FOTOGALERIE
POUTNÍ  MÍSTO  HOMOLE

1. června 2020

                       Vyhladovělí po společnosti "parťáků" a pohybu jsme se konečně dočkali !!!                                                              Čekání na společnou vycházku bylo hóóódně dlouhé !!!                                    Vítejme zpátky !!!

S velkou radostí se o prvním červnovém pondělí vypravila sedmnáctka natěšených rekreačních turistek a turistů na poutní místo Homole, abychom si prohlédli (i s výkladem kostelničky) dominantní raně barokní kostel Panny Marie Bolestné z konce 17. století. Počasí nám vyšlo parádně, a tak někteří díky svému ostřížímu zraku, jiní díky silným dioptriím dohlédli z Homole až na Sněžku a další krkonošské vrcholky. Z návrší jsme sestoupili po unikátním kamenném schodišti a pokračovali přes vesničku Lhoty do Potštejna, odkud se plni dojmů a radosti ze společného výšlapu busem vracíme do svých domovů.  Dnešní vycházka byla jakousi oslavou k návratu do našeho normálního turistického života.   Viru zmar, turistice zdar !!!

VYJÍŽĎKA  DO  JEDLÉHO  LESA

21. května 2020


Pohádkově zajímavou pozvánku na "ochutnávku jedlého lesa", kam nás pozvali Luboš s Jitkou, si nenechalo ujít třináct cyklistek a cyklistů. Po krátké zastávce u semanínské historické zvonice a vyhlášeného "knajpoviště" jsme pozvolna pokračovali okolo rybníka Hvězda do údolí říčky Třebovky - do obce Třebovice. Ve zdejším naučném parku jsme obdivovali stromy a keře s jedlými plody, divokou zeleninu, jedlé trvalky i bylinky, prošli se meditačním labyrintem z buksusu, špacírovali po chodníčku reflexní terapie, zacvičili si na venkovních fitness prvcích ...   Zkrátka - užili jsme si krásně  provoněné májové odpoledne.

RESTART  CYKLOSEZONY 2020

17. května 2020

A je to tady !!!   Kdo si počkal, ten se dočkal !!!                                                                                           Po dvou měsících nedobrovolné karantény, kam nás uvěznila "hnusná - neviditelná - pichlavá sviňa", se  sdružujeme, shromažďujeme, shlukujeme, srocujeme, scukáváme, ... ba i houfujeme, abychom po vynucené pauze opět společně šlápli do pedálů ... Hurááááá ...  Cílem nedělní odpolední vyjížďky pro jednadvacítku cyklistek a cyklistů bylo návrší stolového tvaru severně od Vysokého Mýta - rozhledový Bučkův kopec, odkud se nám otevřela pěkná podívaná nejen na královské věnné město, ale i na krajinu Podorlicka a Českomoravské vrchoviny.  Poté se přes oblíbené výletní místo "kujebáků" Vinice, lesním terénem po břehu třpytící se hladiny rybníka Chobot, vracíme notoricky známou (silně zahuštěnou)  údolní cyklostezkou z Chocně zpět do Ústí.

Kolu zdar !!!   Viru zmar !!!

HEJ HOLA   ...   NA KOLA

13. března 2020

V pátek třináctého ve třináct si desítka natěšených cyklistek a cyklistů vyšlápla na první letošní společný cyklo "votvírák"  předjarní přírodou malebným údolím podél Tiché Orlice z Oustí do Chocně a zpět.                                                                                                                                                                Ukázalo se, že fazónu máme dobrou - tak huráááááá do cyklosezóny   MMXX!!!                                      Ať to jede !!! Ať to sviští !!!

HLEDÁNÍ  STROMOUCHA

7. března 2020

Přes dvě desítky turistek a turistů z našeho odboru podpořily svou aktivní účastí jubilejní 20. ročník oblíbeného jarního pochodu "HLEDÁNÍ STROMOUCHA", který tradičně pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka. Lesního skřítka se nám podařilo vypátrat s razítkem v ruce pod lanšperskou dominantou v tamní hospůdce, kde byla společná kontrola pro všechny trasy. Vrtošivým počasím jsme si nenechali pokazit pohodovou předjarní sobotu :-)

Vycházka ČESKÉ LIBCHAVY - ÚSTÍ n. O.

26. února 2020

Busem tam, pěšky zpátky .....   Středeční vycházka skupinky rekreačních turistek začala společným obědem v restauraci Chata Habřinka v Českých Libchavách, odkud jsme se pozvolna vydaly stezkou pro chodce a cyklisty podél Libchavského potoka zpět do Ústí.

DOLNÍ KOUNICE  -  IVANČICE

19. února 2020

Cílem dobrodružné výpravy osmičky rekreačních turistek byly městečka Dolní Kounice a Ivančice, ležící jihozápadně od Brna. Již ve vlaku bylo jisté, že o dobrou náladu nebude nouze, což se nesetkalo s pochopením jedné spolucestující starší "dámy", ale to nám na náladě neubralo :-)  Ve starobylých Dolních Kounicích nás čekala komentovaná prohlídka impozantní zříceniny kláštera ROSA COELI (Růže nebeská), kterým nás provedla velmi fundovaná průvodkyně, od které jsme se dozvěděly řadu zajímavých informací z bohaté historie tohoto úžasného místa. Po výborném obědě se busem přesouváme o několik kilometrů dál - do Ivančic, rodného místa herce Vladimíra Menšíka. Ve zdejším muzeu jsme si prohlédly stálou expozici této významné herecké osobnosti, která představuje jeho život a tvorbu. Jen škoda, že významu neodpovídá prostor, který mu je věnován. Samozřejmě nechybělo naše zastavení před rodným domem či školou, která nese jeho jméno.  Se spoustou zážitků, dojmů a v dobré náladě opouštíme jižní Moravu a naprosto spokojeni se vracíme domů. Hanko, výlet se nám moc líbil a děkujeme !!!

VEPŘOVÉ HODY NA VRBICI

8. února 2020

Tradiční vepřové speciality provoněly obecní sál malebné vesničky Vrbice (ovar, gulášek, výpečky, řízečky, prejt, kroupy, jitrničky, tlačenka, ...). No, bylo toho dost, jen škoda, že člověk nemohl ochutnat všechny dobroty. Samozřejmě nechybělo pivečko, které k pašíkovi neodmyslitelně patří. Zabijačková sobota se pomalu překlopila do druhé poloviny a třináctka orlickoústeckých turistů pokračovala z kopce do kopce a zase z kopce do Potštejna (místa dnešního startu i cíle), odkud nás bus odvezl do náručí našich domovů.  Byla to fajnová sobota pro ty, co neseděli doma ... chuťově jsme se zahřáli jak na těle, tak na duši. Karlíku, děkujeme :-)

Vycházka  BEZPRÁVÍ  -  ÚSTÍ

8. února 2020

O sobotním poledni se vypravila třináctka rekreačních turistů na nenáročnou vycházku po překrásné údolní cyklostezce z osady Bezpráví do Ústí. U základního kamene Skanzenu totality jsme nejprve zavzpomínali na naši někdejší účast při celostátně populární akci recesistické Společnosti za veselejší současnost, obdivovali jsme lesnaté svahy nad meandrujícím tokem Tiché Orlice, minuli  Dolečkovu hájovnu s pomníčkem Na Luhu, občas se vyhýbali četným cyklistům a po dvou hodinách končíme naši příjemnou vycházku  posezením v Avionu.

BRANDÝS n. O. - HŮRKA - ÚSTÍ n. O.

1. února 2020

Přestože hygienici doporučují v těchto dnech vyhýbat se seskupením většího počtu lidí z důvodu plošné chřipkové epidemie, která zachvátila Česko, Moravu i Slezsko, stejně jako naši rekreační turisté nedbáme a seskupujeme se v osmičlennou skvadru, abychom vyrazili  hopsa hejsa z "brandejského"  náměstí vzhůru na zříceninu  stejnojmenného hradu, odkud výhledy na "Kozárov" stojí zato.  Necháváme se hýčkat přívětivými slunečními paprsky a pokračujeme přes osadu Kaliště a Rozsochu  k pomníku tří obětí letecké katastrofy z roku 1948 na vrchu Hůrka. Při sestupu na úpatí kopce opékáme buřtíky ... letos první společné :-)  Občerstveni míříme přes chatovou osadu Klopoty vstříc cíli našeho putování do Kerhartic - ke Kačerovi. Užili jsme si prima jarní den v přírodě ve společnosti parťáků ... bylo fajn ...  a na první únor nezvyklé teploučko, byť k jaru ještě KROK KUS :-)  Karlíku, děkujeme !

DLOUHÁ  -  ČESKÁ  TŘEBOVÁ

1. února 2020

Dneškem jsme se přehoupli do druhého měsíce letošního roku a za mimořádně teplého až jarního počasí si  početná skupinka rekreačních turistů vyšlápla po cyklostezce z Dlouhé Třebové přes Lhotku do města s kohoutem ve znaku. Nahlédli jsme do nové tenisové haly, prohlédli si areál rotundy sv. Kateřiny, prošli se podél  řeky Třebovky  a výlet zakončili ve  Vavřínových lázních  -  "O své zdraví nemá bázně, kdo zná Vavřínovy lázně" :-)                                                                                                      Děkujeme Aničce za pěknou vycházku!

LIBCHAVSKÝ  MASOPUST

25. ledna 2020

Masky, dobré jídlo a pití - tak vypadalo sobotní masopustní veselí v Libchavách, na které nás tradičně pozvala Alenka a Lenka :-)  Nejprve jsme si pochutnali na skvělých  koblížcích, obložených chlebech s  výbornou škvarkovou pomazánkou, zahřáli se voňavým svařákem, poté se vymódili do různých kostýmů k pobavení sebe i okolí :-) a následně vpluli do pestrobarevného masopustního průvodu, abychom si společně užili bezvadnou lidovou taškařici. Oslavy vyvrcholily v prostorech fary, kde na všechny čekala spousta zabijačkových specialit, bohatá tombola a k tomu všemu vyhrávali místní muzikanti. Libchavský masopust se zkrátka vydařil - byl voňavý, veselý, fajnový ...   

                                            "ALENKOaLENKO" - děkujeme za pohostinnost !!!!!!

KOLÍN

21. ledna 2020

Nabízenou exkurzi ve známé kolínské automobilce TPCA využila o pracovním úterku jen šestice rekreačních turistů. Nejprve jsme shlédli prezentační video  o historii zdejší továrny, která vyrostla na zelené louce po přelomu tisíciletí a doposud vyrobila více než tři a půl miliónu automobilů. Poté jsme nafasovali bezpečnostní ochranné pomůcky a vláčkem projeli provoz, kde jsme nahlédli do výroby a na vlastní oči viděli, jak se z obyčejného plechu "vyklube" moderní malé auto :-)  A nebyla to jen automobilka, co jsme v Kolíně ještě stihli. Navštívili jsme Regionální muzeum se zajímavou výstavou "Bytová kultura v Československu", která nám připomněla nedávné vybavení našich interiérů. Posezení u kávy bylo příjemným zakončením našeho aktivního dne ve městě Františka Kmocha.

VRCHLABÍ

18. ledna 2020

O třetí lednové sobotě se vypravila skupinka dvanácti rekreačních turistů do malebného horského města na úpatí nejvyšších českých hor - do Vrchlabí, kam nás vylákala expozice netradičního Krkonošského pohádkového betlému řezbáře Pavla Tryzny. V zámeckém parku jsme obdivovali na čtyřicet dřevěných postav a zvířátek v životní velikosti ... parkem kráčí paní kněžna, stranou hrají muzikanti, za domem štípe dědeček dříví, babička ho odnáší ... a na vše dohlíží sám Krakonoš.      Přes klášterní zahradu, spojující zámecký park a Augustiánský klášter, pokračujeme na vrchlabské náměstí do muzea, situovaného ve čtyřech starobylých domcích, abychom si prohlédli výstavu biblických příběhů, vzácné betlémy z depozitářů, seznámili se s bohatou historií města či původním vybavením domácích tkalcovských i jiných řemeslných dílen. Zatímco v podhůří Krkonoš nebylo po sněhu ani památky, doma v Ústí nás přivítala první sněhová nadílka letošní zimy. 

Za krásný výlet děkujeme Haně a průvodkyni Ivě  :-)

FOTOSTŘÍPKY  Z  VÝROČNÍ  KONFERENCE

12. ledna 2020

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA II.

11. ledna 2020

Jedenáctým dnem trvá leden roku MMXX a sedmnáctka turistů vyrazila na severní Moravu, abychom na "nádru"  v Bludově započali celodenní výlet, který nám bohužel ztížily místní povětrnostní podmínky. Zažili jsme vskutku vzrušující okamžiky - balancování, potácení, smýkání, bezvládné klouzání, nekontrolované rozbíhání noh všemi směry - zkrátka LEDOVÉ RALLYE,  kdy se jeden musel mít stále na pozoru :-)  Přesto panovala veselá atmosféra a zcela určitě budeme mít na co vzpomínat - líbila se nám zajímavá rozhledna na vrchu Brusná (že by Brusinka?), prošli se lesním biokoridorem s podivným názvem Gryngle, cestou necestou, led neled jsme se doslova drápali přes vrch Chocholík průstupným i neprůstupným lesním porostem na kopec Háj s další dřevěnou rozhlednou, odkud se za dobré viditelnosti naskýtá překrásný výhled na Jeseníky a Orlické hory, uprostřed hvozdů jsme objevili poutní místo, které by zde nikdo nečekal - kostel Božího Těla s křížovou cestou, ...    Pohlceni tmou se vracíme z vlakové stanice Ruda nad Moravou do svých domovů léčit dnešní šrámy, lízat utržené rány a poté počítat ovečky ...    

Luboši, děkujeme a těšíme se na nové zážitky při římské trojce :-) :-) :-)

Vycházka  BRANDÝS N. O. - CHOCEŇ

4. ledna 2020

Zřejmě díky novoročnímu předsevzetí se vydala o první lednové sobotě na nenáročnou vycházku malebným údolím Tiché Orlice z Brandýsa do Chocně  celá jedenáctka rekreačních turistek. Lednovým sluníčkem "zalitou"  pohodovou cestu podél řeky, která je zároveň cyklostezkou propojující obě města, jsme zvládly za hodinku a chlup, setkaly se s koledníky v rámci Tříkrálové sbírky a v cíli jsme obdivovaly nádherné opukové skály půvabné přírodní rezervace Peliny. Chocenští si svých parků umí vážit a ne nadarmo mají v propagačních materiálech uvedeno: "Choceň - město v parku, park ve městě".

NOVOROČNÍ VÝSTUP NA ANDRLŮV CHLUM

1. ledna 2020

OUŠŤÁCI PŘISPĚLI ZA 17 LET ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM SPOLUOBČANŮM ČÁSTKOU 68.035 Kč

První den roku 2020 provázelo pěkné slunečné počasí. Úspěšný byl i jedenadvacátý ročník NOVOROČNÍHO VÝSTUPU NA ANDRLŮV CHLUM. První lidé přicházeli na turistickou chatu Hvězda již před osmou hodinou, kolem desáté hodiny byly již všechny židle obsazeny - a to trvalo až do večera. Letos se zaprezentovalo 1214 milovníků zimní přírody. Nejvíce bylo pěšáků, přijížděli však i mototuristé, cyklisté a jezdci na koních, pouze běžkaři měli smůlu. Sníh i letos chyběl. S velkou profesionalitou vše zvládal sehraný tým Leoše Grima. Za 21 let si vyšlo na Nový rok na Andrlův chlum 21 890 spokojených turistů. Většinou z Ústí nad Orlicí i z České Třebové, zastoupeno je hlavně Podorlicko, této akce se ale zúčastňují lidé z celé republiky od Plzně až po Přerov. Letos jsme přivítali i skupinu Slováků.                  Již sedmnáctým rokem je pořádána veřejná sbírka "NOVOROČNÍ ČTYŘLÍSTEK". Výtěžek je určen k zajištění aktivit pro zdravotně postižené spoluobčany v programu "TURISTIKA PRO VŠECHNY". Ústečtí pořadatelé vybrali částku 7.110 Kč, za 17 let  68.035 Kč. Vloni byly peníze určeny dvěma vozíčkářským stezkám v Ostravě - Bělském lese a kolem Krásné Lípy, rovněž byly zbudovány bezbariérové úpravy v chatě na Čiháku v Orlických horách. I letos bude sbírka využita na vyznačení tras pro vozíčkáře a na bezbariérové úpravy na chatách KČT.                                                                                                            Opravdovým bonbónkem byl dopolední pohled na sluníčkem nasvícenou rozhlednu "STŘÍBRNOU KRASAVICI", pěkné pohledy byly i z vyhlídkového stolce do kraje.                                                                                                                                                                                                                  Milan Richter

NOVOROČNÍ  STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2020

Právě začínají dvacátá léta 21. století a naši turisté po prohýřené silvestrovské noci nezahálejí a ihned na Nový rok se s  Petrem a Patrikem vydáváme na tradiční několikakilometrový ozdravný okružní špacír zimní krajinou v okolí Ústí, při kterém samozřejmě pro zpestření nechyběl ani malý ohňostroj  :-)  Bezvadné odpoledne bylo zakončeno U Kačera, kde jsme stanuli "tváří v tvář" řadě záludných soutěžních otázek a kvízu o věcné ceny.                                                                                                      A tyto společné okamžiky si budeme nejen pamatovat, ale i dávkovat během 366 dní letopočtu s dvěma desítkami.

STRÁŽNÝ

31. prosince 2019

Než-li odbije  půlnoc posledního dne roku,  podpořili jsme svou aktivní účastí tradiční SILVESTROVSKÉ SETKÁNÍ, které se dlouhá léta  koná v lesích východně od Ústí - NA VRCHU STRÁŽNÝ. Společně s příchozími jsme si popřáli do nového roku, opekli buřtíky a na zdraví si připili šampaňským, ...                                                                                                                                                                                                                                   A nyní již huráááááá do finále roku 2019 :-) :-) :-)

POSLEDNÍ  VÝŠLAP

28. prosince 2019

Velmi početné hejno turistek, turistů a našich příznivců mělo spicha  na orlickoústeckém rynku, aby si nejprve tradičně vyšláplo na poslední vycházku a poté zakončilo rok společnou párty. Příjemné "spotřební zázemí" jsme letos nalezli v libchavském hostinci U Džbánu, kde jsme poseděli, pokecali, taky játra zpevňovali a za doprovodu hudební skupiny The Šedous Band se i pěkně rozšoupli :-) :-) :-)    Bezva mejdan, skvělá atmosféra, ... Zkrátka a dobře - byla to parádní jízda, taková pomyslná tečka za naším vydařeným turistickým rokem. Martine, děkujeme !!!

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

14. prosince 2019

Naše domovy září čistotou, voní vanilkou a skořicí, ale do Štědrého dne zbývá přeci jenom ještě krapet času ...  Proto si osmadvacítka turistek a turistů zkrátila čekání na Ježíška oblíbenou adventní vycházkou do obce Sudislav, kde jsme si v místním hostinci společně pošmákli na výborném obědě, chvíli spočinuli v družné debatě, ...   Poté někteří z nás fičeli na vlak do nedalekého "Kozárova", jiní udělali čelem vzad a pomaloučku polehoučku vyrazili do svých domovů pěkně po svých.                      Kdesi jsem četla, že barvou letošních Vánoc bude bílá. Věřme, že nebude jen ozdobou nákupních center, ale že na nás bude čekat pravá "Ladovská zima" i venku za okny - a u Muzea i čtyři :-) :-) :-)

PODORLICKÉ  PUTOVÁNÍ

7. prosince 2019

Den před druhou adventní nedělí pořadatelé ze Sboru pro záchranu hradu Lanšperka odstartovali dvacátý ročník tradičního "Podorlického putování", kterého se za nevlídného počasí zúčastnila i hrstka turistek a turistů z našeho odboru.

KOLEM HRANIČNÍCH KAMENŮ

27. listopadu 2019

V pochmurném středečním odpoledni se vydala pětice rekreačních turistů na výpravu kolem zemských kamenů na českomoravském pomezí u města Svitavy (Javorník - Kukle).  Obdivovali jsme "němé svědky minulosti" - více než 200 let staré kameny z období vlády Marie Terezie, která systém značení hranice zavedla.  Prošli jsme si nejen historii, ale cestou jsme našli i houby, sledovali lesní práce s moderní technikou či dokonalé stavby mravenčích hnízd, ...  Jedinou závadou bylo nevlídné počasí a absence pohostinství, kde bychom se mohli zahřát a občerstvit :-)                                        Téma hraničních kamenů nás zaujalo, dozvěděli jsme se zase něco nového. Děkujeme panu Bodečkovi za zajímavou vycházku.

VÁNOČNÍ PROHLÍDKA ZÁMKU  ŽLEBY

23. listopadu 2019

Třistadvacátýsedmý den roku strávila skupina čtrnácti rekreačních turistů na adventně vyzdobeném romantickém zámku Žleby, kde jsme nasávali příchuť blížících se Vánoc. Čekala nás prohlídka s komentovaným výkladem o vánočních obyčejích, prošli se zámeckými komnatami provoněnými cukrovím, vánočkami i perníčky, setkali se s opravdovými anděly a v zámecké kuchyni jsme si pochutnali na čerstvě upečených  koláčcích. Poděkování patří tamějším organizátorům, zručným pekařům a hlavně Marušce, která tuto akci zajistila. :-)

ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2019

15. - 17. listopadu 2019

Statisícová hanácká metropole Olomouc se stala místem tradičního rozloučení s hlavní letošní turistickou sezonou - 48. ročníku prestižní akce "ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM", kde nechyběly na dvě desítky turistek a turistů z našeho klubu. Organizátoři účastníkům ukázali jak krásy a pamětihodnosti starobylé metropole Hané, tak přírodní zajímavosti v oblasti Litovelského Pomoraví a Nízkého Jeseníku.

JELENÍ  PŘÍKOP

16. listopadu 2019

Pražský hrad u příležitosti oslav státního svátku mimořádně otevřel veřejnosti krásnou oázu ticha a zeleně - Jelení příkop, který býval od nepaměti přirozenou ochranou panovnického sídla. Tuto unikátní možnost si nenechala ujít sedmička rekreačních turistek a turistů. Při jednosměrné prohlídce, která místy vedla náročným terénem, jsme obdivovali výsledky rozsáhlých rekonstrukčních prací, prošli se oceňovaným tunelem skrz Prašný most, kochali se neotřelými pohledy na Hradčany, svatovítskou katedrálu či opevnění okolo Hradu. Přestože jsme nenarazili na žádné jeleny - nejsou zde již několik století :-) - stojí tato přírodní rokle rozhodně za návštěvu. Stejně jako jedinečný Svět medúz (největší Medúzárium v Evropě), nacházející se na střeše obchodního centra Arkády Pankrác, kde jsou k vidění tisíce medúz v osmatřiceti akváriích.                                                                                                              Užili jsme si překrásnou sobotu s mnoha příjemnými zážitky.  Hano, děkujeme !

HUSA

9. listopadu 2019

Třináct ústeckoorlických turistů se nenechalo odradit sychravým časem a z České Třebové vyrazilo na tradiční pouť za svatomartinskou husou. Počáteční nepřízeň počasí se nám podařilo přečkat v jednom z místních pohostinství, odkud jsme se následně vydali na osmikilometrovou trasu s cílem na Andrlově chlumu, kde na nás čekala zasloužená odměna v podobě husí pochoutky.                                                Sobotní "husí hodování" jsme si doslova dosyta užili :-)  Kubo, děkujeme !!!

      SVITAVY -  prohlídka kostela sv. Josefa

6. listopadu 2019

Šesté listopadové odpoledne navštívila osmička ústeckých turistek a turistů centrum regionu Českomoravského pomezí - Svitavy, kde nás čekala komentovaná prohlídka baziliky svatého Josefa (jinak též Červený kostel). Chrámovými prostory neodmyslitelné dominanty města nás provedl a o historii velmi poutavě vyprávěl pan Štrych. Děkujeme !!!  Poté jsme pomyslnou tečku za naším vydařeným výletem udělali v místní kavárničce u grogu a horké čokolády :-)

Děkujeme panu Bodečkovi za pěknou akci.

Vycházka  POTŠTEJN - LITICE  n. ORLICÍ

3. listopadu 2019

Dušičkové počasí posledních dnů se proměnilo ve vlahou neděli, na kterou si rekreační turisté naplánovali opakovanou vycházku z Potštejna přes Brnou do Litic nad Orlicí. Údolím se klikatila Divoká Orlice, opadané listnaté stromy v lese daly nahlédnout na opuštěné rekreační chaty i na vrcholek Hradního kopce se zachovalým středověkým hradem. Vycházka se díky příjemnému počasí vydařila a sedm turistek si pochvalovalo půlden strávený na čerstvém podzimním vzduchu.

BARVY PODZIMU

27. října 2019

Sluníčko vytáhlo čtveřici cyklistů a mne :-) na nedělní celodenní výlet po Lanškrounsku. Hlavní obrys cesty tedy znáte, nyní přidám pár podrobností :-)     Trasa byla nenáročná, přehledná, bez jakýchkoliv záludností, z čehož vyplývá, že by nás nemělo nic překvapit ...  JENŽE - věřte nebo ne, na Třebovickém sedle nastalo "drama" - nádherné počasí fuč, těžké a temné mraky se na nás doslova valily z údolí od Damníkova a rázem se "vokosilo" nejméně o deset stupňů. Naštěstí slota brzy skončila, mlžné cáry se rozpustily a my si opět plnými doušky vychutnávali sluneční paprsky a pestrobarevné tóny sluncem zalité podzimní přírody. Pomalu se začalo smrákat, nejvyšší čas dojet za světla domů.                                                                                                                                            Toníku - díííky, byla to moc pěkně strávená poslední říjnová neděle.

HNÁTNICE - LANŠPERK   (přes KOČTINU)

27. října 2019

Hrstka pěti rekreačních turistek vyměnila podzimní práce na zahrádce za pohodovou vycházku na nedaleký Lanšperk. Z Nebíčka jsme přešly po cyklostezce na okraj Dobrouče, odkud jsme stoupaly po zelené TZ přes osadu Kočtina na Lanšperk. Bezoblačná obloha a téměř letní počasí nám zajistily krásné výhledy široko do kraje.                                                                                                                      Nááádherná nedělní vycházka.

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA   I.

26. října 2019

Šestadvacátý říjnový den se rozhodla třináctka turistek a turistů dát Oustí sbohem a vyrazila po dvou lesklých kolejnicích objevovat nádhernou přírodu a zajímavou historii Šumperska. Prošli jsme se unikátním termálním parkem lázeňského městečka Velké Losiny, kde jsme mimo jiné obdivovali exteriéry skvostného renesančního zámku a Ruční papírny, jedné z nejstarších fungujících papíren svého druhu v Evropě. Z ptačí perspektivy jsme se rozhlédli po Šumpersku z masivní dřevěné rozhledny Bukovka, zavítali do malebné vesničky Rejchartice, kde nás zaujala louka plná dřevěných andílků - galerie pod širým nebem s názvem Andělárium. Překrásné výhledy na Jeseníky s vrcholem Pradědu se nám naskytly z altánu na špičce skalního útvaru Městské skály ... a po chvíli opět ty úžasné rozhledy, tentokráte z bizarního skaliska Kokeš ... To se prostě neokouká :-)    Poté nás již čekal sešup do velmi pěkného města - brány Jeseníků - Šumperka, kde náš výlet končil.                                             Luboši - GRANDE PARADE - DĚKUJEME a těšíme se na římskou dvojku :-)

KRAJINOU  RYBNÍKŮ

23. října 2019

Ani zataženo nízkou oblačností, která se rozpustila až v odpoledních hodinách, neodradilo pětici cyklistů od nenáročného okružního výletu po krajině plnou rybníků v okolí "Kujebiny".  Příjemná rovinatá trasa nás vedla po vesnických silničkách a polních cestách tak, abychom se potkali s co největším počtem rybníků - Velkozálešský, Lačnovský s bývalým vodím mlýnem Betlém, Heřmanický (Dolní, Prostřední, Horní), Netřebský, Tisovský, Bačův a největší z nich - Chobot s úctyhodnou plochou 49 ha. Bohužel, některé byly vypuštěné, takže k vidění bylo pouze vysychající bahno na jejich dně  :-(  A protože se světlo začalo pomalu vytrácet, vydali jsme se mnohokrát ojetou cestou ke svým domovům.    Ahóóóój, krásný podzime !!!!!

HRÁDKEM NAHORU A DOLŮ

20. října 2019

... aneb kolaudace modernizovaného průtahu ze sedel kol ...

Nedělní odpoledne se stalo zásadním dnem pro modernizovanou hrádeckou frekventovanou komunikaci, neboť na pomyslnou kolaudaci vyrazila pětičlenná cyklistická kolaudační komise, aby ze sedel bicyklů důkladně prověřila kvalitu provedení nově otevřeného úseku této důležité spojnice mezi Ústím a Chocní. Abychom na to lépe viděli, ihned na začátku obce Hrádek jsme tam hodili nejlehčí převod a slimáčím tempem šlapali vzhůru až k lesní křižovatce, kde jsme ocenili výbornou kvalitu povrchu a celkové provedení stavby. Co jsme si vystoupali, to si za odměnu i sjedeme - a tak se v "cukuletu" ocitáme v Kraji Bedřicha Smetany. Projeli jsme Horky, Podšvábí, Cerekvici n. Loučnou, okrajem Litomyšle (památky tentokráte necháváme na jindy) a za dlouhou údolní obcí Sloupnice znovu tradáááááá vzhůru - lesní cyklotrasou opět na Hrádek, odkud jsme krásnými zatáčkami fičeli rychlostí blesku do cíle.                                                                                                                                                                                                                     Závěr kolaudační jízdy:                                                                   Pětičlenná cyklistická kolaudační komise z odboru KČT v Ústí n. O. při obousměrné kontrolní jízdě na modernizovaném úseku   n e s h l e d a l a   žádných závad a doporučuje všem cyklistům si na Hrádku provětrat kola, plíce a vyzkoušet své síly. To se fakt povedlo :-)

VÝLOV RYBNÍKA OBORA

19. října 2019

K létu neodmyslitelně patří koupání, k podzimnímu období výlovy rybníků ...   Krátce před desátou ráno si osmička cyklistů vyšlápla  k bošínskému rybníku Obora, který třetí říjnovou sobotu vydal své poklady - rybáři vylovili kapry, amury, líny, štiky a další ryby a přímo na hrázi se uskutečnil i jejich prodej. Chvíli jsme "zalelkovali" a poté naše okružní jízda Choceňskem pokračovala okolo Čertova dubu přes Choceň, Nasavrky a Brandýs, odkud se domů vracíme netradičně přes Rviště a Dobrou Vodu.  Panečku, to byla bezva jízda :-)                                                                                                                 Užili jsme si pohodovou sobotu  a do zásoby si nakoukali pestré barvy pokračujícího babího léta. Další pěkný výlet - Toníku, díky :-)

POSLEDNÍ PAPRSKY BABÍHO LÉTA

15. října 2019

Teplá část roku co nevidět skončí... Proto se pětice cyklistů rozhodla maximálně využít posledních teplých slunečních paprsků, chytla řidítka a hurááááá do barevné podzimní přírody.  Projeli jsme se nádherným údolím Moravské Sázavy po bezvadné cyklostezce, zbudované na místě bývalé železniční trati,  ze Zábřehu na Moravě do Hoštejna - jen škoda, že není o dvacet či třicet kilometrů delší :-)  Zvenčí i zevnitř jsme prozkoumali atraktivní parní lokomotivu v expozici železničního skanzenu Lupěné. Své plíce čistíme při prudkém výstupu na kopec se zbytky středověkého hradu nad obcí Hoštejn, kde se majestátně tyčí zdaleka patrný obelisk na paměť zprovoznění železnice Olomouc - Praha a kde se chvíli kocháme překrásnými výhledy na sluncem zalité údolí ... Naší pozornosti neunikla jak nově zrekonstruovaná polní cesta, vedoucí přes tatenická humna přímo do centra této podlouhlé obce, kde obdivujeme exteriéry místního renesančního zámku, tak i nová cyklostezka spojující Žichlínek a Lanškroun. Nabaženi pohledy na pestrou mozaikou  přírodních barev a úžasně  planoucí listy stromů se vracíme přes lanškrounské rybníky do svých domovů.                                                        Výlet byl překrásným barevným festivalem :-)

ZA LEGENDÁRNÍM PERUÁNEM

13. října 2019

Druhá říjnová neděle ve znamení nejsledovanějšího, nejprestižnějšího, nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy - 129. Velké pardubické. Skvělá příležitost  "osedlat své věrné oře" a vyrazit veskrze rovinatou trasou nikoli do perníkem provoněného města, ale za výjimečným dostihovým hnědákem Peruánem, trojnásobným vítězem Velké pardubické, jehož bronzová socha v životní velikosti zdobí obec Zámrsk. Šestice cyklo jezdců obdivovala úžasný pomník legendárního šampiona, vymodelovaného do posledního detailu v dostihovém cvalu - v trysku. Překrásný čas  jsme strávili v místním  zámeckém parku, kde jsme se kochali pohledy na  barvy podzimu, stěhující se pomaloučku do korun stromů. Proslulý překážkový závod jsme sledovali na televizní obrazovce v jedné z choceňských restaurací a radovali se z vítězství hnědáka Theophilose, jehož trenérem není nikdo jiný, než-li ikona českého jezdectví - Josef Váňa.                                                                                ... A parádní  "dostihová neděle",  korunovaná téměř letním počasím, byla u svého konce.  Kdo zaváhal a nejel, má čeho litovat ... :-)

PŘES DVĚ CUKRÁRNY A JEDEN BRUMBÁROV

12. října 2019

V Česku panovalo modro od Aše až po Ostravu, teploty mnohde překonávaly své letité říjnové rekordy a čtrnáctka cyklistek a cyklistů se "volejovým" tempem vydala na sobotní vyjížďku, kterou jsme zahájili v potštejnské cukrárně, kde jsme uspokojili naše choutky na sladké, abychom si vzápětí v malebném údolí Brumbárov pošmákli na výtečných bramborácích - vskutku požitkářská cyklistika :-)  Po chvíli zevlování jsme šlápli do pedálů směr Horní Jelení a spletí lesních cest jsme se ocitli před Újezdem u Chocně, odkud se již vracíme notoricky známou cestou do svých domovů.                            Vyjížďka se opravdu vydařila, probíhala v poklidném tempu a všichni jsme byli moc spokojeni ...  Same, díky !!!