FOTOGALERIE
DOLNÍ KOUNICE  -  IVANČICE

19. února 2020

Cílem dobrodružné výpravy osmičky rekreačních turistek byly městečka Dolní Kounice a Ivančice, ležící jihozápadně od Brna. Již ve vlaku bylo jisté, že o dobrou náladu nebude nouze, což se nesetkalo s pochopením jedné spolucestující starší "dámy", ale to nám na náladě neubralo :-)  Ve starobylých Dolních Kounicích nás čekala komentovaná prohlídka impozantní zříceniny kláštera ROSA COELI (Růže nebeská), kterým nás provedla velmi fundovaná průvodkyně, od které jsme se dozvěděly řadu zajímavých informací z bohaté historie tohoto úžasného místa. Po výborném obědě se busem přesouváme o několik kilometrů dál - do Ivančic, rodného místa herce Vladimíra Menšíka. Ve zdejším muzeu jsme si prohlédly stálou expozici této významné herecké osobnosti, která představuje jeho život a tvorbu. Jen škoda, že významu neodpovídá prostor, který mu je věnován. Samozřejmě nechybělo naše zastavení před rodným domem či školou, která nese jeho jméno.  Se spoustou zážitků, dojmů a v dobré náladě opouštíme jižní Moravu a naprosto spokojeni se vracíme domů. Hanko, výlet se nám moc líbil a děkujeme !!!

VEPŘOVÉ HODY NA VRBICI

8. února 2020

Tradiční vepřové speciality provoněly obecní sál malebné vesničky Vrbice (ovar, gulášek, výpečky, řízečky, prejt, kroupy, jitrničky, tlačenka, ...). No, bylo toho dost, jen škoda, že člověk nemohl ochutnat všechny dobroty. Samozřejmě nechybělo pivečko, které k pašíkovi neodmyslitelně patří. Zabijačková sobota se pomalu překlopila do druhé poloviny a třináctka orlickoústeckých turistů pokračovala z kopce do kopce a zase z kopce do Potštejna (místa dnešního startu i cíle), odkud nás bus odvezl do náručí našich domovů.  Byla to fajnová sobota pro ty, co neseděli doma ... chuťově jsme se zahřáli jak na těle, tak na duši. Karlíku, děkujeme :-)

Vycházka  BEZPRÁVÍ  -  ÚSTÍ

8. února 2020

O sobotním poledni se vypravila třináctka rekreačních turistů na nenáročnou vycházku po překrásné údolní cyklostezce z osady Bezpráví do Ústí. U základního kamene Skanzenu totality jsme nejprve zavzpomínali na naši někdejší účast při celostátně populární akci recesistické Společnosti za veselejší současnost, obdivovali jsme lesnaté svahy nad meandrujícím tokem Tiché Orlice, minuli  Dolečkovu hájovnu s pomníčkem Na Luhu, občas se vyhýbali četným cyklistům a po dvou hodinách končíme naši příjemnou vycházku  posezením v Avionu.

BRANDÝS n. O. - HŮRKA - ÚSTÍ n. O.

1. února 2020

Přestože hygienici doporučují v těchto dnech vyhýbat se seskupením většího počtu lidí z důvodu plošné chřipkové epidemie, která zachvátila Česko, Moravu i Slezsko, stejně jako naši rekreační turisté nedbáme a seskupujeme se v osmičlennou skvadru, abychom vyrazili  hopsa hejsa z "brandejského"  náměstí vzhůru na zříceninu  stejnojmenného hradu, odkud výhledy na "Kozárov" stojí zato.  Necháváme se hýčkat přívětivými slunečními paprsky a pokračujeme přes osadu Kaliště a Rozsochu  k pomníku tří obětí letecké katastrofy z roku 1948 na vrchu Hůrka. Při sestupu na úpatí kopce opékáme buřtíky ... letos první společné :-)  Občerstveni míříme přes chatovou osadu Klopoty vstříc cíli našeho putování do Kerhartic - ke Kačerovi. Užili jsme si prima jarní den v přírodě ve společnosti parťáků ... bylo fajn ...  a na první únor nezvyklé teploučko, byť k jaru ještě KROK KUS :-)  Karlíku, děkujeme !

DLOUHÁ  -  ČESKÁ  TŘEBOVÁ

1. února 2020

Dneškem jsme se přehoupli do druhého měsíce letošního roku a za mimořádně teplého až jarního počasí si  početná skupinka rekreačních turistů vyšlápla po cyklostezce z Dlouhé Třebové přes Lhotku do města s kohoutem ve znaku. Nahlédli jsme do nové tenisové haly, prohlédli si areál rotundy sv. Kateřiny, prošli se podél  řeky Třebovky  a výlet zakončili ve  Vavřínových lázních  -  "O své zdraví nemá bázně, kdo zná Vavřínovy lázně" :-)                                                                                                      Děkujeme Aničce za pěknou vycházku!

LIBCHAVSKÝ  MASOPUST

25. ledna 2020

Masky, dobré jídlo a pití - tak vypadalo sobotní masopustní veselí v Libchavách, na které nás tradičně pozvala Alenka a Lenka :-)  Nejprve jsme si pochutnali na skvělých  koblížcích, obložených chlebech s  výbornou škvarkovou pomazánkou, zahřáli se voňavým svařákem, poté se vymódili do různých kostýmů k pobavení sebe i okolí :-) a následně vpluli do pestrobarevného masopustního průvodu, abychom si společně užili bezvadnou lidovou taškařici. Oslavy vyvrcholily v prostorech fary, kde na všechny čekala spousta zabijačkových specialit, bohatá tombola a k tomu všemu vyhrávali místní muzikanti. Libchavský masopust se zkrátka vydařil - byl voňavý, veselý, fajnový ...   

                                            "ALENKOaLENKO" - děkujeme za pohostinnost !!!!!!

KOLÍN

21. ledna 2020

Nabízenou exkurzi ve známé kolínské automobilce TPCA využila o pracovním úterku jen šestice rekreačních turistů. Nejprve jsme shlédli prezentační video  o historii zdejší továrny, která vyrostla na zelené louce po přelomu tisíciletí a doposud vyrobila více než tři a půl miliónu automobilů. Poté jsme nafasovali bezpečnostní ochranné pomůcky a vláčkem projeli provoz, kde jsme nahlédli do výroby a na vlastní oči viděli, jak se z obyčejného plechu "vyklube" moderní malé auto :-)  A nebyla to jen automobilka, co jsme v Kolíně ještě stihli. Navštívili jsme Regionální muzeum se zajímavou výstavou "Bytová kultura v Československu", která nám připomněla nedávné vybavení našich interiérů. Posezení u kávy bylo příjemným zakončením našeho aktivního dne ve městě Františka Kmocha.

VRCHLABÍ

18. ledna 2020

O třetí lednové sobotě se vypravila skupinka dvanácti rekreačních turistů do malebného horského města na úpatí nejvyšších českých hor - do Vrchlabí, kam nás vylákala expozice netradičního Krkonošského pohádkového betlému řezbáře Pavla Tryzny. V zámeckém parku jsme obdivovali na čtyřicet dřevěných postav a zvířátek v životní velikosti ... parkem kráčí paní kněžna, stranou hrají muzikanti, za domem štípe dědeček dříví, babička ho odnáší ... a na vše dohlíží sám Krakonoš.      Přes klášterní zahradu, spojující zámecký park a Augustiánský klášter, pokračujeme na vrchlabské náměstí do muzea, situovaného ve čtyřech starobylých domcích, abychom si prohlédli výstavu biblických příběhů, vzácné betlémy z depozitářů, seznámili se s bohatou historií města či původním vybavením domácích tkalcovských i jiných řemeslných dílen. Zatímco v podhůří Krkonoš nebylo po sněhu ani památky, doma v Ústí nás přivítala první sněhová nadílka letošní zimy. 

Za krásný výlet děkujeme Haně a průvodkyni Ivě  :-)

FOTOSTŘÍPKY  Z  VÝROČNÍ  KONFERENCE

12. ledna 2020

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA II.

11. ledna 2020

Jedenáctým dnem trvá leden roku MMXX a sedmnáctka turistů vyrazila na severní Moravu, abychom na "nádru"  v Bludově započali celodenní výlet, který nám bohužel ztížily místní povětrnostní podmínky. Zažili jsme vskutku vzrušující okamžiky - balancování, potácení, smýkání, bezvládné klouzání, nekontrolované rozbíhání noh všemi směry - zkrátka LEDOVÉ RALLYE,  kdy se jeden musel mít stále na pozoru :-)  Přesto panovala veselá atmosféra a zcela určitě budeme mít na co vzpomínat - líbila se nám zajímavá rozhledna na vrchu Brusná (že by Brusinka?), prošli se lesním biokoridorem s podivným názvem Gryngle, cestou necestou, led neled jsme se doslova drápali přes vrch Chocholík průstupným i neprůstupným lesním porostem na kopec Háj s další dřevěnou rozhlednou, odkud se za dobré viditelnosti naskýtá překrásný výhled na Jeseníky a Orlické hory, uprostřed hvozdů jsme objevili poutní místo, které by zde nikdo nečekal - kostel Božího Těla s křížovou cestou, ...    Pohlceni tmou se vracíme z vlakové stanice Ruda nad Moravou do svých domovů léčit dnešní šrámy, lízat utržené rány a poté počítat ovečky ...    

Luboši, děkujeme a těšíme se na nové zážitky při římské trojce :-) :-) :-)

Vycházka  BRANDÝS N. O. - CHOCEŇ

4. ledna 2020

Zřejmě díky novoročnímu předsevzetí se vydala o první lednové sobotě na nenáročnou vycházku malebným údolím Tiché Orlice z Brandýsa do Chocně  celá jedenáctka rekreačních turistek. Lednovým sluníčkem "zalitou"  pohodovou cestu podél řeky, která je zároveň cyklostezkou propojující obě města, jsme zvládly za hodinku a chlup, setkaly se s koledníky v rámci Tříkrálové sbírky a v cíli jsme obdivovaly nádherné opukové skály půvabné přírodní rezervace Peliny. Chocenští si svých parků umí vážit a ne nadarmo mají v propagačních materiálech uvedeno: "Choceň - město v parku, park ve městě".

NOVOROČNÍ VÝSTUP NA ANDRLŮV CHLUM

1. ledna 2020

OUŠŤÁCI PŘISPĚLI ZA 17 LET ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM SPOLUOBČANŮM ČÁSTKOU 68.035 Kč

První den roku 2020 provázelo pěkné slunečné počasí. Úspěšný byl i jedenadvacátý ročník NOVOROČNÍHO VÝSTUPU NA ANDRLŮV CHLUM. První lidé přicházeli na turistickou chatu Hvězda již před osmou hodinou, kolem desáté hodiny byly již všechny židle obsazeny - a to trvalo až do večera. Letos se zaprezentovalo 1214 milovníků zimní přírody. Nejvíce bylo pěšáků, přijížděli však i mototuristé, cyklisté a jezdci na koních, pouze běžkaři měli smůlu. Sníh i letos chyběl. S velkou profesionalitou vše zvládal sehraný tým Leoše Grima. Za 21 let si vyšlo na Nový rok na Andrlův chlum 21 890 spokojených turistů. Většinou z Ústí nad Orlicí i z České Třebové, zastoupeno je hlavně Podorlicko, této akce se ale zúčastňují lidé z celé republiky od Plzně až po Přerov. Letos jsme přivítali i skupinu Slováků.                  Již sedmnáctým rokem je pořádána veřejná sbírka "NOVOROČNÍ ČTYŘLÍSTEK". Výtěžek je určen k zajištění aktivit pro zdravotně postižené spoluobčany v programu "TURISTIKA PRO VŠECHNY". Ústečtí pořadatelé vybrali částku 7.110 Kč, za 17 let  68.035 Kč. Vloni byly peníze určeny dvěma vozíčkářským stezkám v Ostravě - Bělském lese a kolem Krásné Lípy, rovněž byly zbudovány bezbariérové úpravy v chatě na Čiháku v Orlických horách. I letos bude sbírka využita na vyznačení tras pro vozíčkáře a na bezbariérové úpravy na chatách KČT.                                                                                                            Opravdovým bonbónkem byl dopolední pohled na sluníčkem nasvícenou rozhlednu "STŘÍBRNOU KRASAVICI", pěkné pohledy byly i z vyhlídkového stolce do kraje.                                                                                                                                                                                                                  Milan Richter

NOVOROČNÍ  STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2020

Právě začínají dvacátá léta 21. století a naši turisté po prohýřené silvestrovské noci nezahálejí a ihned na Nový rok se s  Petrem a Patrikem vydáváme na tradiční několikakilometrový ozdravný okružní špacír zimní krajinou v okolí Ústí, při kterém samozřejmě pro zpestření nechyběl ani malý ohňostroj  :-)  Bezvadné odpoledne bylo zakončeno U Kačera, kde jsme stanuli "tváří v tvář" řadě záludných soutěžních otázek a kvízu o věcné ceny.                                                                                                      A tyto společné okamžiky si budeme nejen pamatovat, ale i dávkovat během 366 dní letopočtu s dvěma desítkami.

STRÁŽNÝ

31. prosince 2019

Než-li odbije  půlnoc posledního dne roku,  podpořili jsme svou aktivní účastí tradiční SILVESTROVSKÉ SETKÁNÍ, které se dlouhá léta  koná v lesích východně od Ústí - NA VRCHU STRÁŽNÝ. Společně s příchozími jsme si popřáli do nového roku, opekli buřtíky a na zdraví si připili šampaňským, ...                                                                                                                                                                                                                                   A nyní již huráááááá do finále roku 2019 :-) :-) :-)

POSLEDNÍ  VÝŠLAP

28. prosince 2019

Velmi početné hejno turistek, turistů a našich příznivců mělo spicha  na orlickoústeckém rynku, aby si nejprve tradičně vyšláplo na poslední vycházku a poté zakončilo rok společnou párty. Příjemné "spotřební zázemí" jsme letos nalezli v libchavském hostinci U Džbánu, kde jsme poseděli, pokecali, taky játra zpevňovali a za doprovodu hudební skupiny The Šedous Band se i pěkně rozšoupli :-) :-) :-)    Bezva mejdan, skvělá atmosféra, ... Zkrátka a dobře - byla to parádní jízda, taková pomyslná tečka za naším vydařeným turistickým rokem. Martine, děkujeme !!!

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

14. prosince 2019

Naše domovy září čistotou, voní vanilkou a skořicí, ale do Štědrého dne zbývá přeci jenom ještě krapet času ...  Proto si osmadvacítka turistek a turistů zkrátila čekání na Ježíška oblíbenou adventní vycházkou do obce Sudislav, kde jsme si v místním hostinci společně pošmákli na výborném obědě, chvíli spočinuli v družné debatě, ...   Poté někteří z nás fičeli na vlak do nedalekého "Kozárova", jiní udělali čelem vzad a pomaloučku polehoučku vyrazili do svých domovů pěkně po svých.                      Kdesi jsem četla, že barvou letošních Vánoc bude bílá. Věřme, že nebude jen ozdobou nákupních center, ale že na nás bude čekat pravá "Ladovská zima" i venku za okny - a u Muzea i čtyři :-) :-) :-)

PODORLICKÉ  PUTOVÁNÍ

7. prosince 2019

Den před druhou adventní nedělí pořadatelé ze Sboru pro záchranu hradu Lanšperka odstartovali dvacátý ročník tradičního "Podorlického putování", kterého se za nevlídného počasí zúčastnila i hrstka turistek a turistů z našeho odboru.

KOLEM HRANIČNÍCH KAMENŮ

27. listopadu 2019

V pochmurném středečním odpoledni se vydala pětice rekreačních turistů na výpravu kolem zemských kamenů na českomoravském pomezí u města Svitavy (Javorník - Kukle).  Obdivovali jsme "němé svědky minulosti" - více než 200 let staré kameny z období vlády Marie Terezie, která systém značení hranice zavedla.  Prošli jsme si nejen historii, ale cestou jsme našli i houby, sledovali lesní práce s moderní technikou či dokonalé stavby mravenčích hnízd, ...  Jedinou závadou bylo nevlídné počasí a absence pohostinství, kde bychom se mohli zahřát a občerstvit :-)                                        Téma hraničních kamenů nás zaujalo, dozvěděli jsme se zase něco nového. Děkujeme panu Bodečkovi za zajímavou vycházku.

VÁNOČNÍ PROHLÍDKA ZÁMKU  ŽLEBY

23. listopadu 2019

Třistadvacátýsedmý den roku strávila skupina čtrnácti rekreačních turistů na adventně vyzdobeném romantickém zámku Žleby, kde jsme nasávali příchuť blížících se Vánoc. Čekala nás prohlídka s komentovaným výkladem o vánočních obyčejích, prošli se zámeckými komnatami provoněnými cukrovím, vánočkami i perníčky, setkali se s opravdovými anděly a v zámecké kuchyni jsme si pochutnali na čerstvě upečených  koláčcích. Poděkování patří tamějším organizátorům, zručným pekařům a hlavně Marušce, která tuto akci zajistila. :-)

ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2019

15. - 17. listopadu 2019

Statisícová hanácká metropole Olomouc se stala místem tradičního rozloučení s hlavní letošní turistickou sezonou - 48. ročníku prestižní akce "ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM", kde nechyběly na dvě desítky turistek a turistů z našeho klubu. Organizátoři účastníkům ukázali jak krásy a pamětihodnosti starobylé metropole Hané, tak přírodní zajímavosti v oblasti Litovelského Pomoraví a Nízkého Jeseníku.

JELENÍ  PŘÍKOP

16. listopadu 2019

Pražský hrad u příležitosti oslav státního svátku mimořádně otevřel veřejnosti krásnou oázu ticha a zeleně - Jelení příkop, který býval od nepaměti přirozenou ochranou panovnického sídla. Tuto unikátní možnost si nenechala ujít sedmička rekreačních turistek a turistů. Při jednosměrné prohlídce, která místy vedla náročným terénem, jsme obdivovali výsledky rozsáhlých rekonstrukčních prací, prošli se oceňovaným tunelem skrz Prašný most, kochali se neotřelými pohledy na Hradčany, svatovítskou katedrálu či opevnění okolo Hradu. Přestože jsme nenarazili na žádné jeleny - nejsou zde již několik století :-) - stojí tato přírodní rokle rozhodně za návštěvu. Stejně jako jedinečný Svět medúz (největší Medúzárium v Evropě), nacházející se na střeše obchodního centra Arkády Pankrác, kde jsou k vidění tisíce medúz v osmatřiceti akváriích.                                                                                                              Užili jsme si překrásnou sobotu s mnoha příjemnými zážitky.  Hano, děkujeme !

HUSA

9. listopadu 2019

Třináct ústeckoorlických turistů se nenechalo odradit sychravým časem a z České Třebové vyrazilo na tradiční pouť za svatomartinskou husou. Počáteční nepřízeň počasí se nám podařilo přečkat v jednom z místních pohostinství, odkud jsme se následně vydali na osmikilometrovou trasu s cílem na Andrlově chlumu, kde na nás čekala zasloužená odměna v podobě husí pochoutky.                                                Sobotní "husí hodování" jsme si doslova dosyta užili :-)  Kubo, děkujeme !!!

      SVITAVY -  prohlídka kostela sv. Josefa

6. listopadu 2019

Šesté listopadové odpoledne navštívila osmička ústeckých turistek a turistů centrum regionu Českomoravského pomezí - Svitavy, kde nás čekala komentovaná prohlídka baziliky svatého Josefa (jinak též Červený kostel). Chrámovými prostory neodmyslitelné dominanty města nás provedl a o historii velmi poutavě vyprávěl pan Štrych. Děkujeme !!!  Poté jsme pomyslnou tečku za naším vydařeným výletem udělali v místní kavárničce u grogu a horké čokolády :-)

Děkujeme panu Bodečkovi za pěknou akci.

Vycházka  POTŠTEJN - LITICE  n. ORLICÍ

3. listopadu 2019

Dušičkové počasí posledních dnů se proměnilo ve vlahou neděli, na kterou si rekreační turisté naplánovali opakovanou vycházku z Potštejna přes Brnou do Litic nad Orlicí. Údolím se klikatila Divoká Orlice, opadané listnaté stromy v lese daly nahlédnout na opuštěné rekreační chaty i na vrcholek Hradního kopce se zachovalým středověkým hradem. Vycházka se díky příjemnému počasí vydařila a sedm turistek si pochvalovalo půlden strávený na čerstvém podzimním vzduchu.

BARVY PODZIMU

27. října 2019

Sluníčko vytáhlo čtveřici cyklistů a mne :-) na nedělní celodenní výlet po Lanškrounsku. Hlavní obrys cesty tedy znáte, nyní přidám pár podrobností :-)     Trasa byla nenáročná, přehledná, bez jakýchkoliv záludností, z čehož vyplývá, že by nás nemělo nic překvapit ...  JENŽE - věřte nebo ne, na Třebovickém sedle nastalo "drama" - nádherné počasí fuč, těžké a temné mraky se na nás doslova valily z údolí od Damníkova a rázem se "vokosilo" nejméně o deset stupňů. Naštěstí slota brzy skončila, mlžné cáry se rozpustily a my si opět plnými doušky vychutnávali sluneční paprsky a pestrobarevné tóny sluncem zalité podzimní přírody. Pomalu se začalo smrákat, nejvyšší čas dojet za světla domů.                                                                                                                                            Toníku - díííky, byla to moc pěkně strávená poslední říjnová neděle.

HNÁTNICE - LANŠPERK   (přes KOČTINU)

27. října 2019

Hrstka pěti rekreačních turistek vyměnila podzimní práce na zahrádce za pohodovou vycházku na nedaleký Lanšperk. Z Nebíčka jsme přešly po cyklostezce na okraj Dobrouče, odkud jsme stoupaly po zelené TZ přes osadu Kočtina na Lanšperk. Bezoblačná obloha a téměř letní počasí nám zajistily krásné výhledy široko do kraje.                                                                                                                      Nááádherná nedělní vycházka.

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA   I.

26. října 2019

Šestadvacátý říjnový den se rozhodla třináctka turistek a turistů dát Oustí sbohem a vyrazila po dvou lesklých kolejnicích objevovat nádhernou přírodu a zajímavou historii Šumperska. Prošli jsme se unikátním termálním parkem lázeňského městečka Velké Losiny, kde jsme mimo jiné obdivovali exteriéry skvostného renesančního zámku a Ruční papírny, jedné z nejstarších fungujících papíren svého druhu v Evropě. Z ptačí perspektivy jsme se rozhlédli po Šumpersku z masivní dřevěné rozhledny Bukovka, zavítali do malebné vesničky Rejchartice, kde nás zaujala louka plná dřevěných andílků - galerie pod širým nebem s názvem Andělárium. Překrásné výhledy na Jeseníky s vrcholem Pradědu se nám naskytly z altánu na špičce skalního útvaru Městské skály ... a po chvíli opět ty úžasné rozhledy, tentokráte z bizarního skaliska Kokeš ... To se prostě neokouká :-)    Poté nás již čekal sešup do velmi pěkného města - brány Jeseníků - Šumperka, kde náš výlet končil.                                             Luboši - GRANDE PARADE - DĚKUJEME a těšíme se na římskou dvojku :-)

KRAJINOU  RYBNÍKŮ

23. října 2019

Ani zataženo nízkou oblačností, která se rozpustila až v odpoledních hodinách, neodradilo pětici cyklistů od nenáročného okružního výletu po krajině plnou rybníků v okolí "Kujebiny".  Příjemná rovinatá trasa nás vedla po vesnických silničkách a polních cestách tak, abychom se potkali s co největším počtem rybníků - Velkozálešský, Lačnovský s bývalým vodím mlýnem Betlém, Heřmanický (Dolní, Prostřední, Horní), Netřebský, Tisovský, Bačův a největší z nich - Chobot s úctyhodnou plochou 49 ha. Bohužel, některé byly vypuštěné, takže k vidění bylo pouze vysychající bahno na jejich dně  :-(  A protože se světlo začalo pomalu vytrácet, vydali jsme se mnohokrát ojetou cestou ke svým domovům.    Ahóóóój, krásný podzime !!!!!

HRÁDKEM NAHORU A DOLŮ

20. října 2019

... aneb kolaudace modernizovaného průtahu ze sedel kol ...

Nedělní odpoledne se stalo zásadním dnem pro modernizovanou hrádeckou frekventovanou komunikaci, neboť na pomyslnou kolaudaci vyrazila pětičlenná cyklistická kolaudační komise, aby ze sedel bicyklů důkladně prověřila kvalitu provedení nově otevřeného úseku této důležité spojnice mezi Ústím a Chocní. Abychom na to lépe viděli, ihned na začátku obce Hrádek jsme tam hodili nejlehčí převod a slimáčím tempem šlapali vzhůru až k lesní křižovatce, kde jsme ocenili výbornou kvalitu povrchu a celkové provedení stavby. Co jsme si vystoupali, to si za odměnu i sjedeme - a tak se v "cukuletu" ocitáme v Kraji Bedřicha Smetany. Projeli jsme Horky, Podšvábí, Cerekvici n. Loučnou, okrajem Litomyšle (památky tentokráte necháváme na jindy) a za dlouhou údolní obcí Sloupnice znovu tradáááááá vzhůru - lesní cyklotrasou opět na Hrádek, odkud jsme krásnými zatáčkami fičeli rychlostí blesku do cíle.                                                                                                                                                                                                                     Závěr kolaudační jízdy:                                                                   Pětičlenná cyklistická kolaudační komise z odboru KČT v Ústí n. O. při obousměrné kontrolní jízdě na modernizovaném úseku   n e s h l e d a l a   žádných závad a doporučuje všem cyklistům si na Hrádku provětrat kola, plíce a vyzkoušet své síly. To se fakt povedlo :-)

VÝLOV RYBNÍKA OBORA

19. října 2019

K létu neodmyslitelně patří koupání, k podzimnímu období výlovy rybníků ...   Krátce před desátou ráno si osmička cyklistů vyšlápla  k bošínskému rybníku Obora, který třetí říjnovou sobotu vydal své poklady - rybáři vylovili kapry, amury, líny, štiky a další ryby a přímo na hrázi se uskutečnil i jejich prodej. Chvíli jsme "zalelkovali" a poté naše okružní jízda Choceňskem pokračovala okolo Čertova dubu přes Choceň, Nasavrky a Brandýs, odkud se domů vracíme netradičně přes Rviště a Dobrou Vodu.  Panečku, to byla bezva jízda :-)                                                                                                                 Užili jsme si pohodovou sobotu  a do zásoby si nakoukali pestré barvy pokračujícího babího léta. Další pěkný výlet - Toníku, díky :-)

POSLEDNÍ PAPRSKY BABÍHO LÉTA

15. října 2019

Teplá část roku co nevidět skončí... Proto se pětice cyklistů rozhodla maximálně využít posledních teplých slunečních paprsků, chytla řidítka a hurááááá do barevné podzimní přírody.  Projeli jsme se nádherným údolím Moravské Sázavy po bezvadné cyklostezce, zbudované na místě bývalé železniční trati,  ze Zábřehu na Moravě do Hoštejna - jen škoda, že není o dvacet či třicet kilometrů delší :-)  Zvenčí i zevnitř jsme prozkoumali atraktivní parní lokomotivu v expozici železničního skanzenu Lupěné. Své plíce čistíme při prudkém výstupu na kopec se zbytky středověkého hradu nad obcí Hoštejn, kde se majestátně tyčí zdaleka patrný obelisk na paměť zprovoznění železnice Olomouc - Praha a kde se chvíli kocháme překrásnými výhledy na sluncem zalité údolí ... Naší pozornosti neunikla jak nově zrekonstruovaná polní cesta, vedoucí přes tatenická humna přímo do centra této podlouhlé obce, kde obdivujeme exteriéry místního renesančního zámku, tak i nová cyklostezka spojující Žichlínek a Lanškroun. Nabaženi pohledy na pestrou mozaikou  přírodních barev a úžasně  planoucí listy stromů se vracíme přes lanškrounské rybníky do svých domovů.                                                        Výlet byl překrásným barevným festivalem :-)

ZA LEGENDÁRNÍM PERUÁNEM

13. října 2019

Druhá říjnová neděle ve znamení nejsledovanějšího, nejprestižnějšího, nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy - 129. Velké pardubické. Skvělá příležitost  "osedlat své věrné oře" a vyrazit veskrze rovinatou trasou nikoli do perníkem provoněného města, ale za výjimečným dostihovým hnědákem Peruánem, trojnásobným vítězem Velké pardubické, jehož bronzová socha v životní velikosti zdobí obec Zámrsk. Šestice cyklo jezdců obdivovala úžasný pomník legendárního šampiona, vymodelovaného do posledního detailu v dostihovém cvalu - v trysku. Překrásný čas  jsme strávili v místním  zámeckém parku, kde jsme se kochali pohledy na  barvy podzimu, stěhující se pomaloučku do korun stromů. Proslulý překážkový závod jsme sledovali na televizní obrazovce v jedné z choceňských restaurací a radovali se z vítězství hnědáka Theophilose, jehož trenérem není nikdo jiný, než-li ikona českého jezdectví - Josef Váňa.                                                                                ... A parádní  "dostihová neděle",  korunovaná téměř letním počasím, byla u svého konce.  Kdo zaváhal a nejel, má čeho litovat ... :-)

PŘES DVĚ CUKRÁRNY A JEDEN BRUMBÁROV

12. října 2019

V Česku panovalo modro od Aše až po Ostravu, teploty mnohde překonávaly své letité říjnové rekordy a čtrnáctka cyklistek a cyklistů se "volejovým" tempem vydala na sobotní vyjížďku, kterou jsme zahájili v potštejnské cukrárně, kde jsme uspokojili naše choutky na sladké, abychom si vzápětí v malebném údolí Brumbárov pošmákli na výtečných bramborácích - vskutku požitkářská cyklistika :-)  Po chvíli zevlování jsme šlápli do pedálů směr Horní Jelení a spletí lesních cest jsme se ocitli před Újezdem u Chocně, odkud se již vracíme notoricky známou cestou do svých domovů.                            Vyjížďka se opravdu vydařila, probíhala v poklidném tempu a všichni jsme byli moc spokojeni ...  Same, díky !!!

DOLNÍ ORLICE - HEDEČ - KRÁLÍKY

5. října 2019

Bez ohledu na hrozivou předpověď počasí se pětice rekreačních turistek vypravila na Králicko, aby se (místo vysedávání doma) provětrala na čerstvém (skoro) horském vzduchu. Zvolily jsme trasu po vedlejší silnici z Dolní Orlice přes poutní areál v Hedči do Králík - výhledy tedy nic moc ...  Po obědě jsme ještě stihly návštěvu městského muzea i kávu u Aniččiných známých.  Déšť nás moc neobtěžoval, rukavice  i čelenky  zůstaly nevyužité.   Nakonec to vypadá,  že Králíky  nebyly  ani tak deštivé jako Ústí ...  :-) :-)

ZÁMEK  KUNÍN  - Růže pro paní hraběnku

1. října 2019

Tradičně na přelomu září a října zve kunínský barokní zámek na Novojičínsku veřejnost na slavnost Růže pro paní hraběnku, na oslavu královny květin a k poctě nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, milovnice růží, která byla osvícenou zakladatelkou zdejší školy s pokrokovými výukovými metodami.    V překrásných zámeckých komnatách obdivovala devítka našich turistek skvostné vazby a aranžmá květin v podání nejlepšího českého floristy Slávka Rabušice.                          Věro, děkujeme za příjemně provoněný výlet ... za zážitek, který pohladil po duši !!!

BZENECKO

aneb na kole krajem burčáku a vína :-)

27. - 29. září 2019   

Burčáková sezona je v plném proudu ... a pro dvacítku cyklistů a tři pěšáky z našeho turistického odboru právě ten pravý čas zavítat na jižní Slovácko - do ráje vinařů -  BZENCE, městečka obklopeného vinicemi a vinnými sklípky :-)    Po tři dny jsme brázdili místní vinařské stezky a vedle malebných vinic a sklípků, jsme obdivovali např. překrásný barokní zámek s parkem v Miloticích, unikátní vracovskou zahradní železnici, Památkovou rezervaci lidové architektury - chloubu obce Petrov - soubor vinných sklípků Plže, projeli se Strážnicí - městem vína a folklorních tradic, v přímém přenosu  zažili Andělské hody a lidový košt burčáku a místních specialit, včetně krojovaného průvodu - zkrátka všeobecné veselí ve Veselí, navštívili rodný dům bratří Úprků v Kněždubu, ve Tvarožné Lhotě Muzeum oskeruše a ochutnali plody tohoto populárního Stromu Slovácka. Jako na moravské Sahaře jsme si připadali při smýkání se písečným terénem nedaleko Přírodní rezervace Váté písky, kde byl jemňoučký  píseček pokrývající cestu doslova zátěžovou zkouškou pro řadu z nás - přímo nečekaný útok na naše plíce, nohy i odolnost, ... :-)  S tříkilometrovým "šíleným" terénem se každý z nás vypořádával po svém - někteří složili mistrovskou zkoušku pro jízdu v nestabilních podmínkách, jiní se uchýlili ke tlačence a písek měli doslova "fšude",  další vyměkli a po několika metrech se vrátili a úsek objeli :-) :-) :-)   Nedaleko Ratíškovic jsme vyšlápli na vrch Náklo, na němž stojí sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve společnosti franského kupce Sáma. Pohledy na Chřiby, Bílé Karpaty, hrad Buchlov, Pálavu i Dolnomoravský úval se nám naskytl z rozhleden Doubí, Floriánka, Travičná a Radošov, zajímavý svým originálním provedením ve tvaru vinné číše, ...                                                      Karlíku, prožili jsme pohodový prodloužený víkend, ochutnali kouzla jižního Slovácka a doslova si užívali každého metru našeho výletu.  Děkujeme a těšíme se příští rok ve vinicích, v té pohodové krajině burčáku a vína, na viděnou :-) :-) :-)

PRAHA

28. září 2019

Na Den české státnosti, kdy se pro veřejnost otevírají brány široké škály státních institucí, se vypravila čtveřice rekreačních turistek do naší metropole. Zavítaly jsme na Ministerstvo obrany, kultury a zdravotnictví. Obzvláště pyšné jsme na společné foto s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.... a také se nám podařilo pohovořit s Janem Amosem Komenským :-)   Naší poslední zastávkou byla návštěva Historické budovy Národního muzea. Sobotní státní svátek se vydařil, navštívily jsme místa, kam se veřejnost běžně nepodívá. Pobyt v Praze jsme si dokonale užily.

HOSTÝNSKÉ VRCHY

20. - 22. září 2019

Marcelka, Alenka se Simonou a taky Hanka, Jarka, Majka, Jiřka s Helenou ... Ne ne, to není nová verze písně "Holky z naší školky", ale jen krátký výčet několika turistek z devětačtyřiceti účastníků našeho tradičního podzimního autobusového zájezdu - tentokráte do Hostýnských vrchů. Pravda, nejsou nikterak rozlehlé, ani nějak vysoké, ale jejich rozmanitost a malebnost s četnými panoramaty  nás fakt bavila. Nebýt toho "kůrovcového hajzla", šlo by o nádherně šťavnatou krajinu, hotovou poezii. Po tři dny nás čekal opravdu bohatý program - v pátek jsme se z Bystřice pod Hostýnem vyplazili na nejvyšší horu Hostýnských vrchů, na 865 metrů vysoký Kelčský Javorník, kde se nám z netradiční rozhledny otevřela velkolepá podívaná do všech světových stran. Spousty legrace jsme si užili při sestupu od zříceniny hradu Šaumburk do Podhradní Lhoty, kdy jsme různými způsoby překonávali polomy zatarasenou turistickou cestu - některá z nás se s popadanými stromy doslova "rvala" :-) V sobotu jsme si prošli hostýnskou hřebenovku s mnoha překrásnými rozhledy  od významné poutní lokality Hostýn přes turistické středisko Tesák až ke známé  hospodě na Trojáku, odkud to byl už "jen skok" na sympatickou rozhlednu Maruška s úchvatnými podvečerními výhledy na Radhošť, Pustevny, Lysou horu či vrcholky Kelčského Javorníku. Poslední den jsme navštívili Držkovou, mohutnou zříceninu hradu Lukov, zajímavý skalní útvar Králky a náš  výlet jsme zakončili návštěvou jedné z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás - zlínské Lešné.                                                                          Dnes již máme své bágly vybalené, ale krásné vzpomínky na Hostýnské vrchy nám zůstanou. Prodloužený víkend se vydařil naprosto skvěle, prožili jsme spolu nádherné záři (jo) vé babí léto, daleké rozhledy, otevřené hospody a všeobecnou pohodu. Same, díky !!!!

NEDĚLNÍ  KOLEČKO

22. září 2019

A protože astronomické léto dojíždí na konečnou, využila pětice cyklistů poslední teploučké dny a vyšlápla si na nedělní pohodovou vyjížďku, při které jsme si užili krásných panoramatických výhledů na svou domovinu a v Pastvinách - šup do vody :-)    Lusknutím prstu ze sebe Eda udělal otužilce - to byl teda "vodvaz" :-)   Sluníčko se pomalu kulatilo k obzoru a my si poklidným šlapáním k domovu vychutnávali čas dohořívajícího dne.                                                                                                   Toníku, díky za pěkné nedělní odpoledne - nablýskaná hladina Pastvinské přehrady měla na sklonku září skutečně svůj  půvab.

KOLMO NA VÝSTAVU HUB

21. září 2019

Kvarteto cyklistů z našeho turistického odboru si letošní vydařenou houbařskou sezonu  zpestřilo cyklovýletem do Chocně na tradiční výstavu hub, kde nás čekaly přes čtyři stovky jedlých i nejedlých exponátů. A protože bylo přenádherné počasí, zajeli jsme si ještě do Řetové na zabijačkové hody ... :-) Toníku, opravdu bezvadná sobota :-)

CYKLOPECKY

4. června - 12. září 2019

                                                         Letošní léto, budiž pochváleno :-)  

V rámci pátého ročníku soutěže CYKLOPECKY VÝCHODNÍCH ČECH brázdily pestré dresy cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru po cestách i necestách dvou východočeských krajů, abychom nasbírali  co nejvíce razítek do Vandrovních knížek. V devíti etapách jsme "nakroutili" úctyhodných 5.271 km - tolik statistika :-)  Nejenže jsme si dali pořádně do těla, ale viděli jsme spousty zajímavých míst, technických, přírodních a historických památek. Obdivovali jsme unikátní třebechovický Proboštův mechanický betlém, krásu renesančního litomyšlského zámku, monumentální sochařské dílo Braunův Betlém, majestátnost stavby Hospitálu nad údolím Labe a vesničkou Kuks.  Okusili čisté vody písáku v Bělči, zavítali k rybníku Hluboký u Holic, projeli se krásnými scenériemi Přírodního parku Orlice, údolím řeky Metuje, Svitavy, Divoké a Tiché Orlice, krásnou polabskou krajinou podél řeky Labe, obkroužili jsme vodotrysky v Lázních Bohdaneč, pevnostní město Josefov, největší čtvercové náměstí v ČR v královském věnném městě Vysoké Mýto,  prošli se po Pašerácké lávce, zámeckým návrším a zámeckými zahradami v Litomyšli a Novém Městě nad Metují, svitavským podloubím - druhým nejdelším u nás. Vyškrábali se na středověký hrad Litice a jeden z nejstarších královských hradů Svojanov, kde jsme se  z hradní věže rozhlédli po nádherné krajině, úžasné rozhledy nejen na skalnatou přírodu Broumovska, ale i Krkonoše, Orlické, Javoří či Jestřebí hory, se nám naskytly z rozhledny Čáp, ležící na nejvyšším vrcholku Adršpašsko - teplických skal. Z ptačí perspektivy jsme nahlédli z vodárenské vyhlídky do jednoho z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Spočinuli jsme v Bartoňově útulně v Pekle, v půvabném prostředí Lázně Velichovky či příjemném centru jezdeckého areálu v obci Kolesa. Na jiné myšlenky jsme přišli v poklidném zámeckém parku Žireč s vyhlášenou bylinkovou zahrádkou, životní styl našich předků jsme poznali v Muzeu v přírodě na Veselém Kopci, jako ve francouzské Provance jsme si připadali v hlineckém Betlému při slavnostech levandule a dřeva. Etapy  nás dále zavedly např. do Olešnice v Orl. horách, malebného městečka Potštejn, Náchoda, Jiráskova Hronova, Opočna, do Hradce i Dvora Králové, Pardubic i na hřebeny hor, kde nám odměnou byly super výhledy i za hranice Česka, .......                                                                  Pokud si rádi "hrajete" a poznáváte zajímavá místa, šlápněte s IVKOU do pedálů i příští rok. Cyklopecky nás totiž "chytly za srdce".

Takové bylo cyklistické léto v odboru KČT Ústí nad Orlicí.

STEZKA VALAŠKA

10. září 2019

Nedávno otevřená Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech se stala cílem výpravy šesti rekreačních turistek z našeho odboru. Počasí se po několika deštivých dnech umoudřilo a zajistilo nám nádherné široké výhledy do všech světových stran, někde téměř do vzdálenosti 100 km. Vyzkoušely jsme si cestu po Himalájském zavěšeném lanovém chodníku i trampolíny, postály na prosklené lávce ve výšce 30 metrů nad zemí :-)  Stezka se opravdu povedla - a tímto na ni lákáme další zájemce. Zbývající čas jsme strávily vycházkou k soše Radegasta, ochutnaly valašskou kyselicu i frgál. Jediným stínem celého dne byl návrat zpožděným mezinárodním rychlíkem.                                    Marušce děkujeme za vydařený výlet.

DEN REGIONU ORLICKO - TŘEBOVSKO

6. září 2019

Necelá dvacítka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořila svou účastí tradiční propagační cyklojízdu starostů, kterou uspořádal Svazek obcí Orlicko - Třebovsko. Program startoval v Českých Libchavách prohlídkou nového obecního úřadu a společenského centra. Další zastávkou bylo Ústí nad Orlicí, kde se všichni účastníci seznámili s historií, revitalizací a významným oceněním nového parku u kostela v centru města. Poté se šedesátka cyklistů přesunula do obce Semanín, kde si prohlédla nově restaurované kulturní památky a cyklojízdu jsme zakončili v obci Rybník -  připraveným bohatým kulturním programem  s občerstvením.

RÝCHORY 

31. srpna 2019

Poslední prázdninová sobota byla v našem turistickém odboru ve znamení celodenní klubové výpravy za přírodními krásami Rýchor - nejvýchodnějšího cípu Krkonoš. Pro šestapadesát  účastníků zájezdu byly připraveny dvě trasy o délkách 21 a 11 km se startem na Pomezních Boudách či v horské osadě Horní Albeřice a cílem v bývalém hornickém městě - Žacléř.  Počasí bylo opět nádherné, kdy jsme se doslova "koupali ve slunečních paprscích", nálada výborná, úžasné výhledy a úchvatná panoramata!!!    Příjemně unaveni, plni nádherných dojmů, nabaženi dalekými rozhledy a obtěžkáni síťovkami plných hub, jsme se úderem šestnácté hodiny nasáčkovali do autobusu a fičeli směr Oustí.                                Další povedený výlet, který nás hóóóódně bavil !!!  Do Rýchor se budeme určitě rádi vracet !!!

PO STOPÁCH BOJŮ 1866

28. srpna 2019

Pětice cyklistek a cyklistů využila povolený podpůrný dopravní prostředek, aby v žel. st. Bolehošť zahájila putování po královéhradeckém bojišti Prusko-rakouské války roku 1866. Program jsme měli vskutku nadupaný - během jednoho dne jsme navštívili celou řadu zajímavých válečných pomníků a památníků, vojenský hřbitov v Máslojedech, místo posledního odpočinku tisíců vojáků obou znepřátelených stran v Aleji mrtvých v lese Svíb, zastavili se na místech nejděsivějšího vojenského střetnutí na Chlumu, ve Střezeticích u pomníku padlých koní - i tato ušlechtilá zvířata si vytrpěla své ... Další zajímavostí byly bezesporu přímé výhledy nejen na bojiště, ale i (bohužel zamlžené) Podkrkonoší, Zvičinu, Orlické hory, ... z rozhleden v Libníkovicích a na Chlumu či nenápadného místa - zvané Žižkův stůl. Naší pozornosti neunikl rekonstruovaný zámek ve Smiřicích, Hořiněvsi i letní sídlo hrabat z Harrachu - Hrádek u Nechanic, odkud jsme pokračovali do Hradce Králové, kde náš vydařený zážitkový cyklistický výlet končil a plni dojmů jsme se podvečerním vlakem vrátili do svých domovů. Jedním slovem - PARÁDA !!!  Luboši - děkujeme !!!