Fotogalerie                                       HOŠTICE  U  VOLYNĚ

19. září 2023

Osmička rekreačních turistů se vydala devatenáctý zářijový den na výlet do "slavné"  jihočeské obce Hoštice u Volyně, kde se osobně setkala se známým filmovým režisérem Zdeňkem Troškou, který nám věnoval přes hodinu svého času a provedl nás obcí. Navštívili jsme Ranč Šimona Pláničky u bývalého JZD a místní hřbitov, kde jsme chvilku postáli u hrobu zpěváka Michala Tučného. Poté se přesouváme autobusem přes městečko Volyně (krátká zastávka na oběd a procházka po tamním náměstí) do Strakonic, kde jsme vyplnili čas do odjezdu prohlídkou zdejšího gotického hradu. Pak již přecházíme k terminálu, odkud se vydáváme na zpáteční cestu k domovu. Děkujeme Márii za pěkný a zajímavý výlet.

NEDĚLNÍ  KOLEČKO

17. září 2023

Ludmilsko-matoušské pozdní léto jako malované, ideální čas roztočit pedály a vydat se lážo plážo tempem (rozuměj - žádný velký výkon, jenom takové šmrdli šmrdli) objevovat krásy našeho okolí. Ze sedel kol jsme civěli na tu krásu vůkol, žasli nad překrásnými výhledy na ty naše brdky ústeckoorlické. Panoramata jako z obrázků. Příjemným zpestřením byla zastávka v aleji lukavického "Desatera" či projížďka po neokoukané zemědělské asfaltce spojující Dlouhoňovice s Písečnou. Chytáme poslední paprsky zapadajícího slunce a míříme k domovu, který máme na dohled. Opravdu povedené nedělní odpoledne, Toníku - díky !!!

ŠERLICH - VRCHMEZÍ

17. září 2023

O třetí zářijové neděli využila k dopravě do Orlických hor šestice rekreačních turistek cyklobus, který nás dopravil na konečnou zastávku Šerlich. Kolem Masarykovy chaty a Bukačky se vydáváme po hranicích s Polskem na Vrchmezí, kde Poláci postavili náhradu za zbořenou dřevěnou rozhlednu. Bez poplatku stoupáme po 106ti schodech, abychom se mohly shůry kochat širokými rozhledy po území Polska i Česka. Kvůli uzavřené stezce směr Šerlišský mlýn se vracíme stejnou cestou na start a opět cyklobusem domů. 

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA VII.

16. září 2023

Nádherná příroda Jeseníků odedávna do hor přitahovala poutníky. Není tedy divu, že nás Luboš již posedmé pozval na výlet do této obdivuhodné oblasti. Skvělým odrazovým můstkem bylo malebné horské městečko Branná, odkud jsme pozvolným tempem ukrajovali výškové metry ke skalní věži Pasák a mohutnému skalnímu hřibu Kovadlina, překrásné výhledy na celé panorama masivu Králického Sněžníku se nám naskytly z Alojzovské louky, nechybělo zastavení u pozůstatků lesní železnice v zaniklé osadě Josefová. Nezaměnitelný hlasový projev nás provázel na horním toku peřejnatého potoka Hučavy, plicní sklípky jsme si obohatili při stoupání na luční enklávu Volská louka, odkud sestupujeme přes hájovnu Banjaluka a městskou památkovou zónu v Branné k místnímu nádražíčku. Sedmá "jesenická túra" byla plná slunce, hub, pohody a nádherných výhledů. Luboši, pěkná akce, děkujeme! A už se těšíme na osmičku :-)

PO STOPÁCH STŘEDOČESKÉHO STŘEDOVĚKU                           Tismice - Tuchoraz - Český Brod                                16. září 2023

Navzdory onemocnění organizátora se vydala skupinka osmi rekreačních turistů na sobotní zářijovou vycházku "Po stopách středočeského středověku". V obci Tismice navštěvujeme vzácný románský kostel ze 12. století, kterým nás provází autor vycházky Honza skrze mobilní telefon. Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní a rokokové, nejnovější je křížová cesta malovaná na ručním papíru. Kolem jablečných sadů a rybníka procházíme do sousední Tuchorazi, kde nás očekává majitel zachovalé středověké tvrze z 15. století, Ing. Vyšata. Se svým srdcovým majetkem nás seznamuje i s pomocí četných historek a příhod ze svého dětství. Jeho výklad přerušujeme a pěšmo po silnici a přes Tylovy sady se přesouváme do Českého Brodu, odkud míříme vlakem k domovu. Děkujeme Honzovi za přípravu a Věře za náhradní vedení vycházky. 

DNY  EVROPSKÉHO  DĚDICTVÍ

10. září 2023

V rámci Dnů evropského dědictví zaměřené na téma "Život v památkách" jsme se rozhodli navštívit Pardubice, které o tomto víkendu otevřely veřejnosti zdarma krásy svých kulturních, historických či architektonických skvostů. První lákavou zastávkou byly zrekonstruované Automatické mlýny v Gočárově galerii, kde nás kurátorka expozice obeznámila s historií celého objektu, včetně postupné přeměny do současné podoby. Krásný výhled na celé Pardubice i vzdálené okolí se nám naskytl z vyhlídky ve čtvrtém podlaží. Mezi další zpřístupněné památky patřilo renesanční sídlo pánů z Pernštejna, kde jsme se při komentované prohlídce seznámili s historií celého rodu, podívali se do rezidencí zámku i jejich společenských prostor, ke shlédnutí byly i další okruhy (historické zbraně, numismatická expozice, sklo a jeho historie). V městské radnici jsme obdivovali zrekonstruované interiéry a nahlédli i do kanceláří náměstků primátora. Herci a zaměstnanci nás provedli zázemím Východočeského divadla, kde jsme mimo jiné  zavítali do krejčovské dílny, výrobny kulis, šaten herců, zkušeben, ... V závěru jsme všichni obdrželi na památku jedno CD.  Obrovské poděkování patří Květě - byl to její první výlet v roli vedoucí, které se zhostila na 1*! Květo, děkujeme!

LICHKOV - Kouzelná zahrada

5. září 2023

Nedávno se psalo v Orlických novinách o Kouzelné zahradě v Lichkově. To by byla zajímavá vycházka, napadlo Věru, a tak nás začátkem září do této zahrady v anglickém stylu s japonskými prvky pozvala. Její jediný autor a neustálý budovatel ing. Pavel Kuneš nás s hrdostí sobě vlastní zahradou provedl, upozornil nás na všechny raritní stromy a keře, nechal nahlédnout do všech zákoutí a nakonec i do vlastnoručně vyhloubené rozlehlé jeskyně, která zaujme hlavně dětské návštěvníky. V Lichkově jsme nemohli vynechat ekofarmu za vesnicí, kde jsme se drobně občerstvili. Pohodovou procházkou údolím podél trati a Tiché Orlice jsme se poté přesunuli do sousedního Mladkova a v brzkém odpoledni se vrátili domů. Děkujeme Věře za dobrý nápad a vydařený výlet.

NA  MAKRELY  K  VALENTŮM

2. září 2023

Jsou hory, které ohromí a hory, které dojmou. Orlické dojímají svou malebností, tajuplností a lidským rozměrem, což na vlastní kůži mohla potvrdit čtrnáctka turistů, která se vypravila na "horský přechod Suchého vrchu" z Jablonného nad Orlicí přes Kramářovu chatu do Červené Vody, kde jsme si v hospůdce U Valentů za doprovodu místní hudební skupiny pochutnali na posledních letošních grilovaných makrelách či kuřatech, poseděli, poklábosili a dokonce i zapěli ... :-) Světlo slábne, začíná se smrákat, nejvyšší čas vyhledat vlakové nádraží, i když se nám vůůůůbec nechce ...   Kdo neváhal a vydal se s námi do pohádkových Orlických hor, neprohloupil - střípkem do krásné sobotní mozaiky byla  neokoukaná trasa, překrásná krajinná scenérie, zastávka u nádherné hájenky Zakopanka či  okouzlující Urbanovy chaloupky, ... Výlet byl skvělý, moc se nám líbil, parádní začátek září!!! Pavle, mockrát děkujeme !!!

BRANDÝSKÉ  MÁMENÍ

2. září 2023

Druhý zářijový den zavítala skupinka rekreačních turistů na festival Brandýské mámení, který každoročně organizuje Spolek občanů, rodáků a přátel města Brandýsa. Pestrý kulturní program nás nejprve zavál do vyhlášeného přírodního labyrintu, kde jsme radostně bloudili v uličkách z habrů a osobně se zde potkali i s jeho autorem Davidem Růžičkou, ve sklepení pomníku J. A. Komenského shlédli výstavu koláží, zákony gravitace šikovně popřel vyslanec Studia Cirk La Putyka v zahradě místního zámku. Původně plánovanou návštěvu hradu jsme odložili a zajeli do nedalekého Ústí, kde jsme si v rámci Dne otevřených dveří prohlédli budovu radnice, která v těchto dnech slaví 300 let od svého vzniku. Za vydařený výlet a hezké zážitky z obou měst děkujeme Márii.

VRCHLABÍ

31. srpna 2023

Malebné horské město Vrchlabí v údolí horního toku Labe se stalo cílem výletu čtveřice rekreačních turistek, kde nás měla čekat místním IC organizovaná komentovaná prohlídka vrchlabských památek. Bohužel z důvodu nedostatku průvodkyň byla inzerovaná akce zrušena. Nemilá záležitost, ale přeci si kvůli tomu nedáme nohu za krk. A tak jsme si na vlastní pěst prohlédly zajímavé církevní památky, nádherné městské centrum se štítovými domy, krásný renesanční zámek s rozsáhlým parkem, obdivovaly unikátní budovu Krkonošského centra environmentálního vzdělávání, navštívily vyhlášenou Střelnici i obydlí řemeslníků s muzeem, ...   I přes úvodní zklamání jsme si za aprílového počasí  poslední srpnový den v centru středních Krkonoš hezky užily. Děkujeme Hance za pěkný výlet.

                                               KRKONOŠE 2023                                                HARRACHOV a okolí

26. srpna 2023

Je poslední srpnová sobota, bereme kramle, za zády Oustí a padesátka natěšených orlickoústeckých turistických dvounožců a jejich příznivců míří na tradiční jednodenní autobusový zájezd do království legendárního Krakonoše - tentokráte do Harrachova, horského střediska pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy. Samem vzorně připravené trasy nás provedly nádhernou krkonošskou přírodou, zavedly k vybraným památkám i zajímavostem, nabídly krásné výhledy. Stačilo si jen vybrat, na své si přišel každý. V nejvyšších českých horách jsme prožili aktivní a pohodovou sobotu, byť jsme byli v úvodu zkrápěni dešťovými kapkami, ale po pár kilometrech přišla dobrá zpráva: "Nahoře jim došla voda".  :-) :-) :-)   A co dodat? Zase jeden výlet na jedničku s hvězdičkou !   Same, moc děkujeme !!!

HORKO  LÁKÁ  K  VODĚ

24. srpna 2023

Když je v Oustí abnormální hic, nejedeme k vodě do Měchenic ... , ale výborné pokoupáníčko jsme si tentokráte užili v sympatickém prostředí Vávrova lomu, kde si tělo cyklistovo polebedilo ve skvělých vodách zdejšího "leknínového jezírka". Osvěženi levitujeme překrásnou krajinou podhůří Orlických hor s četnými panoramatickými výhledy a obdivujeme nekonečnou tvořivost "matky přírody". Letní symfonie na kole ve třech. Toníku, bezva akce - děkujeme !!!  

KOLMO  DO  ČERMNÉ

20. srpna 2023

Areál zdraví a sportu v Dolní Čermné se stal cílem nedělní odpolední cyklovyjížďky pro pětici cyklistů, kde jsme si v krásném a klidném prostředí hýčkali svá "tílka" v teplých vodách místního bazénu. Byla pohodička, horký vzduch i mokrá trička :-)  :-)    S padajícím soumrakem se spokojeni vracíme domů. Toníku - díííky!

CHOCEŇ - SRUBY - DOBŘÍKOV - VYSOKÉ MÝTO

19. srpna 2023

Ačkoliv jsme v sobotu vyrazili na cyklovýlet po notoricky známé trase, přesto jsme kupodivu měli možnost poznávat a obdivovat místa a zajímavosti neznámé nebo méně známé. Po startu jsme si užili krásnou projížďku po zrekonstruované cyklostezce do Chocně. Prvním malým překvapením byla nová fasáda a nový název "Hrom do police" známe choceňské hospůdky. Pak jsme se zastavili u sochy Karla Havlíčka Borovského a pokračovali choceňskými lesy přes rozcestí cyklotras Velká Veranda kolem studánky "Na Srubských okrajích" k samoobslužnému baru ve Srubech. Protože bylo vedro, zchladili jsme se ve Srubech ještě výbornou zmrzlinou a poté dojeli do Dobříkova. Kolem dřevěného kostelíka převezeného sem z Podkarpatské Rusi jsme sice jeli už mnohokrát, ale málokdo z nás si ho prohlédl i zevnitř. To jsme dnes napravili a vyslechli si zajímavý a poutavý výklad od místní průvodkyně. Kolem zámku v Zámrsku jsme dojeli do Vysokého Mýta a po "bramborákovém obědě" jsme si projeli kousek historické části města se zastavením u hradeb v Jungmannových sadech, kde jsme si mohli na tabulích na hradbách přečíst zajímavé údaje z historie města. Pokračovali jsme po příjemné cyklostezce kolem vysokomýtského letiště a pak přes Tisovou, Borovou, Voděrady a Hrádek dojeli do našeho Oustí. 

ZA  KOUPÁNÍM  DO  SEBRANIC

18. srpna 2023

Za pravého letního počasí se v pátek vydala čtveřice cyklistů na koupačku do Sebranic. Z Ústí přes Sloupnici, Cerekvici, Vidlatou Seč, Budislav a lesními cestami kolem rybníku Zimný jsme dorazili na koupaliště, kde  nás čekala azurově modrá, průzračně čistá a teplá akorát voda, prostě ideální "pokoupáníčko" :-)  Příjemně osvěženi jsme se přes Újezdy, Litomyšl a Řetovou vrátili do svých domovů. Toníku díky.

ŽLEBY - RONOV NAD DOUBRAVOU

17. srpna 2023

Šestice rekreačních turistů se vydala sedmnáctý srpnový den na výlet za poznáním do městečka Žleby nedaleko od Čáslavi, kde jsme navštívili zdejší romantický skvost - oblíbený fotogenický zámek s jeho historickými expozicemi, prošli se zámeckým parkem k vyhlášené oboře se vzácným chovem bílých jelenů. Po dobrém obědě za přijatelnou cenu v rodinné restauraci U Kosů jsme pokračovali příjemnou cestou proti toku řeky Doubravy do Ronova nad Doubravou, odkud se vracíme do naší domoviny :-)   Děkujeme Hance za pěkný a vydařený výlet.

BŘEZNICE

15. srpna 2023

Ani brzké ranní vstávání a dlouhá cesta vlakem neodradila pětici rekreačních turistů od výletu za poznáním do krásného středočeského městečka Březnice, kde jsme okoukli nádvoří malebného renesančního zámku a blízký park, bylinkovou zahradu a zavítali i do zámecké kavárny. Po zajímavém kamenném mostě přes řeku Vlčavu jsme přešli na náměstí, kde jsme si prohlédli expozice městského muzea a galerie Ludvíka Kuby - loutkářství na Březnicku, církevní a duchovní život. Dále jsme navštívili  židovskou čtvrť  se synagogou a poté už naše kroky směřovaly do vyhlášené unikátní restaurace Špejchar, kde jsme chutně a za přijatelný peníz poobědvali :-)  V druhé polovině dne se vracíme do zámecké kavárny, abychom si v příjemném prostředí vychutnali různé druhy kávy a zejména místní specialitu - zámecké palačinky :-)  Děkujeme Márii za pěkný a dobře připravený výlet!!!

ČESKÉ PETROVICE - TĚCHONÍN

13. srpna 2023

O parné druhé srpnové neděli vyjela šestice rekreačních turistek cyklobusem do Českých Petrovic, odkud se vydáváme k vrchu Adam a dále směr Těchonín. V nedalekých Vlčkovicích nás mile překvapuje občerstvení Na vyhlídce, které nabízí výborné domácí klobásy. Cestou na Studenské skály vidíme díky dobré dohlednosti na Orlické hory, Suchý vrch i na masiv Kralického Sněžníku. Přes obec Studené sestupujme do Těchonína, kde naše vycházka končí. Děkujeme Emě za moc pěkný výlet.

HURÁÁÁÁ  DO  PLAVEK

11. srpna 2023

V poklidném tempu se vydalo kvarteto cyklistů na nenáročnou (veskrze rovinatou) trasu do Borohrádku, kde jsme navlékli vodokalhotky a v radostném opojení žbluňkli do vod zdejšího vyhlášeného písníku. Po osvěžující koupeli opouštíme kněžnorychnovský region, a nežli sluníčko hodilo záda spokojeni jsme dorazili do své domoviny. Děkujeme Toníkovi za bezvadný den plný pohody a lážo plážo cyklistiky :-) :-)

KOLÍN

8. srpna 2023

V úterý 8. srpna si sedmička turistek vyjela na prohlídku památek Kolína. Nejdříve si prohlédly s průvodkyní krásnou radnici. Po ní synagogu a podívaly se na blízké návrší u kostela sv. Bartoloměje. Vyšly 196 schodů na rozhlednu Vodojem s kruhovým výhledem. Prošly se přes Kmochův ostrov k sochám medvídků "Setkali se u Kolína". Návštěvu zakončily výstupem na věž Práchovna. Počasí bylo slunečné, výhledy velmi dobré. Déšť si vzal dovolenou. Děkujeme Hele za krásný výlet.

PARDUBICE

4. srpna 2023

Pohodový čtvrtý srpnový den strávila pětice rekreačních turistek v metropoli Pardubického kraje, kde jsme si prohlédly nové autobusové nádraží pro městskou a dálkovou dopravu, prošly se po nejvýše položeném zdymadle na Labi, nahlédly do areálu LTC, kde právě vrcholila finálovým zápasem věhlasná Pardubická juniorka. Na Pernštýnském náměstí jsme obdivovaly pěkné měšťanské domy s novorenesanční radnicí a Zelenou bránou, nechyběla zastávka u prestižního celokrajského kulturního stánku. Děkujeme Hance za nenáročný výlet, který jsme si hezky a v pohodě užily.

MANDL - ÚSTÍ NAD ORLICÍ

3. srpna 2023

Vydatný noční déšť neodradil osm rekreačních turistů od uskutečnění plánované vycházky na přelomu letních prázdnin. Po chutném obědě v restauraci na Mandlu vyrážíme na obvyklou trasu - míjíme řetovský kostel, stoupáme k Zabitému a kolem právě opravovaných kapliček scházíme do Ústí. Za příjemné provětrání děkujeme Hedě.

Zderaz - Nové Hrady

úterý 25. července 2023

Desítka rekreačních turistů se vydala o posledním červencovém úterý na výlet do obce Zderaz. Zde jsme navštívili pískovcová skalní obydlí a Zderazský domeček. Pak jsme vyrazili po žluté značce do Boru u Skutče a dále po červené kolem Dudychovy jeskyně do Vranic a do Roudné ke koupališti, kde jsme poobědvali. Odtud jsme se po cyklostezce přesunuli do Nových Hradů a autobusem domů.                Děkujeme Věře za pěkný výlet.

Lanškrounské rybníky

neděle 23. července 2023

6 cyklistů se zúčastnilo výletu na trase UO - Horní Dobrouč - Kreuzingerův kříž - Mariánská hora - Lanškroun - UO. Vydařený výlet, příjemně strávené nedělní odpoledne.                                                                                                                                                               Dík Toníkovi.

Anenská Studánka - Mladějov

neděle 23. července 2023

Devítka rekreačních turistů navštívila obec Anenskou Studánku, kde právě v místním ústavu pro mentálně postižené probíhala Anenská pouť. S průvodkyní jsme prošli celý areál, prohlédli si kapli, pramen svaté Anny a poté se občerstvili u stánku s širokou nabídkou jídel i nápojů. Kolem poledne jsme vyrazili přes osadu Helvíkov a Mladějovské hradisko do Mladějova, odkud jsme se vrátili domů.       Děkujeme Pepíkovi za zajímavý výlet.

Velký Javorník

sobota 22. července 2023

Čtvrtou červencovou sobotu se vydalo 52 ousteckých turistů a turistek do Beskyd. Naším cílem byl Velký Javorník a Frenštát pod Radhoštěm. Na sedle Pindula vystoupila menší část naší výpravy a vydala se na náš hlavní cíl 918 m vysoký Velký Javorník. Stoupali jsme z výšku 552 m a těch necelých 400 výškových metrů nám dalo zabrat. Dolů to ovšem nebylo o nic lepší, spadli jsme až do cca 400 m. Odměnou nám byli daleké výhledny, viděli jsme Lysou horu, Radhošť, Pustevny, Ondřejník, Štramberskou Trúbu se sousední Bílou horou.   Sešli jsme do areálu Horečky, kde již byla trasa společná s druhou skupinou, která dojela pod skokanské můstky, odkud museli vyjít 428 schodů (lanovka nejezdila) až na vrchol můstku, odkud se prošli po visuté konstrukci Života v korunách stromů, naučnou stezkou Beskydské nebe, ke zvoničce Strážkyně Beskyd, okolo bosého chodníčku a kolem kaple Panny Marie Lurdské zpět k můstkům. Odtud jsme sešli do Frenštátu pod Radhoštěm a prohlédli jsme si historické centrum.                                                                                              Počasí nám přálo a už se těšíme na další výlet.

Krušné hory 4

1. - 8. července 2023

Jako každoročně začátkem července se vydala skupina (tentokrát jen osmi) cykloturistů na již tradiční týdenní výlet, tentokrát počtvrté do Krušných hor.                                                                                                                                                                                                Naší základnou se stala ubytovna Delta (můžeme doporučit) v Chomutově.                                                                                           Počasí si nás vychutnalo od 10° na Klínovci, až po 30° poslední den, ale ani kapka na nás nespadla.                                                     Třikrát jsme vyjeli na hřeben, dvakrát cyklobusem a jednou pěkně "po svých" a dvakrát jsme se pohybovali v podhůří. Ve středu jsme se nechali vyplašit (zbytečně) předpovědí meteorologů a nejeli jsme nikam, většina z nás se ale vydala do místního zooparku, kde jsme strávili celé dopoledne.                                                                                                                                                                                            Části některých etap byli "vzpomínkové" na roky minulé, ale objevili a objeli jsme spoustu nových míst. Byli jsme opět na Klínovci, na Hoře Sv. Šebestiána, v Kadani. Projeli jsme areál Loučná pod Klínovcem, Kovářskou, údolí Telčského potoka, Lesnou. Jeden den jsme se vydali do Českého středohoří, vyjeli a vyšli jsme na kopec Raná, kde byl takový vítr, že ani rogala nelítala. Byli jsme i v Mostě u přestěhovaného kostela a na hradě Hněvín (17% stoupání). Objeli jsme vodní nádrže Most a Matylda, vystoupali k zámku Jezeří a viděli jsme i několik funkčních i již opuštěných důlních jam a elektráren.

Bouzov - Javoříčko - jeskyně

úterý 4. července

Nikoliv Bouzov - Úsov - Javoříčko jako kdysi na školní výlet, ale jen na hrad a do jeskyní vyjela o prvním červencovém úterý pětice rekreačních turistů podpořená dvěma penzistkami z Brandýsa nad Orlicí. Prohlídka hradu Bouzov z přelomu 19. a 20. století, který však vypadá jako mnohem starší, v nás zanechala nezapomenutelný dojem. Cestou do podhradí míjíme dřevěného Trojského koně, který je svými parametry i vnitřním vybavením největší svého druhu. Podél říčky Javoříčky a několika rybníků se přesouváme do malé obce Javoříčko, neslavně známé likvidací jejích obyvatel v posledních dnech 2. sv. války. Naším cílem jsou jeskyně v nitru kopce Špraněk, které nás uchvátily svou krápníkovou výzdobou i rozlehlostí a zřejmě předčí i nedávno navštívené Punkevní jeskyně.

Růžový palouček

2. července 2023

Každoroční slavnost o první červencové neděli na Růžovém paloučku u Litomyšle byla letos cílem osmi rekreačních turistů. Se zájmem jsme si vyslechli připravený program složený z hudebního vystoupení Pěveckého sdružení moravských učitelů a Ivo Jahelky i přednášky pozvaných hostů. K tomu jsme přidali pěší cestu z Cerekvice nad Loučnou a zpět.         Za příjemně strávené odpoledne děkujeme Márii.

Vysoké Mýto - Choceň

pondělí 26. června 2023

Devět rekreačních turistů si o posledním červnovém pondělí zopakovalo nenáročnou vycházku z Vysokého Mýta do Chocně, tentokrát pod kvetoucími vonícími lipami. Přes rekreační oblast Vinice míříme k rybníku Chobot, kam právě přivezli krmení pro ryby. Po příjemné cestě lesem procházíme osadou Podrážek a po jediném stoupání přicházíme opět lipovou alejí do cíle naší cesty.                          Děkujeme Emě za příjemně prožitý den.

Hradec Králové - Soutěžní rozárium a Jiráskovy sady

pátek 23. června 2023

Desetičlenná skupina rekreačních turistů se vypravila 23. červnový den do krajského města Hradec Králové. Návštěvu zahajujeme v jeho západní části, v Kuklenách v soutěžním rozáriu, které je přístupné pouze dva týdny v roce. Jsme zahlceni množstvím barev, vůní i typů růží od popínavých přes pokryvné, mnohokvěté či miniaturní.                                                                                                                           Přejíždíme do Jiráskových sadů, kde se koná festival Královéhradeckého kraje. Kolem stánků přicházíme k soutoku Labe s Orlicí, zavítáme i do dřevěného kostela sv. Mikuláše, který byl zakoupen a převezen do Hradce z Východního Slovenska mezi dvěma světovými válkami. Po schodech stoupáme na území bývalého pivovaru, po jehož rekonstrukci zde dnes sídlí krajský úřad i další instituce. Ze dvou dominant města volíme katedrálu Svatého Ducha. Děkujeme Ivě za starostlivou přípravu.

Lomnice nad Popelkou

středa 21. června 2023

Čtveřice rekreačních turistů se vydala první letní den na výlet za poznáním městečka Lomnice nad Popelkou, které je proslulé dlouholetou výrobou sucharů. Po příjezdu jsme absolvovali exkurzi ve výrobně a následně jsme se prošli městskou čtvrtí Karlov, která je památkovou rezervací lidové architektury. Poté jsme se vydali kolem křížové cesty k Tichánkově rozhledně na vrchu Tábor, abychom se pokochali krásou okolní krajiny a výhledy. Po obědě jsme se ještě prošli k zámku.

Děkujeme Márii za pěkný výlet a těšíme se na další.

Tiché údolí

sobota 17. června

V sobotu se skupina 8 rekreačních turistek vydala na cestu do hlavního města, kde na ně už čekali další tři turisté. Společně jsme se pak vydali do malebného městečka Roztoky, odkud jsme se vypravili Tichým údolím vstříc cíli v nedalekých Úněticích. Tiché údolí je část Roztok, kde si od 19. století bohatí továrníci, obchodníci, lékaři a další stavěli výstavné vily. Řada z nich se dochovala dodnes a tak jsme mohli obdivovat vilu v japonském stylu nebo vily s překrásně rozkvetlými zahradami. Cesta vedoucí údolím Únětického potoka kolem řady skalních útvarů nás zavedla až na okraj vesnice Únětice, která je známá nálezy z doby bronzové a dnes především pivovarem, který byl naším cílem. Absolvovali jsme prohlídku se sládkem a ochutnali jsme speciality z místní kuchyně. Bouřka, která se přehnala Úněticemi mezitím utichla a my jsme se mohli vydat zpět do Prahy stoupáním kolem tzv. Kozích Hřbetů. Na vrcholu kopce jsme si prohlédli drobnou kapli sv. Václava a podivili jsme se nad moderní stavbou hřbitova s kolumbáriem a pak už jsme stíhali autobus zpět do Prahy.      Děkujeme Honzovi za vydařený výlet a těšíme se na další.

Cykloakce

pátek 16. června

V pátek se vydala šestice cyklistů pod vedením Toníka Vlčka na půldenní výlet po trase Letohrad, Šedivec, Nekoř, Líšnice, Písečná. Provázelo nás pěkné počasí a v Lukavici, která byla tajným cílem na nás čekalo překvapení v podobě pečených vepřových kolen. Posilněni jsme se vydali na cestu k domovu. Výlet se nám líbil a děkujeme Toníkovi.

Svinnovská rozhledna - Kozlov

středa 14. června 2023

Druhé červnové středeční dopoledne strávila desítka rekreačních turistů v okolí České Třebové. Naše vycházka začíná v místní části Svinná se zastávkou u školy a u kapličky. Poté už se blížíme ke hřbitovu, v jehož blízkosti nalézáme zdejší raritu - podhlednu. Jednotlivě sestupujeme po několika schůdcích, abychom podle přiloženého panoramatického snímku identifikovali všechny objekty na obzoru. Přicházíme k sousednímu Kozlovu, na jehož dolním konci vidíme už zdáli malovaný štít chaloupky Maxe Švabinského. Jako bonus dnešní vycházky využíváme možnosti zrestaurovanou chaloupku navštívit a prohlédnut si Švabinského ateliér i bílý pokoj s původním nábytkem. Od nedaleké rozhledny na Kozlovském kopci směřujeme do České Třebové, odkud odjíždíme domů.                                                       Vycházka se vydařila i díky hezkému počasí, poděkování patří organizátorce Věře

Dub nad Moravou - Tovačov

středa 7. června 2023

O první červnové středě se vydává skupinka jedenácti rekreačních turistek na Hanou do městyse Dub nad Moravou, aby si prohlédla mariánský poutní kostel vyhlášený svou velikostí i nádhernou výzdobou. V chrámu posloucháme se zatajeným dechem vyprávění o historii i současnosti kostela a poté jsme pohoštěny v zázemí této unikátní stavby. Přesouváme se do nedalekého Tovačova, kde navštěvujeme zdejší zámek s dominantou Spanilou věží známý od školních let z písničky o tovačovských hatích. Výklad zkušeného průvodce nám svou neotřelostí utkvěl v paměti víc, než obvyklé školometské vyjmenovávání událostí. Dnešní kulturně historický výlet nepřinesl mnoho turistiky, ale o to více potěšil naši mysl a oči, za což děkujeme Marušce Š.

Severomoravská chata

sobota 3. června 2023

Cílem padesáté letošní vycházky rekreačních turistů se stala o první červnové sobotě Severomoravská chata nacházející se těsně za hranicemi Pardubického kraje. Osmičlenná skupinka k ní stoupá od železniční zastávky Podlesí po modrém značení o 450 výškových metrů. Za vydanou námahu jsme odměňováni nádhernými výhledy na okolní kopce, a to díky bezoblačné obloze. Nahoře obdivujeme upravené okolí chaty i plné parkoviště aut těch, kteří se sem dopravili bez námahy. Pokračujeme k prameni Březné a Kapli Nejsvětější Trojice a jdeme po úbočí Jeřábu k Horní Orlici a k rozhledně Val, z jejíž plošiny po zdolání 123 schodů dohlédneme až na Praděd, Kralický Sněžník i kopce kolem Suchého vrchu. Míjíme klášter Hedeč a lipovou alejí sestupujeme do Králík, kde náš dnešní výlet končí.

Ostrava

1. června 2023

Při rozhodování, kam se vypravit za kvetoucími rododendrony, letos zvítězila ZOO a botanický park v Ostravě, kde se konala procházka s výkladem o této rostlině. A tak se čtyři rekreační turistky vydaly na Den dětí do severomoravské metropole. Nejprve procházíme ulicí Stodolní, potom nás láká otevřená katedrála Božského Spasitele, odtud míříme do nedalekého kostela sv. Václava s odkrytými freskami ze 16. století, fotíme se u sochy Věry Špinarové. Další část dne už trávíme v ZOO mezi cizokrajnými zvířaty a dokvétajícími rododendrony. O jejich pěstování se dovídáme mnohé. Putování po ZOO nás příjemně unavilo, ve vlaku odpočíváme a plánujeme další výlety. Tento se Marušce vydařil, děkujeme.

Lány

30. května 2023

Lánský zámek s bohatou historií vybral již TGM za prezidentské sídlo, proto je od té doby občanům nepřístupné. Až od letošního března se nabízí možnost interiér zámku si prohlédnout. Toho využívá skupinka jedenácti rekreačních turistů už předposlední květnový den. Kromě prohlídky zámku a sousedního farního kostela procházíme i malou část přilehlého parku se skleníkem, na hřbitově se zastavujeme u hrobu TGM a jeho rodiny, navštěvujeme muzeum TGM a před odjezdem nahlížíme do prezidentského salonku na nejbližším nádraží ve Stochově.

Výlet splnil očekávání, děkujeme Heleně za vzornou přípravu akce.

Severní Plzeňsko

26. - 28. června 2023

Je pátek ráno před posledním víkendem v květnu a padesátka ousteckých turistů vyráží poznávat další krásný kout českých zemí - Plzeňsko. I když se na první pohled tento cíl nejeví jako příliš atraktivní, brzy se účastníci zájezdu přesvědčí, že i na Plzeňsku je spousta zajímavých věcí k vidění. V pátek startujeme v obci Žihle a postupně poznáváme žulové skalní útvary Dědek, Bába, skalní město Viklan, Hřib a Lidčina skála. Cílem je nejmenší město v Čechách - Rabštejn nad Střelou s mnoha zajímavostmi a historickými památkami (břidlicový lom, historický kamenný most, kaple Loreta, muzeum, kostel, zámek, klášter, hrady Rabštejn a Sychrov, židovský hřbitov). Sobotní trasa nás zavede nejprve na vrch Kozelka se spoustou skalních útvarů a krásnou vyhlídkou a dále pak do Nečtin, kde si prohlédneme cestu andělů a také zámek a hrad (zpestřením jsou historická auta, která zde právě mají sraz). Končíme v barokní perle západních Čech - Manětíně se zámkem a zámeckou zahradou a 80 barokními sochami v plenéru. V sobotu nás čeká romantická procházka údolím Střely z Mladotic do Plasů, zpestřená dvěma malými vodopádky. V Plasích je takové množství památek, že si každý musí vybrat něco z nabídky - Klášterní dvůr, Dvůr stavebních řemesel, Expozice stavitelství v areálu pivovaru, kostel, královská kaple s barokní sýpkou, hrobka Metternichů, Zoo, klášter. Nechtělo se tomu ani věřit, ale po celou dobu nás provázelo azurové nebe, z toho plynoucí dobrá nálada a zůstanou nám snad i dobré zážitky z tohoto vandru.

Děkujeme Lubošovi za krásný zájezd!

Lázně Bohdaneč - Gočárův okruh

26. května

Šest členek oddílu rekreační turistiky si vyjelo do Lázní Bohdaneč. Po prohlídce náměstí jsme nahlédly do budovy radnice, kde nám umožnili prohlídku krásné obřadní síně a historické expozice. Potom už jsme se přes lázeňský park vydaly na      5 km dlouhou vycházkovou trasu Gočárův okruh. Trasa začíná i končí na Masarykově náměstí a mezi nejzajímavější zastavení naučné stezky patří lázeňský pavilon Gočár, sluneční hodiny, Kuttnerova kaplička, Tillerovo sedátko, vodojem a Gočárova vila. Na hřbitově se nám podařilo objevit hroby významných osobností, např. rodičů architekta Josefa Gočára, zakladatele lázní J. Veselého,... Trolejbusem jsme se vrátily do Pardubic.

Vedoucí vycházky měla vše vzorně připravené, zaslouží si veliké poděkování.

Přelouč

22. května

Čtveřice rekreačních turistů navštívila 22. den měsíce května město Přelouč.
Prošli jsme naučnou stezku stromů a část stezky Františka Filipovského, která vedla i kolem jeho jeho rodného domu.
Děkujeme Márii za pěkný výlet.

OPEN HOUSE Praha

neděle 21. května

Navzdory sobotnímu putování po Křivoklátsku se už v neděli ráno vypravila pětice rekreačních turistek do Prahy obhlédnout několik zrekonstruovaných budov zpřístupněných v rámci 9. ročníku OPEN HOUSE. Přestože kvůli dlouhým frontám musíme oželet návštěvu dvou míst, dalších šest vybraných objektů nás plně uspokojuje: paláce Adria a Forum vybudované přes sto lety italskými pojišťovnami či vila v Bubenči nově sloužící jako Muzeum literatury přestěhované ze Strahovského kláštera, dvě divadla na Starém Městě - Disk a Na Zábradlí či odsvěcený kostel svaté Anny zrekonstruovaný pro Vizi 97.                                                                                                       Letos jsme bez dlouhého čekání nebo popojíždění zase mnohé viděly.                                                                                                Děkujeme Emě!

Křivoklát

sobota 20. května 2023

V sobotu ráno se vydalo 53 turistů a turistek na tradiční květnový zájezd, tentokrát na hrad Křivoklát. Startovali jsme v obci Roztoky, odkud jsme se přesunuli asi 3 km přímo na hrad.                                            Někteří šli na prohlídku, někteří jen na vyhlídku a někteří zůstali pouze na nádvoří. Poté jsme se vydali po červené značce kolem kostelu sv. Petra, dále pohodlnou lesní cestou přes vyhlídkový Gloriet a sestoupili jsme do údolí Berounky do cíle naší trasy Zbečna. Některým se to zřejmě zdálo málo a tak 11členná skupina vyrazila sice po červené, ale naprosto opačným směrem na Rakovník. Po 2 km se jim to nějak nezdálo, tak se zeptali, udělali čelem vzad, vrátili se zpět na Křivoklát a vyrazili už správným směrem. Místo plánovaných 10 km nachodili téměř 15 km.                                                                                                                                 Přesto se akce vydařila, čemuž napomohlo i krásné počasí.

Už se těšíme na další zájezd.

Český rozhlas Pardubice

úterý 16. května

V souvislosti s oslavami 100 let od založení Českého rozhlasu zavítala skupina devatenácti rekreačních turistů do pobočky Český rozhlas Pardubice, kde nás redaktor Jakub Malý provedl prostorami pracoviště, seznámil nás se všemi profesemi, se způsobem práce redaktorů i zprávařů. Dokonce nám umožnil strávit pár minut ve vysílacím studiu v době živého vysílání zpráv. Před odjezdem jsme si prošli podzámecké Tyršovy sady a po občerstvení v cukrárně jsme výlet do Pardubic ukončili.

Díky patří organizátorce akce Hance.

Úsov - Loštice

neděle 14. května

Druhá květnová neděle byla zvolena jako náhradní termín k realizaci neuskutečněné vycházky z Úsova do Loštic skrz CHKO Litovelské Pomoraví. Na tuto trasu se vydává sedm natěšených rekreačních turistů. Velkou část cesty procházíme příjemným uklizeným lesem, nad námi čnící vzrostlé buky brzy střídá doubrava, zavítáme i ke studánce Pod Bradlecem. Les opouštíme U Josefka a cesta se mění v nekončící rovinu: překračujeme řeku Moravu, míjíme obec Moravičany, podél řeky Třebůvky přicházíme do Loštic a záhy se už ocitáme před cílem - restaurací Na Růžku, kde se odměňujeme chutným obědem. Májové dešťové kapky nás tentokrát dostihly až při čekání na autobus v Lošticích a cestou od vlaku domů.

Děkujeme Gunnarovi za přípravu vycházky.

Orlickým podhůřím

sobota 13. května

Již 45. ročník pochodu Orlickým podhůřím, jehož součástí je i cyklojízda a oblíbená Šmoulí stezka pro nejmenší, uspořádal náš odbor KČT. Pochodu se zúčastnilo celkem 380 účastníků, z toho bylo 217 na Šmoulí stezku, 85 na trasy 15, 30 a 50 km a 39 cyklistů. Pochod dále zajišťovalo 40 organizátorů. Počasí celkem přálo, děti si užili spoustu zážitků na různých kontrolách i na jízdě na lodičkách.

Těšíme se na shledanou při 46. ročníku v roce 2024!

Ekocentrum Paleta

pátek 12. května

Po pátečním poledni se vypravila velká skupina patnácti rekreačních turistů do Ekocentra Paleta v Oucmanicích, aby se podrobně seznámila s chodem tohoto pobytového zařízení, které už 17 let pořádá vzdělávací akce, kurzy a organizuje školy v přírodě převážně pro žáky mladšího školního věku. Ředitel centra nám nastínil historii rodin původních majitelů statku, ukázal vybavení centra, venkovní vzdělávací areál, muzeum s původním zemědělským nářadím i novinky, například kořenovou čistírnu odpadních vod. Po skončení prohlídky jsme sestoupili do Brandýsa nad Orlicí, odkud nás domů dopravil autobus.

Děkujeme Marušce za zorganizování této nevšední akce.

Cykloakce Žďársko - Olšiak II.

8. - 11. května

V pondělí 8. května se vydalo dvanáct cykloturistů na tradiční jarní akci, tentokrát do Žďáru nad Sázavou, abychom si kromě tamní krajiny prohlédli i obří betonové sochy Michala Olšiaka. Po devíti letech jsme se tak vrátili na "místo činu" a prohlédli si sochy, které jsme si v roce 2014 buď nestihli prohlédnout nebo ještě tenkrát nebyly vybudovány. Viděli jsme si tak Buddhu, Želvu, Kavku, Draka, Gryfa, Josefínu, Zubra, Mamuta, Hamroně a ve vsi Poděšín Poděšínský strom (alias Brokolici) s Poděsem. Kromě toho jsme si zajeli na Zelenou horu ke známému zámku od J. Santiniho-Eichela, projeli jsme kolem Ski hotelu a biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě, kde se připravoval závod světového poháru horských kol, jeli jsme po krásné cyklostezce po zrušené železnici, shlédli i několik dalších památek na J. Santiniho. Byli jsme i pramene řeky Sázavy u rybníka Velké Dářko, navštívili park miniatur Eden u Bystřice nad Pernštejnem a v obci Nížkov kostel a kostnici, o níž byla reportáž v poslední Toulavé kameře.

Přes varování meteorologů na deštivý týden na nás nespadla ani kapka, bohužel nás sužoval nepříjemný ledový vítr. Přesto se akce vydařila a Mirkovi děkujeme.

Moravský kras

pondělí 8. května

Dvanáct členů oddílu rekreační turistiky se domluvilo na výletu na Macochu. Někteří si chtěli zopakovat výlet, na kterém byli kdysi se školou a konstatovali, že se vše změnilo k lepšímu. Lodičky jsou na motorový pohon, dříve "převozník" zajišťoval plavbu pomocí tyče, po areálu jezdí vláček a na horní můstek jsme jeli lanovkou. Jeskyně se nezměnily, stále jsou krásné. A přestože je tam teplota 8°C, zima nám nebyla. Při zdolávání schodů na prohlídkovém okruhu jsme se dostatečně zahřáli. Čtveřice turistek navíc absolvovala prohlídku Kateřinské jeskyně, která je snad ještě krásnější než Punkevní. Počasí nám přálo, všechny spoje jely včas, výlet se vydařil.