Fotogalerie                                       VELKÉ OPATOVICE 

4. února 2023

Zimní turistický pochod "Opatovské šmajd" se kupodivu nekoná v nedalekém Opatově, ale až v městečku Velké Opatovice na území Jihomoravského kraje. Až sem, do oblasti zvané Malá Haná, se navzdory nárazovému větru vypravila šestice rekreačních turistů, aby absolvovala desetikilometrovou trasu vedoucí po červené turistické značce do sousedního Jevíčka a zpět po nové cyklostezce na místo startu, kde všechny zúčastněné čekala odměna v podobě diplomu a medaile. Děkujeme Haně za hezký výlet do pěkného kraje a Emě za to, že náš návrh na zrušení akce zamítla s odůvodněním, že naše výlety a vycházky absolvujeme za každého počasí :-)

3. BRANDÝSKÝ MASOPUST

28. ledna 2023

V Česku se konají prezidentské volby, ve Špindlu závody Světového poháru v alpském lyžování a v Brandýse nad Orlicí rozpustilý masopustní rej, do kterého se zapojila i početná horda rekreačních turistů z našeho odboru. Nechybělo tradiční zabijačkové hodování s typickým pestrobarevným "procesím", k obveselení vyhrávala živá muzika .... Odcházíme z náměstí a jdeme si prohlédnout místní "nové" nádraží. Vlak měl zpoždění - a tak "panáček" na zahřátí přišel vhod. Děkujeme Marušce za pozvání a lahodné koblížky.

ŘÍČKY - CAKLE - ÚSTÍ

23. ledna 2023

Pondělní vycházku vedoucí z Říček kolem Tří chalup a Cakle se zastávkou ve Sporthotelu absolvovala devítka rekreačních turistů. Děkujeme Jiřince za moc pěknou akci.

                  DOLNÍ DOBROUČ  -  LETOHRAD                     20. ledna 2023

O pátečním dopoledni v týdnu mezi prezidentskými volbami si vyšlápla dvanáctka rekreačních turistů na nenáročnou vycházku po cyklostezce z Dolní Dobrouče do Letohradu, kde jsme navštívili zdejší biatlonový areál "Šedivský lom", hnízdo našich nejlepších biatlonistů - olympioniků. Slunečnou procházku končíme obědem ve vyhlášené letohradské "nádražce". Děkujeme Gunnarovi za moc pěknou akci.

                     TŘEŠŤ - Betlémská cesta                         18. ledna 2023

Osmnáctý lednový den se vypravil rovný tucet rekreačních turistů do kraje Vysočina za vyhlášenými třešťskými betlémy. Betlémské putování zahajujeme v Schumpeterově domě, kde vystavuje místní betlémářský spolek několik starších betlémů a velký betlém zaplněný novodobými dřevěnými figurkami vytvořenými řezbáři na tradičním červencovém setkávání. Raritou je peklo s čerty, drakem a permoníky. Pokračujeme na zámek a poté k několika soukromým betlémářům, kteří se pyšní někdy až 150 let starými figurkami. Všímáme si typických znaků zdejších betlémů, kterými jsou četné přírodniny (samorosty, kusy pařezů, proutěné lávky), krasové jeskyně a nezbytný kominík pro štěstí. Díky organizátorovi se vracíme z daleké výpravy v přijatelném čase a za výhodnou cenu jízdenek - Pepíku, děkujeme. 

VÝROČNÍ  ČLENSKÁ  SCHŮZE

15. ledna 2023

Po tříleté covidové odmlce se dne 15. 1. 2023 sešli členové Klubu českých turistů, odbor Ústí nad Orlicí na Chatě Hvězda na výroční členské schůzi. Po zprávě o činnosti odboru a jednotlivých referátech jsme přistoupili k nejdůležitějšímu bodu schůze, a to volbě nového vedení odboru. Po sečtení hlasů všech přítomných členů bylo jasno - na čtyřleté funkční období byl předsedou klubu byl zvolen Mgr. Miloš Kubíček, místopředsedou JUDr. Luboš Junek a zbývajícími členy výboru Eva Hűblová, Marie Pecháčková, Gunnar Künzel, Jana Šaligová a Martin Lžíčař.  Po vyhlášení volebních výsledků bylo jednomyslně schváleno usnesení, kterým odbor poděkoval za dlouholetou a obětavou práci ve funkci předsedy Milanu Richterovi a zároveň ho jmenoval čestným předsedou. Na závěr schůze jsme se odměnili obědem a tradiční tombolou.

SVITAVY

10. ledna 2023

O druhém lednovém úterku se vypravila početná dvaceti dvou členná skupina rekreačních turistů do Svitav, aby si prohlédla druhý nejdelší mechanický betlém u nás a navštívila nejkrásnější svitavskou stavbu -  Ottendorferovu vilu. Na začátku komentované prohlídky směřujeme do "červené knihovny", kde nás uchvacuje koncertní a přednáškový sál, ale také veškeré obložení dřevem i kovové artefakty v celé budově postavené na místě rodného domu zdejšího mecenáše a slavného rodáka V. O. Ottendorfera na jeho náklady a za jediný rok !!!!!  V jediném muzeu jazyka esperanto v České republice, které sídlí v tomto půvabném domě, nás komentovaná prohlídka  provedla příběhem zrození tohoto univerzálního světového jazyka, seznamujeme se s učebnicemi i s fotografiemi z celosvětových setkání esperantistů (navíc nás Hela překvapuje zachovanými dopisy v esperantu po svém manželovi). V protější budově muzea jsme obdivovali nově zpřístupněný místní obří mechanický betlém, který byl sestaven z pozůstatků čtyř stovek zdejších betlémů. Naší pozornosti neunikla ani výstava kouzelných naivních obrázků Emmy a Barbory Srncových. Už se těšíme na třetí cestu k betlémům, a to za týden do Třešti.

LIPOVOU ALEJÍ K BETLÉMU

4. ledna 2023

Jako první akci po Novém roce si rekreační turisté zopakovali loňskou cestu lipovou alejí k vyřezávanému betlému s lesními zvířátky nad nedalekou obcí České Libchavy. Příznivé počasí vylákalo úctyhodný počet sedmnácti turistů a přátel rekreační turistiky. Od betléma přecházíme k vyhlídce u křížku a k soše anděla, který shlíží do údolí směrem ke kostelu sv. Víta v obci. Drobný deštík při zpáteční cestě nemohl zkazit dobrý dojem z nenáročné vycházky, za kterou děkujeme Věře.

NOVOROČNÍ  STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2023

První hodiny debutujícího roku si lidé zpříjemňují různě ...   V naší turistické "stáji"  tradičně neutralizujeme silvestrovské oslavy populárním odpoledním  novoročním špacírem důvěrně známou přírodou vůkol Oustí se zakončením v kerhartické hospůdce U Kačera, kde jsme poklábosili a své značně prorezlé mozkové závity provětrali při oblíbených kvízech a zeměpisných soutěžích o ceny. Otevřeně musíme přiznat, že to byl místy vědomostní masakr :-) :-) :-)   Děkujeme Petrovi a Patrikovi za bezvadnou teamovou ozdravnou  vycházku *****

NOVOROČNÍ  VÝSTUP  NA  ANDRLŮV  CHLUM

1. ledna 2023

Nový rok se vydařil.  Na sluncem zalitý Andrlův chlum již od samého rána vystoupalo okolo 1300 účastníků, sešlo se  mnoho pěšáků, pejskařů, přijížděli cyklisté i mototuristé, ... Všichni příchozí byli v cíli  pohostinné chaty Hvězda odměněni pamětním diplomem a samozřejmě i zajištěným občerstvením.  Pro charitativní účely vybrali ústečtí pořadatelé ve  veřejné sbírce "Novoroční čtyřlístek" částku 6.021,- Kč. 

Novoroční výstup na Andrlův chlum má za sebou třiadvacáté dějství, děkujeme za přízeň a těšíme se na shledání při některé z dalších akcí.

SILVESTR  NA  STRÁŽNÉM

31. prosince 2022

A jak v našem turistickém odboru završit konec roku?  No přeci tradičním silvestrovským setkáním na nedalekém vrchu Strážný. Pohodlně jsme se prošli, opekli buřtíky, poklábosili, s muzikanty zapěli, popřáli si do nového roku a bublinkami  připili na zdravíčko. Rok ve znamení tří dvojek v datu dospěl ke svému konci a NOVÝ pomalu klepe na dveře - přejeme každému z nás, ať něčemu krásnému otevře !!!

                                    POSLEDNÍ  VÝŠLAP                                                                           30. prosince 2022

Početná horda orlickoústeckých turistů a našich příznivců po vyčerpávajícím svátečním lenošení ráda vyměnila prostředí a za takřka jarního počasí vyrazila do přírody na nenáročnou vycházku zakončenou na chatě Hvězda, kde jsme dopsali poslední letošní společnou turistickou kapitolu ... Předsilvestrovský den končil zvesela ... Tak věřme, že veselý bude i rok s pořadovým číslem 2023 :-)

ADVENT V PARDUBICÍCH

17. prosince 2022

Skupinka devíti rekreačních turistů strávila poslední předvánoční vycházku v krásném perníkovém městě Pardubicích. Od nádraží se vydáváme přes obchodní centrum Atrium Palác až k významné dominantě Zelené bráně, kde v mezipatře obdivujeme nádherně zdobený perníkový betlém a z vyhlídkového ochozu shlížíme na zasněženou metropoli Pardubického kraje, na Východočeské divadlo i Pernštýnské náměstí, které záhy navštívíme, abychom si obešli vánočně nazdobené krámky a ochutnali ze zdejší nabídky dobrot. Místo plánované návštěvy  zámku spěcháme na oběd a domů dokončit předvánoční resty, neboť vánoční svátky se kvapem blíží. Janě děkujeme za dobrý nápad na dnešní vycházku.

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA  

10. prosince 2022

Pětadvacítka turistek a turistů dala sbohem předvánočnímu shonu a čekání na Ježíška si zpříjemnila tradiční adventní vycházkou. Známou blátíčkovou cestou se zamlženými výhledy jsme vystoupali do osvědčené sudislavské hospůdky, pošmákli si na výborném ražniči, dali několik zrzečků, chvíli spočinuli a poté někteří udělali čelem vzad a tlapali do svých domovů opět pěkně po svých, jiní vyfičeli do nedalekého "Kozárova" na vlak, resp. NAD. Děkujeme "Buňce Mendrik" za pohodový výšlap, který nám moc hezky zpestřil  třetí adventní sobotu.

Kdesi jsem četla, že barvou letošních Vánoc je opět bílá. Tak věřím, že nebude jen ozdobou nákupních center, ale že nás čeká ta pravá "Ladovská zima" i venku - a u Muzea i čtyři :-) :-) :-)

HLINSKO - advent v areálu Betlém

9. prosince 2022

Devítku rekreačních turistů přivítala na Českomoravské vrchovině sněhová pokrývka, která dodala pátečnímu výletu do Hlinska předvánoční nádech. Nejprve míříme na obhlídku docela unikátního  a především vyhledávaného střediska sjezdového lyžování nedaleko centra města. V historické městské části Betlém se při komentované prohlídce čtyř roubených chaloupek z 18. století seznamujeme s dřívějšími vánočními zvyky, vývojem štědrovečerního menu a zdobením vánočních stromků. Odpoledne přecházíme do muzea s výstavou hraček a expozicí místních řemesel, kde si vyslechneme několik písní z nedávno zrestaurovaného orchestrionu. Z malebného městečka odjíždíme plni zážitků a děkujeme Aničce za vzorně připravený výlet.

PODORLICKÉ PUTOVÁNÍ

3. prosince 2022

Necelé dvě desítky turistek a turistů z našeho odboru se nechaly pozvat na start 23. ročníku oblíbeného pochodu, který tradičně den před druhou adventní nedělí pořádal Sbor pro záchranu hradu Lanšperka.

BRNO - Kamenná čtvrť

26. listopadu 2022

Den před začátkem adventu se vypravila jedenáctka rekreačních turistů do moravské metropole, konkrétně na prohlídku Kamenné čtvrti vybudované na ploše bývalého lomu nedaleko brněnského centra.  Nejprve stoupáme na Červený kopec, abychom si cílové místo prohlédli z ptačí perspektivy, pokračujeme lesem až k pavilonu Antropohos, s výhledy na výstaviště, Špilberk i Petrov přicházíme podél toku řeky Svratky ke Kamenné kolonii, kde jsou desítky domů dnes obývány převážně umělci. Odpoledne věnujeme návštěvě brněnských náměstí s (předčasnými) adventními trhy a žasneme nad množstvím a cenami !! zboží, vánočně ozdobenými stromy i aktivním flašinetářem. Domů se vracíme za tmy ...  Za velmi pěkný výlet a hezké zážitky děkujeme Emě !

ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2022

17. - 20. listopadu 2022

Čtyři listopadové dny hostilo hornické městečko Krupka v Krušných horách přes dvanáct stovek účastníků jubilejního padesátého ročníku turistického pochodu ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM. Po stopách horníků se vydala i šestice dvounožců z našeho odboru, aby svou účastí podpořila jedno z největších turistických setkání v České republice. Mimo jiné jsme zdolali mosteckou dominantu - hrad Hněvín, obhlédli si i zdejší raritu - "přestěhovaný" kostel, ve starobylé části města Krupka jsme vystoupali na zříceninu zdejšího hradu,  navštívili dochované tvrziště s vodním příkopem a zavítali do  poutního areálu Bohosudov, ... A kde se uskuteční tradiční vyvrcholení turistické sezony v roce 2023?  Proslýchá se, že snad prý ve Žďáru nad Sázavou.

PRAHA

17. listopadu 2022

Sedmnáctý listopad, podobně jako nedávné říjnové oslavy, nabídl ve stověžaté Praze celou řadu akcí a speciálních prohlídek s volným vstupem. Této jedinečné příležitosti využila devítka našich rekreačních turistek a navštívila vládní reprezentační interiéry Hrzánského paláce, v těsném sousedství Pražského hradu sbírky obrazů a soch Národní galerie ve Schwarzenberském a Šternberském paláci, stihla i výjimečné sváteční střídání Hradní stráže, nahlédla do katedrály sv. Víta, Vladislavského sálu i baziliky sv. Jiří. Den boje za svobodu a demokracii jsme zakončily prohlídkou sbírek v sídle Národní galerie ve Veletržním paláci. Listopadový pražský sváteční výlet za poznáním se opět vydařil. Velké poděkování patří Hele !

SVATOMARTINSKÁ  KOLENA

5. listopadu 2022

Navzdory nedostatku tradičních opeřenců nás Skobácká buňka pozvala na svatomartinskou oslavu, která se tentokráte nesla v duchu vepřové speciality :-)  Po krátkém špacíru zamlženou podzimní přírodou zamířila necelá čtyřicítka turistek a turistů do západního okraje Oustí, kde nám svou pohostinnou náruč otevřela kerhartická pivnice U Kačera s dozlatova upečenými šťavnatými vepřovými koleny - to byla opravdu šmakózní záležitost, poezie na talíři :-) Hodovali jsme několik hodin, nasávali zdejší příjemnou atmosféru ... Večer dali židle na ježka a tradydáááá domů ...   A dojmy? Jen ty nejlepší. Parádní kulinární zážitek, parádně vypečená nehusí svatomartinská akce, Kubo - děkujeme !!!

VYCHÁZKA OKOLO LUŽE

2. listopadu 2022

Čas Dušiček strávila šestice rekreačních turistů v okolí malého městečka Luže v chrudimském okrese. Doprovázeni výhledy na poutní chrám Chlumek, který dominuje celému širokému okolí Lužska, se vydáváme západním směrem,  procházíme obcemi Bělá a Hroubovice a míříme ke kapli sv. Anny ukryté v lese, odkud pokračujeme příjemnou pěšinou s listím šustícím pod nohama přes Zdislav ke zřícenině hradu Košumberk. Skrz park Hamzovy dětské léčebny a kolem mohutného poutního areálu na Chlumku se vracíme na místo startu. Společně jsme si užili nádherně pestré barvy podzimu a spokojeni s pěknou vycházkou odjíždíme z údolí Novohradky do svých domovů. Velké poděkování Emě za vzorně připravenou akci!

PRAHA

28. října 2022

Široké veřejnosti se na Den vzniku samostatnosti československého státu v Praze otevřela jindy nepřístupná místa s volným vstupem. Čtveřice našich rekreačních turistek využila šance vidět nevídané a navštívila nově otevřený jedinečný Clam-Gallasův palác na Starém Městě na tzv. Královské cestě, Městskou knihovnu na Mariánském náměstí, prohlédla si Škodovy salónky ve Škodově paláci, kde sídlí Magistrát hl. m. Prahy, usedla do křesla pražského radního v jednacím sále Nové radnice, obdivovala unikátní výstavu granátových šperků v Muzeu českého granátu, cenné sbírky asijských i australských kultur v Náprstkově muzeu a v těsné blízkosti Karlova mostu zavítala do Muzea Bedřicha Smetany. Výjimečný pražský sváteční výlet za poznáním se opravdu vydařil. Děkujeme Hele a udělujeme 1***! 

PODZIMNÍ  PŘÍRODOU

27. října 2022

Neobvyklé teplo v poslední říjnové dekádě vytáhlo osmičku našich "duchocyklistů" na projížďku barevným světem listí. Slimáčím tempem jsme vystoupali na zalesněný hřeben Třebovských stěn, kde se otevřel parádní pohled do krajiny pod námi, naopak bez výhledů byl smrčinou zarostlý nejvyšší vrchol tohoto dlouhého hřbetu - Palice se šesti sty třinácti výškovými metry. Za krátkou návštěvu určitě stál rudoltický Zámeček i lanškrounský zámek s příjemnou zámeckou zahradou v samém historickém srdci města. Putovní divadlo jménem podzim pomalu končí, užili jsme si mimořádně barevnou podívanou - hotový barevný festival :-)    Akce se vydařila, mrkněte na fotky :-)

KOLEM  JINOLICKÝCH  RYBNÍKŮ

22. října 2022

Hrstku čtyř rekreačních turistů přivítalo v Rumcajsově kraji u Jičína deštivé počasí. Sobotní vycházku startujeme v Jinolicích, procházíme kolem soustavy tří rybníků s názvy připomínajícími prusko-rakouskou válku v r. 1866 (Vražda, Němeček a Oborský), míjíme opuštěné kempy, stánky i restaurace. V dešti pospícháme, ani houby nesbíráme, vynecháváme i nakouknutí do Prachovských skal a kolem dalších rybníků Ráj a Čistý míříme přes Holín do Jičína. Cestu jsme zvládli rychlým tempem, díky čemuž odjíždíme domů dřívějším spojem. 

ZA  ROZÁLKOU

16. října 2022

Nedělní slunečné a teploučké počasí přilákalo na start jedenáctku cyklistů, abychom si společně vychutnali zlatavý podzimní čas v podhůří Orlických hor. V malebné přírodě Českých Libchav jsme si prohlédli výletní odpočinkové místo nazvané Lipová alej, pěkný výhled do kraje se nám otevřel nad městem Žamberk z devadesátileté Tyršovy rozhledny označované také jako Rozálka s útulným dřevěným interiérem, o pár metrů dál zastavujeme u poutní barokní kaple sv. Rozálie. Pestrých barev podzimu jsme si užili při krátké vycházce zámeckým parkem na Žampachu, který v sobě ukrývá (mimo jiné) přes pět set druhů zajímavých dřevin. A to už jsme blízko cílové pásky, pochytali jsme poslední paprsky zapadajícího sluníčka a fičeli k domovu. Krajina podhůří Orlických hor pro nás připravila opravdu pěknou podívanou :-) :-) 

ČESKÁ RYBNÁ - SOPOTNICE - POTŠTEJN

15. října 2022

S heslem "My se deště nebojíme" startuje šestice rekreačních turistů svůj sobotní výlet na točně autobusů v České Rybné. Procházíme obcí po cyklostezce ve směru na Sopotnici, míjíme pilu i zastavení U třech lip, věnujeme se sběru hub, a tak do Sopotnice přicházíme se zpožděním. Proto pokračujeme pěšky do Potštejna přes Polom a nelehkým srázem - Modlivým dolem. Nejhorší úsek máme za sebou, přecházíme lávku přes Divokou Orlici a lipovou alejí podél řeky už míříme do cíle. Oběd v restauraci jsme si dnes opravdu zasloužili!! Emo, děkujeme.

HORNÍ POLICE - ČESKÁ LÍPA

12. října 2022

Druhou říjnovou středu se vypravila devítka rekreačních turistů do Libereckého kraje, aby navštívila poutní areál v obci Horní Police na Českolipsku. S průvodkyní procházíme rekonstruovaný ambit a barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie, který je jednou ze dvou nejvýznačnějších církevních památek v kraji. Zubožená stavba rozkvetla mariánskou růžovou barvou, dnes navíc lemována podzimními barvami okolních kopečků. V České Lípě obdivujeme malebné historické jádro města a zejména množství exponátů zdejšího muzea v areálu bývalého augustiniánského kláštera, jehož pracovníci nás uvedli do všech otevřených expozic včetně stříbrné lorety. Zážitky z množství vystavených předmětů budeme ještě dlouho vstřebávat a rádi si tuto dalekou cestu někdy zopakujeme. Herberte, děkujeme za vzorně připravený výlet. 

JAMENSKÝ KRPÁL

9. října 2022

Na kilometru nula pod bukem se hodinu po poledni srotila partička devíti cyklistů, aby si společně užila prosluněnou zlatolistou druhou říjnovou neděli. Vychutnali jsme si nesmírně fotogenickou trasu s četnými výhledy, navštívili nepříliš okoukaná místa, údolím Orličského potoka a po hranici Přírodního parku Suchý vrch - Buková hora jsme  pozvolným tempem ukrajovali výškové metry až na jamenský Brod, bod s "božským klidem" a dřevěnou vyhlídkou. Bez povšimnutí jsme neminuli významnou památku zdejší podhorské vísky - dávno odumřelý tis, který je opředen mnoha pověstmi. Po sjezdařském povyražení jsme v malebném městečku Jablonné n. O. zastavili u pozoruhodného starého památného košatého dubu a na nedalekém líbivém náměstíčku zavítali do Penzionu U Vorlíčků, kde jsme zafandili při Velké pardubické. Užili jsme si bezvadnou neděli plnou barev a slunce, které nepálí ... Tak to bylo nejen tereziánské léto v celé parádě, ale i barevné finále, než ho sfoukne vítr :-) :-) :-)

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA VI.

8. října 2022

Druhou říjnovou sobotu se ústečtí turisté rozhodli podniknout invazi do Malína. A to nejen do toho známého výborným křenem, ale také do méně známého Nového Malína na Šumpersku. Šestičlennou partu neodradilo ani mlhavé počasí - přírodu je třeba si užít za každého počasí. Z Nového Malína jsme vyrazili do Malínské rokle a "vyfuněli" podél Malínského potoka a zajímavých skalních útvarů až na vrchol Kamenného vrchu (964 m). Na skále zde stojí originální rozhledna Kamenec ve stylu mysliveckého posedu, na kterou je nutné vystoupat po žebříku. I když rozhledy tentokrát byly poněkud zamlžené, místo to je turisticky zajímavé a navštívit ho stojí určitě zato. Po řádném občerstvení jsme pak pokračovali přes vrchol Smrčníku, podél Volyňských skal a přes skalní hřeben Mrtvý muž až do osady se sympatickým názvem "U Dobré Nálady". Nakonec jsme naši vycházku zakončili až v obci Mladoňov, odkud nás bus dopravil na vlak do Šumperka. Přiměřeně znaveni a nasyceni ozonem a zážitky z krásné podzimní přírody jsme dorazili do svých domovů. 

ZA REGIONÁLNÍ POTRAVINOU

6. října 2022

566 01 je poštovní směrovací číslo Vysokého Mýta, věnného královského města, kam první říjnový čtvrtek směřovala desítka cyklistek a cyklistů z našeho odboru. Napříč rozlehlým čtvercovým náměstím, největšího svého druhu v Česku, jsme nejprve zamířili k nevšední umělecky ztvárněné levitující visuté konstrukci basketbalového koše na budově zdejšího gymnázia, který připomíná první utkání v košíkové v českých zemích, ke kterému došlo právě ve Vysokém Mýtě v roce 1897. Je to událost, o které se málo ví a je správné si  ji připomínat. Spotřební zázemí pro chvilkový odpočinek jsme nalezli v Měšťanském pivovaru Kujebák, jehož pivo se pyšní značkou Regionální potravina Pardubického kraje ... a dokonale se tady zevlovalo :-)  Nabaženi pokračujeme přes místní park, který hostil výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy, nejbližší trasou k domovu.  A dojmy z výletu?  Jen ty nejlepší. Uznáváme, že "Kujebina" měla šmrnc :-)

PO STOPÁCH PRAŽSKÉHO VENKOVA

1. října 2022

První říjen strávila skupinka čtrnácti rekreačních turistů v neznámých pražských částech. Pohybovali jsme se v terénu, který Prahu vůbec nepřipomíná, přestože je toto území její součástí už více než sto let. Kolem nejdelšího panelového domu v republice (18 vchodů) přicházíme na venkovskou náves Starých Bohnic s ukázkou venkovských staveb uprostřed sídliště (statek, fara, škola, kostel, zachovalý zámeček, ...). Míjíme areál bohnické léčebny a míříme na vyhlídkové místo, odkud vidíme shlédnuté stavby lemované paneláky  i údolí, kterým protéká Vltava. Loukou a lesním úvozem scházíme do údolí Drahanského potoka, které nás svou ponurostí i mnoha různě nevkusnými chatami moc nenadchlo. Snad jen barokní vodní mlýn z roku 1676 a největší česká šnečí farma se dočkaly naší větší pozornosti. Na návsi Dolních Chabrů obdivujeme románský kostel i statek se starou kamennou pavlačí ... Dnes jsme poznali místa, která většina Pražanů nikdy nenavštívila.  Honzo, děkujeme!  Můžeš být spokojený, všem se tvoje vycházka líbila :-)

UZAVÍRÁNÍ CYKLOTRASY OKRUHU BRODEC

1. října 2022

Končící cyklosezonu na "Okruhu Brodec" podpořila svou účastí jedenáctka cyklistek a cyklistů z našeho odboru, kterou "orchestroval" Karel a která si libovolně na pohodu kroužila zvlněnou krajinou Mikroregionu Brodec po kontrolních stanovištích jako racci za lodí :-)  Projeli jsme malebná místa tohoto koutku naší země v jižní části okresu Rychnov n. K., kde tradičně po celý rok tepe čilý společenský a kulturní život. Děkujeme Karlíkovi za pěknou první říjnovou sobotu, byť  v závěru dne nadšení cyklistů zkropil déšť. Ale nevadí, neboť kdo je připraven, není překvapen :-) :-) :-)

LOMNICE NAD POPELKOU

27. září 2022

Ani deštivé a sychravé počasí nepřekazilo tuctu rekreačních turistek a turistů naplánovaný výlet na pomezí Českého ráje a Krkonoš - do pěkného městečka Lomnice nad Popelkou, kde nás v samém úvodu čekala ochutnávka vyhlášených "Lomnických sucharů" a poté komentovaná prohlídka v Městském muzeu  s řadou zajímavých expozic se zaměřením na myslivost, historii, národopis,  etnografii a mineralogii Lomnicka, Českého ráje a Podkrkonoší, líbily se makety hradů a zámků, reprezentační  pokoje původních majitelů, zaujala nás sportovní expozice či zdejší unikátní funkční hodiny s vodotryskem. Spolu se ředitelem tamního muzea jsme si prohlédli historické centrum Lomnice, které se dříve říkalo  "podkrkonošská textilní velmoc".  V podvečerních hodinách se plni zajímavých informací vracíme do svých domovů.

          MORAVSKOSLEZSKÉ  BESKYDY          (Lysá hora, Kozubová, Javorový)

23. - 25. září 2022


Září, září, na léto jde stáří :-) ... Na ousteckém autobusovém nádraží se první podzimní den hemžila velmi interesantní sestava padesáti dvounožců, aby na tři dny od sebe odpárala Oustí a zamířila si pročistit plíce i ducha do populárních Moravskoslezských Beskyd. Páteční den byl zasvěcen výšlapu na královnu tohoto malebného pohoří. Po stopách zbojníka "Ondráše" jsme od hotelu Petr Bezruč v podhorské obci Malenovice vyfuněli kolem kamenné mohyly Ivančena na český fenomén - Lysou horu, dominantní vrchol v nadmořské výšce 1323 metrů, se známou siluetou telekomunikačního vysílače, meteo stanicí a turistickým zázemím. Poctivý sportovní výkon byl odměněn panoramatickými výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a Jeseníků. Při sestupu na úpatí "Lysé" jsme neminuli nejstarší beskydskou ikonickou hospůdku. Od roku 1825 se říká, že "nebyl v Beskydech ten, kdo neposeděl U Veličků". V sobotu jsme se vydali na Kozubovou a přes chatu Ostrý sešli na Košařiska - úžasně fotogenická trasa plná skvělých panoramat a parádních výhledů ... Na vrcholu Kozubová (981 m n. m.) nás zaujala opravdu zvláštní rozhledna, která je součástí kamenné kapličky sv. Anny s vyhlídkovou věžičkou, ze které jsme měli všechny kopečky pod námi jako na dlani. V krásném prostředí přímo pod vrcholem hory Ostrý jsme spočinuli ve stejnojmenné turistické chatě, odkud sestupujeme do hlubokého údolí mezi mohutnými zalesněnými svahy hřebenů Ostrého a Kozubového - do malé horské vesničky Košařiska. A protože nedělní počasí nepřálo plánované zážitkové jízdě archaickou lanovou dráhou na Javorový, kde bychom viděli tak akorát velký kulový, rozhodl Sam z moci úřední o změně programu. V beskydském podhůří jsme prošmejdili průmyslové město Kopřivnici, navštívili Technické muzeum Tatra, expozici Emila a Dany Zátopkových, velmi ceněnou památku Muzea Fojtství a zahlédli i nově renovovanou "Slovenskou strelu". Okouzlilo nás nedaleké pohádkové městečko Štramberk, nad kterým se tyčí pozůstatky hradu a věž Trúba, prošli se půvabnými uličkami s dřevěnými roubenkami a samozřejmě ochutnali proslulé medové cukroví "Štramberské uši". A tím se loučíme s Beskydami, plni jedinečných zážitků skáčeme do busu a nabíráme kurz směr Oustí. Sluší se poděkovat Martinovi za jeho perfektní jízdu, nezapomenutelné adrenalinové nábližky a skvostnou hlášku: "Zkratka byla delší, ale cesta horší".   :-)

Velké poděkování patří Samovi za báječně zorganizovaný podzimní zájezd, za daleké výhledy, otevřené hospody a všeobecnou pohodu. Bravo, krásná práce, díky, bylo to skvělé !!!!