Fotogalerie
Vycházka  ŽAMPACH - ÚSTÍ N. O.

7. července 2019

Nedělní odpolední vycházka zavedla devítku rekreačních turistek a jednoho turistu :-) na Žampach, do vesničky v podhradí stejnojmenného kopce i zříceniny hradu, odkud jsme se vydali po žlutém turistickém značení přes Hlavnou lučními a lesními cestami do Údolí Sejfů a následně Starých Oldřichovic, kde byla naše pohodová vycházka zakončena - tři výletnice poté pokračovaly na pivečko do Cakle, ostatní vyrazili ke svým domovům. Přestože nás v úvodu zkrápěl drobný deštík, výlet se vydařil a společně jsme strávili velmi příjemné nedělní odpoledne.

JIŽNÍ ČECHY NA KOLE

29. června - 6. července 2019

Slunce, vedro, hic, parno, peklo, výheň, ... tak to byl úvod našeho tradičního prázdninového "cyklotýdeňáku". Tento termín si totiž ve svém kalendáři zaškrtla i teploučká tlaková výše a vydala se stejným směrem jako patnáctka cyklistek a cyklistů z orlickoústeckého odboru KČT - do turisticky oblíbených jižních Čech. Pomyslnou kotvu jsme hodili ve Veselí nad Lužnicí, na soutoku Lužnice a Nežárky, odkud jsme poznávali malebnost jihočeské krajiny od města Tábor přes Bechyni, Týn a Hlubokou nad Vltavou, Třeboň, Stráž nad Nežárkou až po Kamenici nad Lipou na Vysočině :-)  Trasy nás vedly kolem nespočet rybníků oživenými siluetami městeček i pestrými blatskými statky, po břehu klidné nížinné řeky Nežárka, rozsáhlými borovými lesy, plnými doušky jsme si užívali jízdu po skvělých cyklostezkách podél Vltavy, zažili adrenalin i "voči na stopkách při jízdě zručnosti kozí stezkou" u řeky Lužnice, ...  :-) Obdivovali krásu pohádkových zámků Červená Lhota a Hluboká, samozřejmě se nám líbil zámek třeboňský, bechyňský, kamenický, strážský či lovecký zámeček Jemčina i Ohrada, pokochali se výhledy z rozhledny Hýlačka v obci Větrovy a Semenec nad soutokem Vltavy a Lužnice, prošli se po nejznámější české písečné duně u Vlkova, po "Bechyňské duze" - unikátním obloukovém mostě, míjeli záplavový kamenný most ve Staré Hlíně, zanotovali si lidovou písničku o dvou nešikovných panenkách  "Na tom bošileckým mostku" ve stejnojmenné obci, zastavili se na hrázi krále našich rybníků - Rožmberku, u pomníku českého rybníkáře J. Krčína na hrázi rybníka Svět, dále u Kubatova pomníku (odbojného hrdiny jihočeských blat - "co dal hlavu za Blata"), u třeboňské hrobky významného rodu Schwarzenbergů, nechyběla zastávka u rozpadajícího se pomníku - sochy kolektivizace či na zřícenině Karlův Hrádek u Purkarce. Aby nás hic nepic, smáčeli jsme svá rozžhavená a zaprášená "tílka" ve vodách Veselských pískoven, řeky Lužnice a rybníka Velká Holná, okoštovali Ježibabu z Obory, Bukovar z Bukovska, kapří hranolky z Třeboně, ... :-)  V nestřežených okamžicích jsme odolávali atakům komárů, hovad a jiné havěti, zažili jsme drobný karambol - haldu dvou "účastníků zájezdu" s následným náročným vyprošťováním, :-) došlo i na píchlou duši, odpískali jsme jeden blaťák, včetně několika drátů a veselá hláška - "kozy ven u Metel" -  bude určo patřit ke stále citovaným, ... :-)  Po týdnu na kolech a stovkách kilometrů v sedle,  se mnoho z nás se svým kolem doslova sžilo, byli však někteří jedinci, co měli "prdel na hadry" nebo náladu/morálku pod bodem mrazu.   :-) :-) :-)

Hezký začátek prázdnin, co říkáte? A dojmy? Tradičně jen  ty nejlepší !!! Hmmmmm, to byla paráda !!!  Same, díííííky !!!

SRBSKO - TETÍN - BEROUN

29. června 2019

Sobotní vycházka zavedla skupinku šesti rekreačních turistek do malebného údolí řeky Berounky - do přírodní rezervace Tetínské skály. Z obce Srbsko jsme se vydaly Stezkou sv. Ludmily po pravém břehu řeky Berounky na jih, kde se nad námi tyčily obdivuhodné skály a občas jsme zahlédly i nějakou tu jeskyni, kterých je zde asi padesát. Hlavním cílem naší vycházky byla jedna s nejstarších obcí na našem území - klenotnice české historie - Tetín. Spolu s průvodkyní jsme si prohlédly místní sakrální stavby a seznámily se s historií obce. Po obědě nás čekalo posledních pár kilometrů do Berouna, odkud jsme odjely k domovu. Sobotní počasí bylo ještě přívětivé, vycházka bezvadně připravená  - v neděli bylo ve zdejším kraji téměř 39 stupňů!!!  :-) :-) 

NERATOV  -  ROKYTNICE v Orl. horách

16. června 2019

Kam naplánovat vycházku při současných vedrech?  Nejlépe do blízkých Orlických hor. A tak si skupinka pěti rekreačních turistek vyjela cyklobusem do Neratova. Po prohlídce nedávno zastřešeného kostela Nanebevzetí Panny Marie, přilehlého hřbitova a hospodářských objektů zdejší komunity, jsme se vydaly po modrém turistickém značení směr Rokytnice v Orlických horách. Cestou jsme míjely vyhlídkové místo Vysoký Kořen, sestoupily na území bývalé osady Hadinec, ocitly se nedaleko opevnění Hanička a pozvolna jsme klesaly až do cíle pochodu. Dnes jsme zvolily dobře - procházka proběhla za příjemných teplot a bez použití pláštěnek.

ŘETŮVSKÝ  PEDÁL

15. června 2019

Několik cyklistických jedinců z našeho  turistického odboru se třetí červnovou sobotu neorganizovaně sešlo na návsi obce Řetůvka, aby svou aktivní účastí podpořili jubilejní - 30. ročník cyklistické akce "Řetůvský pedál".

JAVORNÍK  NA  KOLE

7. - 9. června 2019

Centrum severního příhraničí Olomouckého kraje, historické městečko Javorník na úpatí Rychlebských hor, se po tři dny stalo středobodem pro šestnáctku cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru (plus samozřejmě nechyběla Buňka Mendrik s vlastním pěším programem). S předstihem jsme si pořídili zdravotní připojištění, nějaké ty "zlotůvky", v rychlosti si "prosvištěli" pár polských slovíček a vydali se na DROGU do Polska - POZOR, nevznášeli jsme se na žádných opojných vlnách, ale byli jsme na cestě za poznáním Opolského a Dolnoslezského vojvodství.  :-) :-)  Navštívili jsme malebná historická města a městečka Otmuchów, Nysu, Zabkowice Slaskie, Kamieniec Zabkowicki, Paczków, projeli se rekreační oblastí mezi dvěma přehradními nádržemi Otmuchowským a Nyským, po hrázi Nyského jezera či po cyklostezce okolo řeky Nysa Klodzka. V českém příhraničí jsme vyplašili pár zajíců, rozhlédli se z nádvoří zámku Jánský Vrch po nysko - jesenickém regionu, stanuli před bývalým klášterem - místem násilné internace řádových sester v Bílé Vodě, minuli zdejší Psychiatrickou léčebnu, obdivovali bohaté naleziště bludných balvanů v okolí Velké Kraše, zavítali do odlehlého městečka Vidnava se zajímavým historickým jádrem, kde jsme se nečekaně stali svědky rychlostní prémie sedmého ročníku Závodu míru U23, nastupujících hvězd světové cyklistiky - budoucnost ukáže, zda uslyšíme jméno vítězného Nora Leknessunda nebo českého závodníka Vacka či Otruby.

A to byla tečka za naším třídenním jarním cyklistickým výletem. Karlíku, děkujeme!!!

KUDOWA ZDRÓJ

5. června 2019

Taková nádherná středa to mohla být ...   Hned v úvodu je třeba zmínit, že šlo o naprosto nepřipravený výlet, o velký organizační průšvih!!!    Populární lázeňské městečko Kudova Zdrój - proslulé nejen lázeňskými procedurami, ale také věhlasnou tržnicí - bylo cílem jednodenního výletu čtyř rekreačních turistek z našeho odboru, na který nás pozvala Mária.  Místo toho, abychom obdivovaly lázeňské stavby spolu s kultivovaným parkem, vychutnávaly zdejší atmosféru a z místní tržnice si domů odvezly nějakou tu maličkost, čekalo nás bloudění, tápání, chaos, .... zkrátka - organizačně absolutně zpackaný výlet!!! To se zjevně nepovedlo!!!

  ORLICKÝM  PODHŮŘÍM

1. června 2019

Panečku, třiačtyřicet ročníků, to už je úctyhodná porce času, co říkáte? Za tuto dobu fakticky dospěla celá jedna generace ......                                                                                                                                  S velkým zájmem široké turistické veřejnosti se setkal již 43. ročník pochodu a cyklojízdy ORLICKÝM PODHŮŘÍM, který tradičně pořádá náš odbor Klubu českých turistů. Za krásného slunečného počasí si na desítku připravených tras o různých délkách  vyšláplo celkem 471 pěších turistů a cyklistů. Největší popularitě se tradičně těšila osmikilometrová "Šmoulí stezka", kde na nejmenší čekalo několik soutěžních zastavení, vč. odměn,  samozřejmě nechybělo oblíbené opékání buřtíků na Andrlově chlumu či   "jízda"  na lodičkách po Tiché Orlici. V cíli pak každý účastník obdržel diplom s medailí.

Děkujeme za účast  všem příznivcům a přátelům turistiky a pevně věříme, že jste si užili pohodovou sobotu  s řadou pěkných zážitků. Pokud se vám naše akce líbila, informujte ostatní - pokud máte připomínky či návrhy na zlepšení, napište nám  e-mail  :-)

Poděkování rovněž všem obětavým organizátorům a sponzorům.

KRUŠNÉ  HORY  2019

24. - 26. května 2019

                                      CrrrRRrrr !!!   Už je to tady !!!   Zlatá Kolbenka !!!  :-) :-) :-)                                          Zatímco Oustí ještě spalo, na seřadišti u VÚB bylo od velmi časného rána  živo. Pětačtyřicítka turistek a turistů z našeho odboru sbalila saky paky (možná i haky) a vyrazila na třídenní jarní autobusový zájezd do Krušných hor - do kdysi drsné krajiny, znetvořené těžbou uhlí, která se proměnila v krásný kus země a v současnosti nabízí mnoho přírodních krás a zajímavých turistických cílů. Naším hlavním pátečním magnetem byla Mattoniho Kyselka s jeho okolím (rozhledna Bučina, skalní útvar Skalky skřítků, strmá Šemnická skála, Andělská Hora se stejnojmennou zříceninou hradu, ...).  Poté jsme ve večerních hodinách opanovali hotel Berghof nad lázeňským městem Jáchymov, odkud naše cesty dále směřovaly do centrálního Krušnohoří - do nejznámějších středisek zimních sportů Boží Dar, Klínovec, Abertamy, na vyhlídku Hadí hora, rozhlednu Blatenský vrch, k přírodní památce Vlčí jámy, do památkové zóny v Horní Blatné, ........   Naše třídenní putování jsme zakončili v Perninku, rodné vesničce Toníka Vlčka :-) :-) :-)     Přestože byl plán výletu velmi nabitý, stihli jsme např. mimo program ještě  "zahájit" lázeňskou sezónu v Jáchymově, odvolit do Evropského parlamentu ve volebním okrsku č. 538001 Andělská Hora, zafandit českým hokejistům v boji o postup do finále MS (bohužel sen o zlatu se brzy rozplynul), okoštovali jsme z Ottova pramene minerálku Mattoni či řízné řemeslné pivo Tolar z pivovaru Rudohor, rozloučili se s posledním krušnohorským sněhem, zavítali do Muzea Mattoni v Kyselce, navštívili největší krušnohorské rašeliniště, došlo i na provětrání našich "módních pláštěnek", ... každý si zkrátka přišel na své....                                                                                                                  V Krušných horách jsme načerpali energii a plnými doušky si vychutnali krásu zdejší přírody s okouzlujícími výhledy.               

Luboši, účastníci zájezdu ti skládají komplimenty !!!  Děkujeme !!!  A těšíme se na příště !!!                                         

KOLEM  HNÁTNICE

25. května 2019

Krásné počasí plné sluníčka vylákalo na start 47. ročníku turistického pochodu "Kolem Hnátnice" pětici rekreačních turistek a turistů z našeho odboru. Vybrali jsme si přiměřeně dlouhou - pohodovou osmikilometrovou trasu -  kolečko  přes Hlavnou a Žampach zpět do Hnátnice.                                        V nádherně rozkvetlé přírodě jsme strávili příjemnou květnovou sobotu.

BROUMOVSKÉ  STĚNY

18. května 2019

Jednapadesát příznivců pohodové turistiky se třetí květnovou sobotu zúčastnilo jednodenního autobusového zájezdu do lůna chráněné krajinné oblasti BROUMOVSKÉ STĚNY, kde jsme společně obdivovali tvarovou dramatičnost nádherných pískovcových útvarů. Výchozím místem (i cílem) byla malá vesnička Hlavňov, odkud se většina z nás vypravila na jednu ze čtyř připravených tras - přes nejznámější a nejzajímavější Kovářovou rokli k poutní barokní kapli Hvězda. Zklamáním pro nás bylo uzavření nedaleké stejnojmenné chaty. Díky skvělému počasí jsme se nechali uchvátit impozantními výhledy do Broumovské kotliny a pískovcové věže jsme měli jako na dlani z vyhlídek Skalní divadlo a Supí hnízdo. Koncentrovaná nádhera - opravdový "skalní spektákl".                                                            Užili jsme si klid a krásu Broumovských stěn, nebe vyparáděné sluníčkem a plni nádherných zážitků jsme se z vydařeného výletu vrátili domů.

CYKLO GLACENSIS 2019

17. - 18. května 2019

Osmnáctý ročník mezinárodní hvězdicové jízdy CYKLO GLACENSIS 2019 se tradičně stal zahajovací akcí cykloturistické sezóny v česko-polském příhraničí a všem účastníkům nabídl krásné trasy Orlickými horami až do cíle v Olešnici v Orlických horách, kam se sjelo o tomto květnovém víkendu na 230 cyklistek a cyklistů  jak z Česka, tak Polska - a u toho samozřejmě nechyběli zástupci z našeho odboru :-)

Vycházka ŽAMBERK - LETOHRAD

12. května 2019

Nedělní vycházka byla májová jen podle data konání - po nočním lijáku se na ni vydaly jen tři naše rekreační turistky. V Žamberku jsme nejprve vystoupaly na Tyršovu rozhlednu (tvarem připomínající husitskou hlásku) a poté nahlédly do kaple sv. Rozálie. Směr Letohrad jsme nabraly v zámeckém parku, odkud pokračujeme (hnány studeným severákem) po cyklostezce nad obcí Lukavice do tepla letohradské zámecké kavárny na Václavském náměstí, kde jsme vyčkaly na autobus do Ústí.

IVANČICKO

4. - 8. května 2019

Ivančice na Brněnsku jsou především známé jako rodiště populárního českého herce a baviče V. Menšíka a současně světoznámého secesního malíře A. Muchy. A právě do tohoto kraje soutoku tří řek, který přechází od pozvolných úpatí kopců Vysočiny do úrodných jihomoravských údolí, nás na pět dnů pozval Sam, abychom ze sedel svých bicyklů či na vlastní kecky poznali maximum zdejších zajímavých turistických cílů. Za návštěvu určitě stály unikátní pozůstatky kláštera Rosa coeli či klášterní hrad v Dolních Kounicích, renesanční zámek s arkádovým nádvořím v Oslavanech, benediktinský rajhradský klášter s Památníkem písemnictví na Moravě, park barokního zámku s loveckou tradicí v Židlochovicích. Poněkud omšele na nás působil renesanční zámek v Moravském Krumlově, známý především bývalou výstavou monumentálního cyklu A. Muchy - Slovanská epopej. S nadhledem jsme se rozhlédli z mnoha rozhleden :-)  -  na Hlíně z rozhledny A. Menšíka, z nejstarší rozhledny u nás -  Babylonu u Mohelna, ze šestimetrového vodojemu v Bratčicích, Pálava jako na dlani se nám ukázala z Akátové věže nad Židlochovicemi, z ptačí perspektivy jsme hleděli na Moravský Krumlov,  ivančickou kotlinu jsme si prohlédli ze čtyřmetrové "trpasličí" rozhledny A. Muchy na kopci Réna. Projeli se po velmi povedené cyklostezce Oslavany - Ivančice podél řeky Oslavy, dále kaňonovitým údolím řeky Jihlava pod zříceninou hradu Templštejn, údolím Přírodního parku Bobrava se stejnojmennou říčkou, klikatým údolím meandrujícího toku říčky Rokytná, obdivovali jsme památkově chráněné torzo ivančického železničního viaduktu, důlní a těžní věž Simson ve Zbýšově, prošli se po unikátním přírodním území PR Mohelenská  hadcová step, nevynechali jsme procházku po hrázi vodní nádrže Dalešice, odkud to byl už jen skok do pivovaru filmových Postřižin, nalezli jsme "ráj permoníků" - zábavní  Park Permonium v Oslavanech s dominantní věží Kukla, zavítali do moderního Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany, ...                                                                                                                      Na cestách i necestách po Ivančicku a okolí jsme zažili nejen píchlé duše či  krapet adrenalinu, ale i ztráty některých cyklistek (včetně jejich šťastných nálezů), prochladlá tílka díky devatenáctému účastníkovi zájezdu - všudepřítomnému čerstvému a velmi silnému větru, který snižoval naši pocitovou teplotu k bodu mrazu.  :-) :-)                                                                                                                                                                           Same - děkujeme - jako vždy perfektní  cyklovýlet !!!!

ROZSTÁNÍ - CIMBURK - MEZIHOŘÍ

8. května 2019

Nenáročné sváteční vycházky oddílu rekreační turistiky se zúčastnila patnáctka dospěláků a dva junioři. Vydali jsme se od žel. zastávky Rozstání do Městečka Trnávka a poté  vzhůru ke zřícenině hradu Cimburk s dochovanými zbytky hradeb a sklepení. Po obejití celého vrcholu kopce a zajímavých výhledech na krásnou krajinu sestupujeme do obce Mezihoří, kde jsme ještě před návratem domů stihli prohlídku okolí Bobřího mlýna.

Rokytnice v Orlických horách - Žamberk

5. května 2019

Přestože počasí mělo daleko ke květnovému, šest členů oddílu rekreační turistiky se odhodlalo vyrazit o první májové neděli na dopolední vycházku  z Rokytnice v Orlických horách po žlutém turistickém značení  údolím říčky Rokytenky do Žamberka, kam jsme došli, popoháněni chladným a velmi silným severním větrem, za poledního vyzvánění zvonů na věži kostela sv. Václava.  Z  vydařené vycházky jsme se busem přesunuli přes Letohrad do tepla svých domovů :-) 

NA DROZDOVSKOU PILU

27. dubna 2019

Navzdory dešti a chladnému počasí přijelo poslední aprílovou sobotu na start 31. ročníku populární cyklistické akce "NA DROZDOVSKOU PILU - MEMORIÁL ZDEŇKA ŠVÁBENSKÉHO" na 267 odhodlaných skalních cyklistek a cyklistů, aby se vydali na trasy dlouhé 70 a 100 kilometrů s cílem v obci Žichlínek, kde byli všichni odměněni Pamětním listem a šťastní výherci obdrželi  od pořadatele upomínkové předměty s logem této legendární akce.                                                                                  Snad - jedinou kaňkou na letošním ročníku bylo pošmourné počasí, které nejspíše sehrálo svoji roli v (ne)účasti široké cyklistické veřejnosti na sobotním startu.                                                                            O to více děkujeme všem zúčastněným cyklistkám a cyklistům za jejich zájem a aktivní účast a pevně věříme, že se příští rok sejdeme ve větším počtu a podmínky pro jízdu na kole budou  zcela určitě ideálnější. :-) :-)

Více na:   www.nadrozdovskoupilu.cz

BYLINKOVÝ  DEN  V  MUZEU

27. dubna 2019

Poslední dubnovou sobotu provoněly Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné BYLINKY, u čehož samozřejmě nechyběla desítka rekreačních turistek a turistů z našeho odboru. Navštívili jsme expozice muzea, výstavní prostory s širokou nabídkou nepřeberného množství různých čajů, sirupů, medů či koření, sazenic všemožných bylinek, jakéhokoliv  ovoce, semen, bylinkové literatury, ............      V rámci doprovodného programu jsme poseděli v kavárně při přednášce o kávě a čokoládě z Afriky, včetně možnosti ochutnat zrnka pravého kakaovníku. Největší nadšení účastníků však vzbudila vyhlídková osázená střešní terasa muzea s báječnými výhledy na českou metropoli a neotřelý pohled na Pražský hrad. Po obědě jsme ještě stihli na pražské Kampě prohlídku zrekonstruované Werichovy vily, kde jsou vystaveny osobní předměty slavného herce a dramatika Jana Wericha, expozice Osvobozeného divadla, replika golema či kostýmy z hercových nejslavnějších filmů.                                Velmi povedená poslední aprílová sobota, BYLINKOVÝ DEN V PRAZE nás pohladil po duši.

VELIKONOČNÍ  VYCHÁZKA

22. dubna 2019

Den pomlázky - mrskací pondělek - šmerkust, mrskačka, švihačka, sekačka, šlehačka, hodovačka, ...    Na pozvání Buňky Mendrik hnedle zrána vyrazila orlickoústecká turistická chasa na koledu - vyšlehat pozadí ženské turistické čeládce a tím ji omladit (nevím, zda se povedlo :-)), přinést krásu a zdraví, ... Výslužkou byla barevná vajíčka, cukroví, mašličky a rum. Po tradičním velikonočním rituálu se  vypravilo  pětadvacet rozjařených pochodníků na špacír, při kterém jsme si plnými doušky  vychutnávali atmosféru  probouzející  se jarní přírody a přitom  společně "tankovali"  nejen sluneční paprsky,  ale i všudypřítomný rum.  :-)  :-)                                                                                                        Ve veselém duchu jsme svátky jara zakončili připraveným občerstvením na fotbalovém hřišti Libchavách.                                                                                     

ZMÝLENÁ  NEPLATÍ - "PASTVINY"  JELI DVAKRÁT

20. - 21. 4. 2019

Klub českých turistů v Ústí nad Orlicí uspořádal o Velikonoční neděli dne 21. dubna  již 34. ročník cyklistické akce "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY". O tom byli přesvědčeni pořadatelé ještě týden před startem. Naštěstí je kolegové vyvedli včas z omylu. Přesně podle starého pravdivého českého přísloví "I MISTR TESAŘ SE UTNE ... " se vloudila chybička. V celostátním kalendáři KČT i v přehledu akcí Oblasti Pardubický kraj se objevilo datum - sobota 20. dubna. Nedalo se nic dělat, startovalo se tedy v sobotu i v neděli :-)  a po oba dny přijelo mnoho cyklistů, a to i přesto, že nádherný prosluněný víkend zlákal mnohé turisty na vícedenní poznávání přírody. Poděkování patří i majitelům restaurace  U Mostu v Pastvinách, kteří umožnili účastníkům akce občerstvení ve svých útulných prostorách, ač měli ještě zavřeno. Celkem se za dva dny zaprezentovalo na trasách 50 a 100 kilometrů na 322 cyklistů. Všichni dojeli ve zdraví do svých domovů, což je to nejdůležitější.

Za 34 let si jarní trasy "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY" projelo 8620 cyklistů.

Za datumové zmatky se pořadatelé účastníkům akce ještě jednou omlouvají. Pětatřicátý, již jednodenní, ročník oblíbené cykloakce "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY" proběhne v neděli 19. dubna 2020.                 

                                                                                                                                                                   MR

VYSOKÉ  MÝTO  -  CHOCEŇ

21. dubna 2019

O Velikonoční neděli se namísto svátečního hodování vypravila sedmička rekreačních turistek na nenáročnou vycházku z Vysokého Mýta do nedaleké Chocně. Zvolily jsme cestu po žluté turistické značce od žel. zastávky skrz rozlehlé náměstí Přemysla Otakara II., které patří k největším v Čechách. Ještě několik uliček a už vycházíme z města, přes říčku Loučná pokračujeme kolem Vinic k rybníku Chobot. Z nedostatku jiné příležitosti využíváme ke krátkému občerstvení pařezy po stromech pokácených vichřicí.   Poté nás trasa vede k osadě Podrážek a dále lesní cestou až do Chocně. Přestože jsme nevydaly příliš energie, pobyt na hřejivém sluníčku nám všem moc a moc prospěl.

NA ZELENÝ ČTVRTEK NA ZELENÉ PIVO

18. dubna 2019

Zelený čtvrtek bez zeleného piva?   Pro některé z nás velmi obtížná představa :-)  ...                                Dvacítka "zeleně vytuněných" turistek a turistů se na Zelený čtvrtek tradičně sešla na startu krátké odpolední městské vycházky, kterou zpestřilo zastavení v nejvyšším podlaží administrativní budovy obchodního družstva Konzum, odkud se nám naskytl nádherný výhled na část Oustí. Po pěti kilometrech jsme čtvrteční zelené odpoledne zakončili koštem brčálově zeleného velikonočního piva Krasličák v restauraci Šnyt.

NA VEPŘOVÉ HODY DO BRUMBÁROVA

6. dubna 2019

Letošní účast na "jarní ochutnávce čuníka" jsme v našem odboru vyřešili přímo lišácky. Do malebného brumbárovského údolí, nad kterým se první dubnovou sobotu vznášela vůně zabijačky, jsme se dopravili dvěma různými způsoby - devítka turistek a turistů se slečnou Biginou a panem Setem  došla ke zdejšímu srubu z Doudleb po svých, zato čtrnáctka cyklistů dorazila z Ústí kolmo. Společně jsme si pochutnali na tradičních zabijačkových specialitách. Pravda - na náš "chorý sterol" to nebylo zrovna to pravé ořechové, ale když "vono"  je to tak dobré.  :-)    Chvíli jsme všichni spočinuli a poté pěšáci pokračovali do Borohrádku, což se jevilo jako nejlepší místo pro návrat do Ústí, naopak cyklisté osedlali své oře a přes Doudleby zamířili do svých domovů.                                                                        Byla to voňavá a chutná sobota. PT20, CT70

ČAPÍ  HNÍZDO

6. dubna 2019

Pětice rekreačních turistek z našeho odboru navštívila víceúčelový unikátní resort - "mediálně známé" Čapí hnízdo na Benešovsku, kde byla první aprílovou sobotu zahájena zdejší rekreační sezóna roku 2019. Prošly jsme se naučnou stezkou Ekocentra s expozicemi hospodářských a volně žijících zvířat, zavítaly do Labyrintu - záchranné stanice pro zraněné živočichy, sledovaly komentovanou ukázku práce s koňmi, svezly se v kočáru po zdejším areálu, obdivovaly esteticky nejvýraznější stavbu farmy v podobě čapího hnízda ... A najednou (kde se vzal, tu se vzal) proti nám pan Andrej Babiš, který nás pozdravil ... Byly jsme tak překvapené, že jsme nestihly pořídit ani foto ... Tak alespoň zezadu :-)                                                                To byla jízda do Čapího hnízda :-) 

ZOO  PRAHA

1. dubna 2019

První dubnový den se vydala skupinka třinácti rekreačních turistek na výlet za zvířátky do pražské zoologické zahrady v Tróji. Návštěvnické cesty nás zavedly k desítkám pozoruhodných expozic - obdivovaly jsme majestátní žirafy, lední medvědy, mezi nimiž nás uchvátil hlavně vytrvalý "mladý plavec Tom", podobné kreace ve vodě předváděli i lachtani. Naší pozornosti samozřejmě - mimo jiné - neunikly velké šelmy ani nejatraktivnější expozice s gorilami. Kromě hrochů, jejichž pavilón je dlouhodobě uzavřen, jsme viděly vše, co jsme měly v plánu.                                                                      Vychutnaly jsme si příjemný aprílový den, našlapaly pěkných pár kilometrů ... Kdo jste v pražské ZOO dlouho nebyl, určitě to zkuste. My jsme byly s výletem náramně spokojené.