Fotogalerie
DLOUHÁ TŘEBOVÁ - ČESKÁ TŘEBOVÁ

19. ledna 2019

Nenáročná vycházka z Dlouhé do České Třebové přilákala kromě osmičky rekreačních turistek z našeho oddílu také trojici turistů z Jablonného nad Orlicí. V mrazivém, ale slunném sobotním dopoledni, jsme prošli po cyklostezce proti proudu řeky Třebovky k nové tenisové hale, následovalo zastavení  u románské rotundy sv. Kateřiny. Poté Bezděkovem pokračujeme kolem místního domova důchodců až na hlavní silnici. Poobědvali jsme v cenově přívětivé restauraci Na Křibu a prvním odpoledním vlakem  se příjemně unaveni vracíme domů.

MOHELNICKÝ  BETLÉM

12. ledna 2019

Pro patnáctku rekreačních turistek a turistů byl sobotní plán výletu velmi jednoduchý - dojet vlakem do Mohelnice a zde navštívit dominantu města - farní kostel sv. Tomáše Becketa, v jehož postranní kapli je od Vánoc do Hromnic každoročně instalován unikátní dřevěný pohyblivý betlém - dílo lidového řezbáře Josefa Nedomlela a jeho syna Františka. S historií výstavby betlému a výhledy na jeho další rozšiřování nás poutavě seznámil správce a stavitel jesliček pan Nenkovský. Obdivovali jsme precizně zpracované modely hradu Bouzov a Karlštejn, dalších zajímavých budov a stavení, velké množství postaviček, oveček, ...   Poté jsme v sousedství kostela zavítali do místního muzea s probíhající výstavou "Vánoční tradice a zvyky v Evropě". Byť nám zpáteční cestu na nádraží znepříjemnil déšť, sobotní cíl našeho zimního výletu nás opravdu nadchl.

NOVOROČNÍ  STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2019

Tak - jak začít?  :-)                                                                                                                                            Je 1. ledna a rok 2019 je jako kus nepopsaného listu. Zvykejme si na nový letopočet.  V našem turistickém odboru již léééééta k prvnímu odpoledni Nového roku neodmyslitelně patří tradiční špacír zakončený vědomostní prověrkou. Pravda, letos místy prověřil i naše fyzické síly.  :-)   Za trvalého deště se od hotelu Avion vydrápalo dvanáct turistů a pět cyklistů přes hřeben U Čertouška k Janderově vyhlídce, aby jsme se vzápětí doslova spustili cestou (resp.necestou) okolo bývalého přírodního divadla do cílové hospůdky U Kačera. Zde jsme spočinuli a poté si potrápili své "mozkovny" v zeměpisných a jiných vědomostních soutěžích o hodnotné ceny.  :-)  Výkřiky  typu "ÚB" (rozuměj - úplně blbý) se každou chvíli ozývaly z různých stran soutěžní místnosti.  :-)

Po prohýřené silvestrovské noci jsme se řádně provětrali, zrekonstruovali své tělesné schránky a stav mysli :-) Petře - děkujeme !!!

NOVOROČNÍ  VÝSTUP  NA  ANDRLŮV  CHLUM

1. ledna 2019

O rok starší, o rok zkušenější, ale stále plní elánu a nadšení :-) :-) :-) 

Ani počasí "pod psa"  neodradilo na Nový rok  celkem 1.023 vyznavačů zdravého pohybu od aktivní účasti na jubilejním 20. ročníku Novoročního výstupu na Andrlův chlum, kam od samého rána proudily skupinky turistů a cyklistů všech věkových kategorií, počínaje sedmiměsíčním klučinou a pětadevadesátiletým panem Jiřím Fišarem konče. Všichni příchozí byli v cíli pohostinné chaty Hvězda odměněni účastnickým listem a samozřejmě i zajištěným občerstvením.

Pořadatelé z odboru Klubu českých turistů v Ústí nad Orlicí tímto děkují všem přispěvatelům za finanční příspěvek ve výši 5.181,- Kč na podporu aktivit pro zdravotně handicapované spoluobčany v rámci veřejné sbírky Novoroční čtyřlístek.

Novoroční výstup na Andrlův chlum má  za sebou dvacáté dějství, děkujeme za přízeň a těšíme se na shledání na některé z dalších akcí, které i letos bude pro širokou veřejnost  pořádat náš turistický odbor. 

SILVESTROVSKÉ  SETKÁNÍ  NA  STRÁŽNÉM

31. prosince 2018

Pomalu se stává tradicí loučit se se starým rokem na nejvyšším bodu katastru města Ústí - na vrchu Strážný (584 m n.m.), kam se letos počtvrté v řadě vypravila osmička rekreačních turistů z našeho odboru. A protože jsme na místo dorazili jako první, čekal nás velmi "zodpovědný úkol" - založit a zapálit silvestrovský oheň :-)  Huráááá, vše jsme zvládli na jedničku a "silvestrovská párty" mohla začít. Opekli jsme si uzeninu, pozobali cukroví a jiné dobrůtky k této příležitosti připravené, nechyběly přípitky, sekt, přání do nového roku, ... Před polednem již množství účastníků narůstalo geometrickou řadou, dorazili i hudebníci s mnoha nástroji, ...  Vzhledem k tomu, že jsme na Strážném pobývali časově nejdéle a zima nám začala zalézat za nehty, vydali jsme se na opačnou stranu - k žel. stanici Lanšperk, odkud nás vlak pohodlně dopravil domů.

POSLEDNÍ  VÝŠLAP  V  ROCE  2018

29. prosince 2018

Jako se každé vánoční svátky hemží na televizních obrazovkách pohádkoví čerti, stejně tak se poslední sobotu letošního osmičkového roku hemžila více jak stovka orlickoústeckých turistů a jejich příznivců v cíli tradičního Posledního výšlapu - ve výletní hospůdce v Klopotech, kde jsme společně dopsali turistickou kapitolu roku 2018. Poseděli jsme, pojedli, popili a poté jsme za vydatné podpory hudební skupiny The Šedous Band proměnili tamní hostinec v pěvecký a taneční sál   :-) :-) :-)

                                                                   A to je poslední tečka.                                                                                                                        Konec, hotovo, vymalováno, šmitec !!!                                                              Zazvonil zvonec a turistickému roku 2018 je konec !!!

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

15. prosince 2018

Čekání na Ježíška pomohla zkrátit tradiční adventní vycházka, na kterou nás opět pozvala BUŇKA MENDRIK. Čtyřiadvacetičlenná skupinka orlickoústeckých turistek a turistů (plus jeden nadšený cyklista) neodmyslitelně zapózovala na startu u hotelu Avion, aby se poté klidným tempem vydala přes Luh do obce Sudislav nad Orlicí, kde jsme  spočinuli v tamní příjemné hospůdce. Na cestu zpět někteří z nás zvolili trasu přes Orlík či Kameňákem do Brandýsa n. O. na vlak,  jiní se vrátili do svých domovů pěkně po svých :-) 

Všichni jsme si povedenou vycházku pochvalovali, vyšla opět na jedničku!!! Buňko - díííky!!!

ČESKÁ  TŘEBOVÁ

9. prosince 2018

Nedělní dopolední přeháňky neodradily pět rekreačních turistek od krátké vycházky do okolí České Třebové. Parkem Javorka jsme prošly kolem zdejších uměleckých soch a Bosenského pavilonu, kryty deštníky jsme vystoupaly lesem na Hory, kde jsme si obešly pramen, poutní kapli P. Marie Pomocné a křížovou cestu. A protože restaurace měla zatím zavřeno, rozhodly jsme se pro návrat do "města železničářů", kde jsme doběhly právě odjíždějící osobní vlak. Vydatnější odpolední déšť jsme již sledovaly za okny - v suchu svých domovů.

PODORLICKÉ PUTOVÁNÍ

1. prosince 2018

Provětrat se a řádně protááááhnout svá těla bylo možné na tradiční turistické akci, kterou pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka každou první prosincovou sobotu s pěšími trasami o různých délkách po okolí Ústí nad Orlicí. Letošního pochodu se samozřejmě zúčastnila celá řada turistek a turistů z našeho odboru KČT. V cíli byl pak všem odměnou účastenský list, tradiční domácí perníčky, turistické vizitky a hlavně příjemný pocit z celodenního pobytu v přírodě.

                                            SEMILY                                           Za posledním puchýřem 2018

15. - 18. listopadu 2018

47. ročník nejznámější turistické akce "Za posledním puchýřem" se tentokrát uskutečnil v Libereckém kraji, na pomezí Českého ráje a Krkonoš, ve městě s bohatou historií - v Semilech, kam se sjeli milovníci turistiky z celé republiky (aj okolí). Pro více jak 1800 registrovaných účastníků (a zcela určitě desítky a desítky neevidovaných) byla připravena široká škála pěších, běžeckých a cyklistických tras. Někteří zavítali do Českého ráje, k Prameni Labe, do Harrachova, do osady Jizerka, vystoupali na rozhledny s dalekými výhledy, na Kozákov, prošli se kaňonem Jizery .... Nechyběl bohatý kulturní a společenský program  ....  Na tomto  "turistickém  festivalu"  samozřejmě byli  i zástupci z našeho orlickoústeckého odboru KČT.                                                                                                                        Tak například sedmička rekreačních turistek se vydala na sobotní desetikilometrovou trasu, která vedla kolem tří kapliček (U Čtrnácti sv. pomocníků, Sejkorská, Nouzovská)  přes Masarykovu vyhlídku s úchvatnými pohledy na Jizerské hory, Krkonoše a Kozákov, cestou se kochala nádhernými panoramaty s dominantním Ještědem, navštívila Cimrmanovu nejnižší rozhlednu na světě v Nouzově, obdivovala zajímavé semilské památky, ...                                                                                                                 Další skupinka tábořila na "magické hoře" - na Kozákově (744 m n.m.), odkud byly nádherné výhledy na Jizerské hory s Ještědem, Krkonoše, Lužické hory, České středohoří,  Český ráj a nedaleké Trosky byly jako na dlani, .... Při jedné z cest v Pojizeří jsme se neplánovaně setkali  s další "ousteckou turistickou partou" :-) :-) 

Počasí přálo, výhledy byly parádní, organizace bezvadná, jen vítr nemusel být tak ledový :-) :-)

HUSA

10. listopadu 2018

Měsíc padajícího listí je tradičně vyhrazen "opulentním husím hodům". A protože v našem turistickém odboru dodržujeme tradice, dvacet tři turistů zapomnělo na současný trend zdravého a lehkého jídelníčku :-) a v sobotu vyrazilo od Babyky do Klopot na svatomartinskou husu. Řehořovým dolem jsme se nejprve vyškrábali na Chatu Hvězda, kde jsme nabrali síly a poté naše husí putování pokračovalo přes Řetůvku a Hrádek neznačenou lesní cestou na Luh, odkud nás cyklostezka dovedla až do cíle - do hostince v Klopotech. Zde jsme se odměnili tradiční svatomartinskou pochoutkou a nějakým tím žejdlíkem pěnivého moku.

Listopad si většinou spojujeme s mlhami, ponurostí, ... ale sobotní realita byla mnohem - mnohem  lepší a velmi příjemná ... :-)  Kubo, díky !!!

Vycházka  ÚSTÍ  -  LANŠPERK

10. listopadu 2018

Svátek svatého Martina letos vyšel naprosto ideálně - na víkend.  A tak jsme naplánovali naši vycházku na sobotní dopoledne, abychom se odměnili svatomartinskou husičkou rovnou k obědu. Z Ústí vyrazila jedenáctka rekreačních turistek a turistů po cyklostezce směr Tichá Orlice a dále přes Černovír a rozcestí Pod vyhořelým srubem k  nádraží v Lanšperku, odkud nás vlak dopravil zpět do Ústí.  Husokachním stehnem jsme se sice zasytili, ale bohužel vůbec nepochutnali - dáváme palec dolů !!! Snad budeme mít  příští rok šťastnější ruku při výběru restaurace.

Vycházka  DLOUHÁ  TŘEBOVÁ  -  ÚSTÍ

4. listopadu 2018

Po pošmourné sobotě vyšlo počasí na dnešní nedělní vycházku z Dlouhé Třebové do Ústí přímo parádně - na jedničku, což se zcela určitě odrazilo na účasti, která byla poměrně vysoká - 11 rekreačních turistek a jeden turista :-) Díky sluníčku a dobré viditelnosti jsme se ze stráně nad Dlouhou Třebovou kochali výhledy na nejbližší obce i blízké kopce, které se ukázaly  v celé své podzimní kráse. Cesta na Kozlovec byla po loňské vichřici konečně uklizená - tedy průchozí i schůdná. Z hub nás potěšily jen muchomůrky červené - jako malované. V závěru vycházky část zúčastněných využila možnosti občerstvení na chatě Hvězda, zbytek se ubíral k domovu.

PODZIMNÍ  PROJÍŽĎKA  PODORLICKEM

3. listopadu 2018

Měla to být pohodová (zřejmě i poslední letošní společná) cyklistická vyjížďka po mírně zvlněných vedlejších silničkách krajem Podorlicka. ANO, MĚLA!!!  ALE ... už od samého rána bylo jasné, že jsme to s počasím nevyhráli ... Sobota se tak stala "jednoduchým příběhem" - u oustecké sauny se v 9,30 hod. sešlo pět cyklistických nadšenců, následovalo nezbytné společné foto ... a právě ve chvíli  startu nás začal z těžkých, šedých mraků zkrápět déšť!!!  Pršelo, jen se lilo ...  Po 200 metrech míjíme v 9,57 hod. SC Radava, vcházíme dovnitř a čekáme na lepší počasí - a čekalo se dobře :-) V poledne jsme "akci" vyhodnotili a ukončili.

A tak došlo k tomu, že jsme absolvovali nejkratší výlet v sezoně (možná i v historii Klubu) - celých 200 metrů!!! :-)

                                        PRAHA                                         OSLAVY 100 LET REPUBLIKY

28. října 2018

Bez ohledu na velmi chladné a deštivé počasí se o sváteční neděli vypravila devítka rekreačních turistů do naší metropole, aby se aktivně zúčastnila vyvrcholení oslav významného milníku naší historie - 100. výročí vzniku Československa. Na Václavském náměstí jsme se stali svědky znovuotevření Národního muzea, kde jsme nejprve stáli v neorganizované frontě, abychom se vzápětí nechali vtlačit davem dovnitř :-) Prohlídka stála opravdu za to - rekonstruované prostory září novotou ... Po obědě jsme popojeli na náměstí Jiřího z Poděbrad, abychom se prošli jedinečným Plečnikovým kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, seznámili se s historií této unikátní stavby, nahlédli do prostor u paty věže i do krypty. Poté nás přeplněné metro dopravilo na Evropskou třídu, která se stala centrem slavnostní vojenské přehlídky. Bohužel jsme přes špalíry čekajících lidí zahlédli z vojenské a požární techniky pouze vršky :-( Samozřejmě jsme nezapomněli ani na oslavy 130. výročí založení KČT a zavítali na náměstí Republiky. Zde však bylo téměř prázdno - ani koncert saxofonistů v deštivém odpoledni nepřilákal mnoho posluchačů (zřejmě jsme propásli zajímavější část připraveného programu).

Při sledování oslav z tepla svých  domovů bychom u televize  měli určitě ucelenější přehled o všech akcích z centra dění, ale my si můžeme hrdě říci: "BYLI JSME PŘI TOM !!!"

Vycházka  POTŠTEJN - LITICE NAD ORLICÍ

21. října 2018

Desítka rekreačních turistů odstartovala dnešní vycházku v restauraci Slavia v Potštejně. Opět jsme se vydali po turistické cestě Gutha - Jarkovského, tentokrát však přes obec Brná a dále proti směru Divoké Orlice překrásným údolím do Litic. Po trase jsme obdivovali nejen barvy podzimu, ale i malebnost chatové oblasti pod hradem, kde se rekreují i četní Oušťáci. Ač byla vycházka teplotami již podzimní, díky slunečním paprskům však velmi příjemná.

BABÍ  LÉTO  NA  VYSOČINĚ

12. - 14. října 2018

Excelentní počasí vylákalo desítku našich cyklistů a jejich příznivců  projet se na "vlastní pedály"  nejhezčím koutem Vysočiny, obdivovat její malebnost, roztodivná skaliska úctyhodných výšek, dochovanou lidovou architekturu usedlostí, ukrytých pod mohutnými korunami letitých stromů, ... Prověřili jsme si svou "kondičku" a obratnost při výstupech na mohutná skaliska - přírodní památky  Devět skal, Pasecká, Drátenická a Malinská skála, odkud jsme se kochali výhledy po krásném koutu Českomoravské vrchoviny. Brázdili jsme břehy rybníků Medlov, Sykovec, Milovy, spočinuli u Rumpoltova "jezírka" uprostřed lesů, občas došlo i na cykrokros, :-)  okoštovali jsme vyhlášený nektar Kadovánek (někteří zvládli i tři), poseděli v Rybářské baště Sykovec s ochutnávkou výtečných čerstvých ryb, s kytarou ...

Byla to velká třídenní paráda, báječná atmosféra, nesmírně fotogenický prodloužený víkend. Mrkněte na fotky!!!


Vycházka  LETOHRAD - DOLNÍ DOBROUČ

14. října 2018

Desetičlenná skupinka rekreačních turistek (i turistů!!!) si o nedělním odpoledni vyjela do Letohradu. Po nezbytné kávičce jsme se vydali červeně značenou turistickou cestou Gutha-Jarkovského lesem směrem Dolní Dobrouč. Po kilometrovém stoupání jsme se nejdříve ocitli V Ráji,  :-) další zastávka byla u studánky Vápenka s příjemným posezením i ohništěm, které v budoucnu  jistě využijeme. Do dobroučské restaurace Lidový dům jsme dorazili právě včas, abychom mohli sledovat průběh letošní Velké pardubické ...

Krásná vycházka prosluněnou podzimní krajinou.

ZVĚŘINOVÉ  HODY  NA  VRBICI

13. října 2018

Druhá říjnová sobota se v našem turistickém odboru nesla bez nadsázky v duchu dobrého jídla :-) Desetičlenný cyklistický mančaft zavítal do obce Vrbice, kde jsme si dopřáli nefalšované zvěřinové hody, které neodmyslitelně patří k podzimu - byť máme  babí léto v plném proudu a teploměry lámou každodenně teplotní rekordy ... Kdo z nás by si jednou za čas nedal výbornou zvěřinu? Vychutnali jsme si gulášek, kančí s brusinkovou omáčkou, dančí svíčkovou, atd. Poté jsme naše "rozmlsané jazýčky" uspokojili tradičním zastavením v choceňské cukrárně. Parádní cyklistické putování za kulinářským zážitkem jsme zhodnotili a ukončili U Pildy.

Vycházka  Brandýs n. O. - Kaliště

7. října 2018

Říjnové nedělní odpoledne s letními teplotami strávila pětice turistek z našeho oddílu rekreační turistiky v okolí nedalekého městečka Brandýs nad Orlicí. Prošly jsme Jiskrovým údolím (obyvatelky Brandýsa dokonce poprvé) :-) podél Dolenského potoka k rozcestníku nad Rozsochou. Po neznačené polní cestě jsme dorazily na Kaliště, kde nás překvapilo velké množství napadaných vlašských ořechů. A protože jsme jimi byly značně obtěžkány, vrátily jsme se do Brandýsa po silnici - nikoliv po modré TZ, jak bylo původně naplánováno .......  

SOBOTNÍ  KOLEČKO

6. října 2018

Teplý podzim láká k výletům ... Za příjemného počasí jsme se opřeli do pedálů a vydali se do Chocně, odkud jsme po tradičním "cukrárenském" zastavení pokračovali k Čertovu dubu a dále choceňskými lesy do Horního Jelení. Po obědě a gratulaci naší oslavenkyni (Majko děkujeme) jsme navštívili zdejší Trampské muzeum s rozsáhlými sbírkami českých a slovenských trampů a poté jsme se přes Korunku, Čermnou, Koldín a Brandýs vrátili domů.

Všech deset cyklistů bylo s nenáročnou cyklo vyjížďkou nadmíru spokojeno :-)