sedícího mouřenína dodnes zdobí výrobky značky Orion. A pak už se vydáváme do malebného údolí Kamenného potoka s překrásnými peřejemi a zákoutími, které v menším připomíná údolí Doubravy. Scházíme až k jeho soutoku s touto řekou, odkud je jen pár kroků k Točitému víru - hlubokému meandru, kde Doubrava prudce mění směr, čímž se na hladině vytváří vodní vír. Poté přecházíme k Hornímu mlýnu, rodišti spisovatele Ignáta Herrmanna, míjíme Dolní mlýn a pak už stoupáme nad Doubravu a míříme přes Libickou Lhotku do cíle naší vycházky v Libici nad Doubravou. Odvaha k dnešnímu výletu se nám vyplatila - v letošním chladném a deštivém jaru jsme  měli štěstí, neboť počasí přálo a z mraků celý den ani nekáplo :-)

Pepíkovi děkujeme za přípravu zajímavého výletu.

                        CYKLO GLACENSIS 2021                                 21. května 2021

Bezmála tři desítky natěšených cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořily svou účastí oblíbenou mezinárodní propagační cyklistickou akci CYKLO GLACENSIS 2021, která po roční nucené pandemické pauze zahájila letošní cyklosezónu v česko-polském příhraničí - a to setkáním v symbolické podobě na hraničním přechodu v Orlickém Záhoří/Mostowice, kde pro zúčastněné týmy z obou zemí zahrála Sopotnická dechovka a bylo zajištěno jednoduché občerstvení.

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

12. prosince 2020

Současná koronavirová pravidla nám sice kladou do cesty různé překážky a omezení, ale adventní čas bez tradiční vycházky si lze v našem turistickém odboru jen těžko představit. Pravda, letos jsme měli namále, ale vyšlo to!!!  Napříč generacemi se v sobotu před třetí adventní nedělí vydala štěbetající mašinérie, čítající  čtvrt stovku účastníků, na společnou vycházku do přírody, která vyvrcholila opékáním špekáčků v areálu Myslivecké chaty Libchavy. Poté jsme již s plnými bříšky ukrajovali poslední kilometry, abychom ještě za světla stihli několik "zrzečků" a následně v neděli zapálit třetí svíčku na adventním věnci :-) 

Děkujeme Buňce Mendrik, že nám svou akcí zpříjemnila  předvánoční čas.

BEZPRÁVÍ

8. prosince 2020

Historické focení oddílu rekreační turistiky na železniční zastávce Bezpráví v malebném údolí Tiché Orlice si při druhé prosincové vycházce nenechala ujít ani šestice výkonnostních turistů. Ti se pak vydali na trasu svým tempem a záhy nám zmizeli z dohledu. Zbylá dvanáctka si vykračovala pomaleji s několika občerstvovacími zastávkami ke klopotskému mlýnu a dále po trase NS Po Stopách živé vody do Říček, odkud jsme po červeném turistickém značení obešli kopec Podhoří a přes rozcestníky Háje a U Renčínova buku jsme se záhy ocitli nad zahrádkářkou kolonií Amerika s výhledem na celé Ústí. Vycházku jsme symbolicky zakončili u adventního věnce v parku u kostela. Zdá se, že rušení zastávky v Bezpráví není zase "tak horké" - dojde k němu zřejmě později, po rekonstrukci trati do Brandýsa ... poté  už zde bohužel nikdy nevystoupíme ani nenastoupíme ...

Máme za sebou vydařenou vycházku a Hele děkujeme za dobrý nápad.

PODORLICKÉ PUTOVÁNÍ

5. prosince 2020

Po téměř dvouměsíčním půstu je turistická sezona opět na scéně - úleva, radost, vítejme zpátky ... "Virový import určitě  nebereme na lehkou váhu, ale na poli turistickém mu rozhodně pšenka nepokvete!!!"   Krátké foto ohlédnutí za letošní netradiční podobou oblíbeného pochodu, který svou účastí individuálně podpořila celá řada orlickoústeckých turistek a turistů.

Kdo neváhal a vydal se na toulky přírodou - neprohloupil. Každý po svém jsme si užili pobyt na čerstvém vzduchu a kochali se krásami našeho regionu.

CYKLOPECKY  2020

Podtrženo, sečteno !!!   Máme za sebou další ročník oblíbené cyklistické cestovatelské soutěže CYKLOPECKY VÝCHODNÍ ČECHY. Byla "pohodička, horký vzduch i mokrá trička".  :-)  Dali jsme si do těla a poznali spoustu turisticky atraktivních koutů východních Čech  a přitom sbírali razítka do Vandrovní knížky o hodnotné ceny. Trasy vedly nenáročným rovinatým terénem Polabské nížiny, krajinou "mechu a kapradí" přes obě krajské metropole, okolo Labe, Opatovického kanálu, podél Tiché i Divoké Orlice, překrásným kopcovitým krajem i náročným horským prostředím, kolem pohraničního opevnění, cestou i necestou, po silnicích, cyklostezkách, chodnících, štěrkem, hlínou, loukami - ba i po kamenech :-)  Navštívili jsme půvabný moravskotřebovský zámek, rozsáhlý přírodní areál - poutní místo Fatima v Koclířově, renesanční zámek v Pardubicích, černilovský barevný větrný mlýn, skvělé místo s historií a překrásnými výhledy - poutní areál Hora Matky Boží Hedeč, významné rekreační středisko na prahu Orlických hor - Rokytnici, za návštěvu určitě stála pevnost Hanička. Zastavili se u secesního unikátu - malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, u lesní kaple Svatá Trojice a pod ní u Grabnerova pramene, v podhorské obci Mladkov u skalnatého útvaru Mariánská skála i nedalekého radioaktivního pramene knížete Rostislava či spočinuli na terase Toniovy zámecké kavárny v příjemném prostředí anglického parku s výhledem na Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. Prošli se Růžovou zahradou barokního zámku Potštejn, po hřebečském silničním tunelu, obdivovali unikátní barokní křížovou cestu s kamennými reliéfy v Koclířově, orlickohorské Stonehenge - obří vztyčené kameny nad horským střediskem Říčky v Orl. horách. Rozhlédli se do kraje moravskotřebovské kotliny z vyhlídkové terasy Hřebeč, fenomenální výhledy se nám naskytly z ochozu rozhledny Val, od Frantovy vyhlídky či rozhledny na Anenském vrchu, .....  Prožili jsme toho opravdu dost a z hlav nám to už nikdo nedostane :-)   Pokud si rádi "hrajete" a poznáváte zajímavá místa, pak neváhejte a společně  s IVKOU opět za rok šlápněte do pedálů.  Již nyní se těšíme na příští letní cyklistická dobrodružství :-) :-) :-)

ČESKO-RAKOUSKÝM  PODYJÍM

25. - 28. září 2020

Střelka kompasu ukázala na jih a čtrnáctičlenný houf orlickoústeckých cyklistek a cyklistů se přesunul do jihomoravské obce Hevlín v sousedství hranice s Rakouskem. Místo svatováclavského babího léta nás čekalo razantní ochlazení, které do hor přineslo sněžení a na jih Moravy pěkný teplotní sešup - apríl  se  fakt může stydět !!!   Měli jsme pocit, že  naše kola dostanou  zimnici - třásla se stejně jako my.  :-)   A protože nejsme žádní "nazdárci",  se psím počasím jsme se poprali znamenitě - vyšňořili se do slušivých  nepromoků a jali se poznávat dva regiony, dvě země, dva dobré sousedy - Znojemsko a dolnorakouskou oblast Land um Laa na severu Weinviertelu. Projížděli jsme po rovinkách i mírně zvlněnou krajinou posetou poli s kukuřicí, slunečnicí či dýněmi, protkanou řekami a potůčky, sem tam kaplička, lemovanou starobylými vesničkami, vinohrady, sklepními uličkami - zkrátka jedinečnou přírodou. Zavítali jsme do turisticky vyhledávaného městečka Laa an der Thaya, k vodnímu zámku Hagenberg, působivá panoramata se nám naskytla z ochozu dřevěné rozhledny Oberleis, dopřáli si klasický Weiner Schnitzel o velikosti ruského kola v Prateru.  :-)    Došlo i na ochutnávku burčáku - my nepili, my enom koštovali. :-)   V Dyjákovicích jsme obdivovali místní chasu při Michalských krojovaných hodech, ve Slupi vodní mlýn a v Jaroslavicích monstrózní rekonstruovanou zámeckou budovu,  prošli se částí areálu československého opevnění Šatov, projeli unikátní přírodní lokalitou Havranické vřesoviště, doslova lízli město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí - proslulé rovněž místní produkcí okurek (pro ty z vás, kteří stále nevíte - jedná se o Znojmo),  prohlédli si (nevím, jak správně pojmenovat - kýčovitý, groteskní, bizarní, přemrštěný, oku nelahodící) Malovaný sklep ve vinařské obci Šatov. Techniku jízdy jsme pilovali na trailech po signálkách se starým asfaltovým povrchem s občasnými extrémními výjezdy nebo při slalomu mezi kalužemi ...  Silný déšť v některých úsecích proměnil cestu v bahenní lázně - zvláště pak před obcí Eichenbrunn ... Das ist hrůůůza ... Rvali jsme si vlasy na hlavě a spílali, proč právě tudy :-) ...   Blátíčko jsme měli fakt "fšude" a nebýt pomoci ochotného místního farmáře v podobě hadice s vodou, tak jsme tam dodnes :-) :-) a čistíme, čistíme, čistíme, ...  Noch einmal, danke schön !!!

I přes nepřízeň počasí (a mohlo být ještě hůř) jsme měli stále na paměti, že cyklistika je krásná za každého počasí !!!   Děkujeme Karlovi za pěkné čtyři dny na jihu Moravy, kde jsme toho ještě mnoho neviděli, což je důvod k další návštěvě.   Budu se opakovat - to se "nevokouká, nevojede, nevochodí".

NOVOHRADSKÉ  A  SLEPIČÍ  HORY

18. - 20. září 2020

Tik ťak ... tik ťak ... CRRRRRRR ..... Tohoto rána jsou první pohledy pro padesátku orlickoústeckých turistek a turistů všude stejné. Jukneme na hodiny (na zdi, budíku, mobilu, hodinkách, ...), vylezeme z postýlek, hodíme bágl na záda, roušku na obličej a ve skvělé náladě fičíme na seřadiště, kde skáčeme do busu a společně vyrážíme vstříc prosluněným Novohradským a Slepičím horám - do nádherné oblasti na "konci světa", která "naštěstí" (ale neprávem) stojí tak trochu na okraji turistického zájmu. V malebné vesničce Žumberk s částečně zachovalým středověkým opevněním nacházíme zázemí našeho třídenního putování. Lubošem perfektně připravené trasy nás vedly tichými údolími, rozkvetlými a voňavými loukami, podél remízků a potůčku s hnědavou rašelinnou vodou, míjeli jsme hezoučké samoty, osady, vesničky, kapličky, záhadné kameny, střídavě stoupali či klesali úzkými skalními stezkami, na kterých jsme se jako skálolezci znamenitě osvědčili a do sytosti vyřádili - dokonce místy docházelo i na přední náhon :-)  V osadě Pohoří na Šumavě nás zaujal presbytář zříceného kostela, vystoupali jsme na nejvyšší vrchol české části Novohradských hor - Kamenec, prošli se po česko-rakouské hranici a částečně rakouským územím přes Trojmezní kámen k prameni řeky Lužnice pod horou Eichelberg, odkud naše kroky směřovaly zpět k osadě Pohoří ke studánce pojmenované Český pramen Lužnice. Na dohled od Novohradských hor se nachází Soběnovská vrchovina s libozvučným názvem Slepičí hory, kde jsme "vyhorolezili" na dva skalnaté vrcholy s příznačným názvem Slepice a Kohout, prošli se po hrázi Hradiště - nejstarší funkční vodní nádrže v jižních Čechách, odměnou za další dobrodružný výstup (nechyběla bažina ani houština) nám byly nádherné panoramatické výhledy ze sympatické dřevěné rozhledny na Hradišťském vrchu u Kaplice. V Dobré Vodě jsme obdivovali barokní poutní chrám s překrásnou výzdobou, zastavili se u skleněné pyramidy Zvonu setkávání v Hojné Vodě, neminuli bizarní skalní útvar Napoleonova hlava, po krátkém "skalnatém stoupání i s využitím všech čtyř"  jsme šťastně stanuli na ochozu rozhledny Kraví hora u Horní Stropnice a kochali se dalekými výhledy. Přes Terčino údolí s gotickou tvrzí Cuknštejn a uměle vytvořeným vodopádem jsme zakončili naše třídenní putování v malebném městečku Nové Hrady.

Poslední letní prodloužený víkend v kraji, který pohladil na duši, jsme si užili na 1*****.  Azurové nebe, dobrá nálada, rozmanité a především bezchybně připravené trasy, krásné zážitky, na které budeme rádi vzpomínat.  Luboši,  výlet byl skvělý !!!   Děkujeme !!!

GULÁŠFEST

12. září 2020

Ráno nás vítá nebe bez mráčků, tak jen rychlá snídaně, sbalit helmu, roušku  a  tradááááá na kolo. Od Sama jsme dostali pozvání na tradiční gulášové hody do brumbárovského údolí, kde jsme ochutnali poctivý domácí gulášek dančí, kančí, srnčí ba i jelení. Někteří z nás i dvakrát :-)  S plnými bříšky poté dvanáctka cyklistek a cyklistů zatlačila do pedálů a spletí lesních cest a cestiček se propletla nádhernou přírodou přes Borohrádek, Veliny, Jelení  do Chocně, odkud jsme  v závěru dne spokojeně zamířili "hopsa hejsa Brandejsem" do Ústí.

 Nádherná sobota, Same děkujeme !!!

20 LET REGIONU ORLICKO-TŘEBOVSKO

11. září 2020

Na tři desítky cyklistek a cyklistů z našeho odboru podpořily svou účastí  tradiční propagační cyklojízdu starostů členských obcí a měst regionu, která startovala z náměstí v Brandýse nad Orlicí prohlídkou zříceniny hradu a přírodního labyrintu. Následovalo krátké zastavení v Ústí nad soutokem Tiché Orlice a Třebovky. Cyklojízda byla zakončena v Dlouhé Třebové, kde na účastníky čekal bohatý kulturní program.

KŘIVOKLÁT

5. září 2020

Sobotní výlet na hrad Křivoklát zahájila skupina devíti rekreačních turistů prohlídkou města Berouna, odkud jsme vlakem pokračovali do Roztok u Křivoklátu a poté jsme krátkou procházkou přes vyhlídku Paraplíčko nad soutokem řeky Berounky a Rakovnického potoka došli na nádvoří majestátního královského hradu. Termín vycházky se nám perfektně trefil do probíhajících mysliveckých slavností sv. Eustacha s bohatým kulturním programem. Příjezd Valdštejnů na nádvoří - v kočáru s lokaji - oddálil naplánovanou prohlídku :-)  S průvodcem jsme si poté prošli krátký okruh, kde nás  nejvíce zaujal krásný gotický oltář v gotické kapli z 15. století. Domů jsme se vraceli s mnoha pěknými zážitky a novými poznatky.  Děkujeme Aničce za nádherný výlet.

NOVÝ  BOR   -   PODLUŽICKO

27. - 30. srpna 2020

Nadešla chvíle "chá" a jedenáctka cyklistek a cyklistů (plus tři pěšáci s individuálním programem) se vypravila koncem letošních prázdnin do podhůří Lužických hor, do atraktivního kraje čedičových kopců, pískovcových skal, borových lesů, rázovitých lužických dřevěnic, ...  do kraje se zajímavou sklářskou tradicí. Jejdamane, no co my všechno za ty čtyři dny stihli a viděli - to bylo úžasnééé ...  Obdivovali jsme všudypřítomné pískovcové útvary, stejně tak sklářský um podél našich cest, unikátní Národní přírodní památku Panská skála, umělý vodní tunel Průrva Ploučnice nedaleko známého vrchu Ralsko, práci mistrů sklářských v novoborské krčmě Ajeto, okouzlila nás osobitá architektura lužických roubenek,  nádherná vyhlídka z přírodního útvaru Havraní skály či výhled z rozhleden Na Stráži na skalním ostrohu nad sympatickou obcí Sloup v Čechách i ze Studence u České Kamenice. Navštívili jsme státní zámek Lemberk se skvostným nádvořím, působivé pozůstatky hradu Milštejn se skalní branou, individuálně sklářská muzea v Kamenickém Šenově i v Novém Boru, pomník Rumburské vzpoury tamtéž, hornolibchavský zámek, významnou ornitologickou lokalitu Novozámecký rybník, dominikánský klášter s bazilikou v Jablonném v Podještědí, poutní místo Janovické poustevny, útulnou Zahrádku Paní Zdislavy ve Velkém Grunově, okoštovali jsme i její pramen s léčivými účinky.  Některým z nás neunikl pozornosti most Járy Cimrmana, který prokazuje, že na tuto lávku JC nikdy nevstoupil :-)  Prošli si areál augustiánského kláštera v České Lípě, stezku skalnatých reliéfů Sochy ve skalách u obce Brniště, soustavu umělých jeskyní Pusté skály při říčce Svitávka, geologický park v Okrouhlé s ukázkami hornin zdejšího kraje, jedinečný novoborský Lesní hřbitov, ... Užili jsme si báječnou jízdu po původním železničním tělese na sedmnáctikilometrové cyklostezce Varhany spojující město Kamenický Šenov s Českou Lípou i po překrásné cyklostezce mezi Novým Borem a Sloupem v Čechách. Zvláštním zážitkem byla "počasová anomálie", kdy jsme během necelých dvou hodin hupsli ze sychravého nevlídného podzimu přímo do teploučkého léta :-)  A největší bombou byl návrat Sama a Mirka do dětských let v přírodním volnočasovém areálu v Dubici, kde spolu s místními dětmi skotačili v 3D bludišti po spletitých lanových překážkách ve třech výškových úrovních se závěrečným sešupem točivým tobogánem dolů :-) :-) :-)  To byla jízda :-) :-) :-)

Čtyři dny bezvadné cyklistiky v překrásném kraji bez přehnaného turistického ruchu byly pro nás všechny moc pěkným zážitkem. Hezký konec prázdnin, co říkáte?  Same, děkujeme !!!!!!!!

VÝLET DO KRKONOŠ

29. srpna 2020

Devětadvacátého dne měsíce srpna vzala šestatřicítka orlickoústeckých turistek a turistů, včetně dvou sopotnických, kramle, nechala Oustí i Sopotnici za zády a tradááááá  na celodenní autobusový výlet do oblíbené lokality Krkonoš - do horského rekreačního střediska Horní Mísečky, odkud jsme stoupali po červeném značení přes Černou skálu, Šeřín a Rovinku k jediné kamenné krkonošské rozhledně Žalý, ze které jsme se celkem za dobré viditelnosti kochali výhledy. Poté již sestupujeme do horského sedla Křížovky, kde na spokojené "účastníky zájezdu" čekal autobus, který nás před soumrakem dovezl domů.

PUSTEVNY

26. srpna 2020

Blíží se konec prázdnin a jedenáctka rekreačních turistek a turistů navštívila jedno z  nejoblíbenějších turistických středisek Beskyd - Pustevny, známé především svými typickými dřevěnými stavbami z pera Dušana Jurkoviče, kde jsme se zúčastnili komentované prohlídky obnovené historické chaty Libušín, která se po šesti letech od ničivého požáru v červenci letošního roku znovu otevřela všem příznivcům lidové architektury.  Ano, můžeme potvrdit, že se opět pyšní svou architektonickou i barevnou krásou !!! Využili jsme překrásného dne a prošli se po nadzemní panoramatické Stezce Valaška s pozoruhodnou skleněnou vyhlídkou, obdivovali pískové sochy pod širým nebem a samozřejmě jsme vystoupali i k nejznámějšímu symbolu celého Moravskoslezského kraje - ke kamenné soše Radegasta - boha slunce, hojnosti a úrody.

Ve večerních hodinách se spokojeni vracíme domů a Haně udělujeme velké poděkování za krásný výlet !!!

                    DO POLSKÉHO PŘÍHRANIČÍ                          (za koupáním a pstruhy)

21. srpna 2020

21 - "voko bere" - pátek začíná jednadvacítkou  a desítka cyklistek a cyklistů opouští v ž. st. Lichkov vlakovou soupravu a vydává se do polského příhraničí, kde v městečku Miedzylesie v místním aquaparku pár hodin hýčkáme svá rozehřátá tílka :-)  V nedalekém vyhlášeném areálu Gospodarstwo Rybne Kamienczyk si dopřáváme výborného pstruha a je nám moc dobře. Po několika kilometrovém "brutálním stoupání" se ocitáme před Kašparovou chatou na Adamu - na jednom z nejkrásnějších rozhledových míst Orlických hor (honíme se za krásami celé Evropy - ba i okolí - a možná krapet zapomínáme, jaké překrásné kouty máme u nás doma, doslova za rohem). Spočinuli jsme, žasli, okouněli, zkrátka spektakulární záležitost, výborná dohlednost. Poté už jako s větrem o závod fičíme dolů - do Klášterce nad Orlicí, odkud pokračujeme přes Žamberk, Letohrad  do Ústí. Pampadáááááá, užili jsme si jeden z nejteplejších dní letošního roku, nebe bez mráčku, vítr ve vlasech, sluníčko nad hlavou, všeobecnou pohodu, bzukot zahradních sekaček, vůně květin, chutě a barvy prázdnin, ...   TAK VYPADÁ LÉTO !!!

ČESKOMORAVSKÝM POMEZÍM

20. srpna 2020

Letní den jako malovaný, a tak šestici cyklistek a cyklistů nestálo nic v cestě, aby se o malém pátku vypravila do méně "provařené" turistické oblasti - do krajiny Českomoravského pomezí. Šlapali jsme sluncem zalitou Svitavskou pahorkatinou, zastavili se u Památníku včelích matek v lesích nedaleko Svitav, kochali se malebnými zákoutími a pěknými výhledy do kraje u obcí Pohledy, Sklené, Rudná či Janůvky, ve vsi Křenov si naší pozornosti zasloužil barokní kostel z dílny fenomenálního architekta Santiniho. Za návštěvu určitě stál lom sv. Anna-Březina, kde jsme s radostí vpluli do čistých vod tohoto příjemného přírodního koupaliště. Na cestě jsme zažili i nečekané dobrodružství v podobě blátivé šlamastiky, ze které jsme vybruslili s pěkně zasviněnými koly, ... to fakt nebylo moc sexy :-(  :-(  Co naděláš - kola se točí a my pokračujeme dál malebným údolím řeky Svitavy z městečka Březová směr domov, kam dojíždíme za šera, které si v závěru ředíme svitem baterek :-)  Byl to den náročný, ale končil krásným pocitem, že to stálo za to !!!

Vycházka SRUBY - CHOCEŇ

12. srpna 2020

Třicet minut jízdy vlakem od Ústí leží vlaková zastávka Sruby - výchozí místo naší středeční odpolední vycházky, na kterou si v tropickém dni vyšlápla pětice rekreačních turistek. Prošly jsme si typickou ulicovou obec s necelými šesti sty obyvateli a poté naše kroky směřovaly vzhůru do choceňských lesů - k pověstmi opředenému památnému stromu Čertův dub, nedaleko jsme neminuly altán či pomník partyzána. Obklopeni stínem pokračujeme k rozcestí U Prokopa, odkud sestupujeme zahloubenou cestou, obloženou lomovým kamenem, na nábřeží Tiché Orlice. V zahrádce restaurace Marilyn  jsme doplnily tekutiny a poděkovaly Haně za pěknou vycházku :-)

CYKLOVÝLET  DO  LANŠKROUNA

9. srpna 2020

Protože teploměry ukazují stejné hodnoty jako v Egyptě, sluníčko pere, voda táhne, Toník zlákal čtyřčlenný hlouček cyklistek a cyklistů na koupačku k rybníkům do "Elej".  Užili jsme si pohodové nedělní odpoledne, Toníku - díky!

Vycházka  COTKYTLE - ŠTÍTY

8. srpna 2020

Sobotní vycházku na východní výspu Pardubického kraje po trase Cotkytle - Štíty si skupinka osmi rekreačních turistů rozšířila o návštěvu nedalekého Lázku. Aktuální vlastník  bývalé výletní místo s rozhlednou sice zvelebil, ale bohužel současně znepřístupnil. I tak jsme se kochali pohledy na vršky Orlických hor a Jeseníků, prohlédli si památník obětem druhé světové války i nedaleký pomník na místě popravení dalších hrdinů. Poté se přes podhorskou vesničku Cotkytle vydáváme směr Štíty ... Jenže ouha ... Vinou nepozornosti nás všech jsme "zakufrovali" a museli se vracet zpět na značenou cestu :-) :-) :-)  Odměnou po strastiplném dni za úmorného vedra nám pak bylo posezení ve sportovním areálu Acrobat Park Aleše Valenty ve Štítech (včetně společného fota s olympijským vítězem) a návrat historickým vláčkem (s parní mašinou a zrekonstruovanými původními vagóny) z Dolní Lipky až do Ústí.

SVATÝ  JAN  POD  SKALOU

2. srpna 2020

První srpnovou neděli se nechala pětice rekreačních turistek "přenést po dvou lesklých nitkách" do srdce Českého krasu, do malé obce na břehu Berounky - Srbska, odkud se vydáváme kouzelným údolím do Svatého Jana pod Skalou. V této malebné vesničce pod impozantní skalní stěnou stál určitě za prohlídku barokní komplex bývalého kláštera s kostelem Narození sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní legendárního poustevníka sv. Ivana. Další zajímavou svatojánskou památkou je kaple sv. Maxmiliána či jeskynní kostel Narození Panny Marie. Zpět se vracíme stejnou cestou skalnatým kaňonem podél říčky Loděnice (Kačáku) až k soutoku s Berounkou a dále do Srbska. Počasí bylo ideální, teplota akorát :-)   Děkujeme Márii za moc pěkný výlet !!!

NA VOJTĚCHOVSKOU ROZHLEDNU

1. srpna 2020

Prázdniny se překulily do druhé půlky a osmička čiperných cyklistek a cyklistů se přesunula za podpory hromadné dopravy do ž. st. Uhersko, odkud startujeme sobotní výlet. Krátce se zastavujeme u zámeckého areálu v Chroustovicích, ve chrastecké  stylově vymazlené  cukrárně jsme ochutnali ze široké nabídky domácích zákusků, prošli si nejvýznamnější místní zámeckou památku s přilehlým francouzským parkem, zaujal nás podlažický klášter - místo vzniku největší rukopisné knihy na světě Codexu gigas (Ďáblovy kroniky), projeli se okolo Horeckého rybníka (největšího v chrudimském okrese), malebným údolím říčky Žejbro mezi Vrbatovým Kostelcem a Podskalou, kde  číhala těžká pasáž v podobě zdolání strmě čnící opukové skály do obce Skála :-)  Jupííí, po necelých 300 metrech jsme nahoře - ovšem plíce jsme zřejmě nechali kdesi dole :-)  :-)   Po této anabázi  se necháváme zlákat koupelí v jednom ze zatopených prosetínských lomů s průzračnou vodou. Vyvrcholením dne byla Vojtěchovská rozhledna s pěknými výhledy do kraje. Ty se nám poté rovněž naskytly ze známého vyhlídkového místa Poklona či Stániny vyhlídky nad obcí Vanice.                                                            Máme za sebou "vopravdu povedenou sobotu". Opojeni sluníčkem se všichni spokojeni vracíme notoricky známou ... a přesto stále přitažlivou cestou do svých domovů.                                                    

Luboši, děkujeme !!!