Fotogalerie                                       DLOUHÁ TŘEBOVÁ - ČESKÁ TŘEBOVÁ

10. ledna 2022

Druhé lednové pondělí se rekreační turisté sezvali k pohodové vycházce z nedaleké Třebové Dlouhé do Třebové České. Osmička nadšenců  se vydala v mlhavém dopoledni tradičně a bezpečně po místní cyklostezce klikatící se podél říčky Třebovky směrem k jihu. Místo obvyklé zacházky k rotundě sv. Kateřiny jsme tentokrát zvolili návštěvu sportovního areálu Peklák, bohužel kvůli nepříznivému počasí bez lyžařů. Příjemně nás překvapilo vybudované zázemí nejen pro návštěvníky, ale  i pro další druhy sportů. Po obědě v Pivovaru Faltus jsme se záhy po poledni vraceli spokojeni domů. Děkujeme Emě za pěknou vycházku.

LIPOVOU ALEJÍ K BETLÉMU

6. ledna 2022

"Půjdem spolu do betléma..." rozhodli se rekreační turisté po Novém roce. A tak se na tříkrálovou prohlídku dřevěného betlému v Českých Libchavách vypravila patnáctičlenná skupina. Za slunného a větrného počasí jsme stoupali z obce nově vysázenou lipovou alejí k  nedávno vysvěcenému betlému, který zahrnuje kromě svaté rodiny jen četná lesní zvířata. Nedaleko stojící anděl shlíží na kostel v údolí i na protější pásmo kopců na obzoru. Dobře zvolené místo se jistě stane cílem mnoha vycházek i cyklovýletů. Nezapomeňte se tam vypravit. 

Děkujeme Věře za krásnou vycházku.

                          DVAADVACÁTÝ NOVOROČNÍ VÝSTUP                      NA ANDRLŮV CHLUM

1. ledna 2022

Novoroční výstup se vydařil - návštěvníků 1119, novoročních čtyřlístků jsme prodali 265, to znamená 7956 Kč na konto handicapovaným turistům. Počasí nic moc, ale lidi chodili celý den s dětmi i pejsky. Chatař měl otevřené okénko venku, vevnitř bylo skoro pořád plno, ale čtyři u stolu. Vše proběhlo bez problémů.  

TAK ŠŤASTNÝ DOBRÝ ROK, MILÍ PŘÁTELÉ !!!  

                                                                                                                                             Milan a Květa Richterovi

NOVOROČNÍ  STŘÍZLIVĚNÍ

1. ledna 2022

Svět přivítal rok ve znamení tří dvojek a samozřejmě ani v našem turistickém odboru nezůstáváme pozadu -  Nový rok slavíme pohybem na čerstvém vzduchu :-)   První novoroční odpoledne si zpestřujeme několikakilometrovým okružním ozdravným špacírem krásnou krajinou v okolí Oustí, na který nás již po jednatřicáté pozval Petr :-)   Společně jsme se pěkně prošli, poklábosili, zřejmě prožili i rekordně teplý Nový rok a povedenou vycházku zakončili opékáním špekáčků v areálu Vodáckého tábořiště Cakle.  Petře, díííky !!!!!

STRÁŽNÝ

31. prosince 2021

A jak završit konec roku?  Někdo tráví Silvestra na horách či u moře, někdo doma u telky a někdo si rád vyšlápne na vrch Strážný - na tradiční silvestrovské setkání v lesích. Za céééé je správně :-) :-) :-)  Příjemnou atmosféru letos podpořilo nevídaně teplé počasí, o zábavu se postarala skupina hudebníků a samozřejmě i samotná sešlost - přišli mladí i staří, místní i přespolní, někteří se zdrželi chvíli, jiní hodinku, dvě, ... :-)   Pohodlně jsme se prošli, občerstvili, popovídali, přiťukli si na zdravíčko a s nadějí již vyhlížíme nastupující rok s dvojkou na konci -  rok 2022 !!!

POSLEDNÍ  VÝŠLAP

30. prosince 2021

Unaveni přemírou jídla i televizních pohádek početná horda orlickoústeckých turistů a jejich příznivců přelstila svého vnitřního lenocha, zvedla se z pohovek, vohákla se do turistického a  vyrazila  na nenáročnou vycházku přírodou se zakončením pod rozhlednou "Stříbrná krasavice", kde jsme dopsali naši poslední společnou letošní turistickou kapitolu. Děkujeme Martinovi za tradičně příjemnou rozlučku s končícím rokem 2021.

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

11. prosince 2021

Krátké prosincové dny jsou jako stvořené k lenošení, ale to není nic pro nás - pro necelou dvacítku turistů z našeho odboru ... Narazili jsme si kulichy, vytáhli jezdce zipů až ke krku a čekání na Ježíška si zpříjemnili tradiční adventní procházkou, při které jsme si užili trasu vedoucí nádherně zasněženou krajinou s překrásnými výhledy na ústeckoorlické brdky, družnou besedu v teploučké libchavské hospůdce a s nadsázkou lze říci, že i rumu bylo jako v Ostravě na šachtě :-) :-) :-)    Děkujeme BUŇCE MENDRIK za poetickou třetí adventní sobotu !!!

PODORLICKÉ  PUTOVÁNÍ

4. prosince 2021

Dlouhá léta každou první  sobotu v prosinci  pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka pohodový turistický pochod vedoucí okolím Ústí nad Orlicí.  Příjemnou atmosféru této oblíbené akce si užila i řádka turistů z našeho odboru.   

ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM 2021

Od pátku 19. do neděle 21. listopadu hostila moravská metropole Brno účastníky 49. ročníku turistického pochodu "Za posledním puchýřem". Ve stopách "slavného brněnského kolomazníka Kudrny" se vydala i pětice turistů z našeho odboru, aby svou jednodenní účastí podpořila jedno z největších turistických setkání v České republice. Jubilejní padesátý ročník se uskuteční ve dnech 17. - 20. 11. 2022 na úpatí Krušných hor - v Krupce.

HUSA

13. listopadu 2021

Svatomartinské husí hodování je jednou z oblíbených podzimních tradic v našem turistickém odboru ... :-)  Přes čtvrt stovky turistů a jeden čtyřnohý přítel Set si od choceňské restaurace Marilyn vyšlápli přes Hradníky a Oucmanice do osvědčené sudislavské hospůdky, kde jsme si vychutnali zlatavou, šťavnatou, dokřupava vypečenou husičku s knedlíky a skvělým zelím. Po příjemném gurmánském zážitku někteří z nás vyfičeli do nedalekého "Kozárova" na vlak, resp. NAD, jiní  tlapali k domovu pěkně po svých. Sobotní výtečné "husí hodování" jsme si doslova dosyta užili :-)  Kubo a Čůřo, děkujeme !!!!!

DĚČÍN - DOLNÍ ŽLEB

11. listopadu 2021


Listopad vstoupil do své druhé třetiny a kvinteto rekreačních turistů vyrazilo o svátku svatého Martina do nejníže položeného města České republiky - do Děčína, odkud trasa směřovala přes Dolní a Horní labskou vyhlídku, osadu Čertova Voda až na samý konec naší země, do nejseverněji položené obce Dolní Žleb. Po dvou "železných nitkách" se plni dojmů ve večerních hodinách vracíme do své domoviny. Pepíku, děkujeme za pěkný výlet !!!

SOBOTNÍ  POCHOD  Z  LETOHRADU

6. listopadu 2021


Šestý listopadový den se vydala orlickoústecká turistická "mikroskupina", čítající čtyři páry nohou, na celodenní pěší výlet nádhernou podzimní přírodou lesními, polními i méně známými cestami, cestičkami či stezičkami - z Letohradu, přes Písečnou, Arboretum a zříceninu hradu Žampach, Hlavnou do Libchav, odkud již naše kroky směřovaly rovnou za nosem domů. Užili jsme si úžasné barevné tóny podzimní palety barev, posledních přívětivých slunečních paprsků a vůbec všeho, co listopadová příroda nabízí.  Karlíku, opravdu vydařený výlet, díky !!!

ROZHLEDNY  A  SKÁLY  ŠUMPERSKA IV.

30. října 2021

Letošní podzim nám daroval hodně slunečných "turistických" dnů a tak poslední říjnovou sobotu využilo patnáct ústeckých turistů krásné dny pozdního babího léta k toulkám ve spadaném listí a hledání zajímavých skalních útvarů na Šumpersku, které se nenacházejí na notoricky známých turistických trasách, ale určitě jsou zajímavé a neprávem opomíjené.

Prvním hledaným skalním útvarem byla Prostřední skála mezi Vikýřovicemi a Hvězdou. Všechny ostatní navštívené skály se nacházejí v lesích mezi Hvězdou a sedlem Skřítek a nabízejí adrenalinové zážitky při krkolomných výstupech a sestupech po neznačených stezkách, ale i krásné výhledy na Jeseníky, Kralický Sněžník a Rychlebské hory. Postupně jsme prozkoumali skalní útvary Skály, Bílé kameny, Černé kameny a nakonec Bílý kámen i s hrůzostrašnou štolou.

Přiměřeně unaveni jsme pak rádi využili pohostinství motorestu Skřítek a autobusem i vlakem se dopravili k našim domovům. 

BŘECLAV - POŠTORNÁ

23. října 2021

Sobotní podzimní výlet šesti rekreačních turistů vedl na jih Moravy do Břeclavi. Cestou od nádraží jsme míjeli  kapli sv. Cyrila a Metoděje, na náměstí nás zaujal moderní kostel sv. Václava. Naším hlavním cílem však byl o pouhých sto let mladší novogotický chrám v místní části Poštorná, stavěný a zdobený z cihel a obkladů ze zdejší (dosud fungující) cihelny. Po zajímavém výkladu o jeho vzniku jsme vystoupali do věže, odkud jsme dohlédli na větrné elektrárny v Rakousku, slovenské Bílé Karpaty, nedalekou Pálavu i rovinu na sever, kde se v létě přehnalo zničující tornádo. Zpáteční cesta nás vedla nádherně zbarvenou podzimní přírodou do zámeckého parku, odkud jsme směřovali na nádraží a k domovu.

DOUDLEBY n. O. - POTŠTEJN

17. října 2021

Nedělní návštěvu farmářských trhů v zámeckém parku v Dloudlebách nad Orlicí spojila jedenáctka rekreačních turistů s příjemnou vycházkou podél Divoké Orlice do nedalekého Potštejna, kde jsme se stihli občerstvit  v restauraci i posedět v cukrárně :-)

ROZHLEDNY A SKÁLY ŠUMPERSKA III.

9. října 2021

Čas letí jako voda, máme tady podzim, ze stromů padá jeden list za druhým, teplota taky padá rychle pod nulu, ale jasné nebe vylákalo v sobotu ráno 16 turistů a jednoho psa na výlet ze seriálu "Skály a rozhledny Šumperska", díl třetí. Vyrazili jsme od žst Vysoké Žibřidovice do obce stejného jména a už po vystoupání nad obec se nám otevřely výhledy, které nás neopustily celý den. První zastávkou byla socha Krista na hoře Olivetské, kterou nechal postavit dědeček Franze Schuberta. Výhledy na celý hřeben Jeseníku od sochy jsou opravdu skvostné. Pak jsme se zastavili u kapličky v místě bývalé osady Na Kristenově a po krátkém výstupu jsme dorazili do Vysoké ke kapli Nejsvětější Trojice, kde nás už očekával pan Straka, který nám poutavě povykládal o historii obce Vysoká a hlavně o rodu Schubertů. Zařídil i otevření hospůdky, kde jsme se za neuvěřitelné ceny výborně občerstvili. Po zvlněném hřebínku jsme pokračovali kolem památných lip u bývalé osady Cibulka do údolí Prudkého potoka k hájovně Bystřiny. Kousek za hájovnou jsme odbočili na neznačenou cestu a stále s krásnými výhledy jsme došli do Hynčic pod Sušinou k hotelu Sněženka, kde jsme za asistence ochotného a příjemného personálu výborně poobědvali. S plným bříškem jsme vyfuněli kolem nádrže Úžas a pod lanovkou až k rozhledně Stříbrná Twiggy na vrchu Štvanice. Pokochali jsme se výhledy na hřeben Kralického Sněžníku, Rychlebských hor a Jeseníků a následoval už jen pětikilometrový sestup do cíle našeho putování - Starého Města pod Sněžníkem.

Opravdu příjemně strávený den, kdo se nezúčastnil může litovat.  

BLUDOV

8. října 2021


Šestice ústeckých rekreačních turistů se pod Gunnarovým vedením vydala za překrásného slunečného počasí na výlet do podhůří Jeseníků - do městečka Bludov a jeho nejbližšího okolí. Od bludovského nádraží jsme vystoupali na rozhlednu Brusná s pěknými výhledy po širé krajině, přičemž  k vidění byl i Praděd. Poté jsme sestoupili do Bludova, obdivovali exteriéry zdejšího zámku (veřejnosti nepřístupný),  zastavili se v hospůdce U Kláry. S plnými bříšky pokračovali v cestě přes místo zvané Zámeček k výletní restauraci Bludoveček, odkud jsme částečně v souběhu s naučnou stezkou Bludovská stráň pospíchali kolem sv. Trojice na  vlakové nádraží. Výlet se vydařil,  počasí přálo. Spokojeni a příjemně unaveni jsme se v podvečerním čase rozešli do svých domovů.

MORAVSKÝ KARLOV - KŘÍŽOVÁ HORA - DOLNÍ ORLICE

3. října 2021

O první říjnové neděli si desítka rekreačních turistů vyšlápla na Křížovou horu nad Červenou Vodou. Výchozím bodem se stala malá vesnička Moravský Karlov, odkud nás čekal náročnější výstup lesní cestou až k železobetonové rozhledně kryté dřevěným pláštěm, ze které jsme se rozhlédli opravdu do daleka. Pozvolnější sestup dolů vedl kolem přírodní rezervace Mokřiny přes obec Šanov do Dolní Orlice, kde jsme vycházku ukončili v restauraci Na Čertovce.

SLOVÁCKEM  NA  KOLE

25. - 28. září 2021


Příroda nám už zlehka naznačuje, že z léta se stala pěkná vzpomínka a pomalu se u nás zabydluje podzim, tedy ten správný čas, kdy se v našem turistickém odboru tradičně vydáváme na jižní Moravu - tentokráte do Strážnice, města vína, modrotisku, lidových tradic s vyhlášeným skanzenem a nádherným zámkem. A co jsme letos viděli a zažili? Kromě burčáků, zvlněných kopečků, vinohradů, vinných sklípků, ... si tucet ústeckoorlických cyklistek a cyklistů užil parádních výhledů z rozhledny ve tvaru číše vína Radošov nad Hroznovou Lhotou, z Floriánky nad Polešovicemi, Doubí u Važan, Vyšicko na nejvyšším bodu Mutěnic, z neobyčejného vyhlídkového objektu Maják Šrotík ve Starém Městě u Uherského Hradiště, z dálky vypadala jako těžební naftová věž a ejhle, zblízka se z ní vyklubala rozhledna Na Podluží u Nového Podvorova. Zavítali jsme "k pramenům vinařství u nás" do vinařské dědiny proslulé též výrobou kraslic Blatnice pod Svatým Antonínkem, zastavili se u bývalé Baťovy železniční dráhy v Ratíškovicích, zpovzdálí okukovali Slovácké letecké muzeum v Kunovicích či technickou památku Baťova kanálu Výklopník u Sudoměřic. Navštívili Uherský Ostroh s vévodícím zámkem, slováckou obec vínu zaslíbenou  Mutěnice, rádi spočinuli v obdivované vesničce vinných sklepů Nechory u Prušánek, na Blatnické hoře s významným poutním místem Svatý Antonínek s křížovou cestou a pěknými výhledy či v malebném komplexu starodávných bíle a modře omítnutých vinných sklepů z 15. století Petrovské Plže. Projeli se malým slováckým městečkem Hluk, srdcem Slovácka Uherským Hradištěm, křížem krážem moderním městem Veselí nad Moravou, podél unikátní vodní cesty Baťova kanálu či břehu řeky Moravy, lesoparkem okolo vyhlášených Sirnatých lázní se stoletou tradicí v Ostrožské Nové Vsi, kde jsme obdivovali sportovně-rekreační areál Slovácký dvůr. Zažili jsme píchlé duše, ztrátu cyklo rukavice, metání "kolo kotoulů" do měkkého, občas se ocitli na jídelníčku komárů, v kraji vinohradu a vinných stezek okoštovali i konopné pivo ......    A samozřejmě se nechali unést báječnou chutí burčáků a řeknu vám, kdyby tento mok objevili už staří Řekové, nazvali by ho nápojem bohů :-)   A také vás musím ujistit, že burčák a cyklistika tady na jižní Moravě nejsou vůbec v protikladu, naopak - skvěle se doplňují, neboť burčák není alkohol, ale společenský nápoj :-) :-) :-)

Sečteno, podtrženo - málokterá krajina je malebnější než ta, na níž roste vinná réva :-)   Byla to pěkná jízda, při které jsme prožili parádní závěr letošního září. Karlíku, děkujeme !!!   Fajn to bylo !!!

ŠERLICH - VELKÁ DEŠTNÁ

28. září 2021

Po více než dvou letech si skupinka šesti rekreačních turistů zopakovala výlet na novou rozhlednu na vrcholku Orlických hor. Mlha na Šerlišském sedle byla podobná jako při první návštěvě, ale po občerstvení v novém srubu na rozcestí pod Velkou Deštnou se rozptýlila a umožnila nám z rozhledny výhledy do Čech i do Polska. Pravda, nebyly tak daleké ani jasné, ale v porovnání s prvním pokusem byly mnohem lepší :-)  Poté jsme pokračovali přes sedlo Pod Jelenkou a dále  hřebenovkou až pod Homoli, odkud jsme sestoupili do Orlického Záhoří. Poslední letošní jízda cyklobusu pro nás končila v deštivém Ústí.

SKUHROV - SRNOV - ČESKÁ TŘEBOVÁ

25. září 2021

Na letošní první podzimní sobotu si zvolila desítka rekreačních turistů vycházku Naučnou stezkou Údolím Skuhrovského potoka. Ze Skuhrova jsme se vydali po horním okraji Třebovských stěn a plynule sestupovali lesem do údolí, kde jsme míjeli upravené studánky rozeseté podél potoka, až k Srnovské nádrži. Se dvěma dalšími turistkami, které přišly od Třebové, jsme společně poseděli na terase restaurace Nad Hrází a poté za stálého sluníčka  pokračovali do cíle. První podzimní vycházka se díky příznivému počasí vydařila, jen plánované houbové žně se smrskly na několik trsů václavek  :-(

                           ŠUMAVA                                            (Boubín, Zadov, Javorník)

17. - 19. září 2021

Zatímco den po sv. Ludmile Ústí ještě spalo, na seřadišti u VÚB bylo pěkně živo. Na pět desítek růžově vyspalých, sportovně oděných, vesele naladěných orlickoústeckých turistek a turistů se nasáčkovalo do busu a tradááááá na výlet do oblíbeného Národního parku Šumava - podle mnohých nejhezčího českého pohoří. Ve Vimperku, městečku pod Boubínem a v jednom z pověstných bran Šumavy s malebným historických centrem, nad kterým se na strmém ostrohu vznáší vimperský zámek, nacházíme v Penzionu Volyňka zázemí pro naše třídenní putování. Ze všeho nejdříve jsme napříč generacemi "hejbali kostrama" při výstupu z horské obce Kubova Huť (s nejvýše položenou žel. stanicí v ČR) na pověstný Boubín, na jehož vrcholu se tyčí nejvýše položená dřevěná rozhledna v Česku. Po krapet zamlženém výhledu na panorama Šumavy pokračujeme dál podél unikátní přírodní rezervace Boubínský prales do vesničky Zátoň, kde v místní hospůdce v samém srdci Šumavy končíme první turistický den. V sobotu jsme prošli Šumavou z lyžařského střediska Zadov, kde jsme se z netradiční vyhlídkové plošiny bývalého skokanského můstku na Churáňově rozhlédli po malebné horské krajině, pokračovali šumavskými hvozdy přes skalní útvar Královský kámen až na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník s pěknými pohledy na celé pásmo šumavských kopců a poté sešli kolem novodobé rotundy k hotelu Krásná vyhlídka, kde jsme okoštovali místní piva ze šumavských minipivovarů :-)  Byť tmavé nebe nad hlavou dávalo poslední den tušit, že rozhledy nebudou ideální - ba naopak, nedbali jsme a "jali se zuby cenit" při výstupu z osady Libínské Sedlo na horu Libín, kde z otevřeného ochozu pozoruhodné rozhledny díky husté mlze bylo k vidění úplné h .... :-)  Tzn. nebylo třeba se zde dlouho zdržovat a chůzí Jožky Pribilince jsme pádili dolů do Prachatic, města s bohatou historií, kde se završil náš vydařený šumavský prodloužený víkend.

Začalo se smrákat a plni dojmů se vracíme domů. Uleháme a v uších nám zní píseň Milana Drobného: "Jo, na horách, na horách vzduch je príma a to klíma, na horách ... "  :-) :-) :-)

SAME, DĚKUJEME !!!!!  BYLO TO BEZVADNÉ !!!!! 

NA GULÁŠ

11. září 2021


Pod Samovou taktovkou se vydal sedmičlenný chumel cyklistek a cyklistů na "kulinární výpravu" do útulného údolí Brumbárova, které provoněla vůně lahodných gulášů.  Když byla všechna bříška plná, nasedáme na kola a pomalounku polehounku opouštíme tuto oázu klidu a ubíráme se sítí lesních i lučních cest a cestiček, venkovských silniček, malebných vesniček krajinou Kostelecka, Choceňska, ... směr Ústí. A stejně je cyklistika nádherná kratochvíle, co říkáte? Same, děkujeme za pohodou sobotu !!!

PRAHA - MODŘANSKÁ ROKLE

1. září 2021


První zářijový den se vypravila sedmička rekreačních turistů na obhlídku méně známé Modřanské rokle do Prahy. Tuto přírodní památku tvoří soutěska podél Libušského potoka, která bývala už v 19. století oblíbeným výletním cílem Pražanů a dodnes jim umožňuje uniknout do přírody na vycházku, či vyjížďku na kole.  Pro doplnění programu jsme odpoledne nahlédli do Kongresového centra (dříve Palác kultury) na výstavu ke 40. výročí jeho otevření, kde nás zdejší průvodce seznámil s aktuálním využitím rozsáhlých prostor celé stavby. Před odjezdem jsme ještě stihli návštěvu hřbitova na Malvazinkách (Gott, Pilarová, Dan Nekonečný).

HRAD  HELFŠTÝN

24. srpna 2021

Pouze šestice rekreačních turistů nedbala na deštivou předpověď na předposlední srpnové úterý a vyrazila za poznáním  hradu Helfštýn na dohled Lipníku nad Bečvou, kde se právě konal 33. ročník Kovářského fóra, jehož artefakty z uplynulých let kouzelně dokreslují atmosféru velmi rozsáhlého a udržovaného středověkého hradu, kde nás s  jeho  bohatou historií seznámila příjemná paní průvodkyně. Poté jsme si ještě prošli několik pater hradního paláce a do kraje se rozhlédli z rekonstruované věže. Cestou zpět v nedalekém Týnu nad Bečvou jsme postáli u pomníku Smetanovy dcerky Gabriely a stihli obdivovat rozsáhlé náměstí v Lipníku. Věřte nebo ne,  za celý den jsme deštníky z batohů ani nevytáhli.

VZHŮRU  K  ANDĚLŮM

22. srpna 2021


Dvaadvacáté odpoledne měsíce srpna navštívila sedmička cyklistek a cyklistů z našeho odboru historickou perlu východních Čech - Litomyšl, kde si "prošmejdila" malebné Zámecké návrší. Andělé v roli průvodců nás zavedli až do horních pater skvostného barokního piaristického chrámu, kde jsme obdivovali expozici sakrálního umění, prošli se vzdušnou lávkou vedoucí volným prostorem pod klenbou kostela,  přímo "andělský pohled"  se nám naskytl na litomyšlský zámecký areál, Klášterní zahrady i historické centrum z Andělské vyhlídky mezi věžemi, který nám dal zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Dalším střípkem do krásné nedělní mozaiky byla procházka moderně zrekonstruovanými Klášterními zahradami s tiše hrající hudbou z repertoáru Bedřicha Smetany.

Zažili jsme pohodové nedělní odpoledne, že se nám ani domů nechtělo :-)   Kdo si nenechal ujít tento výlet, určitě nelitoval !!!

KRKONOŠE 
21. srpna 2021

Krásné počasí, daleké výhledy a všeobecnou pohodu si užila padesátka orlickoústeckých turistek, turistů a jejich příznivců při jednodenní pěšárně po hřebenech nejvyšších českých hor, kterým vládne bájný Krakonoš. Horský hotel Špindlerova bouda se stala východiskem našich tří turistických tras rozmanitých délek i obtížností, odkud jsme měli jako na dlani tyčící se Malý Špičák, Kozí hřbety, Medvědín, ... Zkrátka - nádherný pohled na českou stranu Krkonoš. Prošli jsme se po stezce Česko-polského přátelství s množstvím neopakovatelných panoramatických rozhledů, někteří jedinci obdivovali jedinečné Sněžné jámy, na rozsáhlé náhorní plošině několik metrů od pramene Labe minuli Labskou boudu či  zavítali do divokého skalnatého údolí Labský důl, jiní zase vystoupali na Mužské a kousek od nich Dívčí kameny s úžasnými výhledy na Česko i Polsko, občerstvili se (mimo jiné) v nejstarší krkonošské boudě Martinovka, tlapali podél vodopádů Bílého Labe k Dívčím lávkám - soutoku Labe s jedním z nekrásnějších přítoků - Bílým Labem, ... V odpoledních hodinách jsme postupně sestoupili do horského střediska Špindlerův Mlýn, kde naše putování krásnými horskými scenériemi skončilo.

Spokojení "účastníci zájezdu" děkují  Majce za skvělou organizaci a Samovi za výborně připravené trasy !!!!!

Zahrady a zámek NOVÉ HRADY

10. srpna 2021

Druhé srpnové úterý strávila sedmička rekreačních turistek v Nových Hradech - v rokokovém zámku a jeho přilehlých zahradách. Prohlídku jsme zahájily v anglickém parku s křížovou cestou, na vrchu Boží dům jsme viděly zbytky původního hradu, prošly se kolem budovaného arboreta a výběhu koní, z vyhlídky zahlédly i několik jelenů na protějším svahu. Zklamalo nás pouze muzeum motocyklů a kol s motorovým pohonem - čekaly jsme původní výstavu kol :-(   Zájemkyně o módu si vyzkoušely některé výrobky v Galerii klobouků, absolvovaly jsme i hodinovou prohlídku zámku,  spočinuly v místní restauraci i cukrárně :-)  Opakovaně jsme potkávaly majitele pana Petra Kučeru, pracujícího na zvelebování zahrad. V kouzelném prostředí "Českých Versailles" jsme mimo jiné obdivovaly kaskádu a nepočítaně záhonů osázených růžemi, levandulemi, ale i mnohými letničkami, .....   Šest hodin nám uteklo jako voda, byly jsme nadmíru spokojeny, děkujeme Věrce za vzorně připravený výlet.

KRUŠNÉ NA KOLECH - II.

31. července - 7. srpna 2021

Ve dnech tokijské olympiády jedenáctka ústeckoorlických cyklistek a cyklistů rafla za řídítka a zamířila na "týdenní etapák" pod vrcholky Krušných hor - do města Kadaň, odkud jsme se vydávali k blízkým i vzdálenějším cílům. Přestože toto někdejší královské město málokde najdeme v seznamech atraktivních turistických destinací, je plné zajímavých památek s nebývalým množstvím nádherných měšťanských domů, církevních staveb, středověkého opevnění, dochovaným hradem, malebným náměstím s dominantní bílou radniční věží a proslulou Katovou uličkou, ... Krušnohorské kopce byly pro naše nohy slušně výživné, elektrocyklisté to měli jednodušší, ale všichni společně jsme poznali a navštívili spoustu zajímavých míst. Na jedné straně krajinu poznamenanou historickým vývojem,  zapomenuté kouty, kde lištičky dávají dobrou noc, povrchové uhelné doly s obřími rypadly, na každém kroku viditelné elektrárenské komplexy, zaniklé obce, osady, samoty - na druhé straně jsme se z krušnohorského hřebenu kochali překrásnými výhledy do podhůří i za hranice Česka, mimořádná podívaná se nám naskytla z hradní věže mohutné středověké zříceniny hradu Hasištejn, odkud jsme z ptačí perspektivy pozorovali cvrkot v elektrárně Prunéřov, stejně tak z vyhlídkového ochozu rozhledny na Svatém vrchu nad Kadaní, na krásu vůkol jsme civěli z nádherné skalní vyhlídky Černýš, z bizarního skalního útvaru měděnecké Sfingy či od rotundové kapličky na vrchu Mědník. Díky své velikosti naši pozornost přilákala jedinečná "krušnohorská katedrála" v obci Výsluní, obdivovali jsme zachovalé zbytky vápenky i pozůstatky bývalého hamru v Kovářské či gotický kostelík ve Spořicích stojícího na ostrově zdejšího rybníka, obkroužili přehradní nádrž Přísečnice a Nechranice s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě, okoštovali z pramene skvělé Korunní kyselky u Stráže nad Ohří. Líbil se nám barokní zámek Krásný Dvůr, pozoruhodný saský lom se sloupkovým čedičem uspořádaným do vějíře Hirtstein v těsné blízkosti českých hranic, navštívili jsme horskou obec s bohatou i pohnutou historií Horu Svatého Šebestiána, městečko Vejprty v blízkosti nejvyššího vrcholu Krušných hor Klínovce, který jsme si vyšlápli vloni "při římské jedničce",  středověký hrad Hauenštejn, osadu Měděnec proslulou důlní minulostí, město porcelánu Klášterec nad Ohří se zámeckým parkem a lázněmi Evženie. Šlapali podél části Ohře sem a tam, úzkým skalnatým údolím Prunéřovského potoka nahoru i dolů, velmi fotogenickým údolím potoka Černá voda, nejdelším krušnohorským údolím podél říčky Chomutovka, kde nás zaujal nevšední průjezd cyklostezky přímo středem penzionu První Mlýn :-)   Nastaly i chvíle, kdy jsme měli blátíčko všude, kdy nám  čvachtalo v botách, kdy jsme byli zmrzlí jako eskymácký sáňky, kdy došlo ke ztrátě dvou cyklistů, kdy se  vláčela kola spolu s námi  různými krpály, cestou necestou,  kdy jsme v kadaňské hospůdce Na Rafandě  trávili příjemné společné hudební večery s místními "štamgasty", ... Zkrátka máme mnoho zážitků a některé z nich budou hluboce zaryty :-)                                              I když počasí mělo do svého ideálu hóóóóódně daleko, naše týmové týdenní "kololéto" jedinečnou hornickou krajinou světového významu bylo znamenité, parádní, vydařené, ...  Same, máš náš kompliment !!!    Dííííky !!!

HOŘICE V PODKRKONOŠÍ

31. července 2021

Hořický chlum, pohoří oddělující úrodné Polabí od Podkrkonoší, se o poslední červencové sobotě stal cílem výletu sedmi členů rekreační turistiky. Nejprve jsme vystoupali na stejnojmennou rozhlednu a poté i na kamennou Masarykovu věž samostatnosti, odkud jsme se kochali výhledy po blízkém i širokém kraji vůkol. Odpoledne jsme věnovali prohlídce "města kamenné krásy" Hořic, kde na proslulé kamenické škole studovali mnozí známí sochaři - včetně Ladislava Šalouna a Quido Kociana. Na vrchu Gothard jsme žasli nad monumentálním obloukem při vstupu na hřbitov, zavítali do Galerie plastik s překrásnou Kocianovou Šárkou a prošli se poklidnými Smetanovými sady se sochami Krakonoše i mnoha významných osobností. Náš výlet skončil procházkou kolem Husova pomníku na vlakovém nádraží.

Z  JEŠTĚDU  NA  JAVORNÍK

24. července 2021

Den jako korálek ..... Čtyřiapadesát orlickoústeckých turistek, turistů a jejich příznivců se probudili do sluncem zalitého čtvrtého červencového sobotního rána a společně se vypravili na jednodenní autobusový zájezd na sever Čech - na nenáročný dvanáctikilometrový špacír po Ještědsko-kozákovském hřbetu. Kabinová lanovka nás nejprve vyvezla na neodmyslitelnou dominantu severočeské metropole Liberce - na Ještěd, odkud jsme se kochali jedinečnými rozhledy. Po prohlídce ikonického vysílače se vydáváme  hřebenovkou přes Pláně, horskou hospůdku U Šámalů, rozhlednu Rašovka až na Javorník. Cestou nás doprovázela úžasná panoramata, nádherné výhledy jak na vzdalující se Ještěd, tak na Trosky, Bezděz, Ralsko, .....      Před odjezdem autobusu ze sportovního střediska v Dlouhém Mostě si dva "účastníci zájezdu" ještě stihli schladit své rozpálené tělesné schránky v místní nádrži a náš dorost vyzkoušel jízdu na bobové dráze :-) :-) :-)

Podle ohlasů byli všichni naprosto spokojeni a již se těší na další zájezd - a to 21. srpna 2021 do Krkonoš. Maruško, děkujeme za pěkný a bezchybně připravený výlet !!!

PŮVABY  KAČENČINÝCH  HOR

23. července 2021

Jediným střihem se přenesla sedmička cyklistek a cyklistů za pomoci "Národního dopravce" do Nového Města nad Metují, odkud se vydala za krásami a romantickými zákoutími hor Orlických, malebného místa české krajiny. Údolím Metuje přes fenomén zdejší oblasti Peklo a dále podél říčky Olešenky jsme vystoupali na zříceninu hradu Frymburk s mohutnou obvodovou hradbou a torzem enormně velké okrouhlé věže. Naše oči si opravdu pošmákly při kruhovém výhledu z ochozu nové netradiční rozhledny Šibeník u Nového Hrádku (vybudované z vysloužilého tubusu větrné elektrárny) a stejně tak ze sedmi vyhlídkových plošin nové rozhledny na Feistově kopci nad známým letoviskem Olešnice v Orl. horách. Navštívili jsme jedinečné soukromé arboretum Grulichových v Sedloňově, kterému vzdávají hold skalničkáři a botanici z celého světa, naši pozornost si zasloužil nejmohutnější strom Orlických hor - půltisíciletá Sedloňovská lípa, která by určitě mohla co vyprávět ...   Zastavili jsme se u pozoruhodného kostelíka v Šedivinách, krátkou siestu si udělali ve známém turistickém místě Prázova bouda, odkud jsme již sjížděli k domovu.  My a Kačenčiny hory máme za sebou krásný páteční den, byla to moc hezká podívaná, trasa kopcovitá a nesmírně fotogenická :-)

ZA  SKUHROVSKÝM  KATEM

18. července 2021

Třetí červencovou neděli ve 13,52 hod. dobyla devítihlavá skupina cyklistek a cyklistů skuhrovský skalnatý ostroh nad malebným údolím řeky Bělé v podhůří Orlických hor.  V centru hradního areálu  nás upoutala zajímavá řezbářská díla - různé dřevěné plastiky, nejvíce však popravčí stanoviště s katem se zatnutými zuby a sekerou zaseknutou do špalku a socha někdejšího pána zdejšího hradu Mutina Skuhrovského. Ze tří vyhlídkových plošin rozhledny, stojící v místech původního strážního hradu ze 13. století, jsme se kochali výhledy na Skuhrov nad Bělou a částečně i panorama Orlických hor. Bez povšimnutí nezůstala skvostná památná Skuhrovská lípa na Hraštickém kopci, stejně tak zámek Kvasiny s přilehlým parkem, mnoha vzácnými stromy, zákoutími a rybníčky. Chutě na jazyku se nám doslova roztančily při koštu nefalšované zmrzky u solnického stánku "Včetně špachtle". Nedělní bezva výlet jsme zakončili na Vochtánce.

LOMNICE NAD POPELKOU

17. července 2021

"To je ale škaredé město" - tento pocit vyjádřila hned před nádražím při pohledu na rozkopanou silnici i neúhledné a neopravené domky jedna ze šestice účastníků sobotního výletu oddílu rekreační turistiky do Lomnice nad Popelkou. Po většinu dne jsme jí dávali zapravdu, ale i přesto jsme viděli řadu zajímavého - nahlédli  do výrobny oblíbených Lomnických sucharů, podél křížové cesty vystoupali na vrch Tábor, rozhlédli se po kraji z Tichánkovy rozhledny, kde jsme obdrželi pamětní list vhodný k uložení na naší kroniky, poseděli ve zdejší vyhlášené restauraci Babylon. Bohužel jsme již nestihli navštívit místní muzeum, které mimo jiné nabízí sbírku minerálů z okolních kopců, včetně Kozákova.

PROHLÍDKA PIVOVARU CHOCEŇ

16. července 2021

Téměř po čtyřiceti letech byla v areálu někdejšího panského pivovaru v Chocni znovuobnovena tradice místního pivovarnictví. U příležitosti uvaření jedné z prvních várek nachystali choceňští pivovarníci pro širokou veřejnost krátké exkurze do výrobní části minipivovaru, včetně malého koštu nového piva značky Splávek, zajímavý doprovodný program a bohaté občerstvení.  Osmička našich cyklistů  si v Chocni užila poetické šestnácté červencové odpoledne :-) :-) :-)

KRNOVSKEM  NA  KOLE

8. - 11. července 2021


V létě je hřích zůstávat doma pod střechou, a proto jsme zabalili čemodány, parťáky, kola a vyrazili za poznáním do severovýchodního výběžku Moravskoslezského kraje - do významného centra Slezska na soutoku Opavy a Opavice - do Krnova, města proslulého výrobou varhan a místa, kde se již šedesát let vyrábí oblíbená Kofola. :-)     Sam nás prohnal kudy to jen šlo - Krnovskem, Osoblažskem, Albrechtickem a pár centimetry i Bruntálskem, cesty se vlnily a vlnily, nahoru dolů, doleva doprava, zkrátka moc se s námi nepáral. :-)     Poznávali jsme příhraniční zákoutí České republiky, neotřelou destinaci bez přelidněných turistických cílů, opuštěnou krajinu sevřenou česko-polskou hranicí, nakoukli  k sousedům do Opolského vojvodství, kopírovali tok říčky Opavice a současně i státní hranici. Přímo v historickém centru Krnova jsme obdivovali vyšperkované Hlavní náměstí, zbytky městských hradeb a celou řadu sakrálních památek, včetně cenné synagogy. Samozřejmě nechyběl výšlap na místní významnou dominantu - vrch Cvilín s kamennou rozhlednou (v rekonstrukci) a poutním barokním chrámem. Zavítali do městečka Osoblaha s největším lákadlem -  úzkokolejnou tratí, kde jsme si na zdejším nádraží trochu "zalumpačili". :-)   Okoštovali minerální prameny Lichnovské a Zátorské kyselky, spočinuli u Aniny studánky v Sosnové, u obce Mezina nás zaujal neobvyklý sopečný kamenný útvar s názvem Lávový proud, stejně tak téměř pětitunový "drobek" - bludný balvan u Liptáně, zastavili se u rudoltického barokního zámku (kdysi přezdívaného "Slezský Versailles"), naší pozornosti neunikl ani barokní zámek v Linhartovech. Nádherné výhledy po širokém okolí se naskytly z masivní kamenné rozhledny Hanse Kudlicha nad Úvalnem, z ochozu dřevěné rozhledny nad obcí Sosnová, z vyhaslé čtvrtohorní sopky Uhlířský vrch, na jehož vrcholu se k nebi vypíná poutní chrám. Avšak absolutní jedničkou byla unikátní dvouvěžová rozhledna Hraniční vrch, propojená visutou lávkou, nad Městem Albrechtice. Špica !!!!!   Pěknou tečkou za naším čtyřdenním "etapákem" byla pro patnáctku orlickoústeckých cyklistek a cyklistů (a tři pěšáky s vlastním programem) prohlídka jedinečné soukromé zahradní galerie Eldorádo, kde jsme potkali plejádu zvířat z doby pravěké, různé pohádkové bytosti a jiné zajímavé (po)tvory. 

... a na závěr se sluší poděkovat Samovi za vydařený výlet plný zážitků. Same, to se ti opět povedlo, dííííky !!!   Těšíme se na příště. :-) :-) :-)

LANŠPERSKÝM PANSTVÍM

10. července 2021


Svou aktivní účastí  jsme podpořili oblíbený turistický pochod Lanšperským panstvím, který tradičně pořádal Sbor pro záchranu hradu Lanšperka.

PANENSKÝ TÝNEC - SLANÝ

6. července 2021


Dlouholetý sen navštívit alespoň jednou v životě nedostavěný gotický kostel Panny Marie v Panenském Týnci se splnil o svátečním červencovém úterý skupince třinácti členek a členů oddílu rekreační turistiky.  Po klopotné cestě přes Prahu jsme dorazili na toto památné místo, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli, zda a na koho zapůsobí vyhlášená pozitivní energie zdejšího chrámu - společné foto zachycuje, že nad některými účastníky se aura objevila :-)   Doplňkovou akcí byla zastávka v královském městě Slaný, kde jsme prošli Velvarskou bránou, která byla součástí městského opevnění, nahlédli do místního kláštera, chvíli postáli u gotického chrámu  a v Infocentru žasli nad jednou z největších  sbírek slánek na světě.  Poděkování všech patří Věře, která zajistila jak výlet, tak fundovaný výklad o navštívených památkách.

ÚPATÍM ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINY

3. července 2021


Počasí bylo objednané a tak se osmička cyklistů vypravila třetí červencové ráno na celodenní výlet, který nás zavedl k úpatí Českomoravské vrchoviny, kde jsme poznávali kouzla zdejší přírody, navštívili památník Českých bratří na Růžovém paloučku, nahlédli do zámeckých zahrad v Nových Hradech, žasli nad nově zpřístupněným hradem Rychmburk, stojícího na ostrohu nad říčkou Krounkou při okraji malebné obce Předhradí - vskutku unikátní památka.  Po zdolání převýšení jsme si rádi "voklepli" na vyhlídkovém místě Poklona, odkud jsme se pokochali překrásnými výhledy do kraje. Původně plánované pokračování cesty na Lužsko se operativně přesunulo na jindy, na jiný výlet :-) A to je tečka za příjemně strávenou první prázdninovou sobotou.

ZA ROZHLEDY NA AMÁLKU

29. června 2021

Pokud něco spolehlivě funguje, potom jsou to zákony schválnosti. Jeden z nich přesně charakterizoval počasí na startu cyklistického výletu do centra celoročních sportovních aktivit - do pohraniční horské obce České Petrovice. A protože za každým mrakem je modré nebe, pětka cyklistů nevyměkla a zkrápěna deštíkem (i průtrží) přesto vyrazila na trasu. A udělala velmi dobře, neboť při restartu u "hejnické sámošky" vykouklo sluníčko a jeho paprsky nás doprovázely po celý den :-) :-) :-)   Šlapali jsme pohádkově "čučavou" krajinou s překrásnými scenériemi, chladili se v peřejích Divoké Orlice v přírodní rezervaci Zemská brána, ... Zlatým hřebem se stal výstup na čtvrtou nejatraktivnější rozhlednu roku 2020 u nás - na roztomilou Amálku, nacházející se v horní části sjezdovky na severním úpatí kopce Adam, ze které jsme žasli nad nádhernými výhledy na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, ...  Kousek od rozhledny jsme zblízka okukovali netradiční luxusní variantu stanování s dávkou pohodlí a komfortu "Nebespaní Glamping" a  u nedaleké kapličky obdivovali dřevěnou sochu Adama s jednoduchou vyhlídkovou plošinou na České Petrovice a okolí.  "Jo, hoho, hó!!!"   To byly rozhledy, to byla paráda!!! Při zpáteční cestě  naší pozornosti neunikly tajemné malby dvou záhadných postav na kláštereckém svatostánku, které mohou připomínat čerty, rytíře, mnichy, mimozemšťany, ... ?                                                                          Užili jsme si pestrou vyjížďku pozoruhodným krajem Orlických hor, kde je stále co nového k objevování.

Vycházka LUPĚNÉ - ZÁBŘEH

27. června 2021


Poslední červnovou neděli se vydala osmička rekreačních turistek a turistů na nenáročnou vycházku kouzelným údolím Moravské Sázavy. Ze zastávky v Lupěném jsme nejprve zamířili k nedalekému železničnímu skanzenu, odkud jsme stočili kroky na  blátivou až mazlavou lesní cestu směřující  k Zábřehu na Moravě. Díky rose v trávě i mělkému toku řeky jsme z bot odstranili nánosy všeho možného,  abychom do města vstoupili svátečně očištěni :-)  Poté jsme pokračovali po hrázi rybníka Oborník a naši procházku ukončili na vlakovém nádraží u pomníku Jana Eskymo Welzla, nejslavnějšího místního rodáka.

MLÝNY  NA  LOUČNÉ

26. června 2021

Na neobvyklou výpravu po industriálních památkách do povodí Loučné - řeky s největší hustotou vodních mlýnů u nás - se vydala desítka cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru.  Na nenáročné trase z Litomyšle do Janoviček jsme poznávali exteriéry dvou desítek vodních mlýnů, které doposud fungují a disponují strojním vybavením, ale i ty přestavěné za jiným účelem nebo zřícené s pozůstatky různých fragmentů či již neexistující ...   Všechny však mají za sebou velmi zajímavou historii. Vedle těchto unikátních technických památek nás upoutalo vkusně obnovené nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, stejně tak voňavá lipová alej v Hrušové, pyšnící se titulem Nejkrásnější alej Pardubického kraje roku 2020. Při zpáteční cestě domů jsme nepřehlédli podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově ani zdejší sochu Mistra Jana Husa v nadživotní velikosti z roku 1912. Pohodovou a povedenou sobotu nám v závěru dne ještě zpestřil nízký průlet dvou stíhaček Gripen  nad našimi hlavami :-)

SVATÝ  JAN  POD  SKALOU

21. června 2021

První letní den se vypravila skupinka šesti rekreačních turistek a turistů na opakovaný výlet do jedné z nejnavštěvovanějších lokalit Národní přírodní rezervace Český kras, do údolí sevřeného lesy i vysokými štíty skal - do Svatého Jana pod Skalou. Místo s dlouhou a bohatou historií ukrývá mnoho zajímavého k vidění a navštívení ... např. benediktinský klášter, prošli jsme si kostel Narození svatého Jana Křtitele se zajímavým výkladem o zdejších historických souvislostech, navštívili jeskyni svatého Ivana i pramen téhož světce, zavítali do muzea, pyšnícího se starožitnostmi dokládajícími četnost místních řemesel. I přes panující vedro jsme absolvovali náročný výstup na vrchol monumentální vápencové stěny - na vyhlídku U Křížku, odkud se nám naskytl překrásný rozhled na malebnou obec, klášter a okolí. Tento namáhavý výšlap vystřídala neméně úmorná cesta k nejbližšímu nádraží ve Vráži u Berouna. Komplikace s přehřátým železničním vagonem oddálila náš návrat domů až do večerních hodin. Děkujeme Márii za pěkný výlet !

CESTOU DR. J. S. GUTHA JARKOVSKÉHO

18. června 2021

Desítka cyklistek a cyklistů si nenechala ujít jedinečnou příležitost společně se projet dálkovou turistickou trasou významného Kostelečáka a českého propagátora sportu v podhůří Orlických hor se značnými výškovými rozdíly, které však byly vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem třiapadesáti kilometrové trasy bylo Ústí, odkud jsme z velké části kopírovali červené značení až do Kostelce nad Orlicí.  Vystoupali jsme na vrch Strážný, Horákovu kapli, rozhlednu ve Vrbici, svezli se po polních i lesních cestách, místy i historií v Liticích n. O. a Potštejně, údolím Divoké Orlice, Lipovou strání a ještě mnohem více  ... A  než-li sluníčko hodilo záda, byli jsme zpět v  Ústí :-)

OSTROV - ROZHLEDNA KYPUŠE - LANŠKROUN

16. června 2021


Při plánování vycházky oblíbenou výletní a rekreační lokalitou - kolem Lanškrounských rybníků - jsme ani netušili, jak nám přijde vhod pobyt ve stínu lesa a v blízkosti chladné vody. V nečekaně horkém středečním dopoledni skupinka rekreačních turistek (a turista) vystoupala po prudké sjezdovce k miniaturní rozhledničce Hláska  na vrchu Kypuš, která se "vypíná" nad břehy Olšového rybníka. Naštěstí i potom pokračovala příjemná cesta lesem po břehu dalších rybníků až k místnímu koupališti, odkud jsme prošli na lanškrounské náměstí, kde jsme špacír zakončili u kávy a zákusku :-)

DOBROŠOV

10. června 2021

Dlouho plánovaný výlet na Dobrošov u Náchoda uskutečnila skupinka devíti rekreačních turistek a turistů o druhém červnovém čtvrtku. Náročný výstup jsme díky autobusové dopravě vyměnili za pohodovou procházku po rozsáhlém návrší mezi četnými objekty pohraničního opevnění. Posezení u Jiráskovy chaty s rozhlednou nám umožnilo i mnohé výhledy do údolí - od vodní plochy Rozkoše po Náchodský zámek a vzdálený Hronov.  Při sestupu nás pronásledovaly bouřkové mraky, ale dešťovou nadílku spustily až v době našeho posezení v Běloveské cukrárně :-)  Po dešti jsme ještě stihli obhlédnout nově otevřené malé lázně a četné historické domy a památky na náchodském náměstí.

ZA BLANICKÝMI RYTÍŘI

5. června 2021


Po dlouhé kovidové době se za ideálního počasí vypravilo padesát čtyři natěšených turistek a turistů (včetně pěti "tínejdžerů") na jednodenní autobusový výlet do Středočeského kraje - DO KRAJE BLANICKÝCH RYTÍŘŮ.  Vystoupali jsme na pověstmi opředenou horu Velký Blaník, kde jsme sice žádné vojsko v čele se svatým Václavem nepotkali, ale zato nám vysoká dřevěná rozhledna nabídla pohledy na krásnou podblanickou krajinu v mlžném oparu.  Mimo plánovanou trasu dva vytrvalci zvládli během dne dobýt i skalnatý vrchol Malého Blaníku. Míjeli jsme útvar Slepičí skála, odkud pochází jeden ze základních kamenů stavby Národního divadla, pošmákli si ve vyhlášené restauraci "U Matoušků" v Kondraci. Dále  nás trasa vedla do jedinečného zámeckého parku ve Vlašimi, jehož součástí je množství zajímavých bran, mostů, altánů, pavilonů ...   Současně jsme stihli navštívit expozici Muzea Podblanicka, naší pozornosti samozřejmě  neunikla zdejší rodinná cukrárna - OMG, to byla paráda, to bylo mňamózní ... :-)   Skvělé zakončení bezvadného zájezdu - Majko a Same, dííííky !!!  Už se těšíme na další !!!

P.S.  Rozhledna na vrcholu Velkého Blaníku v těchto dnech slaví osmdesátiny. Oficiálně byla zpřístupněna 4. 6. 1941  :-)

PŘES  PĚT  BRODŮ

3. června 2021

Mimořádně krásné počasí, teploučko a hřejivé sluníčko přilákalo šestici cyklistů na start zajímavého výletu, který nás zavedl do nádherných  údolí Moravské Sázavy a Hraničního potoka, kde panovala pohoda a všudypřítomný "božský klid". Obdivovali jsme krásy přírody podél obou toků zaříznutých pod okolními vrcholy, obohatili své plicní sklípky, tankovali vitamín "dé",   míjeli lokalitu s nejbohatším výskytem bledule jarní ve střední Evropě, celou řadu studánek, malebných osad i osamělých chaloupek, kochali se nádhernými rozhledy ...... a užili si velké vzrůšo při překonávání pěti brodů přes meandrující Hraniční potok. Úkol zněl jasně - nikde nelehnout !!!   Natotata se jeden účastník i s kolem svalil do vod osvěžující bystřiny jako "podťatý platan". :-)   Chvíli jsme stáli jako patník, naštěstí vše dobře dopadlo, všechny kosti i kůstky zůstaly na svých místech a tak nasedáme a vrháme se přes další "vodní přejezdy". :-) :-) :-)   Plni dojmů se v předvečerní době vracíme domů. Stylově jsme tak oslavili Světový den jízdních kol, který připadl právě na čtvrtek třetího června 2021. 

HRAD PERNŠTEJN

1. června 2021

Nikoliv do Bystřice nad Pernštejnem, ale do městečka Nedvědice musíte zajet, abyste mohli navštívit náš nejzachovalejší hrad ze 13. století - Pernštejn. Na tento výlet se vydala o prvním červnovém úterý osmička rekreačních turistů. Nejprve jsme vystoupali na Mařenčinu vyhlídku, abychom se pokochali touto národní kulturní památkou z "vyšší perspektivy". Teprve poté následovala netrpělivě očekávaná komentovaná prohlídka hradu, jedna z prvních po dlouhé koronavirové pauze. Zaujalo nás bohaté členění vnitřních prostor, zachovalé části interiéru stejně jako výklad mladé průvodkyně. Obdivovali jsme nově otevřenou jedinou hradní zahradu v republice, která je dokladem nápaditého členění s využitím svažitého terénu a kterou stavbaři, historici a zahradníci vrátili do původní podoby z roku 1806. Škoda jen, že se v plné kráse ukáže až za pár let, kdy povyrostou nově osázené dřeviny. Po opuštění zahrady jsme přešli podél říčky Nedvědičky do městečka se stejně starou historií jako má navštívený hrad.                                                                                                    Zatímco počasí mimořádně přálo, cestu domů nám znepříjemnily opožděné spoje Českých drah. Výlet se vydařil a všem se moc líbil - Emo, děkujeme !!!

                                  NASEDAT  A  JEDÉÉÉÉM                                  30. května 2021

Po mimořádně dlouhém období, v němž bylo počasí zaseklé v podprůměrných teplotách a četných srážkách (o době koronavirové pandemie ani nemluvě),  jsme konečně zvedli stavidla a vyrazili na letošní "cyklovotvírák". Již na startu bylo patrné, že šestice cyklistů náročná pandemická omezení zvládla překonat v dobré duševní i fyzické pohodě :-) :-) :-) AVANTI - VPŘED, KUPŘEDU !!!    Užili jsme si parádní slunečné odpoledne, nakoukli unikátní prosklenou výlohou do expozice hasičského minimuzea v Kunčicích, projeli se letohradským zámeckým parkem, kde jsme nahlédli do strašidelné jeskyně, obdivovali voliéru s exotickým ptactvem, ze zámecké vyhlídky se rozhlédli po místní čtvrti Podměstí. Pomaloučku polehoučku jsme pokračovali  přes Písečnou novou cyklostezkou Šušek - Valdštejn směr Ústí.

Vycházka ČESKÁ TŘEBOVÁ  -  KOZLOV

29. května 2021


Na sobotní výšlap do okolí České Třebové se vydala šestice rekreačních turistů. Stoupali jsme známou cestou na Hory, kolem studánky a poutní kapličky, míjeli mnohým z nás neznámou pravěkou osadu Křivolík s četnými  volně se pasoucími zvířaty. Na okraji obce Kozlov jsme váhali, zda navštívit i Chaloupku Maxe Švabinského, ale nejistota, jestli už bude po covidu otevřená, nás odradila. U okýnka chaty na Kozlovském kopci jsme se občerstvili a poté využili otevřené rozhledny, odkud jsme se kochali dalekými výhledy do všech světových stran. Dešťové kapky nás dohonily až ve městě, když jsme spěchali na nejbližší rychlíkový spoj.

CHOTĚBOŘ - LIBICE NAD DOUBRAVOU

25. května 2021

Poslední květnové úterý se vypravila sedmička rekreačních turistek a turistů spolu s organizátorem na Českomoravskou vrchovinu, konkrétně na vycházku do okolí města Chotěboř. Nejprve jsme v teple nádražní čekárny vyslechli poutavý výklad o místním rodákovi, ilustrátorovi a malíři Zdenkovi Rykrovi (1900-1940), jehož návrh loga i postavička sedícího mouřenína dodnes zdobí výrobky značky Orion. A pak už se vydáváme do malebného údolí Kamenného potoka s překrásnými peřejemi a zákoutími, které v menším připomíná údolí Doubravy. Scházíme až k jeho soutoku s touto řekou, odkud je jen pár kroků k Točitému víru - hlubokému meandru, kde Doubrava prudce mění směr, čímž se na hladině vytváří vodní vír. Poté přecházíme k Hornímu mlýnu, rodišti spisovatele Ignáta Herrmanna, míjíme Dolní mlýn a pak už stoupáme nad Doubravu a míříme přes Libickou Lhotku do cíle naší vycházky v Libici nad Doubravou. Odvaha k dnešnímu výletu se nám vyplatila - v letošním chladném a deštivém jaru jsme  měli štěstí, neboť počasí přálo a z mraků celý den ani nekáplo :-)

Pepíkovi děkujeme za přípravu zajímavého výletu.

                        CYKLO GLACENSIS 2021                                 21. května 2021

Bezmála tři desítky natěšených cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru podpořily svou účastí oblíbenou mezinárodní propagační cyklistickou akci CYKLO GLACENSIS 2021, která po roční nucené pandemické pauze zahájila letošní cyklosezónu v česko-polském příhraničí - a to setkáním v symbolické podobě na hraničním přechodu v Orlickém Záhoří/Mostowice, kde pro zúčastněné týmy z obou zemí zahrála Sopotnická dechovka a bylo zajištěno jednoduché občerstvení.

ADVENTNÍ  VYCHÁZKA

12. prosince 2020

Současná koronavirová pravidla nám sice kladou do cesty různé překážky a omezení, ale adventní čas bez tradiční vycházky si lze v našem turistickém odboru jen těžko představit. Pravda, letos jsme měli namále, ale vyšlo to!!!  Napříč generacemi se v sobotu před třetí adventní nedělí vydala štěbetající mašinérie, čítající  čtvrt stovku účastníků, na společnou vycházku do přírody, která vyvrcholila opékáním špekáčků v areálu Myslivecké chaty Libchavy. Poté jsme již s plnými bříšky ukrajovali poslední kilometry, abychom ještě za světla stihli několik "zrzečků" a následně v neděli zapálit třetí svíčku na adventním věnci :-) 

Děkujeme Buňce Mendrik, že nám svou akcí zpříjemnila  předvánoční čas.

BEZPRÁVÍ

8. prosince 2020

Historické focení oddílu rekreační turistiky na železniční zastávce Bezpráví v malebném údolí Tiché Orlice si při druhé prosincové vycházce nenechala ujít ani šestice výkonnostních turistů. Ti se pak vydali na trasu svým tempem a záhy nám zmizeli z dohledu. Zbylá dvanáctka si vykračovala pomaleji s několika občerstvovacími zastávkami ke klopotskému mlýnu a dále po trase NS Po Stopách živé vody do Říček, odkud jsme po červeném turistickém značení obešli kopec Podhoří a přes rozcestníky Háje a U Renčínova buku jsme se záhy ocitli nad zahrádkářkou kolonií Amerika s výhledem na celé Ústí. Vycházku jsme symbolicky zakončili u adventního věnce v parku u kostela. Zdá se, že rušení zastávky v Bezpráví není zase "tak horké" - dojde k němu zřejmě později, po rekonstrukci trati do Brandýsa ... poté  už zde bohužel nikdy nevystoupíme ani nenastoupíme ...

Máme za sebou vydařenou vycházku a Hele děkujeme za dobrý nápad.

PODORLICKÉ PUTOVÁNÍ

5. prosince 2020

Po téměř dvouměsíčním půstu je turistická sezona opět na scéně - úleva, radost, vítejme zpátky ... "Virový import určitě  nebereme na lehkou váhu, ale na poli turistickém mu rozhodně pšenka nepokvete!!!"   Krátké foto ohlédnutí za letošní netradiční podobou oblíbeného pochodu, který svou účastí individuálně podpořila celá řada orlickoústeckých turistek a turistů.

Kdo neváhal a vydal se na toulky přírodou - neprohloupil. Každý po svém jsme si užili pobyt na čerstvém vzduchu a kochali se krásami našeho regionu.