FOTOGALERIECYKLOPECKY

4. června - 12. září 2019

                                                         Letošní léto, budiž pochváleno :-)  

V rámci pátého ročníku soutěže CYKLOPECKY VÝCHODNÍCH ČECH brázdily pestré dresy cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru po cestách i necestách dvou východočeských krajů, abychom nasbírali  co nejvíce razítek do Vandrovních knížek. V devíti etapách jsme "nakroutili" úctyhodných 5.271 km - tolik statistika :-)  Nejenže jsme si dali pořádně do těla, ale viděli jsme spousty zajímavých míst, technických, přírodních a historických památek. Obdivovali jsme unikátní třebechovický Proboštův mechanický betlém, krásu renesančního litomyšlského zámku, monumentální sochařské dílo Braunův Betlém, majestátnost stavby Hospitálu nad údolím Labe a vesničkou Kuks.  Okusili čisté vody písáku v Bělči, zavítali k rybníku Hluboký u Holic, projeli se krásnými scenériemi Přírodního parku Orlice, údolím řeky Metuje, Svitavy, Divoké a Tiché Orlice, krásnou polabskou krajinou podél řeky Labe, obkroužili jsme vodotrysky v Lázních Bohdaneč, pevnostní město Josefov, největší čtvercové náměstí v ČR v královském věnném městě Vysoké Mýto,  prošli se po Pašerácké lávce, zámeckým návrším a zámeckými zahradami v Litomyšli a Novém Městě nad Metují, svitavským podloubím - druhým nejdelším u nás. Vyškrábali se na středověký hrad Litice a jeden z nejstarších královských hradů Svojanov, kde jsme se  z hradní věže rozhlédli po nádherné krajině, úžasné rozhledy nejen na skalnatou přírodu Broumovska, ale i Krkonoše, Orlické, Javoří či Jestřebí hory, se nám naskytly z rozhledny Čáp, ležící na nejvyšším vrcholku Adršpašsko - teplických skal. Z ptačí perspektivy jsme nahlédli z vodárenské vyhlídky do jednoho z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Spočinuli jsme v Bartoňově útulně v Pekle, v půvabném prostředí Lázně Velichovky či příjemném centru jezdeckého areálu v obci Kolesa. Na jiné myšlenky jsme přišli v poklidném zámeckém parku Žireč s vyhlášenou bylinkovou zahrádkou, životní styl našich předků jsme poznali v Muzeu v přírodě na Veselém Kopci, jako ve francouzské Provance jsme si připadali v hlineckém Betlému při slavnostech levandule a dřeva. Etapy  nás dále zavedly např. do Olešnice v Orl. horách, malebného městečka Potštejn, Náchoda, Jiráskova Hronova, Opočna, do Hradce i Dvora Králové, Pardubic i na hřebeny hor, kde nám odměnou byly super výhledy i za hranice Česka, .......                                                                  Pokud si rádi "hrajete" a poznáváte zajímavá místa, šlápněte s IVKOU do pedálů i příští rok. Cyklopecky nás totiž "chytly za srdce".

Takové bylo cyklistické léto v odboru KČT Ústí nad Orlicí.

STEZKA VALAŠKA

10. září 2019

Nedávno otevřená Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech se stala cílem výpravy šesti rekreačních turistek z našeho odboru. Počasí se po několika deštivých dnech umoudřilo a zajistilo nám nádherné široké výhledy do všech světových stran, někde téměř do vzdálenosti 100 km. Vyzkoušely jsme si cestu po Himalájském zavěšeném lanovém chodníku i trampolíny, postály na prosklené lávce ve výšce 30 metrů nad zemí :-)  Stezka se opravdu povedla - a tímto na ni lákáme další zájemce. Zbývající čas jsme strávily vycházkou k soše Radegasta, ochutnaly valašskou kyselicu i frgál. Jediným stínem celého dne byl návrat zpožděným mezinárodním rychlíkem.                                    Marušce děkujeme za vydařený výlet.

DEN REGIONU ORLICKO - TŘEBOVSKO

6. září 2019

Necelá dvacítka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořila svou účastí tradiční propagační cyklojízdu starostů, kterou uspořádal Svazek obcí Orlicko - Třebovsko. Program startoval v Českých Libchavách prohlídkou nového obecního úřadu a společenského centra. Další zastávkou bylo Ústí nad Orlicí, kde se všichni účastníci seznámili s historií, revitalizací a významným oceněním nového parku u kostela v centru města. Poté se šedesátka cyklistů přesunula do obce Semanín, kde si prohlédla nově restaurované kulturní památky a cyklojízdu jsme zakončili v obci Rybník -  připraveným bohatým kulturním programem  s občerstvením.

RÝCHORY 

31. srpna 2019

Poslední prázdninová sobota byla v našem turistickém odboru ve znamení celodenní klubové výpravy za přírodními krásami Rýchor - nejvýchodnějšího cípu Krkonoš. Pro šestapadesát  účastníků zájezdu byly připraveny dvě trasy o délkách 21 a 11 km se startem na Pomezních Boudách či v horské osadě Horní Albeřice a cílem v bývalém hornickém městě - Žacléř.  Počasí bylo opět nádherné, kdy jsme se doslova "koupali ve slunečních paprscích", nálada výborná, úžasné výhledy a úchvatná panoramata!!!    Příjemně unaveni, plni nádherných dojmů, nabaženi dalekými rozhledy a obtěžkáni síťovkami plných hub, jsme se úderem šestnácté hodiny nasáčkovali do autobusu a fičeli směr Oustí.                                Další povedený výlet, který nás hóóóódně bavil !!!  Do Rýchor se budeme určitě rádi vracet !!!

PO STOPÁCH BOJŮ 1866

28. srpna 2019

Pětice cyklistek a cyklistů využila povolený podpůrný dopravní prostředek, aby v žel. st. Bolehošť zahájila putování po královéhradeckém bojišti Prusko-rakouské války roku 1866. Program jsme měli vskutku nadupaný - během jednoho dne jsme navštívili celou řadu zajímavých válečných pomníků a památníků, vojenský hřbitov v Máslojedech, místo posledního odpočinku tisíců vojáků obou znepřátelených stran v Aleji mrtvých v lese Svíb, zastavili se na místech nejděsivějšího vojenského střetnutí na Chlumu, ve Střezeticích u pomníku padlých koní - i tato ušlechtilá zvířata si vytrpěla své ... Další zajímavostí byly bezesporu přímé výhledy nejen na bojiště, ale i (bohužel zamlžené) Podkrkonoší, Zvičinu, Orlické hory, ... z rozhleden v Libníkovicích a na Chlumu či nenápadného místa - zvané Žižkův stůl. Naší pozornosti neunikl rekonstruovaný zámek ve Smiřicích, Hořiněvsi i letní sídlo hrabat z Harrachu - Hrádek u Nechanic, odkud jsme pokračovali do Hradce Králové, kde náš vydařený zážitkový cyklistický výlet končil a plni dojmů jsme se podvečerním vlakem vrátili do svých domovů. Jedním slovem - PARÁDA !!!  Luboši - děkujeme !!!

VODOPÁDY NA ČERNÉ DESNÉ

28. srpna 2019

Bez ohledu na časný budíček a četné přestupy se devítka rekreačních turistek vypravila poslední prázdninovou středu do Jizerských hor - do městečka Desná u Tanvaldu. Po prohlídce vily zdejšího továrníka, sklářského podnikatele Josefa Riedla a jeho hrobky, jsme se dopravily k vodnímu dílu Souš, odkud jsme zamířily podél horské říčky Černá Desná k několika kouzelným vodopádům, jejichž voda padá do vymletých tůní a obtéká ohromné balvany. Příjemným osvěžením v parném dni nám bylo smočení v chladivé vodě říčky. S krásnými zážitky a dojmy jsme před setměním dorazily zpátky do Ústí. 

ÚDOLÍM SKUHROVSKÉHO POTOKA

24. srpna 2019

Houbařské žně při naší poslední vycházce způsobily, že jsme dnešní akci opět nasměrovali za dary lesa :-)  Tentokrát  se skupinka dvanácti hub chtivých rekreačních turistek a turistů vypravila autobusem do Skuhrova, odkud jsme zamířili podél Třebovských stěn na naučnou stezku Údolím Skuhrovského potoka. Nejprve však naše kroky vedly k Lichtenštejnskému památníku - nedaleko rozcestí Palice - a poté jsme již sestupovali krásným lesním údolím do trampské oblasti Srnov a přitom hojně sbírali houby. Obtěžkáni svými nálezy jsme ve výletní restauraci Nad Hrází doplnili "pitný režim"  a následně pospíchali do České Třebové, abychom se co nejdříve dopravili do svých domovů  a mohli nerušeně zpracovat houbovou nadílku.

Vycházka  HRÁDEK  -  BRANDÝS N. O.

17. srpna 2019

Sobotní vycházka - v době konání Oustecké staročeské pouti - přilákala na příslib houbaření devítku ústeckých turistek. Po nově budované silnici v obci Hrádek jsme nejprve vystoupaly k rozcestí Pod Lysinou, kde započaly nefalšované houbové žně a postupně jsme plnily své tašky množstvím suchohřibů, klouzků, pančáků a dokonce i praváků ...  Po modrém značení jsme pak pokračovaly přes Sudislav n. O., kde jsme ochutnaly letošní úrodu mirabelek a švestek, do městečka Brandýs n. O., odkud jsme se v brzkém odpoledni vrátily zpět - do pouťového Oustí.

VYCHÁZKA KOLEM LABE

13. srpna 2019

Třináctý den měsíce srpna se vypravila čtrnáctka rekreačních turistek a turistů na procházku romantickou polabskou krajinou, která začala v proslulém lázeňském městě s bohatou historií - v Poděbradech.  Po prohlídce parku s kolonádou a náměstí Jiřího z Poděbrad jsme sestoupili k Labi, abychom po pravém břehu cyklostezkou nejprve pokračovali k soutoku s řekou Cidlinou a dále pak k hradišti Slavníkovců z 10. století v Libici nad Cidlinou a poté největším lužním lesem v Čechách do Velkého Oseku. Bohužel, místo kochání se pohledem do korun vzrostlých stromů, jsme museli sledovat každičký krok, abychom bezpečně prošli blátivým terénem :-) 

MARIÁNKA NA KOLECH

11. srpna 2019

Jedenáctka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru nasměrovala řidítka svých bicyklů na Mariánku. POZOR !!!   Nejde o podobu kuřiva, ale o rozhlednu, která nese jméno podle blízkého poutního místa - Mariánská hora nad Horní Čermnou. A protože si počasí vystačilo jen se žlutou a modrou, z vyhlídkové plošiny jsme se kochali dalekými výhledy po barevné české krajině. Po krátkém spočinutí u místního svatostánku s kapličkami křížové cesty jsme zamířili přes Třešňovec k lanškrounskému přírodnímu koupališti. Původně zamýšlená odpolední  "koupačka" se nekonala, neboť voda rybníka Dlouhý působila značně nedůvěryhodně. Přesto jsme si užili bezva nedělní odpoledne ve společnosti pohodových parťáků. Toníku - krásná práce, díky.  :-)

ÚDOLÍM MORAVSKÉ SÁZAVY

3. srpna 2019

Dvanáctka rekreačních turistek a turistů se první srpnovou sobotu vypravila za poznáním - na vycházku údolím Moravské Sázavy. Skrápěni osvěžujícím deštěm jsme šlapali po cyklostezce - naučnou stezkou po opuštěném tělese původní železniční trati olomoucko - pražské dráhy. V malebné vesničce Hoštejn se počasí konečně umoudřilo a my vystoupali ke zřícenině hradu ze 13. století a obelisku vybudování železnice z roku 1845 z Olomouce do Prahy a kochali se výhledy do údolí. Poté jsme zavítali k nedalekému soutoku Moravské Sázavy a Březné, odkud již naše kroky vedly k hoštejnské žel. zastávce, abychom se spokojeni dopravili  do svých domovů.

Vycházka se nám všem moc líbila a těšíme se na příště.

NAJDEME  ZŘÍCENINU  NEULUST?

27. července 2019

Poslední červencovou sobotu se vypravila dvanáctka cyklistů a cyklistek hledat zříceninu loveckého zámečku Neulust, o kterém jsme toho do této doby věděli hodně, hodně málo. S nezbytnými zastávkami - v choceňské cukrárně a její odbočky Na Růžku, přes obědové Horní Jelení - jsme hlubokými lesy dosáhli - a posléze i nalezli - krásně upravené ruiny bývalého letohrádku "Neulust", kde vznikla odpočinková zóna (ohniště, arboretum, posezení) s vyhlídkou na obec Uhersko. Stálými rovinami se vracíme zpět do Chocně, kde si některé cyklistky zhluboka oddechly, neboť už konečně poznaly, kde jsou :-) :-) :-)                                                                                                                                  Same, děkujeme - byla to pohoda a "vo tom to je".

AUTOBUSEM NA ŘÍP

20. července 2019

Noční dešťové přeháňky sice trochu vystrašily, ale vůbec neodradily necelou padesátku ústeckých turistů, aby natěšeně vyrazili na výlet za praotcem Čechem na bájnou horu Říp. První, nepříliš početná, parta vyrazila na trasu z obce Jeviněves přes pozůstatky hradu Jevín do Ctiněvsi, což byla startovací čára pro zbytek zájezdu. Po pouze venkovní prohlídce rodinného minipivovaru a malém občerstvení v hospůdce "U Praotce Čecha" všichni vyšlápli směr Říp, který jsme už v plné kráse viděli před sebou. Trochu jsme se zapotili při výstupu, ale výhledy do české krajiny, oplývající "mlékem a strdím", stály za to. Obešli jsme celý Říp a vychutnali si výhledy z Pražské, Mělnické i Roudnické vyhlídky, prohlédli místo původu jednoho ze základních kamenů pro Národní divadlo a samozřejmě Rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Po zaslouženém občerstvení v turistické chatě následoval sestup po panelové cestě do obce Rovné a do Vesce. V místní hospůdce "Štípárna" někteří využili možnost poobědvat originálně v rendlíku výbornou polévku s gulášem. Potom už následovala cesta po modré značce Čechovou alejí po rovině do Roudnice nad Labem. Vystoupali jsme na Kratochvílovu rozhlednu a pak dle nálady a kondice se rozešli prozkoumat pamětihodnosti města - zámek, kláštery, židovské památky, muzea a další. Počasí nám po celý den přálo, takže příjemně unaveni, ale se spoustou zážitků z výletu, jsme ve čtyři odpoledne nastoupili do autobusu a vyrazili k domovu.

Za vydařený zájezd děkujeme Majce a Samovi !!!

ZNOJMO

12. července 2019

Dlouho plánovaná prohlídka jihomoravského královského města Znojma se uskutečnila o druhém červencovém pátku. V době dovolených se jí zúčastnilo pouze pět členů rekreační turistiky. Z nádraží jsme se vydali přímo do historického centra města, na které jsme nejprve pohlédli z ptačí perspektivy - z Radniční věže. Následně jsme navštívili některé z památek  - absolvovali jsme hodinový prohlídkový okruh v unikátním systému největších podzemních chodeb v České republice, našemu zájmu samozřejmě neunikl nejstarší místní objekt - jedinečná románská Rotunda svaté Kateřiny, stojící v areálu přemyslovského hradu, poznávali jsme četná znojemská náměstí, ... V podvečer jsme se unaveni  dopravili zpožděným rychlíkem k domovu.

Vycházka  ŽAMPACH - ÚSTÍ N. O.

7. července 2019

Nedělní odpolední vycházka zavedla devítku rekreačních turistek a jednoho turistu :-) na Žampach, do vesničky v podhradí stejnojmenného kopce i zříceniny hradu, odkud jsme se vydali po žlutém turistickém značení přes Hlavnou lučními a lesními cestami do Údolí Sejfů a následně Starých Oldřichovic, kde byla naše pohodová vycházka zakončena - tři výletnice poté pokračovaly na pivečko do Cakle, ostatní vyrazili ke svým domovům. Přestože nás v úvodu zkrápěl drobný deštík, výlet se vydařil a společně jsme strávili velmi příjemné nedělní odpoledne.

JIŽNÍ ČECHY NA KOLE

29. června - 6. července 2019

Slunce, vedro, hic, parno, peklo, výheň, ... tak to byl úvod našeho tradičního prázdninového "cyklotýdeňáku". Tento termín si totiž ve svém kalendáři zaškrtla i teploučká tlaková výše a vydala se stejným směrem jako patnáctka cyklistek a cyklistů z orlickoústeckého odboru KČT - do turisticky oblíbených jižních Čech. Pomyslnou kotvu jsme hodili ve Veselí nad Lužnicí, na soutoku Lužnice a Nežárky, odkud jsme poznávali malebnost jihočeské krajiny od města Tábor přes Bechyni, Týn a Hlubokou nad Vltavou, Třeboň, Stráž nad Nežárkou až po Kamenici nad Lipou na Vysočině :-)  Trasy nás vedly kolem nespočet rybníků oživenými siluetami městeček i pestrými blatskými statky, po břehu klidné nížinné řeky Nežárka, rozsáhlými borovými lesy, plnými doušky jsme si užívali jízdu po skvělých cyklostezkách podél Vltavy, zažili adrenalin i "voči na stopkách při jízdě zručnosti kozí stezkou" u řeky Lužnice, ...  :-) Obdivovali krásu pohádkových zámků Červená Lhota a Hluboká, samozřejmě se nám líbil zámek třeboňský, bechyňský, kamenický, strážský či lovecký zámeček Jemčina i Ohrada, pokochali se výhledy z rozhledny Hýlačka v obci Větrovy a Semenec nad soutokem Vltavy a Lužnice, prošli se po nejznámější české písečné duně u Vlkova, po "Bechyňské duze" - unikátním obloukovém mostě, míjeli záplavový kamenný most ve Staré Hlíně, zanotovali si lidovou písničku o dvou nešikovných panenkách  "Na tom bošileckým mostku" ve stejnojmenné obci, zastavili se na hrázi krále našich rybníků - Rožmberku, u pomníku českého rybníkáře J. Krčína na hrázi rybníka Svět, dále u Kubatova pomníku (odbojného hrdiny jihočeských blat - "co dal hlavu za Blata"), u třeboňské hrobky významného rodu Schwarzenbergů, nechyběla zastávka u rozpadajícího se pomníku - sochy kolektivizace či na zřícenině Karlův Hrádek u Purkarce. Aby nás hic nepic, smáčeli jsme svá rozžhavená a zaprášená "tílka" ve vodách Veselských pískoven, řeky Lužnice a rybníka Velká Holná, okoštovali Ježibabu z Obory, Bukovar z Bukovska, kapří hranolky z Třeboně, ... :-)  V nestřežených okamžicích jsme odolávali atakům komárů, hovad a jiné havěti, zažili jsme drobný karambol - haldu dvou "účastníků zájezdu" s následným náročným vyprošťováním, :-) došlo i na píchlou duši, odpískali jsme jeden blaťák, včetně několika drátů a veselá hláška - "kozy ven u Metel" -  bude určo patřit ke stále citovaným, ... :-)  Po týdnu na kolech a stovkách kilometrů v sedle,  se mnoho z nás se svým kolem doslova sžilo, byli však někteří jedinci, co měli "prdel na hadry" nebo náladu/morálku pod bodem mrazu.   :-) :-) :-)

Hezký začátek prázdnin, co říkáte? A dojmy? Tradičně jen  ty nejlepší !!! Hmmmmm, to byla paráda !!!  Same, díííííky !!!

SRBSKO - TETÍN - BEROUN

29. června 2019

Sobotní vycházka zavedla skupinku šesti rekreačních turistek do malebného údolí řeky Berounky - do přírodní rezervace Tetínské skály. Z obce Srbsko jsme se vydaly Stezkou sv. Ludmily po pravém břehu řeky Berounky na jih, kde se nad námi tyčily obdivuhodné skály a občas jsme zahlédly i nějakou tu jeskyni, kterých je zde asi padesát. Hlavním cílem naší vycházky byla jedna s nejstarších obcí na našem území - klenotnice české historie - Tetín. Spolu s průvodkyní jsme si prohlédly místní sakrální stavby a seznámily se s historií obce. Po obědě nás čekalo posledních pár kilometrů do Berouna, odkud jsme odjely k domovu. Sobotní počasí bylo ještě přívětivé, vycházka bezvadně připravená  - v neděli bylo ve zdejším kraji téměř 39 stupňů!!!  :-) :-) 

NERATOV  -  ROKYTNICE v Orl. horách

16. června 2019

Kam naplánovat vycházku při současných vedrech?  Nejlépe do blízkých Orlických hor. A tak si skupinka pěti rekreačních turistek vyjela cyklobusem do Neratova. Po prohlídce nedávno zastřešeného kostela Nanebevzetí Panny Marie, přilehlého hřbitova a hospodářských objektů zdejší komunity, jsme se vydaly po modrém turistickém značení směr Rokytnice v Orlických horách. Cestou jsme míjely vyhlídkové místo Vysoký Kořen, sestoupily na území bývalé osady Hadinec, ocitly se nedaleko opevnění Hanička a pozvolna jsme klesaly až do cíle pochodu. Dnes jsme zvolily dobře - procházka proběhla za příjemných teplot a bez použití pláštěnek.

ŘETŮVSKÝ  PEDÁL

15. června 2019

Několik cyklistických jedinců z našeho  turistického odboru se třetí červnovou sobotu neorganizovaně sešlo na návsi obce Řetůvka, aby svou aktivní účastí podpořili jubilejní - 30. ročník cyklistické akce "Řetůvský pedál".

JAVORNÍK  NA  KOLE

7. - 9. června 2019

Centrum severního příhraničí Olomouckého kraje, historické městečko Javorník na úpatí Rychlebských hor, se po tři dny stalo středobodem pro šestnáctku cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru (plus samozřejmě nechyběla Buňka Mendrik s vlastním pěším programem). S předstihem jsme si pořídili zdravotní připojištění, nějaké ty "zlotůvky", v rychlosti si "prosvištěli" pár polských slovíček a vydali se na DROGU do Polska - POZOR, nevznášeli jsme se na žádných opojných vlnách, ale byli jsme na cestě za poznáním Opolského a Dolnoslezského vojvodství.  :-) :-)  Navštívili jsme malebná historická města a městečka Otmuchów, Nysu, Zabkowice Slaskie, Kamieniec Zabkowicki, Paczków, projeli se rekreační oblastí mezi dvěma přehradními nádržemi Otmuchowským a Nyským, po hrázi Nyského jezera či po cyklostezce okolo řeky Nysa Klodzka. V českém příhraničí jsme vyplašili pár zajíců, rozhlédli se z nádvoří zámku Jánský Vrch po nysko - jesenickém regionu, stanuli před bývalým klášterem - místem násilné internace řádových sester v Bílé Vodě, minuli zdejší Psychiatrickou léčebnu, obdivovali bohaté naleziště bludných balvanů v okolí Velké Kraše, zavítali do odlehlého městečka Vidnava se zajímavým historickým jádrem, kde jsme se nečekaně stali svědky rychlostní prémie sedmého ročníku Závodu míru U23, nastupujících hvězd světové cyklistiky - budoucnost ukáže, zda uslyšíme jméno vítězného Nora Leknessunda nebo českého závodníka Vacka či Otruby.

A to byla tečka za naším třídenním jarním cyklistickým výletem. Karlíku, děkujeme!!!

KUDOWA ZDRÓJ

5. června 2019

Taková nádherná středa to mohla být ...   Hned v úvodu je třeba zmínit, že šlo o naprosto nepřipravený výlet, o velký organizační průšvih!!!    Populární lázeňské městečko Kudova Zdrój - proslulé nejen lázeňskými procedurami, ale také věhlasnou tržnicí - bylo cílem jednodenního výletu čtyř rekreačních turistek z našeho odboru, na který nás pozvala Mária.  Místo toho, abychom obdivovaly lázeňské stavby spolu s kultivovaným parkem, vychutnávaly zdejší atmosféru a z místní tržnice si domů odvezly nějakou tu maličkost, čekalo nás bloudění, tápání, chaos, .... zkrátka - organizačně absolutně zpackaný výlet!!! To se zjevně nepovedlo!!!

  ORLICKÝM  PODHŮŘÍM

1. června 2019

Panečku, třiačtyřicet ročníků, to už je úctyhodná porce času, co říkáte? Za tuto dobu fakticky dospěla celá jedna generace ......                                                                                                                                  S velkým zájmem široké turistické veřejnosti se setkal již 43. ročník pochodu a cyklojízdy ORLICKÝM PODHŮŘÍM, který tradičně pořádá náš odbor Klubu českých turistů. Za krásného slunečného počasí si na desítku připravených tras o různých délkách  vyšláplo celkem 471 pěších turistů a cyklistů. Největší popularitě se tradičně těšila osmikilometrová "Šmoulí stezka", kde na nejmenší čekalo několik soutěžních zastavení, vč. odměn,  samozřejmě nechybělo oblíbené opékání buřtíků na Andrlově chlumu či   "jízda"  na lodičkách po Tiché Orlici. V cíli pak každý účastník obdržel diplom s medailí.

Děkujeme za účast  všem příznivcům a přátelům turistiky a pevně věříme, že jste si užili pohodovou sobotu  s řadou pěkných zážitků. Pokud se vám naše akce líbila, informujte ostatní - pokud máte připomínky či návrhy na zlepšení, napište nám  e-mail  :-)

Poděkování rovněž všem obětavým organizátorům a sponzorům.

KRUŠNÉ  HORY  2019

24. - 26. května 2019

                                      CrrrRRrrr !!!   Už je to tady !!!   Zlatá Kolbenka !!!  :-) :-) :-)                                          Zatímco Oustí ještě spalo, na seřadišti u VÚB bylo od velmi časného rána  živo. Pětačtyřicítka turistek a turistů z našeho odboru sbalila saky paky (možná i haky) a vyrazila na třídenní jarní autobusový zájezd do Krušných hor - do kdysi drsné krajiny, znetvořené těžbou uhlí, která se proměnila v krásný kus země a v současnosti nabízí mnoho přírodních krás a zajímavých turistických cílů. Naším hlavním pátečním magnetem byla Mattoniho Kyselka s jeho okolím (rozhledna Bučina, skalní útvar Skalky skřítků, strmá Šemnická skála, Andělská Hora se stejnojmennou zříceninou hradu, ...).  Poté jsme ve večerních hodinách opanovali hotel Berghof nad lázeňským městem Jáchymov, odkud naše cesty dále směřovaly do centrálního Krušnohoří - do nejznámějších středisek zimních sportů Boží Dar, Klínovec, Abertamy, na vyhlídku Hadí hora, rozhlednu Blatenský vrch, k přírodní památce Vlčí jámy, do památkové zóny v Horní Blatné, ........   Naše třídenní putování jsme zakončili v Perninku, rodné vesničce Toníka Vlčka :-) :-) :-)     Přestože byl plán výletu velmi nabitý, stihli jsme např. mimo program ještě  "zahájit" lázeňskou sezónu v Jáchymově, odvolit do Evropského parlamentu ve volebním okrsku č. 538001 Andělská Hora, zafandit českým hokejistům v boji o postup do finále MS (bohužel sen o zlatu se brzy rozplynul), okoštovali jsme z Ottova pramene minerálku Mattoni či řízné řemeslné pivo Tolar z pivovaru Rudohor, rozloučili se s posledním krušnohorským sněhem, zavítali do Muzea Mattoni v Kyselce, navštívili největší krušnohorské rašeliniště, došlo i na provětrání našich "módních pláštěnek", ... každý si zkrátka přišel na své....                                                                                                                  V Krušných horách jsme načerpali energii a plnými doušky si vychutnali krásu zdejší přírody s okouzlujícími výhledy.               

Luboši, účastníci zájezdu ti skládají komplimenty !!!  Děkujeme !!!  A těšíme se na příště !!!                                         

KOLEM  HNÁTNICE

25. května 2019

Krásné počasí plné sluníčka vylákalo na start 47. ročníku turistického pochodu "Kolem Hnátnice" pětici rekreačních turistek a turistů z našeho odboru. Vybrali jsme si přiměřeně dlouhou - pohodovou osmikilometrovou trasu -  kolečko  přes Hlavnou a Žampach zpět do Hnátnice.                                        V nádherně rozkvetlé přírodě jsme strávili příjemnou květnovou sobotu.

BROUMOVSKÉ  STĚNY

18. května 2019

Jednapadesát příznivců pohodové turistiky se třetí květnovou sobotu zúčastnilo jednodenního autobusového zájezdu do lůna chráněné krajinné oblasti BROUMOVSKÉ STĚNY, kde jsme společně obdivovali tvarovou dramatičnost nádherných pískovcových útvarů. Výchozím místem (i cílem) byla malá vesnička Hlavňov, odkud se většina z nás vypravila na jednu ze čtyř připravených tras - přes nejznámější a nejzajímavější Kovářovou rokli k poutní barokní kapli Hvězda. Zklamáním pro nás bylo uzavření nedaleké stejnojmenné chaty. Díky skvělému počasí jsme se nechali uchvátit impozantními výhledy do Broumovské kotliny a pískovcové věže jsme měli jako na dlani z vyhlídek Skalní divadlo a Supí hnízdo. Koncentrovaná nádhera - opravdový "skalní spektákl".                                                            Užili jsme si klid a krásu Broumovských stěn, nebe vyparáděné sluníčkem a plni nádherných zážitků jsme se z vydařeného výletu vrátili domů.

CYKLO GLACENSIS 2019

17. - 18. května 2019

Osmnáctý ročník mezinárodní hvězdicové jízdy CYKLO GLACENSIS 2019 se tradičně stal zahajovací akcí cykloturistické sezóny v česko-polském příhraničí a všem účastníkům nabídl krásné trasy Orlickými horami až do cíle v Olešnici v Orlických horách, kam se sjelo o tomto květnovém víkendu na 230 cyklistek a cyklistů  jak z Česka, tak Polska - a u toho samozřejmě nechyběli zástupci z našeho odboru :-)

Vycházka ŽAMBERK - LETOHRAD

12. května 2019

Nedělní vycházka byla májová jen podle data konání - po nočním lijáku se na ni vydaly jen tři naše rekreační turistky. V Žamberku jsme nejprve vystoupaly na Tyršovu rozhlednu (tvarem připomínající husitskou hlásku) a poté nahlédly do kaple sv. Rozálie. Směr Letohrad jsme nabraly v zámeckém parku, odkud pokračujeme (hnány studeným severákem) po cyklostezce nad obcí Lukavice do tepla letohradské zámecké kavárny na Václavském náměstí, kde jsme vyčkaly na autobus do Ústí.

IVANČICKO

4. - 8. května 2019

Ivančice na Brněnsku jsou především známé jako rodiště populárního českého herce a baviče V. Menšíka a současně světoznámého secesního malíře A. Muchy. A právě do tohoto kraje soutoku tří řek, který přechází od pozvolných úpatí kopců Vysočiny do úrodných jihomoravských údolí, nás na pět dnů pozval Sam, abychom ze sedel svých bicyklů či na vlastní kecky poznali maximum zdejších zajímavých turistických cílů. Za návštěvu určitě stály unikátní pozůstatky kláštera Rosa coeli či klášterní hrad v Dolních Kounicích, renesanční zámek s arkádovým nádvořím v Oslavanech, benediktinský rajhradský klášter s Památníkem písemnictví na Moravě, park barokního zámku s loveckou tradicí v Židlochovicích. Poněkud omšele na nás působil renesanční zámek v Moravském Krumlově, známý především bývalou výstavou monumentálního cyklu A. Muchy - Slovanská epopej. S nadhledem jsme se rozhlédli z mnoha rozhleden :-)  -  na Hlíně z rozhledny A. Menšíka, z nejstarší rozhledny u nás -  Babylonu u Mohelna, ze šestimetrového vodojemu v Bratčicích, Pálava jako na dlani se nám ukázala z Akátové věže nad Židlochovicemi, z ptačí perspektivy jsme hleděli na Moravský Krumlov,  ivančickou kotlinu jsme si prohlédli ze čtyřmetrové "trpasličí" rozhledny A. Muchy na kopci Réna. Projeli se po velmi povedené cyklostezce Oslavany - Ivančice podél řeky Oslavy, dále kaňonovitým údolím řeky Jihlava pod zříceninou hradu Templštejn, údolím Přírodního parku Bobrava se stejnojmennou říčkou, klikatým údolím meandrujícího toku říčky Rokytná, obdivovali jsme památkově chráněné torzo ivančického železničního viaduktu, důlní a těžní věž Simson ve Zbýšově, prošli se po unikátním přírodním území PR Mohelenská  hadcová step, nevynechali jsme procházku po hrázi vodní nádrže Dalešice, odkud to byl už jen skok do pivovaru filmových Postřižin, nalezli jsme "ráj permoníků" - zábavní  Park Permonium v Oslavanech s dominantní věží Kukla, zavítali do moderního Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany, ...                                                                                                                      Na cestách i necestách po Ivančicku a okolí jsme zažili nejen píchlé duše či  krapet adrenalinu, ale i ztráty některých cyklistek (včetně jejich šťastných nálezů), prochladlá tílka díky devatenáctému účastníkovi zájezdu - všudepřítomnému čerstvému a velmi silnému větru, který snižoval naši pocitovou teplotu k bodu mrazu.  :-) :-)                                                                                                                                                                           Same - děkujeme - jako vždy perfektní  cyklovýlet !!!!