KČT, odbor Ústí nad Orlicí 

Fotogalerie

HUSA

10. listopadu 2018

Měsíc padajícího listí je tradičně vyhrazen "opulentním husím hodům". A protože v našem turistickém odboru dodržujeme tradice, dvacet tři turistů zapomnělo na současný trend zdravého a lehkého jídelníčku :-) a v sobotu vyrazilo od Babyky do Klopot na svatomartinskou husu. Řehořovým dolem jsme se nejprve vyškrábali na Chatu Hvězda, kde jsme nabrali síly a poté naše husí putování pokračovalo přes Řetůvku a Hrádek neznačenou lesní cestou na Luh, odkud nás cyklostezka dovedla až do cíle - do hostince v Klopotech. Zde jsme se odměnili tradiční svatomartinskou pochoutkou a nějakým tím žejdlíkem pěnivého moku.

Listopad si většinou spojujeme s mlhami, ponurostí, ... ale sobotní realita byla mnohem - mnohem  lepší a velmi příjemná ... :-)  Kubo, díky !!!

Vycházka  ÚSTÍ  -  LANŠPERK

10. listopadu 2018

Svátek svatého Martina letos vyšel naprosto ideálně - na víkend.  A tak jsme naplánovali naši vycházku na sobotní dopoledne, abychom se odměnili svatomartinskou husičkou rovnou k obědu. Z Ústí vyrazila jedenáctka rekreačních turistek a turistů po cyklostezce směr Tichá Orlice a dále přes Černovír a rozcestí Pod vyhořelým srubem k  nádraží v Lanšperku, odkud nás vlak dopravil zpět do Ústí.  Husokachním stehnem jsme se sice zasytili, ale bohužel vůbec nepochutnali - dáváme palec dolů !!! Snad budeme mít  příští rok šťastnější ruku při výběru restaurace.

Vycházka  DLOUHÁ  TŘEBOVÁ  -  ÚSTÍ

4. listopadu 2018

Po pošmourné sobotě vyšlo počasí na dnešní nedělní vycházku z Dlouhé Třebové do Ústí přímo parádně - na jedničku, což se zcela určitě odrazilo na účasti, která byla poměrně vysoká - 11 rekreačních turistek a jeden turista :-) Díky sluníčku a dobré viditelnosti jsme se ze stráně nad Dlouhou Třebovou kochali výhledy na nejbližší obce i blízké kopce, které se ukázaly  v celé své podzimní kráse. Cesta na Kozlovec byla po loňské vichřici konečně uklizená - tedy průchozí i schůdná. Z hub nás potěšily jen muchomůrky červené - jako malované. V závěru vycházky část zúčastněných využila možnosti občerstvení na chatě Hvězda, zbytek se ubíral k domovu.

PODZIMNÍ  PROJÍŽĎKA  PODORLICKEM

3. listopadu 2018

Měla to být pohodová (zřejmě i poslední letošní společná) cyklistická vyjížďka po mírně zvlněných vedlejších silničkách krajem Podorlicka. ANO, MĚLA!!!  ALE ... už od samého rána bylo jasné, že jsme to s počasím nevyhráli ... Sobota se tak stala "jednoduchým příběhem" - u oustecké sauny se v 9,30 hod. sešlo pět cyklistických nadšenců, následovalo nezbytné společné foto ... a právě ve chvíli  startu nás začal z těžkých, šedých mraků zkrápět déšť!!!  Pršelo, jen se lilo ...  Po 200 metrech míjíme v 9,57 hod. SC Radava, vcházíme dovnitř a čekáme na lepší počasí - a čekalo se dobře :-) V poledne jsme "akci" vyhodnotili a ukončili.

A tak došlo k tomu, že jsme absolvovali nejkratší výlet v sezoně (možná i v historii Klubu) - celých 200 metrů!!! :-)

                                        PRAHA                                         OSLAVY 100 LET REPUBLIKY

28. října 2018

Bez ohledu na velmi chladné a deštivé počasí se o sváteční neděli vypravila devítka rekreačních turistů do naší metropole, aby se aktivně zúčastnila vyvrcholení oslav významného milníku naší historie - 100. výročí vzniku Československa. Na Václavském náměstí jsme se stali svědky znovuotevření Národního muzea, kde jsme nejprve stáli v neorganizované frontě, abychom se vzápětí nechali vtlačit davem dovnitř :-) Prohlídka stála opravdu za to - rekonstruované prostory září novotou ... Po obědě jsme popojeli na náměstí Jiřího z Poděbrad, abychom se prošli jedinečným Plečnikovým kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, seznámili se s historií této unikátní stavby, nahlédli do prostor u paty věže i do krypty. Poté nás přeplněné metro dopravilo na Evropskou třídu, která se stala centrem slavnostní vojenské přehlídky. Bohužel jsme přes špalíry čekajících lidí zahlédli z vojenské a požární techniky pouze vršky :-( Samozřejmě jsme nezapomněli ani na oslavy 130. výročí založení KČT a zavítali na náměstí Republiky. Zde však bylo téměř prázdno - ani koncert saxofonistů v deštivém odpoledni nepřilákal mnoho posluchačů (zřejmě jsme propásli zajímavější část připraveného programu).

Při sledování oslav z tepla svých  domovů bychom u televize  měli určitě ucelenější přehled o všech akcích z centra dění, ale my si můžeme hrdě říci: "BYLI JSME PŘI TOM !!!"

Vycházka  POTŠTEJN - LITICE NAD ORLICÍ

21. října 2018

Desítka rekreačních turistů odstartovala dnešní vycházku v restauraci Slavia v Potštejně. Opět jsme se vydali po turistické cestě Gutha - Jarkovského, tentokrát však přes obec Brná a dále proti směru Divoké Orlice překrásným údolím do Litic. Po trase jsme obdivovali nejen barvy podzimu, ale i malebnost chatové oblasti pod hradem, kde se rekreují i četní Oušťáci. Ač byla vycházka teplotami již podzimní, díky slunečním paprskům však velmi příjemná.

BABÍ  LÉTO  NA  VYSOČINĚ

12. - 14. října 2018

Excelentní počasí vylákalo desítku našich cyklistů a jejich příznivců  projet se na "vlastní pedály"  nejhezčím koutem Vysočiny, obdivovat její malebnost, roztodivná skaliska úctyhodných výšek, dochovanou lidovou architekturu usedlostí, ukrytých pod mohutnými korunami letitých stromů, ... Prověřili jsme si svou "kondičku" a obratnost při výstupech na mohutná skaliska - přírodní památky  Devět skal, Pasecká, Drátenická a Malinská skála, odkud jsme se kochali výhledy po krásném koutu Českomoravské vrchoviny. Brázdili jsme břehy rybníků Medlov, Sykovec, Milovy, spočinuli u Rumpoltova "jezírka" uprostřed lesů, občas došlo i na cykrokros, :-)  okoštovali jsme vyhlášený nektar Kadovánek (někteří zvládli i tři), poseděli v Rybářské baště Sykovec s ochutnávkou výtečných čerstvých ryb, s kytarou ...

Byla to velká třídenní paráda, báječná atmosféra, nesmírně fotogenický prodloužený víkend. Mrkněte na fotky!!!


Vycházka  LETOHRAD - DOLNÍ DOBROUČ

14. října 2018

Desetičlenná skupinka rekreačních turistek (i turistů!!!) si o nedělním odpoledni vyjela do Letohradu. Po nezbytné kávičce jsme se vydali červeně značenou turistickou cestou Gutha-Jarkovského lesem směrem Dolní Dobrouč. Po kilometrovém stoupání jsme se nejdříve ocitli V Ráji,  :-) další zastávka byla u studánky Vápenka s příjemným posezením i ohništěm, které v budoucnu  jistě využijeme. Do dobroučské restaurace Lidový dům jsme dorazili právě včas, abychom mohli sledovat průběh letošní Velké pardubické ...

Krásná vycházka prosluněnou podzimní krajinou.

ZVĚŘINOVÉ  HODY  NA  VRBICI

13. října 2018

Druhá říjnová sobota se v našem turistickém odboru nesla bez nadsázky v duchu dobrého jídla :-) Desetičlenný cyklistický mančaft zavítal do obce Vrbice, kde jsme si dopřáli nefalšované zvěřinové hody, které neodmyslitelně patří k podzimu - byť máme  babí léto v plném proudu a teploměry lámou každodenně teplotní rekordy ... Kdo z nás by si jednou za čas nedal výbornou zvěřinu? Vychutnali jsme si gulášek, kančí s brusinkovou omáčkou, dančí svíčkovou, atd. Poté jsme naše "rozmlsané jazýčky" uspokojili tradičním zastavením v choceňské cukrárně. Parádní cyklistické putování za kulinářským zážitkem jsme zhodnotili a ukončili U Pildy.

Vycházka  Brandýs n. O. - Kaliště

7. října 2018

Říjnové nedělní odpoledne s letními teplotami strávila pětice turistek z našeho oddílu rekreační turistiky v okolí nedalekého městečka Brandýs nad Orlicí. Prošly jsme Jiskrovým údolím (obyvatelky Brandýsa dokonce poprvé) :-) podél Dolenského potoka k rozcestníku nad Rozsochou. Po neznačené polní cestě jsme dorazily na Kaliště, kde nás překvapilo velké množství napadaných vlašských ořechů. A protože jsme jimi byly značně obtěžkány, vrátily jsme se do Brandýsa po silnici - nikoliv po modré TZ, jak bylo původně naplánováno .......  

SOBOTNÍ  KOLEČKO

6. října 2018

Teplý podzim láká k výletům ... Za příjemného počasí jsme se opřeli do pedálů a vydali se do Chocně, odkud jsme po tradičním "cukrárenském" zastavení pokračovali k Čertovu dubu a dále choceňskými lesy do Horního Jelení. Po obědě a gratulaci naší oslavenkyni (Majko děkujeme) jsme navštívili zdejší Trampské muzeum s rozsáhlými sbírkami českých a slovenských trampů a poté jsme se přes Korunku, Čermnou, Koldín a Brandýs vrátili domů.

Všech deset cyklistů bylo s nenáročnou cyklo vyjížďkou nadmíru spokojeno :-) 

SÁZAVSKO - VLTAVSKÁ  ANABÁZE

28. - 30. září 2018

V našem odboru KČT Ústí n. O. se stále něco děje ... svátek nesvátek ... nesedíme doma u telky ... žijeme naplno ... jezdíme, šlapeme, poznáváme, turistíme, tělo cvičíme ... :-) Na nohy bereme pevné boty, popadneme bágly, hůlky, foťáky, rum a s dobrou náladou zamykáme dům/byt a fičíme na pěšárnu do nádherné přírody v okolí řeky Sázavy a Vltavy. Po tři dny vegetovalo 42 turistek, turistů a jejich příznivců v letovisku Cholín v oblasti Slapské přehrady - Hořovická chata, která sice nebyla žádnou "hotelovkou v Lausanne (čti lózán)", ale nejeli jsme sem bydlet, že? :-) Prošli jsme si českou trampskou klasiku - nejznámější část nádherné Posázavské stezky z Pikovic do Kamenného Přívozu, kde se nám z vyhlídek otevřely unikátní pohledy do údolí stříbřitého toku řeky Sázavy, cestou nás uchvátily mohutné skalní útesy, na kterých se vyjímaly trampské chatky. Někteří "odvážlivci" se spustili ve slušivých oblečcích za zážitky do důlní štoly sv. Josefa, naší pozornosti samozřejmě neunikl železniční viadukt Žampach, který se vzpíná na sedmi obloucích ve výšce 41,5 metrů přes údolí Kocour, vylezli jsme na ochoz rozhledny Pepř, odkud jsme se kochali výhledy na zvlněnou krajinu dolního Posázaví. To byl sváteční pátek - Den české státnosti. V sobotu jsme se vydali okolo mohutné ruiny větrného mlýna u Příčov do nejkrásnějšího místa středního Povltaví - do národní přírodní rezervace Drbákov - Albertovy skály. "Adrenalinová trasa" - alespoň pro mne :-) -  překonávala značná převýšení a byla vedena náročnějším terénem - úzkými stezičkami zařízlými ve svahu, křivolakými schůdky, po skalních římsách s řetězy - a to vše v příkrém skalnatém srázu vysoko nad vodní hladinou ... Za vynaloženou námahu jsme byli odměněni mnoha překrásnými výhledy do údolí řeky Vltavy a na poloostrov, vytvořený meandrující řekou. Výlet jsme zakončili nedělní vycházkou do Svatojánských proudů, kde jsme šlapali klikatou stezičkou po ochozu skalnatého srázu (opět vysoko) nad řekou Vltavou s úžasnými výhledy na okolní skalní útvary, dále přes legendární osadu "Ztracenka" a "národní trampskou památku" - hospůdku U Taterů - až do Třebenic, kde jsme bezvadný, atraktivní, prosluněný, místy adrenalinový, prodloužený víkend zakončili. :-)

... Same, to se ti opět povedlo!!!

Ahóóój Vltavo, ahóóój Sázavo ... ať se Vám dobře a poklidně teče ... :-)

KONOPIŠTĚ

30. září 2018

Za překrásného počasí se poslední zářijovou neděli vydalo osm turistek z oddílu rekreační turistiky  za poznáním - tentokráte na půvabné místo nedaleko Prahy - na státní  zámek Konopiště, bývalou rezidenci následníka rakousko - uherského trůnu Františka Ferdinanda  d´Este. Z nedalekého Benešova jsme zvolily pěší cestu nádherným rozlehlým zámeckým parkem, kterým prochází několik naučných stezek. Měly jsme štěstí a zahlédly odpočívajícího "méďu"  Jirku :-) V rámci zámeckého prohlídkového okruhu jsme obdivovaly reprezentační salony, bohaté sbírky zbraní, loveckých trofejí, ... Po skončení prohlídky jsme zavítaly do růžové zahrady a prošly si zámecké skleníky. Ke zpáteční cestě do Benešova jsme využily  jízdu zdejším turistickým Ekovláčkem, který nás (nepohodlně) provezl po místních památkách a zajímavostech.

KRAJEM  BURČÁKU  NA  KOLE

21. - 23. září 2018

To se neokouká :-)  Sešel se rok s rokem a šestnáct ústeckých cyklistek a cyklistů se opět v tomto "burčákovém" čase vypravilo poznávat krásy a pohostinnost jižní Moravy. Zázemí jsme nalezli v malebném prostředí CHKO Pálavských vrchů, v jedné z největších vinařských obcí na Moravě - v Dolních Dunajovicích (penzion Bařina). A co jsme stihli za tři dny? Kdybychom se jen projeli tzv. Lichtenštejnskou stezkou světově unikátním parkem Lednicko - valtického areálu s originálními architektonickými památkami, v jehož jádru jsme již po několikáté obdivovali velkolepý zámek Lednice - STÁLO TO ZA TO !!! Jenže my toho viděli mnohem více ... Nechali jsme se okouzlit všudypřítomnou významnou dominantní siluetou Pálavy, idylickou krajinou plnou vinic, Novomlýnskými nádržemi, navštívili jsme starobylou obec Pavlov, která je proslavena vínem, památkami a archeologií, dále historický Mikulov - město pyšnící se řadou památek, zastavili se v obci Dolní Věstonice, známé nálezem miniaturní sošky tzv. Věstonické Venuše, zavítali do městečka Drnholec, kde jsme se z rozhledny U Křížku podívali po kraji, nevynechali jsme návštěvu rekreačního střediska Pasohlávky, míjeli jsme největší moravský rybník Nesyt, malou vodní elektrárnu Bulhary s rybím přechodem, projeli se romantickými sklepními uličkami (kde jsme po opuštění řidítek v rodinných vinařstvích koštovali lahodný burčák). Přeshraniční cyklostezkou s velmi přátelským názvem "Ahoj sousede" jsme na skok vyjeli přes Hevlín do dolnorakouského termálního městečka Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí), vystoupali na zdejší mohutnou  zříceninu gotického hradu Falkenstein i na vyhlídku Höllenstein, odkud jsme měli báječné výhledy na panorama Pálavy, stejně tak jedinečné pohledy byly z Růžové hory, nejvyššího bodu přírodní památky Dunajovické kopce, ... Při cyklistické idylce  nás jen rušily ohlušující výstřely z plynových děl, které mají zaplašit dotěrná hejna špačků - proto byli "dva naši cyklističtí špačci" neustále ve střehu :-) :-)

Byl to úžasný třídenní výlet ... Cyklistika s požitkem ... Ve víně je pravda, v burčáku zdraví !!! :-)

Vycházka  SKUHROV - DLOUHÁ TŘEBOVÁ

23. září 2018

Sedmička turistů z oddílu rekreační turistiky vyrazila o první podzimní neděli linkovým autobusem do nedalekého Skuhrova, odkud nás vedoucí dnešní vycházky vedl lesem (po mechovém koberci) kolem vyschlé lesní studánky Páržlabí do údolí Kojovského potoka a dále až na hranici České a Dlouhé Třebové (Na Špici), kde jsme vycházku zakončili. Přestože nás předpovědi počasí strašily deštěm, první kapky spadly až v Ústí - po našem vystoupení z "busu".   :-)

BOSKOVICE

16. září 2018

Zářijová neděle byla příležitostí vyjet si ("za pár korun") na další výlet. Sedm členů oddílu rekreační turistiky si zvolilo návštěvu moravského města Boskovice. Z nedaleké rychlíkové zastávky Skalice nad Svitavou jsme se nejprve vydali Pilským údolím podél říčky Bělé, kde jsme obdivovali několik modelů vodních mlýnů a dalších atrakcí pro potěšení dětí - i důchodců :-)  Poté nás krátké stoupání lesem přivedlo na vyhlídku nad městem, odkud jsme přešli přes zrekonstruované letní kino a židovskou čtvrť na náměstí. Po obědě jsme se seznámili s interiérem a historií novogotického kostela sv. Jakuba staršího, absolvovali jsme prohlídku empírového zámku, prošli se zámeckým parkem a vystoupali na radniční věž. Cestou k domovu jsme ve vlaku chválili organizátora vycházky za dobrý tip na výlet i vydařené letní počasí.

BRUMBÁROVSKÉ  GULÁŠE

15. září 2018

V mlžném závoji vyrazilo sedm cyklistek a cyklistů - milovníků dobrého jídla - na tradiční gulášové hody do místní části obce Krchleby, do Brumbárova. Po cestě jsme však nejprve "vyplenili" potštejnskou Marečkovu cukrárnu a po doplnění sacharidů jsme již pokračovali přímo do brumbárovské malebnosti, kde jsme si pochutnávali na sortimentu připravených a s láskou míchaných gulášů :-) Dobře jsme se najedli a pořadatelům jsme dali jedničku - kvalitní občerstvení, rychlá obsluha, příznivé ceny.  Spokojeni  pokračujeme v naší cestě směr Kostelecké Horky, kde v části Smetana vnikáme do rozlehlého areálu - zahradní železnice Bažov. K obdivování je toho zde dost: fundament dráhy, žel. návěstidla, závory, sbírka různých typů kolejnic, železná oblouková mostní konstrukce, ... Poté jsme známými i méně projetými cestami zavítali do Horního Jelení, kde "U Pytláka" ladíme taktiku na poslední etapu našeho cyklistického výletu. Spletí lesních cest míjíme Prochodský rybník a přes Újezd u Chocně fičíme dále notoricky známou trasou do Ústí.

Slovy účastníků: "Bylo to opět super!!!"

Vycházka Dolní Houžovec - Lanšperk

10. září 2018

Skupinka sedmi turistek oddílu rekreační turistiky zvolila tentokráte k vycházce nejbližší okolí. Z Dolního Houžovce jsme se vydaly po modré turistické značce lesní cestou směrem pod Kočtinu. Barevné dobroučské domky pod námi záhy vystřídal široký výhled na Suchý vrch, Králický Sněžník a celé panorama Orlických hor. Cestou nás překvapila skupinka klouzků, a protože následovalo několik dalších, všechny jsme si domů odnesly slušný základ pro chutnou večeři :-) Pak už jen krátký odpočinek u kapličky na Lanšperku a cesta na autobus. Poprvé jsme využily zlevněné jízdné - hezká vycházka nás přišla na celých 6,- Kč :-)

ZÁJEZD DO KRKONOŠ

1. září 2018

Do deštivého rána se v sobotu 1. září probudilo 47 turistek a turistů z našeho odboru, kteří se i přes nepřízeň počasí vypravili na jednodenní autobusový zájezd - na výlet do Krkonoš. Co dělat, když prší? Dělat, že neprší :-)  A tak se stalo :-)  Zaparkovali jsme, oblékli pláštěnky a za nulové viditelnosti vyrazili - jedenáctka zdatných pěšáků absolvovala nejdelší trasu z Pomezních bud na Sněžku a následně Cestou přátelství na Špindlerovku. Osm turistů využilo lanovku na Růžovou horu, odkud se vydali na Sněžku a poté na Špindlerovu boudu. Rekreační turistky se vypravily (občas i smekaly) údolím Bílého Labe přes Dívčí lávky do Špindlu.

Jak je vidět z "uplakaných momentek", počasí sice nic moc, ale na náladě účastníků to nebylo vůbec znát!!! Děkujeme Marušce za skvělou organizaci zájezdu!!! Ať si "leje", ať je zima, na výletě je nám prima :-)

JÍZDENKA  NA  LÉTO  2018

20. - 26. srpna 2018

Konec prázdnin jsme si tradičně zpestřili týdnem rozmanitých výletů po zajímavých místech Česka, Moravy a Slezska :-)  Byl to týden neomezeného cestování -  plný poznávání, zážitků a pohody. Příležitosti, poznat během jednoho týdne maximum historických památek a projet více než 3.500 kilometrů po železnici, využily jen čtyři turistky z našeho oddílu rekreační turistiky. I když se k nám občas někdo přidal, JÍZDENKU NA LÉTO si víc zájemců nepořídilo. Cílem naší první cesty byla Příbram a nedaleký poutní areál Svatá Hora. V Luhačovicích jsme absolvovaly zajímavou exkurzi ve stáčírně Vincentky, prošly se okolo přehrady, navštívily lázeňskou kolonádu. V jižních Čechách nás zlákal Jindřichův Hradec a jeho rozsáhlý zámecký komplex a také 15. poledník, při jehož překročení jsme získaly certifikát. "Nadupaný týden" pokračoval prohlídkou Frenštátu pod Radhoštěm, Kunčic pod Ondřejníkem, navazovala procházka lázeňským areálem v Čeladné. Autobusové spojení na vrchol Beskyd - Lysou horu - si vyžádalo naše přenocování v nedalekých Raškovicích. Při zpáteční cestě jsme se prošly Stodolní ulicí v Ostravě a rozhlédly se z její radniční vyhlídkově věže. Náš nejdelší výlet skončil (kvůli zpoždění rychlíku o 70 minut) v tisíciletém městě Chebu, kde jsme si prohlédly tamější hrad (druhý nejstarší na území dnešní ČR). Do jižních Čech jsme zavítaly ještě jednou, abychom navštívily vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí a poutní místo Klokoty. Týdenní cestování jsme zakončily ve středověkém Táboře.

Veškeré cesty a konkrétní denní program pečlivě připravila Maruška, za což jí patří veliký dík!!!!! Jen škoda, že tato ojedinělá a velmi zajímavá akce nepřilákala větší počet zájemců. 

Byl to týden, co stál opravdu za to !!!!! 

                    ZA  KOUPÁNÍM  A  PSTRUHY                                                          22. srpna 2018                                     

                                   (WOJEWÓDZTWO DOLNOSLASKIE, POWIAT KLODZKI, GMINA MIEDZYLESIE)

Poslední tropický týden letošních prázdnin vyhnal osmičku orlickoústeckých cyklistů opět k H2O. Pro velký úspěch jsme si dali repete a zavítali k našim polským sousedům - KAPIELISKO W MIEDZYLESIU, LOWISKO I SMAZALNIA GOSPODARSTWO RYBNE ŹUBR W KAMIENCZYKU :-) Jako vždy si nás "notoricky" známé koupaliště podmanilo příjemným prostředím, všudypřítomnou čistotou a pořádkem, kamarádským plavčíkem a co si budeme povídat - i volným vstupným :-) Po vodních radovánkách opouštíme bezvadný aquaparčík a doslova za rohem "vjíždíme" do vyhledávaného pstruhařství, kde se dá nejen relaxovat, ale i chutně najíst. SMACZNEGO. Ano, byla to mňamka! Po vydatném pozdním obědě zpomaleně šlapeme do pedálů - "plížíme se" brutálním stoupáním do sedla - PREJSCIE TURYSTYCZNE GRANICZNE Kamienczyk - Mladkov/Petrovičky (P.S. Takový "krpál jsme nehrabali dlouho"). Ale stálo to za to - to byly výhledy, to byla krása!! Poslední společné panoramatické foto a fičíme dolů  - přes Mladkov a poutí zasažený "Motůčkov" -  k domovu.

Cyklistický výlet se vydařil, bezva parta, krásné počasí, epes rádes den :-)

BEDŘICHOVA  JEDENÁCTKA

19. srpna 2018

Bylo nás pět ... Pět cyklistů se o nedělním epilogu ústecké staročeské pouti vypravilo na nenáročnou trasu, jízdu bez většího převýšení, a to  z Ústí přes přírodní rezervaci Psí kuchyně, malebné osady Gajer a Mendryka za neobjevenými "půvaby" Litomyšle - do minipivovaru Veselka, jednoho z nejmenších v České republice. Na čepu byla nabídka několika druhů piv, kterým vévodila Bedřichova jedenáctka. Prezentované motto ... "symfonie chutí" ... ponecháme bez komentáře :-)   Vzduch se tetelil horkem, tráva žlutá, půda rozpraskaná, voda vyschlá, hic ještě větší, než-li ukazoval teploměr a naše pětka pokračovala  z Litomyšle cyklostezkou okolo říčky Loučná do obce Nová Sídla a dále přes Cerekvici n. L., vysokomýtské letiště a Choceň do Ústí.

"Pouťovou" cyklojízdu jsme si užili na pohodu, Same díky!!!!

PUTOVÁNÍ  KRAJEM  HOR  ŽELEZNÝCH

16. srpna 2018

Devět cyklistů z našeho turistického odboru opět spojilo kolo s národním dopravcem ČD - šup s nimi do vlaku a jedéééém!!! Výsadek - žel. st. Kostěnice. První kilometry byly ušity ideálně na rozjetí, poté jsme se nadechli a v aktivním tempu jsme šlapali zvlněnou krajinou Železnohorského regionu. Za jeden den jsme toho stihli opravdu hodně - jako korálky na šňůrce nám trasa nabízela širokou škálu zajímavostí a atraktivních míst - obdivovali jsme dřevěný arkádový most v obci Kočí, projeli horolezeckou oblastí Škrovád, zastavili se na hrázi přehradní nádrže Křižanovice, kochali se panoramatickými výhledy z ochozů rozhleden na Zuberském kopci a Boiky, míjeli jsme několik zatopených lomů, které vybízely ke koupačce, zavítali  do městečka Keltů, medu a jedlých kaštanů - do Nasavrk, navštívili Památník Ležáky, prošmejdili zříceninu hradu Žumberk, ... V podvečerních hodinách jsme putování po Železných horách ukončili v rekreačním areálu Duhové jezero Moravany. Kdo měl dostatek sil, pokračoval do Ústí po své ose, ostatní využili k přesunu osobní vlak.

Luboši, děkujeme !!! Opět jsi připravil pohodovou cyklistickou parádu !!!

ZÁBŘEH NA MORAVĚ

12. srpna 2018

Je sluníčková neděle a devítka natěšených turistek z našeho odboru se "vlakmo" vydala na výlet do města cestovatele, dobrodruha, polárníka a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla - do Zábřehu. Naše objednaná, předem zamluvená, komentovaná prohlídka města započala ihned na místním vlakovém nádraží u sochy zdejšího slavného rodáka J. E. Welzla, po kterém je rovněž pojmenována naučná stezka. Ta nás vedla okolo jediného dochovaného zábřežského rybníku Oborník ze slavné éry rodu Tunklů,  poté až do centra města, kterému dominuje renesanční zámek (dnes sídlo Městského úřadu), dále jsme se seznámily s historií města od jeho vývoje po současnost, se sakrálními památkami, osobnostmi, ... Původně byla v plánu návštěva zámku Skalička, který je však nyní z důvodu oprav veřejnosti uzavřen.

Naše putování po Zábřehu jsme si náležitě užily a těšíme se na další výlety za poznáním.