FOTOGALERIE
KOLEM HRANIČNÍCH KAMENŮ

27. listopadu 2019

V pochmurném středečním odpoledni se vydala pětice rekreačních turistů na výpravu kolem zemských kamenů na českomoravském pomezí u města Svitavy (Javorník - Kukle).  Obdivovali jsme "němé svědky minulosti" - více než 200 let staré kameny z období vlády Marie Terezie, která systém značení hranice zavedla.  Prošli jsme si nejen historii, ale cestou jsme našli i houby, sledovali lesní práce s moderní technikou či dokonalé stavby mravenčích hnízd, ...  Jedinou závadou bylo nevlídné počasí a absence pohostinství, kde bychom se mohli zahřát a občerstvit :-)                                        Téma hraničních kamenů nás zaujalo, dozvěděli jsme se zase něco nového. Děkujeme panu Bodečkovi za zajímavou vycházku.

VÁNOČNÍ PROHLÍDKA ZÁMKU  ŽLEBY

23. listopadu 2019

Třistadvacátýsedmý den roku strávila skupina čtrnácti rekreačních turistů na adventně vyzdobeném romantickém zámku Žleby, kde jsme nasávali příchuť blížících se Vánoc. Čekala nás prohlídka s komentovaným výkladem o vánočních obyčejích, prošli se zámeckými komnatami provoněnými cukrovím, vánočkami i perníčky, setkali se s opravdovými anděly a v zámecké kuchyni jsme si pochutnali na čerstvě upečených  koláčcích. Poděkování patří tamějším organizátorům, zručným pekařům a hlavně Marušce, která tuto akci zajistila. :-)

ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2019

15. - 17. listopadu 2019

Statisícová hanácká metropole Olomouc se stala místem tradičního rozloučení s hlavní letošní turistickou sezonou - 48. ročníku prestižní akce "ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM", kde nechyběly na dvě desítky turistek a turistů z našeho klubu. Organizátoři účastníkům ukázali jak krásy a pamětihodnosti starobylé metropole Hané, tak přírodní zajímavosti v oblasti Litovelského Pomoraví a Nízkého Jeseníku.

JELENÍ  PŘÍKOP

16. listopadu 2019

Pražský hrad u příležitosti oslav státního svátku mimořádně otevřel veřejnosti krásnou oázu ticha a zeleně - Jelení příkop, který býval od nepaměti přirozenou ochranou panovnického sídla. Tuto unikátní možnost si nenechala ujít sedmička rekreačních turistek a turistů. Při jednosměrné prohlídce, která místy vedla náročným terénem, jsme obdivovali výsledky rozsáhlých rekonstrukčních prací, prošli se oceňovaným tunelem skrz Prašný most, kochali se neotřelými pohledy na Hradčany, svatovítskou katedrálu či opevnění okolo Hradu. Přestože jsme nenarazili na žádné jeleny - nejsou zde již několik století :-) - stojí tato přírodní rokle rozhodně za návštěvu. Stejně jako jedinečný Svět medúz (největší Medúzárium v Evropě), nacházející se na střeše obchodního centra Arkády Pankrác, kde jsou k vidění tisíce medúz v osmatřiceti akváriích.                                                                                                              Užili jsme si překrásnou sobotu s mnoha příjemnými zážitky.  Hano, děkujeme !

HUSA

9. listopadu 2019

Třináct ústeckoorlických turistů se nenechalo odradit sychravým časem a z České Třebové vyrazilo na tradiční pouť za svatomartinskou husou. Počáteční nepřízeň počasí se nám podařilo přečkat v jednom z místních pohostinství, odkud jsme se následně vydali na osmikilometrovou trasu s cílem na Andrlově chlumu, kde na nás čekala zasloužená odměna v podobě husí pochoutky.                                                Sobotní "husí hodování" jsme si doslova dosyta užili :-)  Kubo, děkujeme !!!

      SVITAVY -  prohlídka kostela sv. Josefa

6. listopadu 2019

Šesté listopadové odpoledne navštívila osmička ústeckých turistek a turistů centrum regionu Českomoravského pomezí - Svitavy, kde nás čekala komentovaná prohlídka baziliky svatého Josefa (jinak též Červený kostel). Chrámovými prostory neodmyslitelné dominanty města nás provedl a o historii velmi poutavě vyprávěl pan Štrych. Děkujeme !!!  Poté jsme pomyslnou tečku za naším vydařeným výletem udělali v místní kavárničce u grogu a horké čokolády :-)

Děkujeme panu Bodečkovi za pěknou akci.

Vycházka  POTŠTEJN - LITICE  n. ORLICÍ

3. listopadu 2019

Dušičkové počasí posledních dnů se proměnilo ve vlahou neděli, na kterou si rekreační turisté naplánovali opakovanou vycházku z Potštejna přes Brnou do Litic nad Orlicí. Údolím se klikatila Divoká Orlice, opadané listnaté stromy v lese daly nahlédnout na opuštěné rekreační chaty i na vrcholek Hradního kopce se zachovalým středověkým hradem. Vycházka se díky příjemnému počasí vydařila a sedm turistek si pochvalovalo půlden strávený na čerstvém podzimním vzduchu.

BARVY PODZIMU

27. října 2019

Sluníčko vytáhlo čtveřici cyklistů a mne :-) na nedělní celodenní výlet po Lanškrounsku. Hlavní obrys cesty tedy znáte, nyní přidám pár podrobností :-)     Trasa byla nenáročná, přehledná, bez jakýchkoliv záludností, z čehož vyplývá, že by nás nemělo nic překvapit ...  JENŽE - věřte nebo ne, na Třebovickém sedle nastalo "drama" - nádherné počasí fuč, těžké a temné mraky se na nás doslova valily z údolí od Damníkova a rázem se "vokosilo" nejméně o deset stupňů. Naštěstí slota brzy skončila, mlžné cáry se rozpustily a my si opět plnými doušky vychutnávali sluneční paprsky a pestrobarevné tóny sluncem zalité podzimní přírody. Pomalu se začalo smrákat, nejvyšší čas dojet za světla domů.                                                                                                                                            Toníku - díííky, byla to moc pěkně strávená poslední říjnová neděle.

HNÁTNICE - LANŠPERK   (přes KOČTINU)

27. října 2019

Hrstka pěti rekreačních turistek vyměnila podzimní práce na zahrádce za pohodovou vycházku na nedaleký Lanšperk. Z Nebíčka jsme přešly po cyklostezce na okraj Dobrouče, odkud jsme stoupaly po zelené TZ přes osadu Kočtina na Lanšperk. Bezoblačná obloha a téměř letní počasí nám zajistily krásné výhledy široko do kraje.                                                                                                                      Nááádherná nedělní vycházka.

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA   I.

26. října 2019

Šestadvacátý říjnový den se rozhodla třináctka turistek a turistů dát Oustí sbohem a vyrazila po dvou lesklých kolejnicích objevovat nádhernou přírodu a zajímavou historii Šumperska. Prošli jsme se unikátním termálním parkem lázeňského městečka Velké Losiny, kde jsme mimo jiné obdivovali exteriéry skvostného renesančního zámku a Ruční papírny, jedné z nejstarších fungujících papíren svého druhu v Evropě. Z ptačí perspektivy jsme se rozhlédli po Šumpersku z masivní dřevěné rozhledny Bukovka, zavítali do malebné vesničky Rejchartice, kde nás zaujala louka plná dřevěných andílků - galerie pod širým nebem s názvem Andělárium. Překrásné výhledy na Jeseníky s vrcholem Pradědu se nám naskytly z altánu na špičce skalního útvaru Městské skály ... a po chvíli opět ty úžasné rozhledy, tentokráte z bizarního skaliska Kokeš ... To se prostě neokouká :-)    Poté nás již čekal sešup do velmi pěkného města - brány Jeseníků - Šumperka, kde náš výlet končil.                                             Luboši - GRANDE PARADE - DĚKUJEME a těšíme se na římskou dvojku :-)

KRAJINOU  RYBNÍKŮ

23. října 2019

Ani zataženo nízkou oblačností, která se rozpustila až v odpoledních hodinách, neodradilo pětici cyklistů od nenáročného okružního výletu po krajině plnou rybníků v okolí "Kujebiny".  Příjemná rovinatá trasa nás vedla po vesnických silničkách a polních cestách tak, abychom se potkali s co největším počtem rybníků - Velkozálešský, Lačnovský s bývalým vodím mlýnem Betlém, Heřmanický (Dolní, Prostřední, Horní), Netřebský, Tisovský, Bačův a největší z nich - Chobot s úctyhodnou plochou 49 ha. Bohužel, některé byly vypuštěné, takže k vidění bylo pouze vysychající bahno na jejich dně  :-(  A protože se světlo začalo pomalu vytrácet, vydali jsme se mnohokrát ojetou cestou ke svým domovům.    Ahóóóój, krásný podzime !!!!!

HRÁDKEM NAHORU A DOLŮ

20. října 2019

... aneb kolaudace modernizovaného průtahu ze sedel kol ...

Nedělní odpoledne se stalo zásadním dnem pro modernizovanou hrádeckou frekventovanou komunikaci, neboť na pomyslnou kolaudaci vyrazila pětičlenná cyklistická kolaudační komise, aby ze sedel bicyklů důkladně prověřila kvalitu provedení nově otevřeného úseku této důležité spojnice mezi Ústím a Chocní. Abychom na to lépe viděli, ihned na začátku obce Hrádek jsme tam hodili nejlehčí převod a slimáčím tempem šlapali vzhůru až k lesní křižovatce, kde jsme ocenili výbornou kvalitu povrchu a celkové provedení stavby. Co jsme si vystoupali, to si za odměnu i sjedeme - a tak se v "cukuletu" ocitáme v Kraji Bedřicha Smetany. Projeli jsme Horky, Podšvábí, Cerekvici n. Loučnou, okrajem Litomyšle (památky tentokráte necháváme na jindy) a za dlouhou údolní obcí Sloupnice znovu tradáááááá vzhůru - lesní cyklotrasou opět na Hrádek, odkud jsme krásnými zatáčkami fičeli rychlostí blesku do cíle.                                                                                                                                                                                                                     Závěr kolaudační jízdy:                                                                   Pětičlenná cyklistická kolaudační komise z odboru KČT v Ústí n. O. při obousměrné kontrolní jízdě na modernizovaném úseku   n e s h l e d a l a   žádných závad a doporučuje všem cyklistům si na Hrádku provětrat kola, plíce a vyzkoušet své síly. To se fakt povedlo :-)

VÝLOV RYBNÍKA OBORA

19. října 2019

K létu neodmyslitelně patří koupání, k podzimnímu období výlovy rybníků ...   Krátce před desátou ráno si osmička cyklistů vyšlápla  k bošínskému rybníku Obora, který třetí říjnovou sobotu vydal své poklady - rybáři vylovili kapry, amury, líny, štiky a další ryby a přímo na hrázi se uskutečnil i jejich prodej. Chvíli jsme "zalelkovali" a poté naše okružní jízda Choceňskem pokračovala okolo Čertova dubu přes Choceň, Nasavrky a Brandýs, odkud se domů vracíme netradičně přes Rviště a Dobrou Vodu.  Panečku, to byla bezva jízda :-)                                                                                                                 Užili jsme si pohodovou sobotu  a do zásoby si nakoukali pestré barvy pokračujícího babího léta. Další pěkný výlet - Toníku, díky :-)

POSLEDNÍ PAPRSKY BABÍHO LÉTA

15. října 2019

Teplá část roku co nevidět skončí... Proto se pětice cyklistů rozhodla maximálně využít posledních teplých slunečních paprsků, chytla řidítka a hurááááá do barevné podzimní přírody.  Projeli jsme se nádherným údolím Moravské Sázavy po bezvadné cyklostezce, zbudované na místě bývalé železniční trati,  ze Zábřehu na Moravě do Hoštejna - jen škoda, že není o dvacet či třicet kilometrů delší :-)  Zvenčí i zevnitř jsme prozkoumali atraktivní parní lokomotivu v expozici železničního skanzenu Lupěné. Své plíce čistíme při prudkém výstupu na kopec se zbytky středověkého hradu nad obcí Hoštejn, kde se majestátně tyčí zdaleka patrný obelisk na paměť zprovoznění železnice Olomouc - Praha a kde se chvíli kocháme překrásnými výhledy na sluncem zalité údolí ... Naší pozornosti neunikla jak nově zrekonstruovaná polní cesta, vedoucí přes tatenická humna přímo do centra této podlouhlé obce, kde obdivujeme exteriéry místního renesančního zámku, tak i nová cyklostezka spojující Žichlínek a Lanškroun. Nabaženi pohledy na pestrou mozaikou  přírodních barev a úžasně  planoucí listy stromů se vracíme přes lanškrounské rybníky do svých domovů.                                                        Výlet byl překrásným barevným festivalem :-)

ZA LEGENDÁRNÍM PERUÁNEM

13. října 2019

Druhá říjnová neděle ve znamení nejsledovanějšího, nejprestižnějšího, nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy - 129. Velké pardubické. Skvělá příležitost  "osedlat své věrné oře" a vyrazit veskrze rovinatou trasou nikoli do perníkem provoněného města, ale za výjimečným dostihovým hnědákem Peruánem, trojnásobným vítězem Velké pardubické, jehož bronzová socha v životní velikosti zdobí obec Zámrsk. Šestice cyklo jezdců obdivovala úžasný pomník legendárního šampiona, vymodelovaného do posledního detailu v dostihovém cvalu - v trysku. Překrásný čas  jsme strávili v místním  zámeckém parku, kde jsme se kochali pohledy na  barvy podzimu, stěhující se pomaloučku do korun stromů. Proslulý překážkový závod jsme sledovali na televizní obrazovce v jedné z choceňských restaurací a radovali se z vítězství hnědáka Theophilose, jehož trenérem není nikdo jiný, než-li ikona českého jezdectví - Josef Váňa.                                                                                ... A parádní  "dostihová neděle",  korunovaná téměř letním počasím, byla u svého konce.  Kdo zaváhal a nejel, má čeho litovat ... :-)

PŘES DVĚ CUKRÁRNY A JEDEN BRUMBÁROV

12. října 2019

V Česku panovalo modro od Aše až po Ostravu, teploty mnohde překonávaly své letité říjnové rekordy a čtrnáctka cyklistek a cyklistů se "volejovým" tempem vydala na sobotní vyjížďku, kterou jsme zahájili v potštejnské cukrárně, kde jsme uspokojili naše choutky na sladké, abychom si vzápětí v malebném údolí Brumbárov pošmákli na výtečných bramborácích - vskutku požitkářská cyklistika :-)  Po chvíli zevlování jsme šlápli do pedálů směr Horní Jelení a spletí lesních cest jsme se ocitli před Újezdem u Chocně, odkud se již vracíme notoricky známou cestou do svých domovů.                            Vyjížďka se opravdu vydařila, probíhala v poklidném tempu a všichni jsme byli moc spokojeni ...  Same, díky !!!

DOLNÍ ORLICE - HEDEČ - KRÁLÍKY

5. října 2019

Bez ohledu na hrozivou předpověď počasí se pětice rekreačních turistek vypravila na Králicko, aby se (místo vysedávání doma) provětrala na čerstvém (skoro) horském vzduchu. Zvolily jsme trasu po vedlejší silnici z Dolní Orlice přes poutní areál v Hedči do Králík - výhledy tedy nic moc ...  Po obědě jsme ještě stihly návštěvu městského muzea i kávu u Aniččiných známých.  Déšť nás moc neobtěžoval, rukavice  i čelenky  zůstaly nevyužité.   Nakonec to vypadá,  že Králíky  nebyly  ani tak deštivé jako Ústí ...  :-) :-)

ZÁMEK  KUNÍN  - Růže pro paní hraběnku

1. října 2019

Tradičně na přelomu září a října zve kunínský barokní zámek na Novojičínsku veřejnost na slavnost Růže pro paní hraběnku, na oslavu královny květin a k poctě nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, milovnice růží, která byla osvícenou zakladatelkou zdejší školy s pokrokovými výukovými metodami.    V překrásných zámeckých komnatách obdivovala devítka našich turistek skvostné vazby a aranžmá květin v podání nejlepšího českého floristy Slávka Rabušice.                          Věro, děkujeme za příjemně provoněný výlet ... za zážitek, který pohladil po duši !!!

BZENECKO

aneb na kole krajem burčáku a vína :-)

27. - 29. září 2019   

Burčáková sezona je v plném proudu ... a pro dvacítku cyklistů a tři pěšáky z našeho turistického odboru právě ten pravý čas zavítat na jižní Slovácko - do ráje vinařů -  BZENCE, městečka obklopeného vinicemi a vinnými sklípky :-)    Po tři dny jsme brázdili místní vinařské stezky a vedle malebných vinic a sklípků, jsme obdivovali např. překrásný barokní zámek s parkem v Miloticích, unikátní vracovskou zahradní železnici, Památkovou rezervaci lidové architektury - chloubu obce Petrov - soubor vinných sklípků Plže, projeli se Strážnicí - městem vína a folklorních tradic, v přímém přenosu  zažili Andělské hody a lidový košt burčáku a místních specialit, včetně krojovaného průvodu - zkrátka všeobecné veselí ve Veselí, navštívili rodný dům bratří Úprků v Kněždubu, ve Tvarožné Lhotě Muzeum oskeruše a ochutnali plody tohoto populárního Stromu Slovácka. Jako na moravské Sahaře jsme si připadali při smýkání se písečným terénem nedaleko Přírodní rezervace Váté písky, kde byl jemňoučký  píseček pokrývající cestu doslova zátěžovou zkouškou pro řadu z nás - přímo nečekaný útok na naše plíce, nohy i odolnost, ... :-)  S tříkilometrovým "šíleným" terénem se každý z nás vypořádával po svém - někteří složili mistrovskou zkoušku pro jízdu v nestabilních podmínkách, jiní se uchýlili ke tlačence a písek měli doslova "fšude",  další vyměkli a po několika metrech se vrátili a úsek objeli :-) :-) :-)   Nedaleko Ratíškovic jsme vyšlápli na vrch Náklo, na němž stojí sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve společnosti franského kupce Sáma. Pohledy na Chřiby, Bílé Karpaty, hrad Buchlov, Pálavu i Dolnomoravský úval se nám naskytl z rozhleden Doubí, Floriánka, Travičná a Radošov, zajímavý svým originálním provedením ve tvaru vinné číše, ...                                                      Karlíku, prožili jsme pohodový prodloužený víkend, ochutnali kouzla jižního Slovácka a doslova si užívali každého metru našeho výletu.  Děkujeme a těšíme se příští rok ve vinicích, v té pohodové krajině burčáku a vína, na viděnou :-) :-) :-)

PRAHA

28. září 2019

Na Den české státnosti, kdy se pro veřejnost otevírají brány široké škály státních institucí, se vypravila čtveřice rekreačních turistek do naší metropole. Zavítaly jsme na Ministerstvo obrany, kultury a zdravotnictví. Obzvláště pyšné jsme na společné foto s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.... a také se nám podařilo pohovořit s Janem Amosem Komenským :-)   Naší poslední zastávkou byla návštěva Historické budovy Národního muzea. Sobotní státní svátek se vydařil, navštívily jsme místa, kam se veřejnost běžně nepodívá. Pobyt v Praze jsme si dokonale užily.

HOSTÝNSKÉ VRCHY

20. - 22. září 2019

Marcelka, Alenka se Simonou a taky Hanka, Jarka, Majka, Jiřka s Helenou ... Ne ne, to není nová verze písně "Holky z naší školky", ale jen krátký výčet několika turistek z devětačtyřiceti účastníků našeho tradičního podzimního autobusového zájezdu - tentokráte do Hostýnských vrchů. Pravda, nejsou nikterak rozlehlé, ani nějak vysoké, ale jejich rozmanitost a malebnost s četnými panoramaty  nás fakt bavila. Nebýt toho "kůrovcového hajzla", šlo by o nádherně šťavnatou krajinu, hotovou poezii. Po tři dny nás čekal opravdu bohatý program - v pátek jsme se z Bystřice pod Hostýnem vyplazili na nejvyšší horu Hostýnských vrchů, na 865 metrů vysoký Kelčský Javorník, kde se nám z netradiční rozhledny otevřela velkolepá podívaná do všech světových stran. Spousty legrace jsme si užili při sestupu od zříceniny hradu Šaumburk do Podhradní Lhoty, kdy jsme různými způsoby překonávali polomy zatarasenou turistickou cestu - některá z nás se s popadanými stromy doslova "rvala" :-) V sobotu jsme si prošli hostýnskou hřebenovku s mnoha překrásnými rozhledy  od významné poutní lokality Hostýn přes turistické středisko Tesák až ke známé  hospodě na Trojáku, odkud to byl už "jen skok" na sympatickou rozhlednu Maruška s úchvatnými podvečerními výhledy na Radhošť, Pustevny, Lysou horu či vrcholky Kelčského Javorníku. Poslední den jsme navštívili Držkovou, mohutnou zříceninu hradu Lukov, zajímavý skalní útvar Králky a náš  výlet jsme zakončili návštěvou jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás - zlínské Lešné.                                                                          Dnes již máme své bágly vybalené, ale krásné vzpomínky na Hostýnské vrchy nám zůstanou. Prodloužený víkend se vydařil naprosto skvěle, prožili jsme spolu nádherné záři (jo) vé babí léto, daleké rozhledy, otevřené hospody a všeobecnou pohodu. Same, díky !!!!

NEDĚLNÍ  KOLEČKO

22. září 2019

A protože astronomické léto dojíždí na konečnou, využila pětice cyklistů poslední teploučké dny a vyšlápla si na nedělní pohodovou vyjížďku, při které jsme si užili krásných panoramatických výhledů na svou domovinu a v Pastvinách - šup do vody :-)    Lusknutím prstu ze sebe Eda udělal otužilce - to byl teda "vodvaz" :-)   Sluníčko se pomalu kulatilo k obzoru a my si poklidným šlapáním k domovu vychutnávali čas dohořívajícího dne.                                                                                                   Toníku, díky za pěkné nedělní odpoledne - nablýskaná hladina Pastvinské přehrady měla na sklonku září skutečně svůj  půvab.

KOLMO NA VÝSTAVU HUB

21. září 2019

Kvarteto cyklistů z našeho turistického odboru si letošní vydařenou houbařskou sezonu  zpestřilo cyklovýletem do Chocně na tradiční výstavu hub, kde nás čekaly přes čtyři stovky jedlých i nejedlých exponátů. A protože bylo přenádherné počasí, zajeli jsme si ještě do Řetové na zabijačkové hody ... :-) Toníku, opravdu bezvadná sobota :-)

CYKLOPECKY

4. června - 12. září 2019

                                                         Letošní léto, budiž pochváleno :-)  

V rámci pátého ročníku soutěže CYKLOPECKY VÝCHODNÍCH ČECH brázdily pestré dresy cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru po cestách i necestách dvou východočeských krajů, abychom nasbírali  co nejvíce razítek do Vandrovních knížek. V devíti etapách jsme "nakroutili" úctyhodných 5.271 km - tolik statistika :-)  Nejenže jsme si dali pořádně do těla, ale viděli jsme spousty zajímavých míst, technických, přírodních a historických památek. Obdivovali jsme unikátní třebechovický Proboštův mechanický betlém, krásu renesančního litomyšlského zámku, monumentální sochařské dílo Braunův Betlém, majestátnost stavby Hospitálu nad údolím Labe a vesničkou Kuks.  Okusili čisté vody písáku v Bělči, zavítali k rybníku Hluboký u Holic, projeli se krásnými scenériemi Přírodního parku Orlice, údolím řeky Metuje, Svitavy, Divoké a Tiché Orlice, krásnou polabskou krajinou podél řeky Labe, obkroužili jsme vodotrysky v Lázních Bohdaneč, pevnostní město Josefov, největší čtvercové náměstí v ČR v královském věnném městě Vysoké Mýto,  prošli se po Pašerácké lávce, zámeckým návrším a zámeckými zahradami v Litomyšli a Novém Městě nad Metují, svitavským podloubím - druhým nejdelším u nás. Vyškrábali se na středověký hrad Litice a jeden z nejstarších královských hradů Svojanov, kde jsme se  z hradní věže rozhlédli po nádherné krajině, úžasné rozhledy nejen na skalnatou přírodu Broumovska, ale i Krkonoše, Orlické, Javoří či Jestřebí hory, se nám naskytly z rozhledny Čáp, ležící na nejvyšším vrcholku Adršpašsko - teplických skal. Z ptačí perspektivy jsme nahlédli z vodárenské vyhlídky do jednoho z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Spočinuli jsme v Bartoňově útulně v Pekle, v půvabném prostředí Lázně Velichovky či příjemném centru jezdeckého areálu v obci Kolesa. Na jiné myšlenky jsme přišli v poklidném zámeckém parku Žireč s vyhlášenou bylinkovou zahrádkou, životní styl našich předků jsme poznali v Muzeu v přírodě na Veselém Kopci, jako ve francouzské Provance jsme si připadali v hlineckém Betlému při slavnostech levandule a dřeva. Etapy  nás dále zavedly např. do Olešnice v Orl. horách, malebného městečka Potštejn, Náchoda, Jiráskova Hronova, Opočna, do Hradce i Dvora Králové, Pardubic i na hřebeny hor, kde nám odměnou byly super výhledy i za hranice Česka, .......                                                                  Pokud si rádi "hrajete" a poznáváte zajímavá místa, šlápněte s IVKOU do pedálů i příští rok. Cyklopecky nás totiž "chytly za srdce".

Takové bylo cyklistické léto v odboru KČT Ústí nad Orlicí.

STEZKA VALAŠKA

10. září 2019

Nedávno otevřená Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech se stala cílem výpravy šesti rekreačních turistek z našeho odboru. Počasí se po několika deštivých dnech umoudřilo a zajistilo nám nádherné široké výhledy do všech světových stran, někde téměř do vzdálenosti 100 km. Vyzkoušely jsme si cestu po Himalájském zavěšeném lanovém chodníku i trampolíny, postály na prosklené lávce ve výšce 30 metrů nad zemí :-)  Stezka se opravdu povedla - a tímto na ni lákáme další zájemce. Zbývající čas jsme strávily vycházkou k soše Radegasta, ochutnaly valašskou kyselicu i frgál. Jediným stínem celého dne byl návrat zpožděným mezinárodním rychlíkem.                                    Marušce děkujeme za vydařený výlet.

DEN REGIONU ORLICKO - TŘEBOVSKO

6. září 2019

Necelá dvacítka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořila svou účastí tradiční propagační cyklojízdu starostů, kterou uspořádal Svazek obcí Orlicko - Třebovsko. Program startoval v Českých Libchavách prohlídkou nového obecního úřadu a společenského centra. Další zastávkou bylo Ústí nad Orlicí, kde se všichni účastníci seznámili s historií, revitalizací a významným oceněním nového parku u kostela v centru města. Poté se šedesátka cyklistů přesunula do obce Semanín, kde si prohlédla nově restaurované kulturní památky a cyklojízdu jsme zakončili v obci Rybník -  připraveným bohatým kulturním programem  s občerstvením.

RÝCHORY 

31. srpna 2019

Poslední prázdninová sobota byla v našem turistickém odboru ve znamení celodenní klubové výpravy za přírodními krásami Rýchor - nejvýchodnějšího cípu Krkonoš. Pro šestapadesát  účastníků zájezdu byly připraveny dvě trasy o délkách 21 a 11 km se startem na Pomezních Boudách či v horské osadě Horní Albeřice a cílem v bývalém hornickém městě - Žacléř.  Počasí bylo opět nádherné, kdy jsme se doslova "koupali ve slunečních paprscích", nálada výborná, úžasné výhledy a úchvatná panoramata!!!    Příjemně unaveni, plni nádherných dojmů, nabaženi dalekými rozhledy a obtěžkáni síťovkami plných hub, jsme se úderem šestnácté hodiny nasáčkovali do autobusu a fičeli směr Oustí.                                Další povedený výlet, který nás hóóóódně bavil !!!  Do Rýchor se budeme určitě rádi vracet !!!

PO STOPÁCH BOJŮ 1866

28. srpna 2019

Pětice cyklistek a cyklistů využila povolený podpůrný dopravní prostředek, aby v žel. st. Bolehošť zahájila putování po královéhradeckém bojišti Prusko-rakouské války roku 1866. Program jsme měli vskutku nadupaný - během jednoho dne jsme navštívili celou řadu zajímavých válečných pomníků a památníků, vojenský hřbitov v Máslojedech, místo posledního odpočinku tisíců vojáků obou znepřátelených stran v Aleji mrtvých v lese Svíb, zastavili se na místech nejděsivějšího vojenského střetnutí na Chlumu, ve Střezeticích u pomníku padlých koní - i tato ušlechtilá zvířata si vytrpěla své ... Další zajímavostí byly bezesporu přímé výhledy nejen na bojiště, ale i (bohužel zamlžené) Podkrkonoší, Zvičinu, Orlické hory, ... z rozhleden v Libníkovicích a na Chlumu či nenápadného místa - zvané Žižkův stůl. Naší pozornosti neunikl rekonstruovaný zámek ve Smiřicích, Hořiněvsi i letní sídlo hrabat z Harrachu - Hrádek u Nechanic, odkud jsme pokračovali do Hradce Králové, kde náš vydařený zážitkový cyklistický výlet končil a plni dojmů jsme se podvečerním vlakem vrátili do svých domovů. Jedním slovem - PARÁDA !!!  Luboši - děkujeme !!!

VODOPÁDY NA ČERNÉ DESNÉ

28. srpna 2019

Bez ohledu na časný budíček a četné přestupy se devítka rekreačních turistek vypravila poslední prázdninovou středu do Jizerských hor - do městečka Desná u Tanvaldu. Po prohlídce vily zdejšího továrníka, sklářského podnikatele Josefa Riedla a jeho hrobky, jsme se dopravily k vodnímu dílu Souš, odkud jsme zamířily podél horské říčky Černá Desná k několika kouzelným vodopádům, jejichž voda padá do vymletých tůní a obtéká ohromné balvany. Příjemným osvěžením v parném dni nám bylo smočení v chladivé vodě říčky. S krásnými zážitky a dojmy jsme před setměním dorazily zpátky do Ústí. 

ÚDOLÍM SKUHROVSKÉHO POTOKA

24. srpna 2019

Houbařské žně při naší poslední vycházce způsobily, že jsme dnešní akci opět nasměrovali za dary lesa :-)  Tentokrát  se skupinka dvanácti hub chtivých rekreačních turistek a turistů vypravila autobusem do Skuhrova, odkud jsme zamířili podél Třebovských stěn na naučnou stezku Údolím Skuhrovského potoka. Nejprve však naše kroky vedly k Lichtenštejnskému památníku - nedaleko rozcestí Palice - a poté jsme již sestupovali krásným lesním údolím do trampské oblasti Srnov a přitom hojně sbírali houby. Obtěžkáni svými nálezy jsme ve výletní restauraci Nad Hrází doplnili "pitný režim"  a následně pospíchali do České Třebové, abychom se co nejdříve dopravili do svých domovů  a mohli nerušeně zpracovat houbovou nadílku.

Vycházka  HRÁDEK  -  BRANDÝS N. O.

17. srpna 2019

Sobotní vycházka - v době konání Oustecké staročeské pouti - přilákala na příslib houbaření devítku ústeckých turistek. Po nově budované silnici v obci Hrádek jsme nejprve vystoupaly k rozcestí Pod Lysinou, kde započaly nefalšované houbové žně a postupně jsme plnily své tašky množstvím suchohřibů, klouzků, pančáků a dokonce i praváků ...  Po modrém značení jsme pak pokračovaly přes Sudislav n. O., kde jsme ochutnaly letošní úrodu mirabelek a švestek, do městečka Brandýs n. O., odkud jsme se v brzkém odpoledni vrátily zpět - do pouťového Oustí.

VYCHÁZKA KOLEM LABE

13. srpna 2019

Třináctý den měsíce srpna se vypravila čtrnáctka rekreačních turistek a turistů na procházku romantickou polabskou krajinou, která začala v proslulém lázeňském městě s bohatou historií - v Poděbradech.  Po prohlídce parku s kolonádou a náměstí Jiřího z Poděbrad jsme sestoupili k Labi, abychom po pravém břehu cyklostezkou nejprve pokračovali k soutoku s řekou Cidlinou a dále pak k hradišti Slavníkovců z 10. století v Libici nad Cidlinou a poté největším lužním lesem v Čechách do Velkého Oseku. Bohužel, místo kochání se pohledem do korun vzrostlých stromů, jsme museli sledovat každičký krok, abychom bezpečně prošli blátivým terénem :-) 

MARIÁNKA NA KOLECH

11. srpna 2019

Jedenáctka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru nasměrovala řidítka svých bicyklů na Mariánku. POZOR !!!   Nejde o podobu kuřiva, ale o rozhlednu, která nese jméno podle blízkého poutního místa - Mariánská hora nad Horní Čermnou. A protože si počasí vystačilo jen se žlutou a modrou, z vyhlídkové plošiny jsme se kochali dalekými výhledy po barevné české krajině. Po krátkém spočinutí u místního svatostánku s kapličkami křížové cesty jsme zamířili přes Třešňovec k lanškrounskému přírodnímu koupališti. Původně zamýšlená odpolední  "koupačka" se nekonala, neboť voda rybníka Dlouhý působila značně nedůvěryhodně. Přesto jsme si užili bezva nedělní odpoledne ve společnosti pohodových parťáků. Toníku - krásná práce, díky.  :-)

ÚDOLÍM MORAVSKÉ SÁZAVY

3. srpna 2019

Dvanáctka rekreačních turistek a turistů se první srpnovou sobotu vypravila za poznáním - na vycházku údolím Moravské Sázavy. Skrápěni osvěžujícím deštěm jsme šlapali po cyklostezce - naučnou stezkou po opuštěném tělese původní železniční trati olomoucko - pražské dráhy. V malebné vesničce Hoštejn se počasí konečně umoudřilo a my vystoupali ke zřícenině hradu ze 13. století a obelisku vybudování železnice z roku 1845 z Olomouce do Prahy a kochali se výhledy do údolí. Poté jsme zavítali k nedalekému soutoku Moravské Sázavy a Březné, odkud již naše kroky vedly k hoštejnské žel. zastávce, abychom se spokojeni dopravili  do svých domovů.

Vycházka se nám všem moc líbila a těšíme se na příště.

NAJDEME  ZŘÍCENINU  NEULUST?

27. července 2019

Poslední červencovou sobotu se vypravila dvanáctka cyklistů a cyklistek hledat zříceninu loveckého zámečku Neulust, o kterém jsme toho do této doby věděli hodně, hodně málo. S nezbytnými zastávkami - v choceňské cukrárně a její odbočky Na Růžku, přes obědové Horní Jelení - jsme hlubokými lesy dosáhli - a posléze i nalezli - krásně upravené ruiny bývalého letohrádku "Neulust", kde vznikla odpočinková zóna (ohniště, arboretum, posezení) s vyhlídkou na obec Uhersko. Stálými rovinami se vracíme zpět do Chocně, kde si některé cyklistky zhluboka oddechly, neboť už konečně poznaly, kde jsou :-) :-) :-)                                                                                                                                  Same, děkujeme - byla to pohoda a "vo tom to je".

AUTOBUSEM NA ŘÍP

20. července 2019

Noční dešťové přeháňky sice trochu vystrašily, ale vůbec neodradily necelou padesátku ústeckých turistů, aby natěšeně vyrazili na výlet za praotcem Čechem na bájnou horu Říp. První, nepříliš početná, parta vyrazila na trasu z obce Jeviněves přes pozůstatky hradu Jevín do Ctiněvsi, což byla startovací čára pro zbytek zájezdu. Po pouze venkovní prohlídce rodinného minipivovaru a malém občerstvení v hospůdce "U Praotce Čecha" všichni vyšlápli směr Říp, který jsme už v plné kráse viděli před sebou. Trochu jsme se zapotili při výstupu, ale výhledy do české krajiny, oplývající "mlékem a strdím", stály za to. Obešli jsme celý Říp a vychutnali si výhledy z Pražské, Mělnické i Roudnické vyhlídky, prohlédli místo původu jednoho ze základních kamenů pro Národní divadlo a samozřejmě Rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Po zaslouženém občerstvení v turistické chatě následoval sestup po panelové cestě do obce Rovné a do Vesce. V místní hospůdce "Štípárna" někteří využili možnost poobědvat originálně v rendlíku výbornou polévku s gulášem. Potom už následovala cesta po modré značce Čechovou alejí po rovině do Roudnice nad Labem. Vystoupali jsme na Kratochvílovu rozhlednu a pak dle nálady a kondice se rozešli prozkoumat pamětihodnosti města - zámek, kláštery, židovské památky, muzea a další. Počasí nám po celý den přálo, takže příjemně unaveni, ale se spoustou zážitků z výletu, jsme ve čtyři odpoledne nastoupili do autobusu a vyrazili k domovu.

Za vydařený zájezd děkujeme Majce a Samovi !!!

ZNOJMO

12. července 2019

Dlouho plánovaná prohlídka jihomoravského královského města Znojma se uskutečnila o druhém červencovém pátku. V době dovolených se jí zúčastnilo pouze pět členů rekreační turistiky. Z nádraží jsme se vydali přímo do historického centra města, na které jsme nejprve pohlédli z ptačí perspektivy - z Radniční věže. Následně jsme navštívili některé z památek  - absolvovali jsme hodinový prohlídkový okruh v unikátním systému největších podzemních chodeb v České republice, našemu zájmu samozřejmě neunikl nejstarší místní objekt - jedinečná románská Rotunda svaté Kateřiny, stojící v areálu přemyslovského hradu, poznávali jsme četná znojemská náměstí, ... V podvečer jsme se unaveni  dopravili zpožděným rychlíkem k domovu.

Vycházka  ŽAMPACH - ÚSTÍ N. O.

7. července 2019

Nedělní odpolední vycházka zavedla devítku rekreačních turistek a jednoho turistu :-) na Žampach, do vesničky v podhradí stejnojmenného kopce i zříceniny hradu, odkud jsme se vydali po žlutém turistickém značení přes Hlavnou lučními a lesními cestami do Údolí Sejfů a následně Starých Oldřichovic, kde byla naše pohodová vycházka zakončena - tři výletnice poté pokračovaly na pivečko do Cakle, ostatní vyrazili ke svým domovům. Přestože nás v úvodu zkrápěl drobný deštík, výlet se vydařil a společně jsme strávili velmi příjemné nedělní odpoledne.

JIŽNÍ ČECHY NA KOLE

29. června - 6. července 2019

Slunce, vedro, hic, parno, peklo, výheň, ... tak to byl úvod našeho tradičního prázdninového "cyklotýdeňáku". Tento termín si totiž ve svém kalendáři zaškrtla i teploučká tlaková výše a vydala se stejným směrem jako patnáctka cyklistek a cyklistů z orlickoústeckého odboru KČT - do turisticky oblíbených jižních Čech. Pomyslnou kotvu jsme hodili ve Veselí nad Lužnicí, na soutoku Lužnice a Nežárky, odkud jsme poznávali malebnost jihočeské krajiny od města Tábor přes Bechyni, Týn a Hlubokou nad Vltavou, Třeboň, Stráž nad Nežárkou až po Kamenici nad Lipou na Vysočině :-)  Trasy nás vedly kolem nespočet rybníků oživenými siluetami městeček i pestrými blatskými statky, po břehu klidné nížinné řeky Nežárka, rozsáhlými borovými lesy, plnými doušky jsme si užívali jízdu po skvělých cyklostezkách podél Vltavy, zažili adrenalin i "voči na stopkách při jízdě zručnosti kozí stezkou" u řeky Lužnice, ...  :-) Obdivovali krásu pohádkových zámků Červená Lhota a Hluboká, samozřejmě se nám líbil zámek třeboňský, bechyňský, kamenický, strážský či lovecký zámeček Jemčina i Ohrada, pokochali se výhledy z rozhledny Hýlačka v obci Větrovy a Semenec nad soutokem Vltavy a Lužnice, prošli se po nejznámější české písečné duně u Vlkova, po "Bechyňské duze" - unikátním obloukovém mostě, míjeli záplavový kamenný most ve Staré Hlíně, zanotovali si lidovou písničku o dvou nešikovných panenkách  "Na tom bošileckým mostku" ve stejnojmenné obci, zastavili se na hrázi krále našich rybníků - Rožmberku, u pomníku českého rybníkáře J. Krčína na hrázi rybníka Svět, dále u Kubatova pomníku (odbojného hrdiny jihočeských blat - "co dal hlavu za Blata"), u třeboňské hrobky významného rodu Schwarzenbergů, nechyběla zastávka u rozpadajícího se pomníku - sochy kolektivizace či na zřícenině Karlův Hrádek u Purkarce. Aby nás hic nepic, smáčeli jsme svá rozžhavená a zaprášená "tílka" ve vodách Veselských pískoven, řeky Lužnice a rybníka Velká Holná, okoštovali Ježibabu z Obory, Bukovar z Bukovska, kapří hranolky z Třeboně, ... :-)  V nestřežených okamžicích jsme odolávali atakům komárů, hovad a jiné havěti, zažili jsme drobný karambol - haldu dvou "účastníků zájezdu" s následným náročným vyprošťováním, :-) došlo i na píchlou duši, odpískali jsme jeden blaťák, včetně několika drátů a veselá hláška - "kozy ven u Metel" -  bude určo patřit ke stále citovaným, ... :-)  Po týdnu na kolech a stovkách kilometrů v sedle,  se mnoho z nás se svým kolem doslova sžilo, byli však někteří jedinci, co měli "prdel na hadry" nebo náladu/morálku pod bodem mrazu.   :-) :-) :-)

Hezký začátek prázdnin, co říkáte? A dojmy? Tradičně jen  ty nejlepší !!! Hmmmmm, to byla paráda !!!  Same, díííííky !!!

SRBSKO - TETÍN - BEROUN

29. června 2019

Sobotní vycházka zavedla skupinku šesti rekreačních turistek do malebného údolí řeky Berounky - do přírodní rezervace Tetínské skály. Z obce Srbsko jsme se vydaly Stezkou sv. Ludmily po pravém břehu řeky Berounky na jih, kde se nad námi tyčily obdivuhodné skály a občas jsme zahlédly i nějakou tu jeskyni, kterých je zde asi padesát. Hlavním cílem naší vycházky byla jedna s nejstarších obcí na našem území - klenotnice české historie - Tetín. Spolu s průvodkyní jsme si prohlédly místní sakrální stavby a seznámily se s historií obce. Po obědě nás čekalo posledních pár kilometrů do Berouna, odkud jsme odjely k domovu. Sobotní počasí bylo ještě přívětivé, vycházka bezvadně připravená  - v neděli bylo ve zdejším kraji téměř 39 stupňů!!!  :-) :-) 

NERATOV  -  ROKYTNICE v Orl. horách

16. června 2019

Kam naplánovat vycházku při současných vedrech?  Nejlépe do blízkých Orlických hor. A tak si skupinka pěti rekreačních turistek vyjela cyklobusem do Neratova. Po prohlídce nedávno zastřešeného kostela Nanebevzetí Panny Marie, přilehlého hřbitova a hospodářských objektů zdejší komunity, jsme se vydaly po modrém turistickém značení směr Rokytnice v Orlických horách. Cestou jsme míjely vyhlídkové místo Vysoký Kořen, sestoupily na území bývalé osady Hadinec, ocitly se nedaleko opevnění Hanička a pozvolna jsme klesaly až do cíle pochodu. Dnes jsme zvolily dobře - procházka proběhla za příjemných teplot a bez použití pláštěnek.

ŘETŮVSKÝ  PEDÁL

15. června 2019

Několik cyklistických jedinců z našeho  turistického odboru se třetí červnovou sobotu neorganizovaně sešlo na návsi obce Řetůvka, aby svou aktivní účastí podpořili jubilejní - 30. ročník cyklistické akce "Řetůvský pedál".