Fotogalerie
BROUMOVSKÉ  STĚNY

18. května 2019

Jednapadesát příznivců pohodové turistiky se třetí květnovou sobotu zúčastnilo jednodenního autobusového zájezdu do lůna chráněné krajinné oblasti BROUMOVSKÉ STĚNY, kde jsme společně obdivovali tvarovou dramatičnost nádherných pískovcových útvarů. Výchozím místem (i cílem) byla malá vesnička Hlavňov, odkud se většina z nás vypravila na jednu ze čtyř připravených tras - přes nejznámější a nejzajímavější Kovářovou rokli k poutní barokní kapli Hvězda. Zklamáním pro nás bylo uzavření nedaleké stejnojmenné chaty. Díky skvělému počasí jsme se nechali uchvátit impozantními výhledy do Broumovské kotliny a pískovcové věže jsme měli jako na dlani z vyhlídek Skalní divadlo a Supí hnízdo. Koncentrovaná nádhera - opravdový "skalní spektákl".                                                            Užili jsme si klid a krásu Broumovských stěn, nebe vyparáděné sluníčkem a plni nádherných zážitků jsme se z vydařeného výletu vrátili domů.

CYKLO GLACENSIS 2019

17. - 18. května 2019

Osmnáctý ročník mezinárodní hvězdicové jízdy CYKLO GLACENSIS 2019 se tradičně stal zahajovací akcí cykloturistické sezóny v česko-polském příhraničí a všem účastníkům nabídl krásné trasy Orlickými horami až do cíle v Olešnici v Orlických horách, kam se sjelo o tomto květnovém víkendu na 230 cyklistek a cyklistů  jak z Česka, tak Polska - a u toho samozřejmě nechyběli zástupci z našeho odboru :-)

Vycházka ŽAMBERK - LETOHRAD

12. května 2019

Nedělní vycházka byla májová jen podle data konání - po nočním lijáku se na ni vydaly jen tři naše rekreační turistky. V Žamberku jsme nejprve vystoupaly na Tyršovu rozhlednu (tvarem připomínající husitskou hlásku) a poté nahlédly do kaple sv. Rozálie. Směr Letohrad jsme nabraly v zámeckém parku, odkud pokračujeme (hnány studeným severákem) po cyklostezce nad obcí Lukavice do tepla letohradské zámecké kavárny na Václavském náměstí, kde jsme vyčkaly na autobus do Ústí.

IVANČICKO

4. - 8. května 2019

Ivančice na Brněnsku jsou především známé jako rodiště populárního českého herce a baviče V. Menšíka a současně světoznámého secesního malíře A. Muchy. A právě do tohoto kraje soutoku tří řek, který přechází od pozvolných úpatí kopců Vysočiny do úrodných jihomoravských údolí, nás na pět dnů pozval Sam, abychom ze sedel svých bicyklů či na vlastní kecky poznali maximum zdejších zajímavých turistických cílů. Za návštěvu určitě stály unikátní pozůstatky kláštera Rosa coeli či klášterní hrad v Dolních Kounicích, renesanční zámek s arkádovým nádvořím v Oslavanech, benediktinský rajhradský klášter s Památníkem písemnictví na Moravě, park barokního zámku s loveckou tradicí v Židlochovicích. Poněkud omšele na nás působil renesanční zámek v Moravském Krumlově, známý především bývalou výstavou monumentálního cyklu A. Muchy - Slovanská epopej. S nadhledem jsme se rozhlédli z mnoha rozhleden :-)  -  na Hlíně z rozhledny A. Menšíka, z nejstarší rozhledny u nás -  Babylonu u Mohelna, ze šestimetrového vodojemu v Bratčicích, Pálava jako na dlani se nám ukázala z Akátové věže nad Židlochovicemi, z ptačí perspektivy jsme hleděli na Moravský Krumlov,  ivančickou kotlinu jsme si prohlédli ze čtyřmetrové "trpasličí" rozhledny A. Muchy na kopci Réna. Projeli se po velmi povedené cyklostezce Oslavany - Ivančice podél řeky Oslavy, dále kaňonovitým údolím řeky Jihlava pod zříceninou hradu Templštejn, údolím Přírodního parku Bobrava se stejnojmennou říčkou, klikatým údolím meandrujícího toku říčky Rokytná, obdivovali jsme památkově chráněné torzo ivančického železničního viaduktu, důlní a těžní věž Simson ve Zbýšově, prošli se po unikátním přírodním území PR Mohelenská  hadcová step, nevynechali jsme procházku po hrázi vodní nádrže Dalešice, odkud to byl už jen skok do pivovaru filmových Postřižin, nalezli jsme "ráj permoníků" - zábavní  Park Permonium v Oslavanech s dominantní věží Kukla, zavítali do moderního Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany, ...                                                                                                                      Na cestách i necestách po Ivančicku a okolí jsme zažili nejen píchlé duše či  krapet adrenalinu, ale i ztráty některých cyklistek (včetně jejich šťastných nálezů), prochladlá tílka díky devatenáctému účastníkovi zájezdu - všudepřítomnému čerstvému a velmi silnému větru, který snižoval naši pocitovou teplotu k bodu mrazu.  :-) :-)                                                                                                                                                                           Same - děkujeme - jako vždy perfektní  cyklovýlet !!!!

ROZSTÁNÍ - CIMBURK - MEZIHOŘÍ

8. května 2019

Nenáročné sváteční vycházky oddílu rekreační turistiky se zúčastnila patnáctka dospěláků a dva junioři. Vydali jsme se od žel. zastávky Rozstání do Městečka Trnávka a poté  vzhůru ke zřícenině hradu Cimburk s dochovanými zbytky hradeb a sklepení. Po obejití celého vrcholu kopce a zajímavých výhledech na krásnou krajinu sestupujeme do obce Mezihoří, kde jsme ještě před návratem domů stihli prohlídku okolí Bobřího mlýna.

Rokytnice v Orlických horách - Žamberk

5. května 2019

Přestože počasí mělo daleko ke květnovému, šest členů oddílu rekreační turistiky se odhodlalo vyrazit o první májové neděli na dopolední vycházku  z Rokytnice v Orlických horách po žlutém turistickém značení  údolím říčky Rokytenky do Žamberka, kam jsme došli, popoháněni chladným a velmi silným severním větrem, za poledního vyzvánění zvonů na věži kostela sv. Václava.  Z  vydařené vycházky jsme se busem přesunuli přes Letohrad do tepla svých domovů :-) 

NA DROZDOVSKOU PILU

27. dubna 2019

Navzdory dešti a chladnému počasí přijelo poslední aprílovou sobotu na start 31. ročníku populární cyklistické akce "NA DROZDOVSKOU PILU - MEMORIÁL ZDEŇKA ŠVÁBENSKÉHO" na 267 odhodlaných skalních cyklistek a cyklistů, aby se vydali na trasy dlouhé 70 a 100 kilometrů s cílem v obci Žichlínek, kde byli všichni odměněni Pamětním listem a šťastní výherci obdrželi  od pořadatele upomínkové předměty s logem této legendární akce.                                                                                  Snad - jedinou kaňkou na letošním ročníku bylo pošmourné počasí, které nejspíše sehrálo svoji roli v (ne)účasti široké cyklistické veřejnosti na sobotním startu.                                                                            O to více děkujeme všem zúčastněným cyklistkám a cyklistům za jejich zájem a aktivní účast a pevně věříme, že se příští rok sejdeme ve větším počtu a podmínky pro jízdu na kole budou  zcela určitě ideálnější. :-) :-)

Více na:   www.nadrozdovskoupilu.cz

BYLINKOVÝ  DEN  V  MUZEU

27. dubna 2019

Poslední dubnovou sobotu provoněly Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné BYLINKY, u čehož samozřejmě nechyběla desítka rekreačních turistek a turistů z našeho odboru. Navštívili jsme expozice muzea, výstavní prostory s širokou nabídkou nepřeberného množství různých čajů, sirupů, medů či koření, sazenic všemožných bylinek, jakéhokoliv  ovoce, semen, bylinkové literatury, ............      V rámci doprovodného programu jsme poseděli v kavárně při přednášce o kávě a čokoládě z Afriky, včetně možnosti ochutnat zrnka pravého kakaovníku. Největší nadšení účastníků však vzbudila vyhlídková osázená střešní terasa muzea s báječnými výhledy na českou metropoli a neotřelý pohled na Pražský hrad. Po obědě jsme ještě stihli na pražské Kampě prohlídku zrekonstruované Werichovy vily, kde jsou vystaveny osobní předměty slavného herce a dramatika Jana Wericha, expozice Osvobozeného divadla, replika golema či kostýmy z hercových nejslavnějších filmů.                                Velmi povedená poslední aprílová sobota, BYLINKOVÝ DEN V PRAZE nás pohladil po duši.

VELIKONOČNÍ  VYCHÁZKA

22. dubna 2019

Den pomlázky - mrskací pondělek - šmerkust, mrskačka, švihačka, sekačka, šlehačka, hodovačka, ...    Na pozvání Buňky Mendrik hnedle zrána vyrazila orlickoústecká turistická chasa na koledu - vyšlehat pozadí ženské turistické čeládce a tím ji omladit (nevím, zda se povedlo :-)), přinést krásu a zdraví, ... Výslužkou byla barevná vajíčka, cukroví, mašličky a rum. Po tradičním velikonočním rituálu se  vypravilo  pětadvacet rozjařených pochodníků na špacír, při kterém jsme si plnými doušky  vychutnávali atmosféru  probouzející  se jarní přírody a přitom  společně "tankovali"  nejen sluneční paprsky,  ale i všudypřítomný rum.  :-)  :-)                                                                                                        Ve veselém duchu jsme svátky jara zakončili připraveným občerstvením na fotbalovém hřišti Libchavách.                                                                                     

ZMÝLENÁ  NEPLATÍ - "PASTVINY"  JELI DVAKRÁT

20. - 21. 4. 2019

Klub českých turistů v Ústí nad Orlicí uspořádal o Velikonoční neděli dne 21. dubna  již 34. ročník cyklistické akce "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY". O tom byli přesvědčeni pořadatelé ještě týden před startem. Naštěstí je kolegové vyvedli včas z omylu. Přesně podle starého pravdivého českého přísloví "I MISTR TESAŘ SE UTNE ... " se vloudila chybička. V celostátním kalendáři KČT i v přehledu akcí Oblasti Pardubický kraj se objevilo datum - sobota 20. dubna. Nedalo se nic dělat, startovalo se tedy v sobotu i v neděli :-)  a po oba dny přijelo mnoho cyklistů, a to i přesto, že nádherný prosluněný víkend zlákal mnohé turisty na vícedenní poznávání přírody. Poděkování patří i majitelům restaurace  U Mostu v Pastvinách, kteří umožnili účastníkům akce občerstvení ve svých útulných prostorách, ač měli ještě zavřeno. Celkem se za dva dny zaprezentovalo na trasách 50 a 100 kilometrů na 322 cyklistů. Všichni dojeli ve zdraví do svých domovů, což je to nejdůležitější.

Za 34 let si jarní trasy "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY" projelo 8620 cyklistů.

Za datumové zmatky se pořadatelé účastníkům akce ještě jednou omlouvají. Pětatřicátý, již jednodenní, ročník oblíbené cykloakce "KOLEM PASTVINSKÉ PŘEHRADY" proběhne v neděli 19. dubna 2020.                 

                                                                                                                                                                   MR

VYSOKÉ  MÝTO  -  CHOCEŇ

21. dubna 2019

O Velikonoční neděli se namísto svátečního hodování vypravila sedmička rekreačních turistek na nenáročnou vycházku z Vysokého Mýta do nedaleké Chocně. Zvolily jsme cestu po žluté turistické značce od žel. zastávky skrz rozlehlé náměstí Přemysla Otakara II., které patří k největším v Čechách. Ještě několik uliček a už vycházíme z města, přes říčku Loučná pokračujeme kolem Vinic k rybníku Chobot. Z nedostatku jiné příležitosti využíváme ke krátkému občerstvení pařezy po stromech pokácených vichřicí.   Poté nás trasa vede k osadě Podrážek a dále lesní cestou až do Chocně. Přestože jsme nevydaly příliš energie, pobyt na hřejivém sluníčku nám všem moc a moc prospěl.

NA ZELENÝ ČTVRTEK NA ZELENÉ PIVO

18. dubna 2019

Zelený čtvrtek bez zeleného piva?   Pro některé z nás velmi obtížná představa :-)  ...                                Dvacítka "zeleně vytuněných" turistek a turistů se na Zelený čtvrtek tradičně sešla na startu krátké odpolední městské vycházky, kterou zpestřilo zastavení v nejvyšším podlaží administrativní budovy obchodního družstva Konzum, odkud se nám naskytl nádherný výhled na část Oustí. Po pěti kilometrech jsme čtvrteční zelené odpoledne zakončili koštem brčálově zeleného velikonočního piva Krasličák v restauraci Šnyt.

NA VEPŘOVÉ HODY DO BRUMBÁROVA

6. dubna 2019

Letošní účast na "jarní ochutnávce čuníka" jsme v našem odboru vyřešili přímo lišácky. Do malebného brumbárovského údolí, nad kterým se první dubnovou sobotu vznášela vůně zabijačky, jsme se dopravili dvěma různými způsoby - devítka turistek a turistů se slečnou Biginou a panem Setem  došla ke zdejšímu srubu z Doudleb po svých, zato čtrnáctka cyklistů dorazila z Ústí kolmo. Společně jsme si pochutnali na tradičních zabijačkových specialitách. Pravda - na náš "chorý sterol" to nebylo zrovna to pravé ořechové, ale když "vono"  je to tak dobré.  :-)    Chvíli jsme všichni spočinuli a poté pěšáci pokračovali do Borohrádku, což se jevilo jako nejlepší místo pro návrat do Ústí, naopak cyklisté osedlali své oře a přes Doudleby zamířili do svých domovů.                                                                        Byla to voňavá a chutná sobota. PT20, CT70

ČAPÍ  HNÍZDO

6. dubna 2019

Pětice rekreačních turistek z našeho odboru navštívila víceúčelový unikátní resort - "mediálně známé" Čapí hnízdo na Benešovsku, kde byla první aprílovou sobotu zahájena zdejší rekreační sezóna roku 2019. Prošly jsme se naučnou stezkou Ekocentra s expozicemi hospodářských a volně žijících zvířat, zavítaly do Labyrintu - záchranné stanice pro zraněné živočichy, sledovaly komentovanou ukázku práce s koňmi, svezly se v kočáru po zdejším areálu, obdivovaly esteticky nejvýraznější stavbu farmy v podobě čapího hnízda ... A najednou (kde se vzal, tu se vzal) proti nám pan Andrej Babiš, který nás pozdravil ... Byly jsme tak překvapené, že jsme nestihly pořídit ani foto ... Tak alespoň zezadu :-)                                                                To byla jízda do Čapího hnízda :-) 

ZOO  PRAHA

1. dubna 2019

První dubnový den se vydala skupinka třinácti rekreačních turistek na výlet za zvířátky do pražské zoologické zahrady v Tróji. Návštěvnické cesty nás zavedly k desítkám pozoruhodných expozic - obdivovaly jsme majestátní žirafy, lední medvědy, mezi nimiž nás uchvátil hlavně vytrvalý "mladý plavec Tom", podobné kreace ve vodě předváděli i lachtani. Naší pozornosti samozřejmě - mimo jiné - neunikly velké šelmy ani nejatraktivnější expozice s gorilami. Kromě hrochů, jejichž pavilón je dlouhodobě uzavřen, jsme viděly vše, co jsme měly v plánu.                                                                      Vychutnaly jsme si příjemný aprílový den, našlapaly pěkných pár kilometrů ... Kdo jste v pražské ZOO dlouho nebyl, určitě to zkuste. My jsme byly s výletem náramně spokojené.

NEDĚLNÍ  VYJÍŽĎKA

31. března 2019

Bylo, nebylo ... Poslední březnové nedělní odpoledne jako z pohádky ... Svítíčko slunilo, ptáčci křičeli a třináctka cyklistek a cyklistů z našeho odboru osedlala své "trekové mazlíky", aby vyrazila na krátký výlet z Ústí přes Letohrad, "Turecko",  Mistrovice do Jablonského lesa. Ne na houby, ale pro medvědí česnek, první zelené výhonky jara.                                                                                                                V podvečer jsme se spokojeně vrátili domů. Kolu zdar a u další vyjížďky nazdar !!!

                                       ZAHÁJENÍ                                         JARNÍ TURISTICKÉ SEZÓNY 2019

23. března 2019

Letošní Zahájení jarní turistické sezóny v Pardubickém kraji hostilo desetitisícové městečko Moravská Třebová, ležící na pomezí Čech a Moravy a pyšnící se přívlastkem  "renesanční perla" či "Moravské Atény".  Organizátoři připravili pro zúčastněné turisty a širokou veřejnost bohatý celodenní poznávací program jak po městské památkové rezervaci, tak v překrásné přírodě přilehlého okolí. Prohlédli jsme si celou řadu turisticky atraktivních míst, památek i přírodních zajímavostí. Bylo ponecháno na každém z nás, jaký vycházkový okruh si zvolíme.                                                                                                        Stovka turistů z našeho odboru strávila sobotní sluníčkový den na pohodu. Jedním slovem - paráda !!!

ZA  BLEDULEMI  DO  KRÁLOVY  ZAHRADY

17. března 2019

Jako šíp natažený do luku vystřelila s prvním jarním sluníčkem devítka cyklistek a cyklistů z našeho odboru na druhou letošní brzkojarní týmovou cyklovyjížďku -  tentokráte do přírodní rezervace Králova zahrada poblíž České Třebové, kde právě kvetou koberce křehkých bledulí. Opatrně našlapujeme a všemi smysly vnímáme tu nádheru efektně nasvícenou slunečními paprsky a potichu žasneme nad tou krásou ...

Sbohem, zimo !!!!   Užili jsme si pohodové nedělní odpoledne, akce se povedla a "bledulky kvetly ostošest".  :-) :-)

SEMANÍN - ČESKÁ TŘEBOVÁ - přes Kozlov

17. března 2019

Nedělní odpolední vycházka začala pro dvanáctku rekreačních turistek a turistů na návsi obce Semanín, kde jsme navštívili místní dominantu - areál kostela sv. Bartoloměje a polodřevěnou zvonici. Dalším zajímavým zastavením bylo přírodní otužovadlo zvané knajpoviště, odkud naše vycházka dále pokračovala (po krátkém "zakufrování")  až na samotný vrch Kozlov s rozhlednou a chatou Maxe Švabinského. Těšili jsme se na daleké výhledy po naší domovině a na zasloužené kafíčko, ale bohužel jak rozhledna, tak chata byly uzavřeny ...   Považte - modré nebe, sluníčko, nádherné předjaří, čas výletů do přírody a zde?? Zavřeno - pusto, prázdno!!!!!  Dáváme palec dolů!!!!!

NA  HRAD  ŽAMPACH

16. března 2019

Šestnácté březnové ráno se na orlickoústeckém autobusovém nádraží hemžila dvanáctka turistek a turistů z našeho odboru, aby společně popojela do Českých Libchav, které se staly výchozím bodem naší sobotní pěší výpravy na zříceninu gotického hradu Žampach. Po důkladném prozkoumání skromných hradních ostatků jsme se ze skalního výběžku spustili přes tzv. vzdušný most do zámeckého parku s dendrologicky hodnotnými dřevinami a v místním zookoutku  jsme z klídku vyrušili ovce kamerunské :-)    A protože kilometry v nohách nejednoho turistu unaví, "voklepli"  jsme si v hospůdce Růženka v Písečné a poté pokračovali přes osadu Pustiny do Letohradu a odtud již po "železných nitkách"  zpět domů.                                                                                                                       Prima akce - Same, díííky !!!  Těšíme se na další ...

HLEDÁNÍ  STROMOUCHA

2. března 2019

Necelá třicítka turistek a turistů z našeho odboru se sešla první březnovou sobotu na startu devatenáctého jarního pochodu "Hledání Stromoucha",  který tradičně pořádal Sbor pro záchranu hradu Lanšperka. Hledání proběhlo na několika trasách, nejoblíbenější vedla přes Lanšperk, kde jsme našli nejen parádní zříceninu, ale v tamní hospůdce i lesního skřítka Stromoucha s vílou :-)               

V krásné předjarní přírodě okolo Ústí jsme si všichni užili velmi pohodovou sobotu a udělali něco pro své zdravíčko a kondici.

LIBCHAVSKÝ  MASOPUST

23. února 2019

Rok s rokem se sešel, čas MASOPUSTŮ nadešel ...                                                                              Sedmnáctých masopustních oslav  v Dolních Libchavách se poslední únorovou (dosti mrazivou) sobotu zúčastnily na tři desítky turistů a turistek z našeho odboru. Hodování začalo již od samého rána, kdy jsme ochutnali výtečné vdolečky od Slávky, vynikající masopustní koblížky od Alenky a s láskou připravené lahodné Lenčino  svářo na zahřátí :-) :-)  Děvčata - to se vám opět povedlo !!! Mockrát  dě - ku - je - me !!!   Po masopustním průvodu, který byl tradičně plný veselých kostýmů a masek, pokračovala zábava v areálu zdejší fary, kde nechyběla staročeská zabijačka, bohatá tombola a další doprovodný program. Po celou dobu k dobré náladě vyhrávali místní muzikanti.                            Společně jsme si užili pohodovou masopustní sobotu.

POLIČKA

18. února 2019

Čtrnáctičlenná skupinka rekreačních turistek a turistů tentokráte vyměnila víkendovou vycházku za pondělní exkurzi ve společnosti Ravensburger Karton, s.r.o. v nedaleké Poličce, která je největším výrobcem puzzlí a deskových her v Evropě. V rámci komentované prohlídky provozu jsme měli možnost nahlédnout "pod pokličku" výroby tohoto hračkářského gigantu. Obrovské haly postavené na "zelené louce" skrývají výrobní linky za několik stovek milionů korun, a přestože náročné úkony zvládají stroje, je třeba každodenní jednotvárné mechanické práce desítek zaměstnankyň. A jelikož v celém výrobním areálu platí zákaz pořizovat fotodokumentaci, musí se případní zájemci zajet podívat do Poličky sami, aby vše viděli na vlastní oči.                                                                                                Exkurzi i cestu zpět jsme zvládli docela rychle, takže nám ještě zbylo pondělní odpoledne na další aktivity - zábavu či předjarní práce na zahrádce :-) 

TAK CO? VYZKOUŠÍME PRVNÍ KOLO?

17. února 2019

Meteorologové předpovídali na tento únorový víkend "předjarní počasí". A nemýlili se!!!! Teplotní rekordy padaly třetí den v řadě. Sedmnáctka  natěšených a nažhavených cyklistek a cyklistů z našeho turistického odboru předčasně odemkla svá kola a pomalým "olejovým" tempem si to vyšlápla cyklostezkou údolím Tiché Orlice do Chocně, kde  samozřejmě nechybělo (mimo jiné) zastavení v místní cukrárně, slupli jsme pár pišingrů a posilněni  se vrátili zpět - do Ústí.                                              První letošní cyklistická vlaštovka se povedla  - tak vzhůru do cyklistické sezony 2019!!!                        Ať nám to jede, ať to svištííííí ...  :-) :-)              

PRACE - MOHYLA MÍRU - PONĚTOVICE

9. února 2019

Deváté únorové ráno se vypravila šestice nadšených turistů z našeho odboru do historie - na "dějepisnou exkurzi" k Mohyle míru, aby si připomněla bitvu tří císařů u Slavkova z roku 1805, známější v Evropě pod německým názvem Austerlitz. Ze samého středu slavkovských bojišť - z návsi obce Prace se vydáváme k dominantnímu památníku, kde jsme si nejprve prohlédli muzejní expozici, znázorňující průběh krvavé bitvy a poté navštívili vlastní Mohylu se čtvercovou kaplí, která byla postavena na počest všech obětí Napoleonovy vítězné bitvy - v ní jsme samozřejmě nezapomněli zašeptat do protějších rohů ... V místní kavárně jsme ochutnali výbornou kávu a pokračovali krajem silnice do obce Ponětovice, odkud se v odpoledních hodinách přesouváme za pomoci ČD zpět  k domovu.              

Gunnarova akce se všem zúčastněným moc líbila, jen škoda, že nám rozhledy zastřel mlhavý opar, čímž se potvrdila lidová pranostika na 9. února - svatá Apolena bývá v mlze zahalena.

Vycházka  HRÁDEK - KOLIBA

3. února 2019

Na nedělní odpoledne zvolila skupinka rekreačních turistek vycházku známým (a v zimě bezpečným) terénem podél Tiché Orlice a potoka Husí krk na Kolibu pod Hrádkem. V příjemně vytopené restauraci se k nám podle plánu připojila trojice našich turistek, společně jsme se občerstvily, pobavily a stejnou cestou jsme se vydaly do svých domovů.

PO LYŽAŘSKÝCH STOPÁCH KOLEM PAPRSKU

                                                                30. ledna 2019

                                                            

Už si snad ani nevzpomeneme, kdy jsme naposled pořádali zimní akci na běžkách. Protože ale na dnešek byla dobrá předpověď počasí, nelenilo 7 ústeckých turistů vstát před šestou ráno z postele a vyrazit i při patnáctistupňovém mrazu za zážitky do zimních hor. Nakonec nikdo z nich nelitoval - azurová obloha, krásný prašan, upravené stopy a daleké výhledy.

Za nepatrný peníz (senioři 65+ a režisté) jsme dojeli do Ramzové a vyrazili po jesenické magistrále na Brousek a přes Bahna do Pohádky a po Malém a Velkém Šengenu na chatu Paprsek. Cestou jsme ochutnali i Malou Pralinku. Po řádném občerstvení skvělými polévkami a borůvkovými knedlíky jsme se pokochali dalekými výhledy a vyrazili na zpáteční cestu opět Pohádkovou cestou a po lyžařské magistrále přes Císařskou boudu zpět do Ramzové (ujeli jsme 22 km). Vydařený den jsme vyhodnotili před odjezdem vlaku při dobré kávičce v restauraci v Ramzovském sedle. Kdo s námi dnes nejel, může jen litovat.

DLOUHÁ TŘEBOVÁ - ČESKÁ TŘEBOVÁ

19. ledna 2019

Nenáročná vycházka z Dlouhé do České Třebové přilákala kromě osmičky rekreačních turistek z našeho oddílu také trojici turistů z Jablonného nad Orlicí. V mrazivém, ale slunném sobotním dopoledni, jsme prošli po cyklostezce proti proudu řeky Třebovky k nové tenisové hale, následovalo zastavení  u románské rotundy sv. Kateřiny. Poté Bezděkovem pokračujeme kolem místního domova důchodců až na hlavní silnici. Poobědvali jsme v cenově přívětivé restauraci Na Křibu a prvním odpoledním vlakem  se příjemně unaveni vracíme domů.