Fotogalerie                                       OSTROV - ROZHLEDNA KYPUŠE - LANŠKROUN

16. června 2021


Při plánování vycházky oblíbenou výletní a rekreační lokalitou - kolem Lanškrounských rybníků - jsme ani netušili, jak nám přijde vhod pobyt ve stínu lesa a v blízkosti chladné vody. V nečekaně horkém středečním dopoledni skupinka rekreačních turistek (a turista) vystoupala po prudké sjezdovce k miniaturní rozhledničce Hláska  na vrchu Kypuš, která se "vypíná" nad břehy Olšového rybníka. Naštěstí i potom pokračovala příjemná cesta lesem po břehu dalších rybníků až k místnímu koupališti, odkud jsme prošli na lanškrounské náměstí, kde jsme špacír zakončili u kávy a zákusku :-)

DOBROŠOV

10. června 2021

Dlouho plánovaný výlet na Dobrošov u Náchoda uskutečnila skupinka devíti rekreačních turistek a turistů o druhém červnovém čtvrtku. Náročný výstup jsme díky autobusové dopravě vyměnili za pohodovou procházku po rozsáhlém návrší mezi četnými objekty pohraničního opevnění. Posezení u Jiráskovy chaty s rozhlednou nám umožnilo i mnohé výhledy do údolí - od vodní plochy Rozkoše po Náchodský zámek a vzdálený Hronov.  Při sestupu nás pronásledovaly bouřkové mraky, ale dešťovou nadílku spustily až v době našeho posezení v Běloveské cukrárně :-)  Po dešti jsme ještě stihli obhlédnout nově otevřené malé lázně a četné historické domy a památky na náchodském náměstí.

ZA BLANICKÝMI RYTÍŘI

5. června 2021


Po dlouhé kovidové době se za ideálního počasí vypravilo padesát čtyři natěšených turistek a turistů (včetně pěti "tínejdžerů") na jednodenní autobusový výlet do Středočeského kraje - DO KRAJE BLANICKÝCH RYTÍŘŮ.  Vystoupali jsme na pověstmi opředenou horu Velký Blaník, kde jsme sice žádné vojsko v čele se svatým Václavem nepotkali, ale zato nám vysoká dřevěná rozhledna nabídla pohledy na krásnou podblanickou krajinu v mlžném oparu.  Mimo plánovanou trasu dva vytrvalci zvládli během dne dobýt i skalnatý vrchol Malého Blaníku. Míjeli jsme útvar Slepičí skála, odkud pochází jeden ze základních kamenů stavby Národního divadla, pošmákli si ve vyhlášené restauraci "U Matoušků" v Kondraci. Dále  nás trasa vedla do jedinečného zámeckého parku ve Vlašimi, jehož součástí je množství zajímavých bran, mostů, altánů, pavilonů ...   Současně jsme stihli navštívit expozici Muzea Podblanicka, naší pozornosti samozřejmě  neunikla zdejší rodinná cukrárna - OMG, to byla paráda, to bylo mňamózní ... :-)   Skvělé zakončení bezvadného zájezdu - Majko a Same, dííííky !!!  Už se těšíme na další !!!

P.S.  Rozhledna na vrcholu Velkého Blaníku v těchto dnech slaví osmdesátiny. Oficiálně byla zpřístupněna 4. 6. 1941  :-)

PŘES  PĚT  BRODŮ

3. června 2021

Mimořádně krásné počasí, teploučko a hřejivé sluníčko přilákalo šestici cyklistů na start zajímavého výletu, který nás zavedl do nádherných  údolí Moravské Sázavy a Hraničního potoka, kde panovala pohoda a všudypřítomný "božský klid". Obdivovali jsme krásy přírody podél obou toků zaříznutých pod okolními vrcholy, obohatili své plicní sklípky, tankovali vitamín "dé",   míjeli lokalitu s nejbohatším výskytem bledule jarní ve střední Evropě, celou řadu studánek, malebných osad i osamělých chaloupek, kochali se nádhernými rozhledy ...... a užili si velké vzrůšo při překonávání pěti brodů přes meandrující Hraniční potok. Úkol zněl jasně - nikde nelehnout !!!   Natotata se jeden účastník i s kolem svalil do vod osvěžující bystřiny jako "podťatý platan". :-)   Chvíli jsme stáli jako patník, naštěstí vše dobře dopadlo, všechny kosti i kůstky zůstaly na svých místech a tak nasedáme a vrháme se přes další "vodní přejezdy". :-) :-) :-)   Plni dojmů se v předvečerní době vracíme domů. Stylově jsme tak oslavili Světový den jízdních kol, který připadl právě na čtvrtek třetího června 2021. 

HRAD PERNŠTEJN

1. června 2021

Nikoliv do Bystřice nad Pernštejnem, ale do městečka Nedvědice musíte zajet, abyste mohli navštívit náš nejzachovalejší hrad ze 13. století - Pernštejn. Na tento výlet se vydala o prvním červnovém úterý osmička rekreačních turistů. Nejprve jsme vystoupali na Mařenčinu vyhlídku, abychom se pokochali touto národní kulturní památkou z "vyšší perspektivy". Teprve poté následovala netrpělivě očekávaná komentovaná prohlídka hradu, jedna z prvních po dlouhé koronavirové pauze. Zaujalo nás bohaté členění vnitřních prostor, zachovalé části interiéru stejně jako výklad mladé průvodkyně. Obdivovali jsme nově otevřenou jedinou hradní zahradu v republice, která je dokladem nápaditého členění s využitím svažitého terénu a kterou stavbaři, historici a zahradníci vrátili do původní podoby z roku 1806. Škoda jen, že se v plné kráse ukáže až za pár let, kdy povyrostou nově osázené dřeviny. Po opuštění zahrady jsme přešli podél říčky Nedvědičky do městečka se stejně starou historií jako má navštívený hrad.                                                                                                    Zatímco počasí mimořádně přálo, cestu domů nám znepříjemnily opožděné spoje Českých drah. Výlet se vydařil a všem se moc líbil - Emo, děkujeme !!!

                                  NASEDAT  A  JEDÉÉÉÉM                                  30. května 2021

Po mimořádně dlouhém období, v němž bylo počasí zaseklé v podprůměrných teplotách a četných srážkách (o době koronavirové pandemie ani nemluvě) jsme konečně zvedli stavidla a vyrazili na letošní "cyklovotvírák". Již na startu bylo patrné, že šestice cyklistů náročná pandemická omezení zvládla překonat v dobré duševní i fyzické pohodě :-) :-) :-) AVANTI - VPŘED, KUPŘEDU !!!    Užili jsme si parádní slunečné odpoledne, nakoukli unikátní prosklenou výlohou do expozice hasičského minimuzea v Kunčicích, projeli se letohradským zámeckým parkem, kde jsme nahlédli do strašidelné jeskyně, obdivovali voliéru s exotickým ptactvem, ze zámecké vyhlídky se rozhlédli po místní čtvrti Podměstí. Pomaloučku polehoučku jsme pokračovali  přes Písečnou novou cyklostezkou Šušek - Valdštejn směr Ústí.

Vycházka ČESKÁ TŘEBOVÁ  -  KOZLOV

29. května 2021


Na sobotní výšlap do okolí České Třebové se vydala šestice rekreačních turistů. Stoupali jsme známou cestou na Hory, kolem studánky a poutní kapličky, míjeli mnohým z nás neznámou pravěkou osadu Křivolík s četnými  volně se pasoucími zvířaty. Na okraji obce Kozlov jsme váhali, zda navštívit i Chaloupku Maxe Švabinského, ale nejistota, jestli už bude po covidu otevřená, nás odradila. U okýnka chaty na Kozlovském kopci jsme se občerstvili a poté využili otevřené rozhledny, odkud jsme se kochali dalekými výhledy do všech světových stran. Dešťové kapky nás dohonily až ve městě, když jsme spěchali na nejbližší rychlíkový spoj.

CHOTĚBOŘ - LIBICE NAD DOUBRAVOU

25. května 2021

Poslední květnové úterý se vypravila sedmička rekreačních turistek a turistů spolu s organizátorem na Českomoravskou vrchovinu, konkrétně na vycházku do okolí města Chotěboř. Nejprve jsme v teple nádražní čekárny vyslechli poutavý výklad o místním rodákovi, ilustrátorovi a malíři Zdenkovi Rykrovi (1900-1940), jehož návrh loga i postavička sedícího mouřenína dodnes zdobí výrobky značky Orion. A pak už se vydáváme do malebného údolí Kamenného potoka s překrásnými peřejemi a zákoutími, které v menším připomíná údolí Doubravy. Scházíme až k jeho soutoku s touto řekou, odkud je jen pár kroků k Točitému víru - hlubokému meandru, kde Doubrava prudce mění směr, čímž se na hladině vytváří vodní vír. Poté přecházíme k Hornímu mlýnu, rodišti spisovatele Ignáta Herrmanna, míjíme Dolní mlýn a pak už stoupáme nad Doubravu a míříme přes Libickou Lhotku do cíle naší vycházky v Libici nad Doubravou. Odvaha k dnešnímu výletu se nám vyplatila - v letošním chladném a deštivém jaru jsme  měli štěstí, neboť počasí přálo a z mraků celý den ani nekáplo :-)

Pepíkovi děkujeme za přípravu zajímavého výletu.

                        CYKLO GLACENSIS 2021                                 21. května 2021

Bezmála tři desítky natěšených cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořily svou účastí oblíbenou mezinárodní propagační cyklistickou akci CYKLO GLACENSIS 2021, která po roční nucené pandemické pauze zahájila letošní cyklosezónu v česko-polském příhraničí - a to setkáním v symbolické podobě na hraničním přechodu v Orlickém Záhoří/Mostowice, kde pro zúčastněné týmy z obou zemí zahrála Sopotnická dechovka a bylo zajištěno jednoduché občerstvení.

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

12. prosince 2020

Současná koronavirová pravidla nám sice kladou do cesty různé překážky a omezení, ale adventní čas bez tradiční vycházky si lze v našem turistickém odboru jen těžko představit. Pravda, letos jsme měli namále, ale vyšlo to!!!  Napříč generacemi se v sobotu před třetí adventní nedělí vydala štěbetající mašinérie, čítající  čtvrt stovku účastníků, na společnou vycházku do přírody, která vyvrcholila opékáním špekáčků v areálu Myslivecké chaty Libchavy. Poté jsme již s plnými bříšky ukrajovali poslední kilometry, abychom ještě za světla stihli několik "zrzečků" a následně v neděli zapálit třetí svíčku na adventním věnci :-) 

Děkujeme Buňce Mendrik, že nám svou akcí zpříjemnila  předvánoční čas.

BEZPRÁVÍ

8. prosince 2020

Historické focení oddílu rekreační turistiky na železniční zastávce Bezpráví v malebném údolí Tiché Orlice si při druhé prosincové vycházce nenechala ujít ani šestice výkonnostních turistů. Ti se pak vydali na trasu svým tempem a záhy nám zmizeli z dohledu. Zbylá dvanáctka si vykračovala pomaleji s několika občerstvovacími zastávkami ke klopotskému mlýnu a dále po trase NS Po Stopách živé vody do Říček, odkud jsme po červeném turistickém značení obešli kopec Podhoří a přes rozcestníky Háje a U Renčínova buku jsme se záhy ocitli nad zahrádkářkou kolonií Amerika s výhledem na celé Ústí. Vycházku jsme symbolicky zakončili u adventního věnce v parku u kostela. Zdá se, že rušení zastávky v Bezpráví není zase "tak horké" - dojde k němu zřejmě později, po rekonstrukci trati do Brandýsa ... poté  už zde bohužel nikdy nevystoupíme ani nenastoupíme ...

Máme za sebou vydařenou vycházku a Hele děkujeme za dobrý nápad.

PODORLICKÉ PUTOVÁNÍ

5. prosince 2020

Po téměř dvouměsíčním půstu je turistická sezona opět na scéně - úleva, radost, vítejme zpátky ... "Virový import určitě  nebereme na lehkou váhu, ale na poli turistickém mu rozhodně pšenka nepokvete!!!"   Krátké foto ohlédnutí za letošní netradiční podobou oblíbeného pochodu, který svou účastí individuálně podpořila celá řada orlickoústeckých turistek a turistů.

Kdo neváhal a vydal se na toulky přírodou - neprohloupil. Každý po svém jsme si užili pobyt na čerstvém vzduchu a kochali se krásami našeho regionu.

CYKLOPECKY  2020

Podtrženo, sečteno !!!   Máme za sebou další ročník oblíbené cyklistické cestovatelské soutěže CYKLOPECKY VÝCHODNÍ ČECHY. Byla "pohodička, horký vzduch i mokrá trička".  :-)  Dali jsme si do těla a poznali spoustu turisticky atraktivních koutů východních Čech  a přitom sbírali razítka do Vandrovní knížky o hodnotné ceny. Trasy vedly nenáročným rovinatým terénem Polabské nížiny, krajinou "mechu a kapradí" přes obě krajské metropole, okolo Labe, Opatovického kanálu, podél Tiché i Divoké Orlice, překrásným kopcovitým krajem i náročným horským prostředím, kolem pohraničního opevnění, cestou i necestou, po silnicích, cyklostezkách, chodnících, štěrkem, hlínou, loukami - ba i po kamenech :-)  Navštívili jsme půvabný moravskotřebovský zámek, rozsáhlý přírodní areál - poutní místo Fatima v Koclířově, renesanční zámek v Pardubicích, černilovský barevný větrný mlýn, skvělé místo s historií a překrásnými výhledy - poutní areál Hora Matky Boží Hedeč, významné rekreační středisko na prahu Orlických hor - Rokytnici, za návštěvu určitě stála pevnost Hanička. Zastavili se u secesního unikátu - malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, u lesní kaple Svatá Trojice a pod ní u Grabnerova pramene, v podhorské obci Mladkov u skalnatého útvaru Mariánská skála i nedalekého radioaktivního pramene knížete Rostislava či spočinuli na terase Toniovy zámecké kavárny v příjemném prostředí anglického parku s výhledem na Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. Prošli se Růžovou zahradou barokního zámku Potštejn, po hřebečském silničním tunelu, obdivovali unikátní barokní křížovou cestu s kamennými reliéfy v Koclířově, orlickohorské Stonehenge - obří vztyčené kameny nad horským střediskem Říčky v Orl. horách. Rozhlédli se do kraje moravskotřebovské kotliny z vyhlídkové terasy Hřebeč, fenomenální výhledy se nám naskytly z ochozu rozhledny Val, od Frantovy vyhlídky či rozhledny na Anenském vrchu, .....                                    Prožili jsme toho opravdu dost a z hlav nám to už nikdo nedostane :-)   Pokud si rádi "hrajete" a poznáváte zajímavá místa, pak neváhejte a společně  s IVKOU opět za rok šlápněte do pedálů.  Již nyní se těšíme na příští letní cyklistická dobrodružství :-) :-) :-)

ČESKO-RAKOUSKÝM  PODYJÍM

25. - 28. září 2020

Střelka kompasu ukázala na jih a čtrnáctičlenný houf orlickoústeckých cyklistek a cyklistů se přesunul do jihomoravské obce Hevlín v sousedství hranice s Rakouskem. Místo svatováclavského babího léta nás čekalo razantní ochlazení, které do hor přineslo sněžení a na jih Moravy pěkný teplotní sešup - apríl  se  fakt může stydět !!!   Měli jsme pocit, že  naše kola dostanou  zimnici - třásla se stejně jako my.  :-)   A protože nejsme žádní "nazdárci",  se psím počasím jsme se poprali znamenitě - vyšňořili se do slušivých  nepromoků a jali se poznávat dva regiony, dvě země, dva dobré sousedy - Znojemsko a dolnorakouskou oblast Land um Laa na severu Weinviertelu. Projížděli jsme po rovinkách i mírně zvlněnou krajinou posetou poli s kukuřicí, slunečnicí či dýněmi, protkanou řekami a potůčky, sem tam kaplička, lemovanou starobylými vesničkami, vinohrady, sklepními uličkami - zkrátka jedinečnou přírodou. Zavítali jsme do turisticky vyhledávaného městečka Laa an der Thaya, k vodnímu zámku Hagenberg, působivá panoramata se nám naskytla z ochozu dřevěné rozhledny Oberleis, dopřáli si klasický Weiner Schnitzel o velikosti ruského kola v Prateru.  :-)    Došlo i na ochutnávku burčáku - my nepili, my enom koštovali. :-)   V Dyjákovicích jsme obdivovali místní chasu při Michalských krojovaných hodech, ve Slupi vodní mlýn a v Jaroslavicích monstrózní rekonstruovanou zámeckou budovu,  prošli se částí areálu československého opevnění Šatov, projeli unikátní přírodní lokalitou Havranické vřesoviště, doslova lízli město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí - proslulé rovněž místní produkcí okurek (pro ty z vás, kteří stále nevíte - jedná se o Znojmo),  prohlédli si (nevím, jak správně pojmenovat - kýčovitý, groteskní, bizarní, přemrštěný, oku nelahodící) Malovaný sklep ve vinařské obci Šatov. Techniku jízdy jsme pilovali na trailech po signálkách se starým asfaltovým povrchem s občasnými extrémními výjezdy nebo při slalomu mezi kalužemi ...  Silný déšť v některých úsecích proměnil cestu v bahenní lázně - zvláště pak před obcí Eichenbrunn ... Das ist hrůůůza ... Rvali jsme si vlasy na hlavě a spílali, proč právě tudy :-) ...   Blátíčko jsme měli fakt "fšude" a nebýt pomoci ochotného místního farmáře v podobě hadice s vodou, tak jsme tam dodnes :-) :-) a čistíme, čistíme, čistíme, ...  Noch einmal, danke schön !!!

I přes nepřízeň počasí (a mohlo být ještě hůř) jsme měli stále na paměti, že cyklistika je krásná za každého počasí !!!   Děkujeme Karlovi za pěkné čtyři dny na jihu Moravy, kde jsme toho ještě mnoho neviděli, což je důvod k další návštěvě.   Budu se opakovat - to se "nevokouká, nevojede, nevochodí".

NOVOHRADSKÉ  A  SLEPIČÍ  HORY

18. - 20. září 2020

Tik ťak ... tik ťak ... CRRRRRRR ..... Tohoto rána jsou první pohledy pro padesátku orlickoústeckých turistek a turistů všude stejné. Jukneme na hodiny (na zdi, budíku, mobilu, hodinkách, ...), vylezeme z postýlek, hodíme bágl na záda, roušku na obličej a ve skvělé náladě fičíme na seřadiště, kde skáčeme do busu a společně vyrážíme vstříc prosluněným Novohradským a Slepičím horám - do nádherné oblasti na "konci světa", která "naštěstí" (ale neprávem) stojí tak trochu na okraji turistického zájmu. V malebné vesničce Žumberk s částečně zachovalým středověkým opevněním nacházíme zázemí našeho třídenního putování. Lubošem perfektně připravené trasy nás vedly tichými údolími, rozkvetlými a voňavými loukami, podél remízků a potůčku s hnědavou rašelinnou vodou, míjeli jsme hezoučké samoty, osady, vesničky, kapličky, záhadné kameny, střídavě stoupali či klesali úzkými skalními stezkami, na kterých jsme se jako skálolezci znamenitě osvědčili a do sytosti vyřádili - dokonce místy docházelo i na přední náhon :-)  V osadě Pohoří na Šumavě nás zaujal presbytář zříceného kostela, vystoupali jsme na nejvyšší vrchol české části Novohradských hor - Kamenec, prošli se po česko-rakouské hranici a částečně rakouským územím přes Trojmezní kámen k prameni řeky Lužnice pod horou Eichelberg, odkud naše kroky směřovaly zpět k osadě Pohoří ke studánce pojmenované Český pramen Lužnice. Na dohled od Novohradských hor se nachází Soběnovská vrchovina s libozvučným názvem Slepičí hory, kde jsme "vyhorolezili" na dva skalnaté vrcholy s příznačným názvem Slepice a Kohout, prošli se po hrázi Hradiště - nejstarší funkční vodní nádrže v jižních Čechách, odměnou za další dobrodružný výstup (nechyběla bažina ani houština) nám byly nádherné panoramatické výhledy ze sympatické dřevěné rozhledny na Hradišťském vrchu u Kaplice. V Dobré Vodě jsme obdivovali barokní poutní chrám s překrásnou výzdobou, zastavili se u skleněné pyramidy Zvonu setkávání v Hojné Vodě, neminuli bizarní skalní útvar Napoleonova hlava, po krátkém "skalnatém stoupání i s využitím všech čtyř"  jsme šťastně stanuli na ochozu rozhledny Kraví hora u Horní Stropnice a kochali se dalekými výhledy. Přes Terčino údolí s gotickou tvrzí Cuknštejn a uměle vytvořeným vodopádem jsme zakončili naše třídenní putování v malebném městečku Nové Hrady.

Poslední letní prodloužený víkend v kraji, který pohladil na duši, jsme si užili na 1*****.  Azurové nebe, dobrá nálada, rozmanité a především bezchybně připravené trasy, krásné zážitky, na které budeme rádi vzpomínat.  Luboši,  výlet byl skvělý !!!   Děkujeme !!!

GULÁŠFEST

12. září 2020

Ráno nás vítá nebe bez mráčků, tak jen rychlá snídaně, sbalit helmu, roušku  a  tradááááá na kolo. Od Sama jsme dostali pozvání na tradiční gulášové hody do brumbárovského údolí, kde jsme ochutnali poctivý domácí gulášek dančí, kančí, srnčí ba i jelení. Někteří z nás i dvakrát :-)  S plnými bříšky poté dvanáctka cyklistek a cyklistů zatlačila do pedálů a spletí lesních cest a cestiček se propletla nádhernou přírodou přes Borohrádek, Veliny, Jelení  do Chocně, odkud jsme  v závěru dne spokojeně zamířili "hopsa hejsa Brandejsem" do Ústí.

 Nádherná sobota, Same děkujeme !!!

20 LET REGIONU ORLICKO-TŘEBOVSKO

11. září 2020

Na tři desítky cyklistek a cyklistů z našeho odboru podpořily svou účastí  tradiční propagační cyklojízdu starostů členských obcí a měst regionu, která startovala z náměstí v Brandýse nad Orlicí prohlídkou zříceniny hradu a přírodního labyrintu. Následovalo krátké zastavení v Ústí nad soutokem Tiché Orlice a Třebovky. Cyklojízda byla zakončena v Dlouhé Třebové, kde na účastníky čekal bohatý kulturní program.

KŘIVOKLÁT

5. září 2020

Sobotní výlet na hrad Křivoklát zahájila skupina devíti rekreačních turistů prohlídkou města Berouna, odkud jsme vlakem pokračovali do Roztok u Křivoklátu a poté jsme krátkou procházkou přes vyhlídku Paraplíčko nad soutokem řeky Berounky a Rakovnického potoka došli na nádvoří majestátního královského hradu. Termín vycházky se nám perfektně trefil do probíhajících mysliveckých slavností sv. Eustacha s bohatým kulturním programem. Příjezd Valdštejnů na nádvoří - v kočáru s lokaji - oddálil naplánovanou prohlídku :-)  S průvodcem jsme si poté prošli krátký okruh, kde nás  nejvíce zaujal krásný gotický oltář v gotické kapli z 15. století. Domů jsme se vraceli s mnoha pěknými zážitky a novými poznatky.  Děkujeme Aničce za nádherný výlet.

NOVÝ  BOR   -   PODLUŽICKO

27. - 30. srpna 2020

Nadešla chvíle "chá" a jedenáctka cyklistek a cyklistů (plus tři pěšáci s individuálním programem) se vypravila koncem letošních prázdnin do podhůří Lužických hor, do atraktivního kraje čedičových kopců, pískovcových skal, borových lesů, rázovitých lužických dřevěnic, ...  do kraje se zajímavou sklářskou tradicí. Jejdamane, no co my všechno za ty čtyři dny stihli a viděli - to bylo úžasnééé ...  Obdivovali jsme všudypřítomné pískovcové útvary, stejně tak sklářský um podél našich cest, unikátní Národní přírodní památku Panská skála, umělý vodní tunel Průrva Ploučnice nedaleko známého vrchu Ralsko, práci mistrů sklářských v novoborské krčmě Ajeto, okouzlila nás osobitá architektura lužických roubenek,  nádherná vyhlídka z přírodního útvaru Havraní skály či výhled z rozhleden Na Stráži na skalním ostrohu nad sympatickou obcí Sloup v Čechách i ze Studence u České Kamenice. Navštívili jsme státní zámek Lemberk se skvostným nádvořím, působivé pozůstatky hradu Milštejn se skalní branou, individuálně sklářská muzea v Kamenickém Šenově i v Novém Boru, pomník Rumburské vzpoury tamtéž, hornolibchavský zámek, významnou ornitologickou lokalitu Novozámecký rybník, dominikánský klášter s bazilikou v Jablonném v Podještědí, poutní místo Janovické poustevny, útulnou Zahrádku Paní Zdislavy ve Velkém Grunově, okoštovali jsme i její pramen s léčivými účinky.  Některým z nás neunikl pozornosti most Járy Cimrmana, který prokazuje, že na tuto lávku JC nikdy nevstoupil :-)  Prošli si areál augustiánského kláštera v České Lípě, stezku skalnatých reliéfů Sochy ve skalách u obce Brniště, soustavu umělých jeskyní Pusté skály při říčce Svitávka, geologický park v Okrouhlé s ukázkami hornin zdejšího kraje, jedinečný novoborský Lesní hřbitov, ... Užili jsme si báječnou jízdu po původním železničním tělese na sedmnáctikilometrové cyklostezce Varhany spojující město Kamenický Šenov s Českou Lípou i po překrásné cyklostezce mezi Novým Borem a Sloupem v Čechách. Zvláštním zážitkem byla "počasová anomálie", kdy jsme během necelých dvou hodin hupsli ze sychravého nevlídného podzimu přímo do teploučkého léta :-)  A největší bombou byl návrat Sama a Mirka do dětských let v přírodním volnočasovém areálu v Dubici, kde spolu s místními dětmi skotačili v 3D bludišti po spletitých lanových překážkách ve třech výškových úrovních se závěrečným sešupem točivým tobogánem dolů :-) :-) :-)  To byla jízda :-) :-) :-)

Čtyři dny bezvadné cyklistiky v překrásném kraji bez přehnaného turistického ruchu byly pro nás všechny moc pěkným zážitkem. Hezký konec prázdnin, co říkáte?  Same, děkujeme !!!!!!!!

VÝLET DO KRKONOŠ

29. srpna 2020

Devětadvacátého dne měsíce srpna vzala šestatřicítka orlickoústeckých turistek a turistů, včetně dvou sopotnických, kramle, nechala Oustí i Sopotnici za zády a tradááááá  na celodenní autobusový výlet do oblíbené lokality Krkonoš - do horského rekreačního střediska Horní Mísečky, odkud jsme stoupali po červeném značení přes Černou skálu, Šeřín a Rovinku k jediné kamenné krkonošské rozhledně Žalý, ze které jsme se celkem za dobré viditelnosti kochali výhledy. Poté již sestupujeme do horského sedla Křížovky, kde na spokojené "účastníky zájezdu" čekal autobus, který nás před soumrakem dovezl domů.

PUSTEVNY

26. srpna 2020

Blíží se konec prázdnin a jedenáctka rekreačních turistek a turistů navštívila jedno z  nejoblíbenějších turistických středisek Beskyd - Pustevny, známé především svými typickými dřevěnými stavbami z pera Dušana Jurkoviče, kde jsme se zúčastnili komentované prohlídky obnovené historické chaty Libušín, která se po šesti letech od ničivého požáru v červenci letošního roku znovu otevřela všem příznivcům lidové architektury.  Ano, můžeme potvrdit, že se opět pyšní svou architektonickou i barevnou krásou !!! Využili jsme překrásného dne a prošli se po nadzemní panoramatické Stezce Valaška s pozoruhodnou skleněnou vyhlídkou, obdivovali pískové sochy pod širým nebem a samozřejmě jsme vystoupali i k nejznámějšímu symbolu celého Moravskoslezského kraje - ke kamenné soše Radegasta - boha slunce, hojnosti a úrody.

Ve večerních hodinách se spokojeni vracíme domů a Haně udělujeme velké poděkování za krásný výlet !!!

          DO POLSKÉHO PŘÍHRANIČÍ                 (za koupáním a pstruhy)

21. srpna 2020

21 - "voko bere" - pátek začíná jednadvacítkou  a desítka cyklistek a cyklistů opouští v ž. st. Lichkov vlakovou soupravu a vydává se do polského příhraničí, kde v městečku Miedzylesie v místním aquaparku pár hodin hýčkáme svá rozehřátá tílka :-)  V nedalekém vyhlášeném areálu Gospodarstwo Rybne Kamienczyk si dopřáváme výborného pstruha a je nám moc dobře. Po několika kilometrovém "brutálním stoupání" se ocitáme před Kašparovou chatou na Adamu - na jednom z nejkrásnějších rozhledových míst Orlických hor (honíme se za krásami celé Evropy - ba i okolí - a možná krapet zapomínáme, jaké překrásné kouty máme u nás doma, doslova za rohem). Spočinuli jsme, žasli, okouněli, zkrátka spektakulární záležitost, výborná dohlednost. Poté už jako s větrem o závod fičíme dolů - do Klášterce nad Orlicí, odkud pokračujeme přes Žamberk, Letohrad  do Ústí.                                Pampadáááááá, užili jsme si jeden z nejteplejších dní letošního roku, nebe bez mráčku, vítr ve vlasech, sluníčko nad hlavou, všeobecnou pohodu, bzukot zahradních sekaček, vůně květin, chutě a barvy prázdnin, ...   TAK VYPADÁ LÉTO !!!

ČESKOMORAVSKÝM POMEZÍM

20. srpna 2020

Letní den jako malovaný, a tak šestici cyklistek a cyklistů nestálo nic v cestě, aby se o malém pátku vypravila do méně "provařené" turistické oblasti - do krajiny Českomoravského pomezí. Šlapali jsme sluncem zalitou Svitavskou pahorkatinou, zastavili se u Památníku včelích matek v lesích nedaleko Svitav, kochali se malebnými zákoutími a pěknými výhledy do kraje u obcí Pohledy, Sklené, Rudná či Janůvky, ve vsi Křenov si naší pozornosti zasloužil barokní kostel z dílny fenomenálního architekta Santiniho. Za návštěvu určitě stál lom sv. Anna-Březina, kde jsme s radostí vpluli do čistých vod tohoto příjemného přírodního koupaliště. Na cestě jsme zažili i nečekané dobrodružství v podobě blátivé šlamastiky, ze které jsme vybruslili s pěkně zasviněnými koly, ... to fakt nebylo moc sexy :-(  :-(  Co naděláš - kola se točí a my pokračujeme dál malebným údolím řeky Svitavy z městečka Březová směr domov, kam dojíždíme za šera, které si v závěru ředíme svitem baterek :-)  Byl to den náročný, ale končil krásným pocitem, že to stálo za to !!!

Vycházka SRUBY - CHOCEŇ

12. srpna 2020

Třicet minut jízdy vlakem od Ústí leží vlaková zastávka Sruby - výchozí místo naší středeční odpolední vycházky, na kterou si v tropickém dni vyšlápla pětice rekreačních turistek. Prošly jsme si typickou ulicovou obec s necelými šesti sty obyvateli a poté naše kroky směřovaly vzhůru do choceňských lesů - k pověstmi opředenému památnému stromu Čertův dub, nedaleko jsme neminuly altán či pomník partyzána. Obklopeni stínem pokračujeme k rozcestí U Prokopa, odkud sestupujeme zahloubenou cestou, obloženou lomovým kamenem, na nábřeží Tiché Orlice. V zahrádce restaurace Marilyn  jsme doplnily tekutiny a poděkovaly Haně za pěknou vycházku :-)

CYKLOVÝLET  DO  LANŠKROUNA

9. srpna 2020

Protože teploměry ukazují stejné hodnoty jako v Egyptě, sluníčko pere, voda táhne, Toník zlákal čtyřčlenný hlouček cyklistek a cyklistů na koupačku k rybníkům do "Elej".  Užili jsme si pohodové nedělní odpoledne, Toníku - díky!

Vycházka  COTKYTLE - ŠTÍTY

8. srpna 2020

Sobotní vycházku na východní výspu Pardubického kraje po trase Cotkytle - Štíty si skupinka osmi rekreačních turistů rozšířila o návštěvu nedalekého Lázku. Aktuální vlastník  bývalé výletní místo s rozhlednou sice zvelebil, ale bohužel současně znepřístupnil. I tak jsme se kochali pohledy na vršky Orlických hor a Jeseníků, prohlédli si památník obětem druhé světové války i nedaleký pomník na místě popravení dalších hrdinů. Poté se přes podhorskou vesničku Cotkytle vydáváme směr Štíty ... Jenže ouha ... Vinou nepozornosti nás všech jsme "zakufrovali" a museli se vracet zpět na značenou cestu :-) :-) :-)  Odměnou po strastiplném dni za úmorného vedra nám pak bylo posezení ve sportovním areálu Acrobat Park Aleše Valenty ve Štítech (včetně společného fota s olympijským vítězem) a návrat historickým vláčkem (s parní mašinou a zrekonstruovanými původními vagóny) z Dolní Lipky až do Ústí.

SVATÝ  JAN  POD  SKALOU

2. srpna 2020

První srpnovou neděli se nechala pětice rekreačních turistek "přenést po dvou lesklých nitkách" do srdce Českého krasu, do malé obce na břehu Berounky - Srbska, odkud se vydáváme kouzelným údolím do Svatého Jana pod Skalou. V této malebné vesničce pod impozantní skalní stěnou stál určitě za prohlídku barokní komplex bývalého kláštera s kostelem Narození sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní legendárního poustevníka sv. Ivana. Další zajímavou svatojánskou památkou je kaple sv. Maxmiliána či jeskynní kostel Narození Panny Marie. Zpět se vracíme stejnou cestou skalnatým kaňonem podél říčky Loděnice (Kačáku) až k soutoku s Berounkou a dále do Srbska. Počasí bylo ideální, teplota akorát :-)   Děkujeme Márii za moc pěkný výlet !!!

NA VOJTĚCHOVSKOU ROZHLEDNU

1. srpna 2020

Prázdniny se překulily do druhé půlky a osmička čiperných cyklistek a cyklistů se přesunula za podpory hromadné dopravy do ž. st. Uhersko, odkud startujeme sobotní výlet. Krátce se zastavujeme u zámeckého areálu v Chroustovicích, ve chrastecké  stylově vymazlené  cukrárně jsme ochutnali ze široké nabídky domácích zákusků, prošli si nejvýznamnější místní zámeckou památku s přilehlým francouzským parkem, zaujal nás podlažický klášter - místo vzniku největší rukopisné knihy na světě Codexu gigas (Ďáblovy kroniky), projeli se okolo Horeckého rybníka (největšího v chrudimském okrese), malebným údolím říčky Žejbro mezi Vrbatovým Kostelcem a Podskalou, kde  číhala těžká pasáž v podobě zdolání strmě čnící opukové skály do obce Skála :-)  Jupííí, po necelých 300 metrech jsme nahoře - ovšem plíce jsme zřejmě nechali kdesi dole :-)  :-)   Po této anabázi  se necháváme zlákat koupelí v jednom ze zatopených prosetínských lomů s průzračnou vodou. Vyvrcholením dne byla Vojtěchovská rozhledna s pěknými výhledy do kraje. Ty se nám poté rovněž naskytly ze známého vyhlídkového místa Poklona či Stániny vyhlídky nad obcí Vanice.                                                                Máme za sebou "vopravdu povedenou sobotu". Opojeni sluníčkem se všichni spokojeni vracíme notoricky známou ... a přesto stále přitažlivou cestou do svých domovů.                                                    Luboši, děkujeme !!!

"HURÁÁÁÁ   K   VODĚ"

31. července 2020

Kvarteto cyklistů se v krásném letním počasí nechalo zlákat na výlet "Hurááá k vodě". Po tradičním občerstvení v choceňské cukrárně jsme si projeli část naučné stezky "Dívčí doly" a objevovali málo známé rybníčky a prameny. Spletí lesních cest a kolem rybníku Dolní Pecák jsme doputovali přes Horní Jelení až do Velin, kde jsme obdivovali krásný roubený kostel sv. Mikuláše a posléze i velinské hlavní nádraží, které těžko v jízdním řádu najdete :-)  To už byl nejvyšší čas zchladit těla v borohrádeckém rybníku. Po příjemné koupačce se vracíme přes Zdelov, Sklenářku, Kostelec n. O. a Potštejn k domovu - ze Záměle posilněni o "odtrženou jednotku", která se vracela z Orlických hor  :-)

Příjemný letní den, díky Toníku !

KOLMO NA STUDENECKÉ SKÁLY

28. července 2020

Za dalekými výhledy nemusíme vystoupat jen na rozhledny, ale překrásné vyhlídky do členitého kraje Orlických hor nabízí například jeden z nejvýraznějších kopců v krajině okolo Pastvin - vrch Studený nad obcí Těchonín s nadmořskou výškou 720 metrů, kam zamířila šestihlavá smečka cyklistek a cyklistů z našeho odboru. Srdnatě jsme šlapali "slušným stoupákem" z Nekoře vzhůru do lesů, vzhůru do skal a považte - ve 12,25 hod. středoevropského času dosahujeme samotného vrcholu a skály nikde !!! Šipka nás zavedla k přírodní vyhlídkové plošině s lavičkami a ohništěm - a ejhle - to bylo ono - stáli jsme na vrcholu těch skal :-) :-) :-)   Spočinuli jsme, opekli buřtíky a bažili se překrásným pohledem na část Orlických hor a jejich podhůří s dominantou Suchého vrchu a Bukové hory. V bezprostřední blízkosti jsme si polebedili ve vodách Pastvinské přehrady, odkud se v podvečer spokojeni vracíme domů.

Skvělá akce, báječná atmosféra, nejteplejší den od loňského léta, úžasná koupačka, ... -  nešetřili superlativy účastníci výletu :-) :-) :-)

NA  ŽIDLI  ZA  VÝHLEDY

19. července 2020

Podorlické vesničce Mistrovice dominuje čtyřlístek kopců - Příčnice, Židův, Malův a Blaškovský.            A právě dva z nich byly o nedělním odpoledni cílem osmičky cyklistek a cyklistů z našeho odboru. Nádherných rozhledů na svou domovinu jsme si užili od dřevěného Pomníku neznámého lyžaře na Blaškovském kopci, stejně tak z vedlejšího Židova kopce z obřího dřevěného  trůnu.                              P.S.  Mít fotografii, na které výletníci vyšplhají na sedadlo více než třímetrové židle, je často chloubou nejen dětí :-) :-) :-)

... A to je všechno. Vyrazit s námi na kolo můžete zase za pár dní  :-)

VELKÁ  JAVOŘINA

18. července 2020

 ... To by se fakt jeden zbláznil, možná i picnul ...  Druhý letošní autobusový zájezd a podruhé se staly našimi nevítanými společníky déšť, mlha, bláto :-(  :-(   Jediné štěstí, že nejsme z cukru, tudíž se vlhkem nerozpustíme :-) :-) :-) Přestože nás z počasí nic komfortního nečekalo, skupinu padesáti dobře naladěných turistických nadšenců a jejich příznivců nic neodradilo a ze slovácké rázovité obce Strání si vyšláplo ve stylových pláštěnách a pončech na nejvyšší horu Bílých Karpat - Velkou Javořinu s nadmořskou výškou 970 metrů, symbol česko-slovenské vzájemnosti. Po krátkém občerstvení na horské Holubyho chatě jsme po pár metrech dosáhli vrcholu a poté sestoupili do osady Vápenky, kde v penzionu U Černého potoka notně mokří a zablácení končíme sobotní trasu. Naši partu skvěle doplnila jedenáctka sopotnických turistů. Až z autobusu při zpáteční cestě se nám otevřel nádherný pohled na hřebeny Bílých Karpat.

ZA  SKALNÍMI  ÚTVARY A  ROZHLEDY

18. července 2020

Na celodenní sobotní výlet do oblasti Toulovcových Maštalí zamířilo kvarteto cyklistů z našeho odboru, plus Toník se svým samostatným "satelitním" programem :-)   Zastavili jsme se u památného místa na Růžovém paloučku, v Budislavi si prohlédli zajímavý moderní kostel ve tvaru lidského srdce, v jeho těsném sousedství jsme zdolali skalní pískovcový útvar Zámeček, jedinečný rozhled na celou obec a její místní části se nám naskytl z nedalekého ostrohu Velké Hradisko, v malebné vesničce Zderaz jsme obdivovali unikátní historická skalní obydlí, vytesaná ve zdejších pískovcích. Překrásné výhledy do kraje se nám otevřely z Toulovcovy rozhledny, hezoučké Borůvky či vyhlídkového místa Poklona s trojbokým barokním sloupem. Za krátkou návštěvu určitě stála Stánina vyhlídka nad obcí Vanice, odkud se nám ukázal neotřelý panoramatický  pohled na Kujebinu a široké okolí ...                                  Se soumrakem přišel čas, vrátit se do svých domovů, prima sobota ve společnosti prima parťáků :-)

ROZHLEDNA NA VELKÉ DEŠTNÉ

11. července 2020

Výlet do Orlických hor na vloni otevřenou rozhlednu na Velké Deštné jsme kvůli vydatnému dešti neodvolali, ani nebojkotovali - a tak v sobotu ráno nastoupilo do cyklobusu v Ústí deset odhodlaných rekreačních turistů. Proudy vody tekoucí po předním skle řidiče dávaly tušit, že pršet hned tak nepřestane. V Šerlišském sedle nás navíc přivítala hustá mlha, takže jen díky kolegyním místa znalých jsme trefili na Masarykovu chatu :-)  Po krátkém občerstvení se situace nezměnila k lepšímu, a tak stoupáme k rozhledně zahaleni do pláštěnek a kryti deštníky.  Vcelku zbytečný výstup na rozhlednu absolvovali jen čtyři účastníci, kteří však jen stěží  někam dokoukli :-)  Široké výhledy zůstaly jen v podobě slibů na pozvánce. Při cestě zpátky jsme dohlédli až !!! na protilehlý svah za Masarykovou chatou a na jediný okamžik se ukázala i rozhledna - zvoucí nás k návratu za příznivějšího počasí :-) :-) 

RUMBURK

7. července 2020

Herbertovo pozvání do jeho rodného města ve Šluknovském výběžku využilo sedm rekreačních turistek. Rumburk je znám potlačenou vzpourou vojáků za 1. světové války, kterou připomíná park plný kvetoucích růží. Místní vzácností je naše nejsevernější Loreta - s černu Pannou Marií. Ve městě žilo více než 90% Němců, kteří zde postavili množství výstavných měšťanských domů, dochovaly se zde i vzácné podstávkové domky, v nichž žili ti chudší. Pozdější vlakový spoj nám umožnil navštívit Strom života na kopci Dymník, včetně tamní rozhledny. I když cestování bylo strastiplné, prohlídka města stála opravdu za to - ve večerních hodinách se vracíme unavené, ale spokojené :-)

KRUŠNÉ  HORY  NA OŘÍCH

28. června - 4. července 2020

Byť nejsme žádní vrchaři, natož "mladé pušky", vyrazila o prvním prázdninovém týdnu naše patnáctičlenná cyklistická stáj až na vrcholové partie Krušných hor - do horského městečka Horní Blatná, odkud jsme podnikali "monstrózní etapy" s každodenním převýšením přes tisíc metrů. Aby nám při zdolávání kopců nešlo "z ouzkejch do tenkejch", někteří jsme promázli nohy francovkou (lat. spiritus vini gallici), jiní nabili baterie svých elektrokol a poté jsme už všichni společně ze sedel poznávali zajímavou krušnohorskou krajinu ovlivněnou hornickou činností. Navštívili jsme vyhlášené turistické cíle (vrchol Klínovce a Plešivce), významná rekreační střediska (Boží Dar, Potůčky, Bublava, Abertamy), bývalé královské město Loket se stejnojmenným středověkým hradem, známé meteo místo Šindelová, kde jsou zaznamenávány jedny z nejnižších teplot u nás, zříceninu hradu Nejdek s dochovanou Černou věží, Mauzoleum v Jindřichovicích, Statek Bernard v Královském Poříčí, celou řadu rozhleden (Blatenský vrch, Klínovec, Hard, uzavřenou horskou boudu s vyhlídkovou věží Bleiberg, Pajndl), odkud jsme se kochali jedinečnými výhledy. Na skok jukneme k německým sousedům, abychom vystoupali na nejvyšší horu bývalé NDR - Fichtelberg, k rozhledně na Aschbergu nad letoviskem Klingenthal, na chvíli jsme nahlédli do Skiarény v Oberwiesenthalu. Užili si nekonečně dlouhá a prudká stoupání, která byla vykoupena parádními sjezdy, fajnovou jízdu překrásným údolím podél říčky Rolavy, Černé, Stříbrného potoka či okolo řeky Ohře, projeli se po velké podkrušnohorské výsypce u Sokolova, bývalým hornoblatenským cínovým revírem, typickými krušnohorskými vesničkami s rozptýlenou zástavbou i zaniklými osadami a obcemi, ...   Narazili  jsme nejen na spoustu hub, ale poněkud i smutnější úlovky - dosud patrné stopy po přísně střežených pracovních táborech, objevili největší propadlinu po důlní činnosti u nás - Červenou jámu, unikátní Rolavské vrchoviště s bývalým cínovým dolem Sauersack, vymetli pár štol, starých zřícených chodeb a komor, ... Obdivovali majestátní Svatošské skály v údolí řeky Ohře, skalní útvar Rotavské varhany, zatopený čedičový lom Kernberg, zaujala nás Boží vyhlídka moderního střihu nad Božím Darem, na chvíli spočinuli u rodného domku Toníka v Perninku, na bývalé šestnácté sokolovské železniční koleji jsme pátrali po šlapce k oživení umyvadla :-)   Občas se začaly "rozsejpat" i stroje - jejdamane, to bylo nadělení, ale štěstí stálo při nás - veškerý servis v plné parádě jistil pan Král v nedalekém Nejdku :-)

Bezva týden v Krušných horách utekl jako H2O.    Same, děkujeme !!!                                                        Zvláštní uznání patří všem, kteří absolvovali cyklotýdeňák na vlastní šlapky, vlastními silami - vzpomínky budeme mít zaryté hóóódně hluboko ve svých svalech :-) :-) :-)

DOUDLEBY - VRBICE - POTŠTEJN

27. června 2020

... Pro velký úspěch letos repete ...  Pětice rekreačních turistů se vydala o poslední červnové sobotě na vrbickou rozhlednu.  Z Doudleb nad Orlicí nás čekalo jen jedno prudší stoupání lesem, za ním pak odměna v podobě jediného třešněmi obsypaného stromu. Z rozhledny jsme si užili výhledy do širokého okolí a všech světových stran. Zaujala nás upravená obec Vrbice s půvabnou návsí s rybníčkem a krásnou zvoničkou, košatě kvetoucí a vonící lípa u nedalekého křížku byla rovněž obdivuhodná. Při sestupu do Potštejna místo po cestičce čvachtáme potůčkem, který po nedávných deštích stéká po směru červeného turistického značení. Opakování loňské třešňové vycházky splnilo očekávání i svůj účel, přestože třešní bylo méně, zato turistů všude přehršle, proto bylo obtížné se někde společně občerstvit.

ÚDOLÍM TŘEBŮVKY ZA LIŠKOU BYSTROUŠKOU

25. června 2020

Zábřeh na Moravě - město Jana Eskymo Welzla, polárníka, dobrodruha, cestovatele, spisovatele a náčelníka Eskymáků posloužilo devítce orlickoústeckých cyklistek a cyklistů jako výchozí bod (ba i konečný)  pro čtvrteční výlet pomezím Olomouckého a Pardubického kraje,  údolím říčky Třebůvky a krajinou zrodu lišky Bystroušky, místem zaniklé osady Střítež k památkově chráněné hájence, kde se svými liščaty běhala tato nezbedná a mazaná legendární liška. Šlapali jsme krajem lesů, vod a strání, nebyla nouze o daleké výhledy, ... V městečku Úsov jsme navštívili starý židovský hřbitov s téměř tisícovkou dochovaných náhrobků, vystoupali ke stejnojmennému zdejšímu zámku, projeli městskou památkovou zónu v Mohelnici, příjemným zpestřením byla zastávka v Lošticích, proslulých výrobou pravých Olomouckých tvarůžků. Z nevelké vzdálenosti jsme obdivovali romantický skvost střední Moravy - hrad Bouzov, v dáááli zahlédli nejvyšší vrchol Jeseníků - Praděd, ...                                            Poslední červnový čtvrtek se opravdu povedl, Luboši - děkujeme !!!

DESNÁ  V  JIZERSKÝCH  HORÁCH

20. června 2020

Intenzivní lijáky zasáhly Česko, Moravu i Slezsko ... Mamma mia, proč právě dnes?  No nic - nejsme z cukru, počasí nenaplánujeme, ale dokážeme ho hravě přelstít ...  Čtyřicet osm orlickoústeckých turistek, turistů a jejich příznivců se nasáčkovalo do autobusu, který nás unášel do krásné oblasti Jizerských hor. Doufajíce v zázrak, stále upínáme zrak k obloze, marně ...   Soukáme se do "slušivých nepromoků" a z městečka Desná stoupáme malebným údolím horské říčky Černá Desná přírodní lokalitou s četnými peřejemi, kaskádami a vodopády k vodní nádrži Souš a zpět. I přes nepřízeň počasí panovala mezi promáčenými účastníky výborná nálada a již dnes se těšíme na další jednodenní autobusový zájezd, tentokráte 18. července na moravsko-slovenské pomezí - na Velkou Javořinu.

Tak, takový byl první letní den roku 2020 v našem turistickém odboru :-)

                             TOUR  DE  BEER                             aneb po nejdelší pivní cyklotrase v ČR

17. června 2020

Na "Pivní cyklo - tour" se nominovala devítka cyklistek a cyklistů, která objevovala kouzlo Podorlické pivní cyklotrasy, nejdelší svého druhu v naší republice.  Zblízka jsme poznali tři  regionální pivovary - Staročeský pivovárek v Dobrušce, Městský v Rychnově a Řemeslný Clock v obci Potštejn. Vedle možnosti ochutnávky jejich produktů jsme si řádně vychutnali nádherné panoramatické výhledy na klenot českých renesančních měst - Nové Město nad Metují, vyšlápli na zříceninu hradu Výrov, na vrchol kopce Varta s rozhlednou Sendraž  s dalekými rozhledy po Orlických horách, Podorlicku, na Krkonoše, údolní nádrž Rozkoš, ...  Pochutnali si na letošních prvních třešních, ta správná chvíle adrenalinu nastala v údolí Bačetínského potoka při zdolávání několika brodů, ... :-)                                    Nastal soumrak, čas loučení, pádíme směr domov a těšíme se na další akci, na další zážitky :-)

     A pokud jste si představovali tento náš cyklovýlet po pivní stezce jako jedno velké pijácké klání,      tak jste na velkém omylu !!!  

Poutní místo DŘÍZNÁ,  rozhledna OSIČINA

17. června 2020

Dnešní vycházka pro devítku rekreačních turistek startovala na Rychnovsku - v obci Přepychy, kde nás mimo jiné zaujalo nápaditě vyzdobené okolí silnice, která vede průřezem mezi opukovými skalami (není divu, že v roce 2017 získala titul Obec roku Královehradeckého kraje). Malebnými Dřízenským údolím pokračujeme k vyhlášenému poutnímu místu uprostřed lesů s mnoha přírodními a sakrálními památkami s dominantní kaplí Panny Marie Lurdské. Po prohlídce a relaxu krátce stoupáme k rozhledně Osičina, ze které se nám otevřel úžasný pohled na celé Orlické hory i s novou rozhlednou na Velké Deštné, která se brzy stane naším dalším cílem :-)  V dáli jsme zahlédly pásmo Krkonoš, na jihu zase Kunětickou horu ...   Z nedalekých Vojenic se vracíme z příjemné vycházky autobusem přes Rychnov do Ústí.

PÁTEČNÍ VYJÍŽĎKA

aneb až pod vrcholky Orlických hor

12. června 2020

... Těžká cyklistická rachota ... přes 30 km stále do kopce ... metry převýšení raději ani nepočítáme ... nádherně členitá krajina s překrásnými výhledy ... malebná zákoutí s typickými chaloupkami ... tak vypadala páteční vyjížďka třináctky cyklistek a cyklistů. Plicní sklípky "jedinců bez pohonu" si přišly opravdu na své při stoupání z Orlice podhorskou obcí Mistrovice, horskou vesničkou Sobkovice a dále stále vzhůru z Mladkova přes Petrovičky až na samotu - do malé osady Jedlina. A poté nám už jen zbývalo "sfičet dolů", obejmout Vejdovu lípu (obvodem nejmohutnější památný strom na území ČR) a prima akci zakončit U Růženky v Písečné.                                                                                             Dřina, která stála za to !!!   Karlíku, děkujeme !!!

POUTNÍ  MÍSTO  HOMOLE

1. června 2020

                       Vyhladovělí po společnosti "parťáků" a pohybu jsme se konečně dočkali !!!                                                              Čekání na společnou vycházku bylo hóóódně dlouhé !!!                                    Vítejme zpátky !!!

S velkou radostí se o prvním červnovém pondělí vypravila sedmnáctka natěšených rekreačních turistek a turistů na poutní místo Homole, abychom si prohlédli (i s výkladem kostelničky) dominantní raně barokní kostel Panny Marie Bolestné z konce 17. století. Počasí nám vyšlo parádně, a tak někteří díky svému ostřížímu zraku, jiní díky silným dioptriím dohlédli z Homole až na Sněžku a další krkonošské vrcholky. Z návrší jsme sestoupili po unikátním kamenném schodišti a pokračovali přes vesničku Lhoty do Potštejna, odkud se plni dojmů a radosti ze společného výšlapu busem vracíme do svých domovů.  Dnešní vycházka byla jakousi oslavou k návratu do našeho normálního turistického života.   Viru zmar, turistice zdar !!!

VYJÍŽĎKA  DO  JEDLÉHO  LESA

21. května 2020


Pohádkově zajímavou pozvánku na "ochutnávku jedlého lesa", kam nás pozvali Luboš s Jitkou, si nenechalo ujít třináct cyklistek a cyklistů. Po krátké zastávce u semanínské historické zvonice a vyhlášeného "knajpoviště" jsme pozvolna pokračovali okolo rybníka Hvězda do údolí říčky Třebovky - do obce Třebovice. Ve zdejším naučném parku jsme obdivovali stromy a keře s jedlými plody, divokou zeleninu, jedlé trvalky i bylinky, prošli se meditačním labyrintem z buksusu, špacírovali po chodníčku reflexní terapie, zacvičili si na venkovních fitness prvcích ...   Zkrátka - užili jsme si krásně  provoněné májové odpoledne.

RESTART  CYKLOSEZONY 2020

17. května 2020

A je to tady !!!   Kdo si počkal, ten se dočkal !!!                                                                                           Po dvou měsících nedobrovolné karantény, kam nás uvěznila "hnusná - neviditelná - pichlavá sviňa", se  sdružujeme, shromažďujeme, shlukujeme, srocujeme, scukáváme, ... ba i houfujeme, abychom po vynucené pauze opět společně šlápli do pedálů ... Hurááááá ...  Cílem nedělní odpolední vyjížďky pro jednadvacítku cyklistek a cyklistů bylo návrší stolového tvaru severně od Vysokého Mýta - rozhledový Bučkův kopec, odkud se nám otevřela pěkná podívaná nejen na královské věnné město, ale i na krajinu Podorlicka a Českomoravské vrchoviny.  Poté se přes oblíbené výletní místo "kujebáků" Vinice, lesním terénem po břehu třpytící se hladiny rybníka Chobot, vracíme notoricky známou (silně zahuštěnou)  údolní cyklostezkou z Chocně zpět do Ústí.

Kolu zdar !!!   Viru zmar !!!

HEJ HOLA   ...   NA KOLA

13. března 2020

V pátek třináctého ve třináct si desítka natěšených cyklistek a cyklistů vyšlápla na první letošní společný cyklo "votvírák"  předjarní přírodou malebným údolím podél Tiché Orlice z Oustí do Chocně a zpět.                                                                                                                                                                Ukázalo se, že fazónu máme dobrou - tak huráááááá do cyklosezóny   MMXX!!!                                      Ať to jede !!! Ať to sviští !!!

HLEDÁNÍ  STROMOUCHA

7. března 2020

Přes dvě desítky turistek a turistů z našeho odboru podpořily svou aktivní účastí jubilejní 20. ročník oblíbeného jarního pochodu "HLEDÁNÍ STROMOUCHA", který tradičně pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka. Lesního skřítka se nám podařilo vypátrat s razítkem v ruce pod lanšperskou dominantou v tamní hospůdce, kde byla společná kontrola pro všechny trasy. Vrtošivým počasím jsme si nenechali pokazit pohodovou předjarní sobotu :-)

Vycházka ČESKÉ LIBCHAVY - ÚSTÍ n. O.

26. února 2020

Busem tam, pěšky zpátky .....   Středeční vycházka skupinky rekreačních turistek začala společným obědem v restauraci Chata Habřinka v Českých Libchavách, odkud jsme se pozvolna vydaly stezkou pro chodce a cyklisty podél Libchavského potoka zpět do Ústí.

DOLNÍ KOUNICE  -  IVANČICE

19. února 2020

Cílem dobrodružné výpravy osmičky rekreačních turistek byly městečka Dolní Kounice a Ivančice, ležící jihozápadně od Brna. Již ve vlaku bylo jisté, že o dobrou náladu nebude nouze, což se nesetkalo s pochopením jedné spolucestující starší "dámy", ale to nám na náladě neubralo :-)  Ve starobylých Dolních Kounicích nás čekala komentovaná prohlídka impozantní zříceniny kláštera ROSA COELI (Růže nebeská), kterým nás provedla velmi fundovaná průvodkyně, od které jsme se dozvěděly řadu zajímavých informací z bohaté historie tohoto úžasného místa. Po výborném obědě se busem přesouváme o několik kilometrů dál - do Ivančic, rodného místa herce Vladimíra Menšíka. Ve zdejším muzeu jsme si prohlédly stálou expozici této významné herecké osobnosti, která představuje jeho život a tvorbu. Jen škoda, že významu neodpovídá prostor, který mu je věnován. Samozřejmě nechybělo naše zastavení před rodným domem či školou, která nese jeho jméno.  Se spoustou zážitků, dojmů a v dobré náladě opouštíme jižní Moravu a naprosto spokojeni se vracíme domů. Hanko, výlet se nám moc líbil a děkujeme !!!

VEPŘOVÉ HODY NA VRBICI

8. února 2020

Tradiční vepřové speciality provoněly obecní sál malebné vesničky Vrbice (ovar, gulášek, výpečky, řízečky, prejt, kroupy, jitrničky, tlačenka, ...). No, bylo toho dost, jen škoda, že člověk nemohl ochutnat všechny dobroty. Samozřejmě nechybělo pivečko, které k pašíkovi neodmyslitelně patří. Zabijačková sobota se pomalu překlopila do druhé poloviny a třináctka orlickoústeckých turistů pokračovala z kopce do kopce a zase z kopce do Potštejna (místa dnešního startu i cíle), odkud nás bus odvezl do náručí našich domovů.  Byla to fajnová sobota pro ty, co neseděli doma ... chuťově jsme se zahřáli jak na těle, tak na duši. Karlíku, děkujeme :-)

Vycházka  BEZPRÁVÍ  -  ÚSTÍ

8. února 2020

O sobotním poledni se vypravila třináctka rekreačních turistů na nenáročnou vycházku po překrásné údolní cyklostezce z osady Bezpráví do Ústí. U základního kamene Skanzenu totality jsme nejprve zavzpomínali na naši někdejší účast při celostátně populární akci recesistické Společnosti za veselejší současnost, obdivovali jsme lesnaté svahy nad meandrujícím tokem Tiché Orlice, minuli  Dolečkovu hájovnu s pomníčkem Na Luhu, občas se vyhýbali četným cyklistům a po dvou hodinách končíme naši příjemnou vycházku  posezením v Avionu.

BRANDÝS n. O. - HŮRKA - ÚSTÍ n. O.

1. února 2020

Přestože hygienici doporučují v těchto dnech vyhýbat se seskupením většího počtu lidí z důvodu plošné chřipkové epidemie, která zachvátila Česko, Moravu i Slezsko, stejně jako naši rekreační turisté nedbáme a seskupujeme se v osmičlennou skvadru, abychom vyrazili  hopsa hejsa z "brandejského"  náměstí vzhůru na zříceninu  stejnojmenného hradu, odkud výhledy na "Kozárov" stojí zato.  Necháváme se hýčkat přívětivými slunečními paprsky a pokračujeme přes osadu Kaliště a Rozsochu  k pomníku tří obětí letecké katastrofy z roku 1948 na vrchu Hůrka. Při sestupu na úpatí kopce opékáme buřtíky ... letos první společné :-)  Občerstveni míříme přes chatovou osadu Klopoty vstříc cíli našeho putování do Kerhartic - ke Kačerovi. Užili jsme si prima jarní den v přírodě ve společnosti parťáků ... bylo fajn ...  a na první únor nezvyklé teploučko, byť k jaru ještě KROK KUS :-)  Karlíku, děkujeme !

DLOUHÁ  -  ČESKÁ  TŘEBOVÁ

1. února 2020

Dneškem jsme se přehoupli do druhého měsíce letošního roku a za mimořádně teplého až jarního počasí si  početná skupinka rekreačních turistů vyšlápla po cyklostezce z Dlouhé Třebové přes Lhotku do města s kohoutem ve znaku. Nahlédli jsme do nové tenisové haly, prohlédli si areál rotundy sv. Kateřiny, prošli se podél  řeky Třebovky  a výlet zakončili ve  Vavřínových lázních  -  "O své zdraví nemá bázně, kdo zná Vavřínovy lázně" :-)                                                                                                      Děkujeme Aničce za pěknou vycházku!

LIBCHAVSKÝ  MASOPUST

25. ledna 2020

Masky, dobré jídlo a pití - tak vypadalo sobotní masopustní veselí v Libchavách, na které nás tradičně pozvala Alenka a Lenka :-)  Nejprve jsme si pochutnali na skvělých  koblížcích, obložených chlebech s  výbornou škvarkovou pomazánkou, zahřáli se voňavým svařákem, poté se vymódili do různých kostýmů k pobavení sebe i okolí :-) a následně vpluli do pestrobarevného masopustního průvodu, abychom si společně užili bezvadnou lidovou taškařici. Oslavy vyvrcholily v prostorech fary, kde na všechny čekala spousta zabijačkových specialit, bohatá tombola a k tomu všemu vyhrávali místní muzikanti. Libchavský masopust se zkrátka vydařil - byl voňavý, veselý, fajnový ...   

                                            "ALENKOaLENKO" - děkujeme za pohostinnost !!!!!!

KOLÍN

21. ledna 2020

Nabízenou exkurzi ve známé kolínské automobilce TPCA využila o pracovním úterku jen šestice rekreačních turistů. Nejprve jsme shlédli prezentační video  o historii zdejší továrny, která vyrostla na zelené louce po přelomu tisíciletí a doposud vyrobila více než tři a půl miliónu automobilů. Poté jsme nafasovali bezpečnostní ochranné pomůcky a vláčkem projeli provoz, kde jsme nahlédli do výroby a na vlastní oči viděli, jak se z obyčejného plechu "vyklube" moderní malé auto :-)  A nebyla to jen automobilka, co jsme v Kolíně ještě stihli. Navštívili jsme Regionální muzeum se zajímavou výstavou "Bytová kultura v Československu", která nám připomněla nedávné vybavení našich interiérů. Posezení u kávy bylo příjemným zakončením našeho aktivního dne ve městě Františka Kmocha.

VRCHLABÍ

18. ledna 2020

O třetí lednové sobotě se vypravila skupinka dvanácti rekreačních turistů do malebného horského města na úpatí nejvyšších českých hor - do Vrchlabí, kam nás vylákala expozice netradičního Krkonošského pohádkového betlému řezbáře Pavla Tryzny. V zámeckém parku jsme obdivovali na čtyřicet dřevěných postav a zvířátek v životní velikosti ... parkem kráčí paní kněžna, stranou hrají muzikanti, za domem štípe dědeček dříví, babička ho odnáší ... a na vše dohlíží sám Krakonoš.      Přes klášterní zahradu, spojující zámecký park a Augustiánský klášter, pokračujeme na vrchlabské náměstí do muzea, situovaného ve čtyřech starobylých domcích, abychom si prohlédli výstavu biblických příběhů, vzácné betlémy z depozitářů, seznámili se s bohatou historií města či původním vybavením domácích tkalcovských i jiných řemeslných dílen. Zatímco v podhůří Krkonoš nebylo po sněhu ani památky, doma v Ústí nás přivítala první sněhová nadílka letošní zimy. 

Za krásný výlet děkujeme Haně a průvodkyni Ivě  :-)

FOTOSTŘÍPKY  Z  VÝROČNÍ  KONFERENCE

12. ledna 2020

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA II.

11. ledna 2020

Jedenáctým dnem trvá leden roku MMXX a sedmnáctka turistů vyrazila na severní Moravu, abychom na "nádru"  v Bludově započali celodenní výlet, který nám bohužel ztížily místní povětrnostní podmínky. Zažili jsme vskutku vzrušující okamžiky - balancování, potácení, smýkání, bezvládné klouzání, nekontrolované rozbíhání noh všemi směry - zkrátka LEDOVÉ RALLYE,  kdy se jeden musel mít stále na pozoru :-)  Přesto panovala veselá atmosféra a zcela určitě budeme mít na co vzpomínat - líbila se nám zajímavá rozhledna na vrchu Brusná (že by Brusinka?), prošli se lesním biokoridorem s podivným názvem Gryngle, cestou necestou, led neled jsme se doslova drápali přes vrch Chocholík průstupným i neprůstupným lesním porostem na kopec Háj s další dřevěnou rozhlednou, odkud se za dobré viditelnosti naskýtá překrásný výhled na Jeseníky a Orlické hory, uprostřed hvozdů jsme objevili poutní místo, které by zde nikdo nečekal - kostel Božího Těla s křížovou cestou, ...    Pohlceni tmou se vracíme z vlakové stanice Ruda nad Moravou do svých domovů léčit dnešní šrámy, lízat utržené rány a poté počítat ovečky ...    

Luboši, děkujeme a těšíme se na nové zážitky při římské trojce :-) :-) :-)